9
  • AgentKis
    #9
    "mintha egy ember egy kék bálnát vonszolna maga után"
    Éppen a bálna egy nagyon jó példa arra (amit előttem is sokan leírtak), hogy a méretek növelésével a tömeg a harmadik hatványon növekszik.
    A bálna még egy egeret sem tudna a parton elhúzni, mert a saját súlya hamar agyonnyomja... Az ember meg futni is tud a parton egy másik emberrel a hátán...
  • Xantia
    #8
    Lineáris méretek növekedésével, a felület és szakítószilárdság négyzetesen, a tömeg viszont harmadik hatványon növekszik. Azaz tervezz valamit fele akkora méretűre, akkor szakítószilárdsága ugyan 25%-ra csökken, de a súlya 12,5%-ra - így együtt kétszer annyit bír el, és ehhez semmi anyagtechnológiai újítás nem kell.
    Sárkánylovag: azért a 500mg mozdul el a 20mg felé és nem fordítva, mert a 20mg alatti súrlódási tényező legalább x25 jobb, mint a 500mg alatt.
  • Archenemy
    #7
    Eegen, én is ezen filóztam. Egy hangya elbírja a súlya ötvenszeresét, egy ember kb. elbír még egy embert ha nagyon kell, egy elefántra meg ha ráraksz még egy elefántot, az összeesik. Tehát bár az erejük együtt nő a méretükkel, de nem egyenesen arányosan.

    Ezt az arányosságot továbbgondolva talán érdemesebb lenne egyre kisebb méretű robotokat csinálni, és akkor egy nagyon pici robot már nagyon erős lenne :)
  • Macropus Rufus
    #6
    részemről a kérdés: ezt képes produkálni úgy is, hogy a robot 1kg és a tárgy meg 100?
    Vagy az inkább olyan mint a hangyák (és egyéb rovarok/bogarak esetében), hogy piciben működik, de felnagyítva már a saját súlya olyan nagy, hogy már nem képes elbírni nagyobb dolgokat. Értem ez alatt: ha az embert méretét 6x növelem az izmainak az ereje nem lesz 6x nagyobb, tehát elvileg egy 6x növelt ember nem képes a saját társát felemelni egyedül. Kb. 6 másik hasonló méretű ember kell a művelethez. Ha meg a hatodára csökkentem a méretét akkor egy ilyen pici emberke közel 6 társát képes megtartani a vállán.
    Mert igazából akkor lenne ennek értelme, ha nagyobb méretben is tudna ilyen erőt kifejteni. (Bár a kísérletből is látszik, hogy a 12g-os robot már csak 24g-ot képest elhúzni.)
  • barret
    #5
    Ez mind szép és jó! De a kedves konstruktőr odaírhatta volna a hatótávolságot is :D
    A mai korszerű akkuk nélkül ez csak vezetéken működhetne. Igy meg gondolom 1-2 méter. (vagy kevesebb)
    Le van védve az antigravitációs hajtómű is,csak Paksra kell csatlakoztatni,hogy működjön.
  • matatom
    #4
    Ja, léteznek más eröhatások az egyszerü gravitációs erön túl is, mint a surlódás generálta erök, vákum szívóhatása (no jó: nyomás), vagy a már emített gekkó-féle Van der Waals kötés által kialakuló tapadás stb. Ha a tárgyak felületei tök egyformák lennének, akkor úgy lenne, ahogy gondolod, hogy a kis robot addig nyögne, míg be nem fosik. ;)
  • MuchACHO79
    #3
    Mert tapadik mint a gekkó lába értedmán? :)
  • gosub
    #2
    pont ez a lényeg! Az üvegen is meg tud kapaszkodni ezekkel az apró izéivel. A kérdés inkább az hogy más felületeken hogy boldogul.
  • sárkánylovag
    #1
    én ezt nem értem
    miért nem az 500 mg os felé indul el a 20 mg os amikor huzza
    kicsit ellent mond a fizikának számomra ráadásul uvegasztalon