112
Ubuntu operációs rendszer okostelefonra
  • precision
    #1
    Azért nyitottam a topikot, hogy ha jönnek majd a hírek/fejlemények, ne az androidos topikot offoljuk majd szét.

    A lényeg röviden: egy androidra épülő de teljesen újragondolt operációs rendszer, a Canonical gondozásában. Várható megjelenés 2014 -ben.

    http://www.ubuntu.com/devices/phone
    http://www.theverge.com/2013/1/2/3827922/ubuntu-phone-os-announcement

    hands on

  • grebber
    #2
    Abban a hands onban elég durván lassú ez a teló :(
    Bár ha ez egy nagyon pre alpha model akkor nem szóltam!
  • precision
    #3
    igen, kezdetleges verzió... nyilván nem így fogják kiadni hanem addigra szépen optimalizálva lesz :)
  • Büdös Bohóc
    #4
    de a GUI fluid, van pár jó ötlet benne stb, érdekes :) és a programok, amik eddig el lettek rá készítve, milyen technológián futnak? Majdnem teljesen desktop kódokat emeltek át, vagy mi?
  • zoliii
    #5
    Az Android is Linux alapú oprendszer! :D Mondjuk nekem ez is tetszik! :D
    Lassan annyi a Windows, Apple mobiloknak! :D
  • Shiwo
    #6
    mondja is a videó alatt
  • bakkerman
    #7
    alapból értelmetlen a windows phone-t összehasonlítani az androiddal meg ios-el,szegényke nagyon butus hozzájuk képest,és csúnya is
  • Narxis
    #8
  • Petka
    #9
    Kicsit szerintem már elkéstek vele. Véleményem szerint nem fog annyira elterjedni, mint az Android.
  • GregSB
    #10
    Lehető legnagyobb hülyeség volt bemutatni most. Mert mit látnak most az emberek? Egy össze-vissza akadozó pre-alphát, meg egy ígéretet a fejlesztőktől hogy 2014-ben jönnek az első hivatalos telefonok. Hurrá. Idén ősszel kellett voln bemutatni egy kiforrt rendszert, pár héten belüli, max 1 hónapos megjelenési dátummal. Az ütött volna. 1 év múlva az Android, iOS, WP más lesz már, ők is fejlődnek.
  • SzirmosSzisza
    #11
    afaik 1 hónapon belül lesz kész változat Nexusokra :3
  • Gauge
    #12
    Hali! Én nem nagyon értettem meg ez az egész Ubuntu koncepciót. Ez egy Androidra épülő új operációs rendszer lenne?
  • SzirmosSzisza
    #13
    Nem, semmi köze nincs az Androidhoz, teljesen új rendszer.
  • Narxis
    #14
    Nem, ez az asztali számítógépre tervezett Ubuntu Linux nevű operációs rendszer telefonos változata lesz. A Linux kernel a közös bennük.
  • precision
    #15
    As already teased and promised, today Canonical is taking the wraps off the mobile version of Ubuntu, which is built around the existing Android kernel and drivers, but doesn't use a Java Virtual Machine and promises to use "the full power of the phone."
  • Petka
    #16
    Most akkor kivágják a JVM-et és ráhúznak egy Ubuntu lauchert vagy mi? :D
  • Büdös Bohóc
    #17
    az android se JVM-et használ
  • precision
    #18
    legközelebb nagyobb képet :P
  • skinnyman
    #19
    Ezen sokkal jobbnak tunik a cucc, mint a Verge-es videon:
  • precision
    #20
    jó lesz ez! :)

    főleg ha tényleg igaz lesz, hogy akármilyen androidos telefonra fel lehet majd pakolni... egy dual boot -os megoldást is teljesen el tudnék képzelni a jelenlegi androidom mellé :)
  • Büdös Bohóc
    #21
    tetszik, de nem hiszem, hogy lecserélném a HTC Sense felületes Androidot erre. Pedig fasza UInak tűnik. Van pár fasza ötlet benne.
  • Cumshot
    #22
    Hát mert buzi vagy. Én simán elcserélném a HTC-det erre.
  • Büdös Bohóc
    #23
    nokia 3210 után biztos nagy ugrás lenne neked is
  • High end PC #24
    Mennyire örülök, hogy ilyen is lesz, már örülök, hogy nem vettem linux kernelre épülő Androidos telefont az elmúlt két évben, amint kijön ez az Ubuntus telefon, instant buy lesz.
  • skinnyman
    #25
    Az eddigi demokon Galaxy Nexus-okon futott, ami tobb mint 1 eve kijott :)
    Egyebkent azt mondjak h februar vegere terveznek kiadni valamit, kivancsi leszek ra.
    Kozben meg FF OS is nyomul: Link
  • SzirmosSzisza
    #26
    Itt már nem is akad egyáltalán

