22
  • st3v3
    #22
    Geci drága!
  • kjhun
    #21
    #12 -re megint: Máshol is cserélnek is LED-esre, mégpedig Tapolcán
  • lapaleves
    #20
    bocs, de ebből fél áramon hajtva van 160lm-ed, az is csak a válogatott darabokra.

    nézd meg a grafot 150ma-nél és mondjuk s2-ben @3500k: 125lm / w. ők se találták fel a spanyol viaszt, csak megy a piaccsinálás az 5050-es utódjának szerintem. szalagokra is hajlamosak már újabbakat rakni.

    éppen nincs szükség a ledekre, azt vágom hogy lehet tápot kapni hozzá, csak olcsóbb volt más ledekkel megoldani. anno pc tápról hajtottam, de ennek 12,5 kéne a teljes fényerőhöz. mondom nem foglalkoztam vele.
  • kjhun
    #19
    #12 -re ismét: Pont, most cserélik le LED-esre a közvilágítást Szekszárdon

    lapaleves: 15W-os LED-re: Fogsz, egy nagyobb 12V-os adaptert (Pl.: router-ét, masszírozó fotel, egyéb cuccét), ami minimum 1-1.2A-et tud, arra direktbe, vagy 0.5-1.5Ohm közötti ellenállással sorbakötve, kitudod hajtani. Netán egy 10.7-11.1V-os Li-ion aksipakkal, amit egy rossz laptopból belezel ki. Sokszor az elektronika tilt le, de a cellák még jók. Lásd: A Power LED-es topikot, ott látsz többről is képet. Esetleg PC tápról veszed le a 12V-ot hozzá. Végső esetben ólomaksiról. Műszerrel mérd meg az áramot közben, ne legyen több az ajánlottnál. De, bordára legyen felfogatva hővezető pasztával, mielőtt beüzemeled!

    A Cree-re: A 276 lumen/W-os LED-jük, elvileg még a meleg/semleges-fehér kategóriába sorolható. A Nap délben 5600-5800K-es színhőmérsékletű, ehhez viszonyíts.

    Idézem: Cree reports that the LED efficacy was measured at 276 lumens per watt, at a correlated color temperature of 4401 K and 350 mA.
  • korpati
    #18
    Én 60 fokot olvastam, nálad ez hogy lett 80???
  • kvp
    #17
    "szerintem ha lenne 160lm/w melegfehér akármilyen kiterjedésű led, akkor azt nyomnák."

    Nyomjak:
    http://www.samsung.com/global/business/business-images/led/file/family/lighting/201303/Application_guide_LM561B_rev1.0-1.pdf

    "ezekről a nagy felületűekről van valami linked?"

    A fenti doksiban is van egy kisebb matrix, de hazilag is konnyen eloallithato.

    "csak rendes dc-dc driver nélkül nem tudom rendesen hajtani"

    www.lomex.hu Altalaban lehet kapni nalluk stabilizalt ac-dc impulzustrafot, az a beallitott kimeneti feszultseg fuggvenyeben lead akar 3-5 ampert is. Nagyobb dc-dc-t erdemes hazilag forrasztani, egy megfelelo mosfet teljesitmeny tranzisztor, hozza egy ttl bemenetu meghajto chip, egy komparator (pic is jo, pl. pic12f510), meg egy hagyomanyos feszultseg referencia kell hozza (a logikai reszhez tapnak) es persze a forras es a cel oldali tapszuru kondik. Keszen is kapni, de hazibarkacsban sokkal olcsobb. Tobb tiz amperig stabil es modositott szoftverrel akar dc motormeghajtonak is jo (pl. 48V dc-rol hajtani 12V-os dc motort single stage chopped pwm-el). Egyebkent par amperig egy hasznalt atx-es tap is jo, csak rakni kell a csatlakozora egy kapcsolot (a bekapcsolo lab es a fold kozze) es akkor stabil 12V-ot ad ki. (meg 5V, 3.3V, stb. szoval labortapnak is jo)
  • lapaleves
    #16
    jó, hát nagyjából a melegehér az érdekes, hacsak nem köztéri éjszakai lámpát akarsz. a creenek a 270 prototípus lumenje se melegfehér. tán most lett 135lm-es piaci melegfehérjük.

