20
  • Ragnaar
    #20
    Hát igen, előfordult már hasonló az emberiség történetében (Az a bizonyos lottósorsolás: "6. A f@szt 9.")
    Utoljára szerkesztette: Ragnaar, 2015.03.27. 10:19:06
  • Astrojan
    #19
    Miből gondolod, hogy a gravitációs hatás fénysebességgel terjed ???
  • ostoros
    #18
    Még azt is figyelembe kell venni, hogy a gravitációs hatás is csak fénysebességgel terjed. Ezért aztán mire a galaxis túlfelére elér a hatás, már arrébb mozdulnak a tömegpontok, és ezért más irányból érik az égitestet, mint eredetileg történne.
  • senki687
    #17
    Köszönöm a választ. Arra hamar rájöttem, hogy a mozgását nem lehet szimulálni, ha egyessével vesszük az objektumokat, az is pontatlan lenne, tehát ez az út telejesen járhatatlan.
    Ezeket a képeket a galaxisokról a linken nem igazán tudom megkülönböztetni. Olyanok mintha akár mind hasonló alakú lenne, csak más szögből látnánk, valamint nem egyformán részletesen. De amúgy igen, erre voltam kíváncsi.
  • Vol Jin
    #16
    "Erdekes kerdes, hogy mig eddig azt hittek, hogy a Naprendszer a galaxis szelen van, addig a fenti cikkbeli allitas szerint valahol a kozepe tajekan. Egyebkent erdekes lenne tudni, hogy a Foldrol indulva mekkora tavolsagra kellene eltavolodni a galaxis korongjanak sikjatol, hogy egyertelmuen latszodjon, hogy mi a helyzet."

    Eddig sem a szélére képzeltük magunkat, hanem a kétharmadára.
    Egyébként szabad szemmel ezer fényévnyi távolságig látszik egy átlagos csillag, tehát mondjuk a sík felett 10 ezer fényévnyire egyszerűen nem látnád a galaxist. Talán a közepét egy ködszerű világító foltként, mert ott talán ötvenszer, százszor közelebb vannak egymáshoz a csillagok, ami azt jelenti, hogy milliószór több van ugyanakkora térfogatban vagy legalábbis százezres nagyságrendben sűrűbben.
  • Krumplipuskaa
    #15
    Csal nehogy baj legyen belőle,mert az ilyen önkényes határrevíziókból mindig csak baj származik. Mi lesz ha a többi galaxis nemtetszését fogja bejelenteni az önkényes határ átrendezés miatt. Ki vállalja ezért a felelősséget ? Szóval csak óvatosan a terjeszkedéssel :D
  • Irasidus
    #14
    Van ilyen a hétköznapokban is, a gázok és folyadékok leírása esetén sem egyesével vizsgálod a molekulákat, mégis nagyon jól lehet modellezni őket. Itt sem egy csillag helyzetéről van illetve volt szó a cikkben, hanem egy kiterjed és összefüggő tömegről, azaz a gyűrűről. A galaxisunk mint egység leginkább úgy viselkedik mint a folyadékok és hidrosztatika nagyon jól használható modellezéskor. Amikor a galaxis magjáról írtam, akkor a kiterjed központi buborékszerű magra gondoltam, ott nagyon sok csillag sűrűsödik össze.

