15
  • Oliwaw
    #15
    Nem lenne egyszerűbb a légkört a holdbázisról tanulmányozni ?
  • hszilard
    #14
    "A Föld légköre tengerszinten köbcentiméterenként mintegy 100 milliárd molekulát tartalmaz"
    Na, ennek utánanéztem, mert ez a 100 milliárd molekula/köbcenti érték nekem nagyon kicsinek tűnt.
    A levegő moláris tömege 29 gramm/mol, sűrűsége 0,001293 gramm/köbcenti. A két számot elosztva kapjuk, hogy 4,458*10^-5 mol/köbcentiméter. Tehát köbcentinként ennyiszer 6*10^23 molekula alkotja itt a levegőt, ami kb. 2,67*10^19 molekula.
    Szóval 8 nagyságrendet tévedtél.
  • god25
    #13
    A kutatók meg vannak győződve arról, hogy a Holdnak - a közhiedelemmel ellentétben - van légköre, ez azonban mintegy százezerszer ritkább a földi légkörnél, így földi fogalmaink szerint valóban jogos a légkör nélküli Holdról beszélni. Az érzékeny műszerek azonban ezt a roppant ritka gázt is képesek kimutatni. A Föld légköre tengerszinten köbcentiméterenként mintegy 100 milliárd molekulát tartalmaz, a Hold felszíne közelében egy köbcentiméterben az elméleti kutatók szerint a részecskék száma százezer és tízmillió között lehet.
  • ancsil
    #12
    hoppá és elnézést.
    így jár, aki nem olvassa el a cikket.
    a reakciókerék és a giroszkóp nem ugyanaz...
  • ancsil
    #11
    ha már precíz akarsz lenni, akkor célszerűbb a gyereket a nevén nevezni: giroszkóp.
    az igaz, hogy annak a lelke valóban lendkerék, de a lendkerék önmagában nem több annál, mint ami. kell hozzá némi körítés is, hogy alkalmas legyen az űrállomás irányban tartásához
  • kvp
    #10
    Lendkerekek. Ilyenek tartjak iranyban a nemzetkozi urallomast is.
  • xyl
    #9
    Érdekes ez a reakciókerék... Eddig még nem hallottam róla és utánanéztem. Lényeg, hogy állandó fordulatszámon pörög, aztán ha egy kissé változtatnak a fordulatszámon, akkor az egész szerkezet elfordul. Hiába na, az ember mindig tanul.
  • osztmivan
    #8
    Jó a topik.
    Folytassátok.
  • Irasidus
    #7
    Már bocsánat de a vákuum nem semmi! Légmentes, vagy pontosabban légritka közeg. És még egy dolog: tökéletes vákuum nincs (vagyis légmentes közeg), ennek ellenére azt is vákuumnak hívjuk, csak nem tökéletes vakumnak... így érthető?
  • Szefmester
    #6
    Ezt a ritkább mint a vákuum dolgot gondold át még egyszer szerintem....

    Ritkább lehet valami valaminél, de a semminél nehezen lehet kevesebb valami is. Legalábbis a tökéletes vákuumban nincs semmi csak a tökéletes üresség. Egy kósza atom sincs benne. Ennél ritkábbat nehéz lenne találni...
  • Irasidus
    #5
    Ilyen is volt már, de ezt nem azért küldték.
  • Irasidus
    #4
    Exoszférának hívják az ilyen "légkört" , és ritkább mint a vákuum, amit a Földön elő tudunk állítani. Nem helyes légkörnek nevezni, mer félrevezető.
  • nenad
    #3
    a hold légkörének tanulmányozása... LOL
    ásványi anyag kutatás és a lehetőségek felmérésée
  • Macropus Rufus
    #2
    elvileg van légköre, ha nem is olyan mint a földi légkör.

    "A közhiedelemben úgy él, hogy a Holdnak nincs légköre. Földi értelemben ez valóban igaz, ám némi kigázolgásból származó rendkívül ritka légkör megfigyelhető a felszíne felett."

    Hold
  • Nailyenugysincs
    #1
    lehet h én vagyok lemaradva de a holdnak mióta van légköre? szóljon vki ha hülyeséget kérdezek