7
-
halgatyó #7 Szerintem ennek nem sok köze van a geoidhoz. Ha jól értem a cikket, akkor nem a gyors forgás miatt kb. lencse formájúra lapult bolygókról van szó, hanem a csillaghoz nagyon közeli, tojás formájúra torzultakról, amelyek tengelyforgása értelemszerűen kötött. Feltehetően a tojás hegyesebbik vége néz a csillag felé, és hőmérséklet ott igen magas lehet.
Aztán hogy ebből milyen következtetéseket lehet levonni az összetételére, az nem derült ki.
Utoljára szerkesztette: halgatyó, 2014.12.18. 12:35:28 -
SirBubu #6 lehet ám, hogy lényegében ugyanazt mondjuk, csak másfelől megközelítve
@drsx: akár :DD
Utoljára szerkesztette: SirBubu, 2014.12.18. 12:07:50 -
Fefy #5 Kicsit utána jártam és az irodalmak azt mondják, hogy a "saroktól-sarokig" átmérő 12756 km, az egyenlítőnél mért átmérő pedig 12720, vagyis 64 km az eltérés (http://www.space.com/17638-how-big-is-earth.html).
Ez az oldal is azt erősíti meg amit írtam (és amit kimoderáltak): "The planet's rotation causes it to bulge at the equator", vagyis a bolygó forgása okozza a kitüremkedés/dudort az egyenlítő környékén. Ha megpörgetünk egy labdát nagyon nagy sebességgel, akkor ezen is megfigyelhető az elváltozás, ami miatt a föld nem gömb, hanem geoid alakú. -
Fefy #4 Az én hozzászólásom volt az első és érdekes módon "eltűnt".
A kedves hír írója biztos nem bírta a kritikát.
Egyébként az angol wiki geoid cikkéből egy idézet: "The geoid is the shape that the surface of the oceans would take under the influence of Earth's gravitation and rotation alone"
Röviden a Föld gravitációja és a forgás miatt kialakult forma. A marson ezt aeroid formának hívják, de lényegében egy lapított gömbről beszélünk ha a felszíni egyenetlenségektől eltekintünk. -
drsx #3 ...a Jupiter holdja, az Io pedig iooid?
(bocsi)
-
SirBubu #2 vazze, parajelenség!
az előbb -- itt dögöljek meg -- itt volt már egy komment valakitől a "geoid"-dal kapcsolatban! hova lett? WTF???
konteó... KONTEÓ!
(szerk.) én lényegében arra reagáltam a(z akkor még) 2. sz. HSZ-emmel (most 1.)
behalok
Utoljára szerkesztette: SirBubu, 2014.12.17. 17:37:40 -
SirBubu #1 én meg úgy tudom, hogy a Föld nem ilyen okokból "geoid", hanem nemes egyszerűséggel azért, mert a Föld Föld alakú és kész. nem kell kavarni a terminológiával, ha elsüllyed vagy a felszínre kerül egy új sziget, vagy valami. az attól ugyanúgy a Föld része, tehát -- ilyen szempontból -- a Föld alakja semmit sem változott, azaz maradt Föld alakú ("geoid")
ilyen logikai alapon mondjuk a Mars "marsoid", a Hold meg "holdoid" stb.. legalábbis gondolom