    Lehet nem értem az utolsó kérdésedet... Tudomásunk szerint a legnagyobb galaxisok irregulárisak vagyis szabálytalan alakúak, az sűrű csillagkeletkezés egy kisebb galaxisban állatába hamarabb befejeződik, de van rá példa, hogy egy közeli galaxis dagályerejének lökéshulláma újra beindítja. Amúgy a galaxisokat többféleképpen lehet osztályozni akár alakjuk szerint is, klikk
  • senki687
    #13
    Nekem ez nagyon bonyolultnak tűnik. Úgy vélem, itt nem lehet jó megközelítés az, ha pl. a galaxis magjára tömegközéppontként tekintjük, mert maga a galaxis olyan hatalmas, hogy ha a benne lévő csillagokat pontoknak tekintenénk és szimmetrikus elhelyezkedést feltételeznénk, akkor egy csillag a tökörképére a távolság miatt egyáltalán nem fejtene ki semmilyen hatást. Ezáltal nem tudna úgy viselkedni a galaxis magja, mint tömegközéppont. Inkább végtelenül bonyolult 3 dimenziós hálónak tűnik számomra, ahol a lokális kapcsolatok a legfontosabbak, a távoliak teljesen lényegtelenek. Nem hiszem, hogy ennek a mozgását le lehetne jól modellezni egy számítógéppel a nagyon magas számításigény miatt. De elképzelni el lehet egy a vízben forgatott majdnem sík hálót, ami gyűrődik a "csápjainál". Szerintem egy ilyen modell akkor működhetne, ha elképzelhetetlenül sok elemből állna, kisebb elemszámúaknak szerintem más alakzatot kellene felvennie. Erről az jutott eszembe, hogy mintha olvastam is volna valahol hasonlót a galaxisok alakjáról, de nem akarok vele hülyeséget mondani (tudom, ezzel már elkéstem :)), így inkább ezt is csak kérdezem, a nagyobb galaxisok mind spirálgalaxisok és a kisebb galaxisok jellemzően nem spirálisak (kivéve ha már kihültek a csillagaik és nem tudjuk megitélni a méretét megfelelően)?
    Utoljára szerkesztette: senki687, 2015.03.17. 15:26:25
  • Irasidus
    #12
    Persze. Egyrészt a lokális tömegek hatnak az égitestek mozgására, azonkívül maga a Tejútrendszer dagályereje, és harmadrészt a galaxis központi magjának a gravitációs hatása. Persze ez azért leegyszerűsítés, mert egy ilyen modellszámítás esetén más paraméterek is figyelembe kell venni, pl.: a cikkben leírt közeli törpegalaxisok gravitációs hatását. Ezek nagyban befolyásolják az égitestek irányát, és mozgását. Amúgy különböző modellek, különböző eredményeket adnak.

    Elnézést, csak azért másoltam össze, mert nagyágyból ugyanarról szólt a két kérdés, de valóban a keringés részét nem te írtad. Azért, hogy mi tartozik a Tejúthoz nem pusztán határkérdés, hanem tömegkérdés is, ami viszont nem csak lokálisan bonyolítja meg a dolgokat, hanem lokális csoport tagjainak egymásra gyakorolt hatását is nagyban befolyásolja a méret ergo tömeg. Most gondolok itt például arra is, hogy nem mindegy mekkora Tejútrendszer fog összeütközni az Andormédával (jó persze nekünk mindegy, de az ismeretek szempontjából nem).
  • senki687
    #11
    Ugye azt mondod, hogy a csillagok mozgásának megfigyelésekor vesztek figyelembe 3 gravitációs hatást? Ezt így nagyon furcsálom. Írnál erről kicsit részletesebben, hogy mire gondoltál?

    Amúgy nem én írtam a keringést, csak összemásoltál 2 hozzászólást. Szerintem egyrészt lehetetlen, másrészt felesleges is pontos definíciót adni. Szbjektív a megitélése vagy megállapodás kérdése. Legfeljebb egy fantasztikus filmben lehet ez fontos, amiben két összeütköző galaxis urai jogi úton akarnák tisztázni egy bolygó tulajdoni viszonyát. :)
  • Irasidus
    #10
    "Véleményem szerint lehet azon vitatkozni, hogy hogy alakultak ki ezek a gyűrűk, de ha a galaxisunk tömegközéppontja körül keringenek, akkor a galaxisunk részei (jelenleg). Nem ez a lényeg? ... Ez nem tévedés, hanem definíció kérdése, hogy mit tekintenek a Tejútrendszer részének. Felfedeztek egy olyan jelenséget, ami alapján javasolható a definíció átgondolása. Ettől nem cáfolódott meg semmi, nem a korábbi Tejútrendszer nőne meg ettől, hanem mást neveznének Tejútrendszernek, mint eddig. "

