11
  • StoneCold7
    #11
    Hát ez az, az nem hoz pííínzt bizonyos embereknek.
  • Zero 7th
    #10
    Valóban, Amerika egyik legsűrűbben lakott részére gondoltam, nem az USÁéra. Úgy mint: nem a brazil esőerdő, nem az Andok meg a Sziklás hegység közepe, meg nem a kanadai tajga, hanem egy sűrűn lakott vidék, nem kell tucat mérföldeket utazni a pusztában a vízállás megállapításához, mert olyan városokon folyik keresztül, mint Kansas City vagy St. Louis (Meg Washington-nem-DC és Bismarck :P)
  • sempronius18
    #9
    A Missouri folyó vidéke mióta sűrűbben lakott, mint Kalifornia, vagy a keleti-part?
  • gforce9
    #8
    Hát, de :) Br mondjuk gravitációs felméréseket amúgy is végeznek a föld felszínének hozzávetőleges feltérképezéséhez. Vajon hol sűrűbb és hol ritkább a kéreg illetve miylen vastag. Erre eleve van műhold. Annak az adataiból ki lehet bogarászni, csak szoftver kell hozzá, meg gépidő.
  • Zero 7th
    #7
    De azért csak nem lenne egyszerűbb és olcsóbb felzavarni egy illegális latin bevándorlót, hogy mérje meg?
  • gforce9
    #6
    A gravitációs változásokból elvileg már ki lehet mérni, ha nem is pontosan, de átlagosan, hogy adott területen mekkora, milyen vastag hómennyiség van. Azt nem tudom, hogy ők ilyen módszert alkalmaznak e, de a technika már megvan hozzá.
  • Zero 7th
    #5
    Ah, hó. Erre nem gondoltam, köszi. Arra tényleg jobb a műhold. Mondjuk a vastagságot pont nem tudom, hogyan mérik róla, de kiterjedést nyilván faszán lehet mérni, abból számolni az olvadást, lefolyást, árhullámot...
  • Nos
    #4
    Ez nekik biztos nem jutott még eszükbe.

    Azt gondolom, hogy itt a műholdak egyébként csak a jelenleginél jobb bemenő adatokat szolgáltatnak a hidrológiai modellek kezdőfeltételeihez. Hómennyiség becslésre például biztos százszor jobb infót biztosítanak annál, mintha pár helyen kézzel lemérnénk a hóvastagságot.
  • Zero 7th
    #3
    Most már nem azért, de pl pont a Missouri folyó az USA legsűrűbben lakott vidékén van. Tényleg kibaszott műhold kell, nincs egy szájbavert hidrológus, aki kimenne, és leolvasná a vízállást, vezetné egy táblázatban, és szólna időben?

    Nekünk ez kb 150 éve tök jól működik a Dunán, menjek,kiépítsem a rendszert jó pénzért (de még mindig töredék áron a műhold árához képest)?
  • barret
    #2
    Szerintem inkabb az arvizek okait kellene kijavitani,es nem lenne ilyen problema tobbet...
    Mit gondolnak,hogy inkabb egyszerubb lesz mindig az eppen arvizmentes teruletre koltozni? :D
  • DontKillMe
    #1
    Nálunk a néhány évvel ezelőtti árvizet az okozta, hogy a patak medre tele volt 5-10m-es fákkal, bokrokkal és a hirtelen megnövekvő vízmennyiség nem tudott a mederben akadály nélkül elfolyni. Azóta sem nyúltak hozzá a mederhez. De gondolom, a követező esetnél is kéz, kezet mos.