26
  • ugh
    #26
    Obama biztosan.
    szarkazmus off.
  • gforce9
    #25
    Szerintem ők mind megérdemelten kapták. Sokkal több nobelt kellene kiosztani. George Gamownak kb 3 járna és egyet se kapott.
  • figyu
    #24
    Tetsuo!, verge175!

    Köszönöm, már-már azt hittem, hogy én vagyok a hülye. Alapvető fizikai törvények, nem szoktak csak úgy megdőlni. (Newton, Maxwell, Einstein, Heisenberg, ...)
    És ha ezek meddőknek, nem csak az sg.hu-n jelenne meg.
    És piszok gyorsan átvezetnék a wikire.

    ps: Einstein nem döntötte meg Newton egyenleteit (azokat máig tanítják), csak kiegészítette/pontosította.
  • johnfly
    #23
    Illetve nem ismerjük még a világunknak azon részeit, amire még attól is eltérőbb fizikai törvények vonatkoznak.
  • verge175
    #22
    Mar leirtak paran elottem, de akkor en is: a hatorazatlansagi elv olyan korlat, mint a fenysebesseg. A vilagunk egyik sajatos es alapveto tulajdonsaga. Nem lehet atlepni, a meresi technologiatol fuggetlenul.
  • Tetsuo
    #21
    Helyesebb lenne úgy feltenni a kérdést, hogy ki más kaphatta volna, ha tényleg CSAK a szakterület számít. ;-)
  • gforce9
    #20
    pofára megy? hát lehet

    http://nobel.caltech.edu/

    Nem tudom melyikük nem érdemelte meg.
  • Tetsuo
    #19
    És eltekintve attól, hogy pofára is megy az a díj.
    Persze az valószínű, hogy nem a tudósgárda beszél sületlenséget, hanem a cikk.

    Azt még meg kellene említeni, hogy itt nem a Heisenberg-féle elv dől meg, mert nem egy elem kvantumállapotáról van szó, hanem egyszerre sokmillióról, ami zajt okoz a képalkotásban.
    Az pedig már más területen (pl. audiotechnika) bevett gyakorlat, hogy a digitális rendszer jel-zaj viszonyát paradox módon növelni lehet az okosan hozzáadott és formált alapzajjal.
    Szerintem itt ugyanez van, semmi több. Az érdekes az, hogy már ezen (hajvastagság) szinten is így csinálják, méghozzá a kvantumzaj ellen.
  • Katalizátor
    #18
    Jó a wiki, de azt ugye tudod, hogy az az alapján íródott, amit az akkori tudósok megállapítottak. Na a mai tudósok meg ezt állapították meg! Ha csak a múlt irományaira hagyatkoznál a jelenben, akkor semi sem változna.
  • endrev
    #17
    Ha a fordítás hevenyészett is, legalább a helyesírást tanulnák már meg végre. Elvégre újságot írnak...
  • figyu
    #16
    "A határozatlanság nem a méréshez használt műszerek pontatlanságából származik, ezen mennyiségeket elvi okokból sem lehet egyszerre pontosan megadni!"
  • figyu
    #15
    Azért a wikit ne intéztük el azzal, hogy "vélemény".
    De ha gondolod írd be a google-be (vagy felőlem bárhol) és keress olyan forrást ahol nem ilyen a definíció:
    Heisenberg-féle határozatlansági elv: "egy részecske (ill. test) lendületét és helyét egyidejűleg nem lehet tetszőleges pontossággal meghatározni. "
  • figyu
    #14
    " ... a határozatlansági reláció a kvantumos rendszerek alapvető tulajdonsága, nem pedig a mérőberendezések technikai korlátja."
    "nem a mérőberendezések technikai korlátja."

