20
  • hugi00
    #20
    - hogy legyen technologia, amit ugyanugy ellopnak mint minden mast.
  • bunny
    #19
    Ne feledjük a kínaiakat se, előbb-utóbb (inkább előbb ahogy nézem) ránőnek a többiek fejére, és ne gondolja senki, hogy nincs az a pénz megtakarítás amiért ne lenne a kínai űrrepülés hirtelen a legjobb barátja az amcsiknak.
  • Irasidus
    #18
    "Nem, azok magan urhajok"

    Magán űrhajó, és Amerikai űrhajó. Ez a két tulajdonság csak nálad összeegyeztethetetlen. Mellesleg állami pénzből épültek, állami megrendelésre... Továbbá, a törvények is csak amerikai felhasználást tesznek lehetővé, tehát Európai színeiben nem repülhetnek jelenlegi törvények értelmében. A helyvásárlás az megint csak más kérdés, eddig is voltak Európai eszközök, műholdak, stb., amik amerikai hordózóeszközökkel álltak pályára. Ennek sincs semmi köze a nemzetiséghez. A Dragon amerikai nem állami fejlesztésű űrhajó. Ennyi.

    "cygnust meg nem is teszteltek."

    Valóban, így egyeben nem tesztelték. Viszont az összes alkatrésze kipróbált technológia... Vajon működni fog, mit tippelsz?

    "Ez viszont pazarlas, mivel most kidobjak a technologia kb. felet es helyette egy nem tesztelt amerikai rendszert raknak be, azt is csak beszallitoi szinten."

    Igen, ez pazarlás, egyetértek.
  • Vol Jin
    #17
    Ez így durvának tűnik árban. Egy Szojuz 50 milliónál nem sokkal lehet több.
  • kamov
    #16
    "Dragon mint két küldetése során 500-600Kg, mégis pár ember isteniti a dragot, csak éppnem nem tudom miért.2

    Nem mindenki, itt például a köpködés a divatos...
  • kamov
    #15
    "Nem, azok magan urhajok"

    A nemzetközi jog szerint a Dragon és a Cygnus amerikai tulajdonú űrhajók. Az hogy ez nem USA állami hanem USA magántulajdon az űrjogi szempontból lényegtelen.

    Az Európai űrügynökség az ATV kivonása után az általuk eddig is bejáratott módon orosz Progressz és a jövőben amerikai Dragon és Cygnus űreszközökön fogja felküldeni amit akar.

    "Nekem meg a 260 millio is soknak tunik,"
    Egyéni szoc. probléma.
  • kvp
    #14
    "Tehát a jelenleg már működő Dragon / Cygnus űrhajó az nem Amerikai"

    Nem, azok magan urhajok es a cygnust meg nem is teszteltek. Ha a usa/nasa szineiben repulnek majd, akkor mar inkabb tekinthetoek amerikainak. A nagyobb kerdes inkabb az, hogy europa ezutan hol vasarol szallitasi kapacitast? Lehet venni az oroszoktol vagy ket amerikai maganvallalattol, esetleg a japan allamtol.

    "ATV is le tudna szállni a földre, csakhogy nem kapott pénzt a hővédőpajzsra."

    Ez viszont pazarlas, mivel most kidobjak a technologia kb. felet es helyette egy nem tesztelt amerikai rendszert raknak be, azt is csak beszallitoi szinten.

    "Az Albert Einstein 450 millió eurós összköltségében benne van az Ariane-5 hordozórakéta kb. 140 millió eurós ára, a többtíz millió euróba kerülő földi szegmens és a teherűrhajó a maga kb. 260 milliós mostani árával."

    Nekem meg a 260 millio is soknak tunik, foleg az ariane 140 milliojahoz kepest. A tobbi ar realisabb.
  • Irasidus
    #13
    Ezt a számot honnan szedted? A hivatalos oldalon 6 tonnát írnak LEO-ra, és 3 tonnát tud vissza hozni. SpaceX honlapja Az ATV meg elégett a légkörben, a mondatod csúsztatás. Az meg vicc kategória, hogy szerinted egy hőpajzs elég, hihetetlenek az ilyen fokú technikai analfabetizmust... A Forma-1 autóhoz meg elég egy motor is, vagy egy vadászgéphez egy szárny is... igaz? Annyiban van csak igazad, hogy a TOVÁBBFEJLESZTÉSRE nem kapott pénzt az ATV. Ennyi.
  • Imremagdi
    #12
    ATV 6,6 tonna hasznos terhet visz fel.

    Dragon mint két küldetése során 500-600Kg, mégis pár ember isteniti a dragot, csak éppnem nem tudom miért.

    ATV is le tudna szállni a földre, csakhogy nem kapott pénzt a hővédőpajzsra.
  • kamov
    #11
    Ez egy db ATV összköltsége.
    ESA forrás

    Az ATV kifejlesztése és az első ATV legyártása után a program költsége 1,3 milliárd eurónál állt.

    Az Albert Einstein 450 millió eurós összköltségében benne van az Ariane-5 hordozórakéta kb. 140 millió eurós ára, a többtíz millió euróba kerülő földi szegmens és a teherűrhajó a maga kb. 260 milliós mostani árával.
  • Irasidus
    #10
    " Ezek szerint innentol mar csak az oroszok es a japanok jarnak majd fel, mert se az usa, se europa nem fog rendelkezni semmilyen urhajoval."

    Tehát a jelenleg már működő Dragon / Cygnus űrhajó az nem Amerikai... aha. Szeretsz félrevezetni, azt már mások is észrevették! De mi a jó neked ebben???
  • Vol Jin
    #9
    Szerintem is sok a 450 millió euró. Arra tudok gondolni, hogy a program teljes költségét említik, amiből kifejlesztették. Nyilván a későbbiekben már egy indítás költsége nem lesz ekkora.
  • kamov
    #8
    AZ ATV-4 570kg vizet vitt fel.
    Jelenleg az ISS-en kb. 85%-ban reciklálják a vizet (az amerikai részlegben kb. 93%-ban, az oroszban kevésbé).

    Az USA jelenleg a Dragon teherűrhajóval rendelkezik, várhatóan idén ehhez csatlakozik a Cygnus teherűrhajó is.
  • kvp
    #7
    Van egy alancsony szazaleku vizveszteseg, ami a szemettel egyutt kikerul az allomasrol. Viszont ez a 450 millio euro egy kicsit soknak tunik. Arrol nem beszelve, hogy amire atallnanak a sorozatgyartasra, addigra pont le is allitjak az egesz programot. Ezek szerint innentol mar csak az oroszok es a japanok jarnak majd fel, mert se az usa, se europa nem fog rendelkezni semmilyen urhajoval.
  • Archenemy
    #6
    Aszittem az űrállomáson reciklálják a vizet... nem?
  • Airbus A380
    #5
    Bakker vizet vajon mennyit visz fel ? :D
  • Vol Jin
    #4
    Azaz euró?
  • Vol Jin
    #3
    Nem sok az a 450 millió dollár?
  • Deus Ex
    #2
    Haditechnikában van cikksorozata az F-35-ösről..
  • Major
    #1
    Cifu, egyébként mikor mondhatott fel? Szerintem 1000 éve nem volt már tőle cikk.