9
  • VolJin
    #9
    Szerintem az sem olcsó, ha ott marad a táviráyított fegyver
  • VolJin
    #8
    a drónok is alkalmasak irányított bombának, úgyhogy egyszer megtörik a jég
  • kvp
    #7
    Ez a loszer viszonylag draga es meg nem tul elterjedt, de egy sima szervos fegyverallvany, a tavcsore szerelt webkameraval mar ma is lehetove teszi, hogy tavolrol vezerlejen barki egy mesterloveszpuskat. Ennek helyi valtozata amikor az operatoron egy celzo okosszemuveg van es ahova nez, oda lo a rendszer.

    Ilyet hasznalt regen az apache helikopter, ujabban a felujitott abrams tankok es legutobb egy japan 5 meteres jatek mecha kapott ugyanilyen celzorendszert, raadasul ott tuzgomb helyett mosolygassal lehet tuzelni. (a japan ceg jateknak szanta vidamparkokba paintball-os fegyverekhez, egyebkent a technologia koszoni mukodik es mindenki szamara elerheto)

    Kezifegyverhez valo egyszeru celzas rasegito rendszerek mar vannak kiskereskedelmi fogalomban is, ahol a szemuveg kijelzojen mutatja, hogy hova is fog menni a kezifegyverbol kilott loszer (fej es fegyver poziciot, tovabba a ballisztikat figyelembe veve). Ennek fejlettebb valtozata lehetove teszi, hogy a kijelzo sarkaban kis kepen a fegyver kamerajanak kepet lassuk, ami lehetove teszi hogy a katona fedezekbol, csak a fegyver csovet kidugva tuzeljen. Eleg nepszeru varosi harcot folytato katonai alakulatoknal, pl. izraelben.

    Az okos loszer csak egy tovabbi lepes arra, hogy kevesbe kepzett katonak is alkalmazhatoak legyenek, mivel barmihez is erto katonabol ujabban hiany van.
  • Ender Wiggin #6
    ez nem ilyen egyszerű. aki puskával akar ölni, az általában elég jó lövész, de sok év gyakorlással (ha egyáltalán képes elsajátítani). egy csomó techológia most ezt a képességet egy egyszerű ember kezébe adja, adhatja, legyen terrorista, vagy csak szimpla őrült, aki egy toronyból elkezdi leszedni a járókelőket.
  • T0nk
    #5
    Semmi aggályos nincs ebben.
    Továbbra sem a fegyverek ölnek, hanem az emberek. Az emberek meg mindig is nagyon kreatívak lesznek a gyilkolásban, attól teljesen függetlenül, hogy atombombájuk van, vagy csak puszta kézzel ölnek.
  • Ender Wiggin #4
    csak én találom aggályosnak, hogy több olyan rendszer van már, amivel bárkiből mesterlövész lehet? mert gyaníthatóan ezek eljutnak az "utca emberéhez" is...
  • fonak
    #3
    Olyan nagy szögeltérésről nem lehet szó, túl éles kanyarokkal a lövedék elveszítené a mozgási energiáját, esetleg bukdácsolni is kezdene, itt apró korrekciókról lehet szó, ami bőven elég lehet.
    Amiről beszélsz az a lézeres vezetősugaras irányítás, az orosz 9A4172 Vihr pct. rakéta (Ka-50/52, Szu-25T fegyvere) használ ilyet (rádióhullámokkal is lehet, ilyen volt néhány 50-es években kifejlesztett levegő-levegő rakéta). Nem tudom, hogy ez a rendszer ilyet használ-e, van egy hátránya, a használt lézernek szét kell tartania valamennyire, tehát egy "kúpon" belül tartja a lövedéket a vezérlés. Ez azt is jelenti, hogy a távolság növekedésével a pontosság csökken.
    Azt sem hinném, hogy a célpontig nem jut el a jel, hiszen teljesen nem árnyékolja le a lövedék, és elég erősnek kell lennie. Zavarni valóban nem nagyon lehet.
    Utoljára szerkesztette: fonak, 2015.05.02. 09:11:53
  • Matte87
    #2
    Akkor lassan ilyen lesz? :D


    Utoljára szerkesztette: Matte87, 2015.05.02. 01:37:11
  • kvp
    #1
    Ez a loszer a korabbi valtozattal szemben hatrafele nez, tehat nem a celt kell megjelolni, hanem a loszer probal a fegyver altal kibocsatott jelben maradni. Hatalmas elonye, hogy a amikor celon van a loszer, akkor a celpontig egyaltalan nem jut el a jel, ami elarulhatna a loveszt. A vezerles egy kis iranyitott raketahajtomuvel tortenik, aminek a sugarat valamilyen elektrodinamikus aktuatorral teritik el. A hajtomu csak kormanyoz, tehat nem kell tul erosnek lennie.

    Ket gyenge pontot latni, az egyik az, hogy a loszer terfogatanak jelentos reszet az elektronika teszi ki, mig a maradekot a hajtoanyag, masfelol pedig van egy maximalis mozgasi szogsebesseg, amit meg kepes kovetni a loszer, ami egyben azt is jelenti, hogy celon kell tartani a becsapodasig. Blokkolni viszont csak ugy lehet, ha hatulrol (a lovesz iranyabol) kuldik a zavarojelet is, mikozben a vezerlo jel elvileg kodolhato is.

    ps: Nehany regebbi szovjet legvedelmi raketa is ugyanezt a celpontra vezeto rendszert hasznalta, az operator altali manualis celzassal.