    ezekről a nagy felületűekről van valami linked? mert nekem volt egyszer ilyesmi nagy felületű ledem (4 x 8 centi tok), csak rendes dc-dc driver nélkül nem tudom rendesen hajtani. ac agyonstabilizált 12,5v tápot lehetne kapni, de nekem dc kéne. ilyesmi: led

    persze ez is power led, csak a felület nagyobb jóval a szokásosnál, nem vakít, stb.

    szerintem ha lenne 160lm/w melegfehér akármilyen kiterjedésű led, akkor azt nyomnák.
  • kjhun
    #15
    Pontosabban 683 lm/W, az 555nm hullámhosszú sárgászöld színű fény esetén, ez az elméleti maximum. Míg, a fehér fény esetén, a mostani elméletek szerint 380-400lm/W lenne, korábban még ennyivel sem számoltak. (A wiki-n 260-300lm/W érték szerepel.) 276lm/W a jelenlegi rekord, de szerintem nem sokat kell várni a 300lm/W-nál is hatékonyabb fehér LED megalkotására, csak mire kikerül a piacra, eltelhet akár 5 év is addig.

    kvp: Hát, akármilyen LED-ed van, akár 100db SMD (nem összekeverendő a PowerLED-el.), van egy kissebb bordán, akár 1 db 10W-os 9-10 chipes, az fűteni fog rendesen. A 80-85 fok, az az üzemi chiphőmérséklet, ha jó a hűtőborda hőleadása, ebből lesz a bordán 50-60 fok. De, akad olyan is, amelyik elment 135 fokos chiphőmérséklet mellett is. De, 150 fokon egyből tönkremegy. Egy 10W-os XM-L LED a lencsén keresztül akkora hőt ad le a szabad levegő felé, hogy az ~1mm-re lévő sötét/fekete színű papír/műbőr már füstölni kezd tőle. :D

    Sír Cryalot: Van, már az OLED mellett, az úgynevezett COB LED, itt a nagyméretű sárga foszforréteg alatt több/tucatnyi db LED-chip található, egy darab alu hőleadó tokon, mint a Power LED-ek is és így nem vakít annyira, mintha pontszerű lenne a fényforrás. (XM-L LED-nél csak 3*3mm-nyi területről adja le a fényt, úgy ~900 lumen körül átlagban.)

    prybaby: Valahol, van már itt nálunk, talán már több helyen is. Előbb-utóbb csak elterjed, kíváncsi lennék a fényére.

    Egy kis csemege: Power LED topik
  • duke
    #14
    "és ha jól emlékszem 260lm/w lenne az elérhető max. de láttam már 500lm/w-ot is, szóval ez utóbbi nekem nem tiszta."

    640 lumen per watt az elmeleti maximum, a Cree ceg most tart 270 lumen per wattnal, ez most a csucs. Vagyis egy 100 wattos hagyomanyos izzot, mindossze 4.5 wattnyi leddel tudnanak kivaltani.
  • duke
    #13
    " Ha nem hasznalnanak semmilyen pfc aramkort, sot semmilyen teljesitmeny elektronikat, csak egy dioda hidat az egyeniranyitashoz, akkor lenne jo a hatasfoka."

