24
  • Vol Jin
    #24
    Szerinted egy távcsővel innét észrevennénk egy baktériumot a Jupiteri hold jegének hasadékában? Ez olyan, mintha egy távcsótól azt várnád, hogy megmutatja egy szomszéd galaxisban az ablakból kiintegető teremtményt, és szájról olvasva kommunikálnánk velük.
  • Zero 7th
    #23
    Tekintve hogy egyetlen mintából akarsz statisztikát felállítani, sok eredményt ne várj.

    Pont ez döntené el a kérdést, hogy mennyire törvényszerű az élet kialakulása. Ha a Naprendszerben is egymástól függetlenül több helyen is kialakult, akkor a világegyetem valószínűleg vastagon tele van élettel. Ha a nincs itt a közelben máshol élet, akkor még mindig ott vagyunk, hogy nem tehetünk kijelentést a sűrűségére vonatkozóan.
  • Zero 7th
    #22
    Ja, igen, bocs, ez így félreérthető. Helyesen:

    "a 2010, Második Űrodüsszeia c. filmben/regényben"
  • culas25hc
    #21
    Én biztos vagyok benne, hogy van élet az univerzumban rajtunk kívül, de kétlem, hogy ilyen "közel". Ha annyira kicsi az esélye az élet kialakulásának, hogy az egész világegyetem élettelen, akkor totál lehetetlen, hogy mi létezünk egyáltalán. Szóval valami van. De ilyen közel, szerintem statisztikailag csak akkor van élet, ha annak valami köze van a Földihez.
  • verge175
    #20
    A 2001 folytatásában, a 2010 űrodüsszeia c. könyvben/filmben utalás van egy balesetet szenvedett kínai expedícióra. Aztán ha jól emlékszem, később a Monolit napot csinál a Jupiterből, így az Europán kialakul a hőforrásoktól független élet is...
  • Irasidus
    #19
    " 2010-ben pórul járt kínai űrhajó sztoriját látom..."

    Mire gondolsz?
  • Zero 7th
    #18
    Űrodüsszeia rulz.

    Lentebb említettem az Europa Report c. filmet, abban végig az az érzésem volt, hogy a gyakorlatilag a 2010-ben pórul járt kínai űrhajó sztoriját látom...
  • Zero 7th
    #17
    Ember előtti korú és földönkívüli kórokozóktól nem kell félni jellemzően.

    Inkább a lenti cucc érintetlensége ott a szempont.
  • fehérfelhő
    #16
    Az Europa jégpáncélja alatt biztosan szemtelenek az élőlények, mert nincs fény.
  • Irasidus
    #15
    Ok, és volt már szonda ami kereste ott az életet? Vagy csak pár szonda elhaladtat mellette sok ezer km/h sebességgel és néhány mérést meg km részletességű felvételt közölt? Ebből messzemenő következtetés levonni aligha lehetne.
  • codaco
    #14
    Minden világ a tiétek, kivéve az Európát, ne szálljatok le rá.
  • Krumplipuskaa
    #13
    Gyanítom hogy nincs élet a jég alatt,felette meg tuti,habár ezzel az utóbbival szerintem mindenki egyetért.
    Mellesleg ha lenne élet a jég alatt akkor annak nyomait a felszínen is észlelni kellene,hiszen ha a repedéseken kifolyások vannak akkor abban kell hogy nyoma legyen az alant megtalálható "életnek" vagy bárminek.
    A tévedés jogát fenntartom
  • Vol Jin
    #12
    Az Antarktiszon bénázunk a kilométeres jég alatti tó átfúrásával, mert úgy kell leereszteni a szondát, hogy ne fertőzzük meg az ottani esetleges bioszférát, és azzal ne fertőzzük meg magunkat. Pedig ott emberek vannak. Most képzeld el azt, hogy ember nélkül ugyanezt megjátszani a Jupiter holdján egy űrhajónyi automata rakománnyal. Eleve vannak irányelvek, amik miatt csak steril eszközöket használhatunk. Levinnénk oda valami medveállatkát, vagy baktériumot, és hiába találunk valami érdekeset, lehet, hogy azonnal el is kezdődik a kiirtásuk.
  • verge175
    #11
    Azert nem kicsit osszefosnam magam, ha ereszkednek lefele, o meg jonne felfele a bandzsa szemeivel.
  • verge175
    #10
    Nem kizarhato, hogy van par bazi nagy balna, esetleg lepenyhal ott a jeg alatt... Esetleg par olyan dolog, amit el sem tudunk kepzelni. pl. egy Matolcsy alaku tintahal.
  • Pares
    #9
    Engem személy szerint már jobban izgat az, hogy mi lehet ott a jég alatt most, mint hogy a Mars felszínét túrják évmilliárdokkal ezelőtt kihalt élet nyomai után nyomozva. A sok Mars küldetés között igazán szoríthattak már volna egy kis pénzt egy minimum felszíni Európa küldetésre. Az is érdekes lehet, hogy egy ilyen környezetben, ahol a két "föld" között van a lakható terület, és nincs semmi más, teljes a sötétség, milyen élet alakulhat ki egyáltalán...
  • Zero 7th
    #8
    Eheh, ebben a percben fejeztem be az Europa Report filmet. Egész realisztikus scifi, bár a gravitációval vannak problémák.
  • Irasidus
    #7
    A válasz sajnos az, hogy sokba kerül és csak ilyen hosszú távon lehet megfinanszírozni. :(
  • Shodan
    #6
    2030 miért csak akkor? már rég kellett volna szondát küldeni ide.
  • dyra
    #5
    te jó ég az nagyon kemény! ha odáig eljut ezek már apróságok lesznek :D
  • Irasidus
    #4
    Aztán a savas víz kimarná a búvárfelszerelésed (meg a bőröd), és hát a felszín közelében is már nagy a nyomás, úgyhogy túl mélyre nem merülhetnél le, azonkívül az orrodig se látnál mivel telítve van a víz vulkáni gázokkal és szemcsékkel, ja és kerülgethetnéd a jégre rakódott kilométeres "só-csapokat" amik igencsak akadályozzák az úszást... Én nem tenném.:)
  • kissssss
    #3
    szerintem ide is be lehetne rakni egy olyan voyager féle képet amin már századszorra van bejelölve hogy hányszor hagyja el a naprendszert.

    mert ez már a tizen valahányadik europan van e élet cikk.

  • verge175
    #2
    Izgalmas lenne merulni egyet, kb. 100 km mely az ocean. Vinnem a buvarpipat, meg a bekatalpat...
  • noland
    #1
    lőjenek be egy szonárt, hátha nem is víz az hanem olaj, és megmenekültünk.