    Ez kicsit bonyolultabb. A Tejútrendszer tömegtest és nem lehet tömegközéppontalt magyarázni, számolni a keringést. Sok törpegalaxis kering a Tejútrendszer körül, akárcsak a galaxisunkban a csillagok, akkor azok is részei, ugye, hogy nem. Az, hogy mi tartozik a galaxisunkhoz nem egyszerű meghatározni, mivel három gravitációs hatás éri az objektumokat, amit különböző degeneratív paraméterekkel határozzák meg az objektumok viszonyát a galaxishoz. Ilyen méréseket más galaxisok esetében nem lehet elvégezni.

    "Nem akarok kötözködni, de ha megváltoztatjuk a szabályokat (és a számítási módot) akkor nem nő meg a többi galaxis mérete is? Nem hinném, hogy ezek a gyűrűk egyedi jelenségek lennének... "

    De. 700 nagyobb az Androméda
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2015.03.16. 15:42:05
  • senki687
    #9
    Ez nem tévedés, hanem definíció kérdése, hogy mit tekintenek a Tejútrendszer részének. Felfedeztek egy olyan jelenséget, ami alapján javasolható a definició átgondolása. Ettől nem cáfolódott meg semmi, nem a korábbi Tejútrendszer nőne meg ettől, hanem mást neveznének Tejútrendszernek, mint eddig.
  • KopaszIsten
    #8
    Véleményem szerint lehet azon vitatkozni, hogy hogy alakultak ki ezek a gyűrűk, de ha a galaxisunk tömegközéppontja körül keringenek, akkor a galaxisunk részei (jelenleg). Nem ez a lényeg?
  • SupraMKIII
    #7
    Nem akarok kötözködni, de ha megváltoztatjuk a szabályokat (és a számítási módot) akkor nem nő meg a többi galaxis mérete is? Nem hinném, hogy ezek a gyűrűk egyedi jelenségek lennének...
  • NEXUS6
    #6
    "Kicsit több lett, maradhat?"

    A világ minden területén orrbavágás lenne, ha valaki ilyen ordasat téved. A tudományban még örülnek is a fejlődésnek, én mondom, ez a legjobb üzlet! ;D
  • sárkánylovag
    #5
    Szerintem kezdjük egy felülnézettel :)
  • kvp
    #4
    "Es elkepeszto, hogy univerzalis meretekhez viszonyitva milyen lassu a fenysebeseg."

    Legalabbis itt ahol eppen vagyunk. Az nem biztos, hogy a mi idonk nem lassult le a mozgasi sebesseg (es a gravitacios ter) miatt es valojaban nincs olyan resze a vilagegyetemnek, ahol meg gyorsabban telik az ido. De a fenysebesseg is csak a mi leptekunkben gyors vagy eppen lassu a galaxis meretehez kepest.

    Erdekes kerdes, hogy mig eddig azt hittek, hogy a Naprendszer a galaxis szelen van, addig a fenti cikkbeli allitas szerint valahol a kozepe tajekan. Egyebkent erdekes lenne tudni, hogy a Foldrol indulva mekkora tavolsagra kellene eltavolodni a galaxis korongjanak sikjatol, hogy egyertelmuen latszodjon, hogy mi a helyzet.
  • T0nk
    #3
    Ezt az egészet kb ahhoz lehet hasonlítani, mintha egy barlang mélyén, a beszűrődő fény által a barlang falán keltett árnyékok alapján próbálnák meg kitalálni, hogy mi történik épp a barlang előtt.
  • Jakuza1
    #2
    Marmint ki gondolta? Vagy ki eroltette ezeket a kepzeteket? Csak nem a tudosok?
  • duke
    #1
    " hogy a saját galaxisunkat háromszor körülölelő gyűrű a Canis Major törpegalaxisból szakadhatott ki"

    Erdekes torpegalaxis lehet az aminek a maradvanyai haromszor korul erik a mi galaxisunkat.

    Es elkepeszto, hogy univerzalis meretekhez viszonyitva milyen lassu a fenysebeseg.