13
  • bdzsana
    #13
    Az alapjövedelemmel kiegészítve viszont már igen.
  • Tetsuo
    #12
    Természetesen ez nem lenne megoldása a munkanélküliség növekedés problémájának, csak elhúzná annak hatását.
  • Tetsuo
    #11
    Nem extrapoláltam mai folyamatokat. Ez magából a kapitalizmus rendszeréből következik ill. abból, hogy létezik egy cionista (vagy hívd ahogy akarod) háttérhatalom immár 100%-os bizonyossággal.
    Van több forgatókönyv, de hasonlóak. pl. a gazdasági összeomlás/túlnépesedés miatti népvándorlások, blokádok miatti káoszt leverő "világcsendőrség" (a NATO vagy Transz-Atlanti Hadsereg) is hasonló uralmat vezetne be stb.
  • bdzsana
    #10
    Lehet, hogy viccesnek tartod. Magyarországon az is belátom, de vannak helyek ahol ez már valós dolog. Az állandó automatizálás miatt kevesebb de képzettebb emberre van szükség. A munkaidő csökkentése jó megoldás lehet az egyre növekvő munkanélküliségre és ezt már többen belátták. Sok helyen 35 órás munkahét van, Németországban pedig már pedzegetik a 32-t is.
    Utoljára szerkesztette: bdzsana, 2014.12.09. 19:51:34
  • tomazin
    #9
    "A következő lépés a munkaidő lecsökkentése lesz."
    :D::DDD
  • Nos
    #8
    A jövőben sok minden lehet, nem mernék ennyire kiállni egyetlen szkenárió mellett :)
    Az a baj, hogy nagyjából egy lineáris extrapolációt próbálsz ráilleszteni a hosszútávú folyamatokra. Ez a fajta trendelőrejelzés a rövidebb időtávoknál időnként működik, de hosszabb távon nagyon ritkán jön be. Aláírom, hogy ez is egy lehetséges jövőkép, de semmivel sem valószínűbb, mint 100 másik.
  • Tetsuo
    #7
    A vállalkozások (egy szint felett) mind ugyanúgy működnek, mert a kapitalizmus lehetőségei között a maximális hatékonyságra törekednek.
    Egy végső cél van, a remélt haszon növelése.
    Láthatjuk, hogy amint Kínában is egyre jobbak a körülmények (mert a kormány még erősebb befolyással bír a korporációknál), csökkennek a külföldi beruházások; de egyszer elfogynak az újabb országok, a növekedési keretek. Addigra az óriásvállalatok területei fontosabbak lesznek, mint az országhatárok.
    Az ő szemszögükből az az ideális, ha nyomorban történik a gyártás és pazarló dőzsölésben az eladás. A Föld véges, egyszer elfogynak a növekedés feltételei és ezeket a körülményeket egy-helyben kell megteremteni. Ami már látszódik ilyen esetekben. Pl. az Egyesült Államokban sokkal nagyobb a nyomor, mint ahogy azt a média tálalja. Európában is ez a helyzet, csak még országosan szeparálva vannak ezek a társadalmi rétegek, de a népvándorlás már folyik, a törvények nem akadályozzák azt - hiszen tervszerűen haladnak.

    bdzsana - A kereslet-kínálat rendszere vagyis az ún. fogyasztás összeomlása egy bizonyos szint fölött már elvárt. A kis cégeket megeszik reggelire a nagyok, őket meg a legnagyobb. Egy globális monopólium számára - a jövőben - nem is a pénz számít, hanem a közvetlen munka. A szegény néptömegek kötelezően saját fizikai munkájukkal járulnak hozzá a "cég" bevételéhez, és kötelezően fogyasztja annak termékeit/szolgáltatásait.
    1984 - Ide vezetnek a monopóliumok, ha nincs állami szabályozás. Az állami szabályozás pedig előbb-utóbb megszűnik, hiszen a lobbierős gazdasági/vállalati érdekcsoportok irányítják azokat.

  • Nos
    #6
    Az igazság azért a kettő között van valahol. Tényleg vannak olyan multik, amik a világ egyes részein kizsigerelik a munkaerőt, másutt meg építik az imageuket. De ez nem érvényes minden multira, és nagyon sok kisvállalkozás is van, ahol a főnök a szerencsétlen 3-4 beosztottját ugráltatja és tartja rettegésben. Ez a tulajdonos, munkás, munkanélküli kasztosodás pedig valójában csak pár XIX. századi társadalomfilozófiában jelent meg tisztán, és kb. csak Nyugat-Európára volt jól ráhúzható egy darabig. Már az USA egészére nem annyira. A mai eléggé globalizálódott világban pedig főleg értelmetlen ez a háromkasztos leegyszerűsítés. Más érdeke van egy nyugat és egy kelet európai munkásnak, a klasszikus fizikai munkás szerepe és lehetőségei is mások, mint egy elméleti szakemberé. Egy elméleti szakember viszonylag könnyen válhat önállóvá. A kínai olcsó munkaerő az nyugatival versenyez, és nem a multikkal csatározik. Sok mai nagy cég 20 éve nem is létezett, szinte a garázsból jöttek. Szóval a három kaszt nagyon kevés, ma nem tudsz három olyan kasztot kialakítani, amibe nem kellene egymástól gyökeresen eltérő, ellenkező érdekekkel rendelkező csoportokat beletenned. Így meg már nem kaszt.
  • bdzsana
    #5
    Nem a gonoszmultinak kell vele foglalkozni. Neki azzal kell foglalkozni hogy az adott környezetben a maximum profitot termelje. A környezetet viszont az államoknak, kormányoknak kell szabályozni, amit ugye mi választunk.
  • Narxis
    #4
    Ahhoz, hogy a kereslet jelentősen csökkenjen még van pár évtized. Miért is foglalkozna ezzel a gonoszmulti? Na látod.
  • bdzsana
    #3
    Nem tudom miből jutottál erre a következtetésre, de én úgy látom, hogy a mai napig javulnak a munkakörülmények épp úgy az USA-ban és EU-ban mint KÍnában. Jó vannak kivételek pl az új magyar munkatörvénykönyv de azért a világ nagy része jó irányba megy.
    A következő lépés a munkaidő lecsökkentése lesz.

    A sci-fi filmekkel ellentétben azét a gonoszmultiknak sem érdeke az apokalipszisbe taszítani a világot. Már csak azért is mert ha a kereslet kínálatból a kereslet kiesik, akkor az egész rendszert rántja magával nem csak a "munkás kasztot".
    Utoljára szerkesztette: bdzsana, 2014.12.09. 08:01:45
  • Tetsuo
    #2
    Ez a jövő. Három külön kaszt, a tulajdonosok, a munkások és a munkanélküliek.
    A kapitalizmusba van belekódolva, hogy a munkásoknak egyre rossszabb lesz. (Amíg a nemzetállamok hatalma engedte, bizonyos helyeken a munkásoknak egyre jobb körülmények lettek követelve/teremtve, de ez már a múlté - nagyjából ebben az évtizedben fordult meg - a vállalatok/trösztök extrém megerősödése miatt.)
  • Neocortex
    #1
    :O érdekes cikk. Ha ilyen szarul bánnak a munkásokkal tényleg jobb ha inkább mindent gépesítenek, zseniális rendszer amúgy