15
  • Nabateus
    #15
    Lucy, KVP:
    Szerintem ti ertetek valamicsket a villamossaghoz :)
  • Jakuza1
    #14
    Afrikaban meg majd megvarjak az esos evszakot vagy eljarjak az esotancot. :P
  • Lucy in the Sky
    #13
    kW/h helyett legyen inkább kWh, ahogy a MW/h is MWh lesz, ha energiáról beszélünk. A 6.4MWh/h=6.4MW a teljesítmény, amit a Taurus csúcsra járatva felvesz, nem óránként, hanem folyamatosan, mondjuk amíg gyorsít, vagy hegyet mászik - ha lenne olyan pályaszakasz, amin 1 óra hosszat "padlógázon" halad az emelkedőn, akkor lenne értelme a ~7MWh emlegetésének, normál üzemben ez a mennyiség óránként max. 1-2MWh környékén alakulhat :)

    A villámból energiát kinyerni amúgy meglepően könnyű, értelmesen felhasználni viszont még mindig baromi nehéz (talán a cikkben leírtak alapján már nem annyira), de pl. az eleve tervezhetetlen szélfuvallatokhoz képest is rettentő esetleges mivolta és az ilyen spéci holmik ára miatt is jó ideig jobban járnak a júzerek, ha maradnak pl. a PV alapú mobiltöltőknél.
  • kvp
    #12
    "és rákötik a hálozatra a villám energyit"

    Egy atlagos villamlasban kb. 140 kw/h energia van, csak ez egy ora helyett par mikroszekundum alatt jon le. Viszont eltarolva a 140 kw/h eleg keves, kb. 140 desktop szamitogep egy oraig menne vele. Magyarorszagra olyan 250000 villam csak le evente, ha mindet befognank, akkor olyan 32562 Mw/h lenne a teljes energia merleg (100%-os hatekonysag eseten). Ez egy evre elosztva 3.7 megawatt teljesitmeny lenne. Paks egy blokkja 500 megawattot ad es van belole 4 darab es meg igy is csak a teljes igeny felet tudja biztositani. Egyszeruen nincs akkora energia a villamlasokban, hogy megerje osszegyujteni oket es meg raadasul jo bonyolult is lenne (bar megoldhato). Hasonlatkeppen egy mav taurus villanymozdony 6.4 megawattot eszik meg orankent, tehat kb. a duplajat annak amit a magyar foldfelszint elero villamlasok egy teljes ev alatt osszehoznak.
  • EnxTheOne
    #11
    inkább olyat kéne csinálni hogy kiraknak 1 km magas acél csövet a város közepébe, és rákötik a hálozatra a villám energyit :D
  • Macropus Rufus
    #10
    :) 200kV az mrá majdnem egy villám öcsém!

    Az igazi átlagosan kb. 0.2sec-ig tart. 30.000K hőfogra is hevitheti a közvelten környezetét, és 30k - 40kA áramerőssége is lehet.
    Sok sikert a befogásához.
  • Vol Jin
    #9
    Megnézném azt az aksik, amibe akkora áramot tolnak, hogy pár másodperc alatt feltölthető.
  • kvp
    #8
    Az eredeti marketing anyagot atnezve a kovetkezo tortent:
    -egy transzformatorral atalakitottak a halozati aramot nagyfeszultseguve
    -ezt atvittek egy spark gap-en (a ket palca ami szikrazik)
    -visszatranszformaltak normal halozati feszultsegge
    -ezt bevezettek egy normal nokia toltobe
    -ami a feher kabelen keresztul ossze volt kotve a telefonnal
    -es csodalatos modon ezzel az ingadozo felszultseggel is el tudott indulni a toltes

    Na most aki tudja, hogy egy aktiv pfc-s tapegyseg hogyan mukodik, az azzal is tisztaban van, hogy ha a megfelelo feszultsegtartomanyon belul van a bemeneti jel es megfeleloen nagy a kitoltesi tenyezoje, akkor tetszoleges jelakot hasznalhatunk a tapegyseg meghajtasara. Megfeleloen nagy buffer kondenzatorral nem csak a szikrak altal okozott feszultseg es aram ingadozast lehet athidalni, de akar mondjuk olyan tolto is keszitheto, ami az ember csuklojanak vagy cipojenek mozgasat hasznalja fel a keszulek feltoltesere. Mondjuk ilyen toltok mar a 70-es evekben is leteztek foleg karorakhoz meg egy regi fekete-feher tarzan filmben ilyen zseblampaja volt az egyik karakternek, szoval igen, a nokia marketingesei feltalaltak a spanyol viaszt es a 100-240V kozott mukodo automata atkapcsolos toltoket. (ma mar szinte mind ilyen) Annyit meg kell hagyni, hogy jo otlet volt a telefont a szikrak kozelebe vinni, mert ha a demonstralo ember kezeben lett volna vagy egy asztalon, akkor kevesbe lett volna dramai. Sot meg jobb otlet volt a feher kabel vegen levo elosztot es benne a sima gyari toltot eldugni hatul, mert igy csak a leirasbol es a videon a tudos szovegebol derul ki, hogy mit is hasznaltak.
  • KRTuning
    #7
    Én csak annyit látok hogy a telefon elkezd tölteni, nem pedig hogy 0ról teljesen feltöltik pár másodperc alatt.
  • SnowF
    #6
    És feletébb valószínű hogy a University of Southamptom nem kezd el hangosan ellenkezni ha ez csak egy szimpla átverős reklámvideó...
  • MsUser
    #5
    A 28.-éves tudósok, a fekete függönyös hátterű "laboratóriumban :)" NOKIA telefonnal felvették videóra a NOKIA telefont amint bedugott USB kábellel, vezeték nélkül pár másodperc alatt feltölti az aksit.

    Igaz ha az aksi pár másodperc alatt felveszi a töltést akkor már meg is van a vezető akkumulátor technika a NOKIA-nak köszönhetően!
  • BaltásRém
    #4
    Nézzétek...én nem vk sem Brit tudós, meg semmi ilyesmi, de ez a "filmalkotás" egy megrendezett baromság. Ami a tartalmat illeti meg egy faszság...
    Ez egy marhaság..egy nokia reklám, ...
    (jah, okosnak kinéző "tudósok" fehér köpenyben, csinálnak valami nagyon tutikzatosat, amit csak ŐŐŐŐŐŐK értenek..stb...egy sci-fi-be elmenne amit a rendezőúr összehozott. A lényeg ! Tudományos alapon ne nézzétek...megaztán egy kérdés hirtelen : gyakorlati alkalmazását hogy gondolták ??????????????????
  • Vadnokedli
    #3
    Na igen, ha vezetek nélkül tölthető akkor miért is van bedugva? :) Az meg a másik 'Britt' tudósok- Sziasztok.
  • DeviloftheHell
    #2
    szép és jó de mi a tökömet keres a bedugott töltökábel ott? :)
  • NEXUS6
    #1
    Britt tudósok!
    XD