    Ez lenne a legjobb, mert csak a diodak 0.6 voltja lenne veszteseg, csak ez igy azert nem tokeletes, mert erzekeny a halozati feszultseg valtozasara. A led gond nelkul koveti feszultseg valtozast, mig az izzok 5-10 voltot eszre sem vettek. Ez ugyan nem olyan nagy problema, de sokan biztos gagyinak tartanak, ha a halozati feszultseg valtozasakor, vagy egy nagyobb fogyaszto bekapcsolasakor kisse none vagy csokkennne a fenyero.
  • prybaby
    #12
    Van mar olyan utca Magyarorszagon ahol lecsereltek a kozvilagitast LED-esre?
  • Sir Cryalot
    #11
    Valami ilyesmire gondolok:

    http://ecospark.se/products/product-2

    http://www.edn.com/design/led/4391796/White-LEDs-Printed-on-Paper-A-Doctoral-Thesis-Part-I
  • kvp
    #10
    "nem tudom honnan szeded ezeket, de a mostani használható ledek mind power smd ledek, és mind elég nagy veszteségekkel dolgozik"

    Pont ez a baj, a nem power led-ek sokkal jobb hatasfokokkal dolgoznak, csak mellekhataskent valamivel nagyobb a meretuk. Tehat lehet kesziteni joval nagyobb hatasfoku led-eket is. A problema az, hogy ezek csak akkor fernek el egy normal ego mereteben, ha kozos panel helyett kozos tokba teszik oket vagy chip scale tokokat keszitenek hozzajuk. (ez utobbi lenne a nyero) Igy egy panelnyi nagyhatasfoku led-del lehetne kis veszteseg mellett alacsony hofokot elerni. Mondjuk ami ma kaphato barmelyik boltban, abbol egy 100 watt-os hagyomanyos egot helyettesito panel az kb. 10x10 centis (marmint a foglalatnal), de kb. 10 watt-ot eszik (kb. 160 lumen/watt). Nem pici, de nagyon jol birja, mivel nagy feluleten oszlik el a ho. Ha cserelhetoen tokozzak oket, akkor meg nagyobbak lesznek, de darabonkent lehet oket cserelni. (mint a karacsonyfaegoket csak palkaval, elotte meg multimeterrel keresheto a hiba)

    A technologiaban meg nagyon sok lehetoseg van, a miniaturizalas meg egyelore problemas. Viszont ha sokkal tovabb birja, akkor kit ertekel hogy valamivel nagyobb a vilagito panel mint a regi villanyego?

    "Mikor lesz végre nagyfelületű LED?"

    Oled-bol mar most is van ilyen, nekem van otthon egy. 1 db pixel azaz egy kb. 4x5 centis tokozatlan muanyaglap, aminek a ket oldalara kell kotni a ket elektrodat es szepen vilagit. Hajlitgatni is lehet, persze csak ovatosan, hogy meg ne torjon. Hagyomanyos led-del ugyanaz a gond mint a villanyegovel, ott is iszonyat pici maga az izzoszal, ami a tenyleges fenyforras. Az ujfajta led-es egoknel ezert uv led-eket hasznalnak es egy uv-lathato konverzios reteget, mint a fenycsoveknel. Nem mondom, hogy szep, de legalabb egyenletes fenyt ad es mar ma is elo tudjak allitani.

    ps: Sprektrum szerint en a halogeneket szeretem, sokkal szebb egyenletesebb fenyuk van, nem olyan eles es tuskes mint a led-eknek. Persze a hatasfokuk az remes, alig a duplaja a sima villanyegokenek.
  • Sir Cryalot
    #9
    Mikor lesz végre nagyfelületű LED?

  • Dynamic
    #8
    Az akkor is bura. Nem filmcímre kell alapozni. Mellesleg a kiadó anno elmagyarázta, hogy bár ők is tudták, hogy bura a helyes, ilyen-olyan nevetséges ürüggyel juszt is búrának nevezték el. Na, így terjed a hülyeség.
    (Remélem ezt nem fogja törölni winnie. Már a filmnél nehezményeztem, hogy miért az a címe, de valmiért bántotta a szemét)
  • Cat #7
    MTA szerint a lámpabura a helyes, a lámpabúra helytelen.

    http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/suggest?q=l%C3%A1mpabura
  • Csaba161
    #6
    A búra alatt nyelvtanilag hibás, helyesen Bura alatt lenne, de annak idején a kiadó se tudta a helyesírást...

    Mivel a bura szó a burokból ered, mindkettőt rövid u-val írjuk.