    Ez szerintem az jelenti nem lehet ilyen mérés.
    Ha mégis, akkor megdőlt a Heisenberg-féle határozatlansági elv, ami tudtommal a
    kvantummechanika alapja. Amire a cikk címe is utal. "Túllépni a kvantum­határon "

    Nincs itt véletlenül egy atomfizikus?
  • gforce9
    #13
    Belenéztem az eredeti cikkbe, az van amit írtam. Tisztelt SG, tudom ez enm az a fórum, de én simén elnézek az elgépelések, elírások felett. Emberek vagyunk, semmi gond. Ez viszont nettó igénytelenség.
  • gforce9
    #12
    Valószínűleg az tíz a minusz tizeötödiken akart lenni, csak lusták voltak leírni úgy, pedig már régen tudja a html a felsőindexet.
  • johnfly
    #11
    Az én véleményem:
    1. Már megint egy hatásvadász cikk. Arra megy, hogy a cím miatt elolvassák.
    2. Már megint bebizonyosodott, hogy az angol nyelv, és a determinizmus nem férnek meg egymással túl jól.
  • halgatyó
    #10
    Majd meglátjuk, hogyan reagál a tudományos világ erre a mérésre.
    Egy "közérthető" tudomány-népszerűsítő cikkben azt írnak le amit akarnak.
    "fotonok becsapódása okozott" .. aranyos megfogalmazás, szinte halljuk a becsapódó fotonok puffanását :-DD
    "10-15-en méter amplitúdójú véletlenszerű rázkódást" .. ezt nem értem. Talán nanométer?
    Meglátjuk a folytatást.
  • cylonflatus
    #9
    Igen, biztos mindenkinek világos. De hogy világosabb legyen alkalmaznád analógiaként a cikkben említett kísérletet a felvetett megfigyelésre?
  • cylonflatus
    #8
    Lord Kelvin fizikus (a Kelvin skála megalkotója ugye) 1900-ban azt mondta, már semmi felfedeznivaló nem maradt a fizikában, már csak a minél pontosabb mérések vannak hátra. Aztán jött Einstein ugye... nekem meg ez a véleményem.
  • gforce9
    #7
    "Tovább olvastam a Wikit, a Caltech kutatóinak se ártana elolvasni"

    Szertintem picit átfogóbb a tudásuk, mint a wiki, tekintve a viszonylag kis hallgatószámára elég sok Nobeldíjast adott a világnak.
  • figyu
    #6
    És e lényeg ne maradjon ki, hogy miért a kvantumos rendszerek alapvető tulajdonsága:

    " Bármilyen mérés, ami meghatározza egy ilyen részecske helyzetét vagy impulzusát tetszőleges pontossággal - amit a hullámfüggvény összeomlásaként ismerünk a kvantumfizikában - kielégíti azt a feltételt, hogy a hullámfüggvény szélessége a helyzetbeli összeomlás után szorozva az impulzusbeli összeomlás utáni szélességgel nagyobb vagy egyenlő a redukált Planck-állandó felénél."

    Remélem már mindenkinek világos :)
  • figyu
    #5
    Tovább olvastam a Wikit, a Caltech kutatóinak se ártana elolvasni :)

    "A határozatlansági relációt gyakran összekeverik egy hasonló effektussal, a megfigyelő hatásával, amely szerint nem lehet egy rendszeren mérést végezni, anélkül hogy ezzel megváltoztatnánk a rendszert. Eredetileg Heisenberg is ilyen magyarázatot adott a jelenségre, de azóta világossá vált, hogy a határozatlansági reláció a kvantumos rendszerek alapvető tulajdonsága, nem pedig a mérőberendezések technikai korlátja."
  • figyu
    #4
    cylonflatus!

    Ha jól értem pont az a lényeg hogy a Heisenberg-féle határozatlansági elv nem mérési pontatlanság, hanem " alapvető, elméleti határ bizonyos fizikai mennyiségek egyszerre, teljes pontossággal való megismerhetőségére." - WikiPedia

    Szóval felesleges mérnököknek tökölni pontosabb méréssel, mert ilyen nem lehet, ez a határozatlanság a (mikro)világ (kvantummechanika) alapvető jellemzője.
    Szerintem....
  • cylonflatus
    #3
    Amit leírtál, az a -cikk első mondatában említett- Heisenberg-féle határozatlansági elv miatt van. A cikk egy új módszerről szól, amivel ezt a jelenséget megkerülve tudnak pontos(abb) mérést végezni - bár egyenlőre még "csak" mikrohullámok esetében.
  • KopaszIsten
    #2
    Igen, ezt én is hallottam már. :)
  • karesz6
    #1
    Nem értem a cikket. Én anno középiskolában azt tanultam hogy nem mérheted meg egy dolognak pl egy elektronnak egyszerre a helyét és a sebességét mert a méréssel ezeket megváltoztatod. Minél pontosabban akarod tudni az egyiket annál pontatlanabb lesz a másik adat.