    A búra szó a bú, bús szóból ered és azt jelenti pl., hogy búra hajlik, bús lesz.
  • lapaleves
    #5
    nem tudom honnan szeded ezeket, de a mostani használható ledek mind power smd ledek, és mind elég nagy veszteségekkel dolgozik. melegfehérben mostanában mennek 100lm/w fölé a piaci termékek (cree xp meg ilyesmi nem-gagyi), és ha jól emlékszem 260lm/w lenne az elérhető max. de láttam már 500lm/w-ot is, szóval ez utóbbi nekem nem tiszta.

    konkrét példaként: egy 10w, 60-80lm/w melegfehér led tok (ebben 6 x 5 vagy mennyi dióda) egy ~10 centis, normális cpu bordával passzívan 55-60 fokos lesz. ez dc-dc, de az elektronika külön van, és egyátalán nem melegszik.

    a másik egy újabb, ott 10db cree xp-m(?) led van nem 50w-on széthajtva, hanem 30w-on. ez valamivel 100lm/w felett teljesít, és ugyanez a borda ~75-80 fokosan tartja egy ~40 centis műanyag kéménnyel.

    nagyjából azért is nincs elterjedve még 60w izzó helyett, mert akkora foglalatban nem tudják (tudták az eddigi hatásfokokkal...) elvezetni a hőt úgy, hogy max 80 fok körül maradjon a maghőmérséklet. a 80 fok semennyire sem magas, hanem üzemszerű. az ennél magasabb hőmérsékleten (100 fok körül) kezd el exponenciálisan csökkenni az élettartama.
  • HaPLeX
    #4
    "lámpabúra" - 195000 Google találat
    "lámpabura" - 51100 Google találat

    Ez mindent elmond. De ha te úgy ejted, hogy lámpabura, akkor... ;) Ok.

    ("A búra alatt" c. sorozatról már nem is beszélve.)
  • Csaba161
    #3
    A terem BURÁJÁT az ilyen helyesírástól, mint a tied. BÚRA hajlik a kedvem:

    BURA: burok, kupola stb.
    BÚRA: Bús lesz
  • HaPLeX
    #2
    "hogy nem a buránál" - buránál? Milyen buda? Tiszabura? (Inkább búra lesz az.)
    "azaz erőműveket lehetne bezárni" - Kiváló megállapítás! Jelenleg is csak egy rakat erőművünk van üzemen kívül, mert nem gazdaságos a termelés (olcsóbb az importáram), és milyen jó lenne, ha további erőműveket zárnánk be ! ...

    kvp: "Egy ilyen led-es lampa elettartalma stabil 230V-os halozat eseten tobb evtized lenne"
    Hát mivel fogyasztói társadalomban élünk, kizárt, hogy ilyen hosszú élettartamú termékeket gyártsanak. Sajnos...
  • kvp
    #1
    A 80 fok egy led eseten nagyon sok. Ez azt jelenti, hogy a teljesitmenyelektronikan veszik el a felvett energia nagyresze. Idealis esetben egy 230V-os led lamba teljesen hideg kell, hogy legyen, tehat 90 watt leadott fenyenergia utan kb. 10 watt hoenergiat adhatna csak le. Ez a samsung eseteben is meg valahol az 60:40 aranynal van. Ha nem hasznalnanak semmilyen pfc aramkort, sot semmilyen teljesitmeny elektronikat, csak egy dioda hidat az egyeniranyitashoz, akkor lenne jo a hatasfoka. Ez mai felvetezetok eseten ez kb. 68-70 darab mikro led beepiteset jelentene egy matixba, viszont innentol nem igenyelne extra elektronikat ami elromolhat es meg melegszik is. (oled matrix eseten viszonylag olcson lehetne ilyet gyartani) Egy ilyen led-es lampa elettartalma stabil 230V-os halozat eseten tobb evtized lenne, kb. akkora hotermeles mellett mint amit a szamitogepek billentyuzetenek led-jei produkalnak.