  • precision
    #27
  • Gauge
    #28
    Ez az oldalról megjelenő menű erősen két kezet kíván. Egy telefonna alap esetben pedig szerintem egy kézzel kell használhatónak lennie - ez persze egy szubjektív vélemény.
  • Gauge
    #29
    Más kérdés: a sailfish (Jolla) versenytársa lesz az Ubuntunak?
  • precision
    #30
    egyre jobban tetszik ez a rendszer :) sok hasznos stuff van benne... látszik, hogy foglalkoztak vele, és ötleteltek, hogy hogyan lehetne máshogy és/vagy jobban csinálni azt amit az eddigi rendszerek tudnak

  • skinnyman
    #31
    Engadget-es interju
    Mutatnak is belole kicsit, itt meg smoothabbnak tunik. :)
  • GregSB
    #32
    Számomra a legszimpatikusabb ami elhangzott az interjúban, hogy ez a teljes ubuntu rendszer ami a telefonokon (és tableteken) lesz, csak az UI lett változtatva. De ha bedokkolod majd a telefonokat egy monitorra, meg bill + egérre akkor a teljes desktop OS-t tudod majd használni.
  • skinnyman
    #33
    Jaja. Es a koncepcio szerint ha dokkolod, ugyanazok a programok futva maradnanak, mint telefonon, csak ott mar a desktop felulettel jelennenek meg, es forditva, ez igy eleg brutal lenne.
  • GregSB
    #34
    Már csak jó app tamogatottság kell (mobil UI-ra), és ez így nagyon tuti lesz. Eljátszadoztam a gondolattal, hogy a következő telefonom egy Nexus legyen Ubuntuval :)

    Mondjuk azért vannak fenntartásaim. Egy ideig használtam Ubuntut a régi notimon, de aztán visszatértem Win7-re inkább. Nem akarom fikázni, mert ahhoz képest hogy ingyenes rendszer nagyon szuper, de a Windows és Os X mellett nagyon polírozatlan. Pl a kurzor kezelését nem tudtam megszokni, bárhogy is állítgattam, valahogy mindig fura volt a mozgása, meg rengeteg helyen ronda megoldások voltak az UI-ban, ami engem zavart, rossz volt ránézni.

    Ezt a telefonos UI-t viszont nagyon profin megcsinálták, alig várom hogy ki tudjam próbálni.
  • precision
    #35
    próbálj majd meg egyszer egy Kubuntu -t (KDE felületes ubuntu)
    azt a windows és mac userek is szokták szeretni, kinézetre nagyon meg van csinálva
    egy virtualbox -ba rakd fel és nézegesd meg, hátha megtetszik :)

    amúgy maga a full ubuntu rendszer dokkolós megoldásban már régóta létezik, androidos telefonra: LiNK
  • High end PC #36
    Egy linux nem igazán arra való, hogy a felhasználói élmény legyen mindenek előtt, mint egy átlag otthoni Windows vagy OSX felhasználó igényei esetében. Bár az új Ubuntu felülete nekem sem tetszett. Ezt az egér kurzor dolgot nem igazán értem, natív telepítést csináltál, vagy csak egy sima Windows alól települő tesztverziót tettél fel?

    Ez azért kicsit komolyabb rendszer, nem csak végigmegy egy csík telepítésnél mindenféle grafikai effekttel, hanem ténylegesen látod mi történik a gépeden, és te határozod meg parancssorosan, mi települjön, és hogyan.

    Vagy egy dokumentumszerkesztésnél a Latex szövegformázó kezelése és funkcionalitása össze sem hasonlítható egy buta MS Office vagy iLife programéval. Sokkal inkább igényel felhasználói tudást, a tudományos publikációkat és komolyabb dolgokat nem hiába egytől-egyig Latexben írják.

    Otthoni gépemen a szokásos dolgaimhoz én is Windowst használok, de a természettudományos munkámhoz az Ubuntun/Debianon kívül máshoz nem is nagyon nyúlnék (Ubuntu is Debian alapú, csak felhasználóbarátabb).
  • GregSB
    #37
    Külön partícióra telepítettem.

    És javíts ki ha tévedek, de én úgy tudtam hogy az Ubuntu mindig is a "felhasználóbarát Linux" volt, nem a HC parancssoros embereket célozzák meg vele. Ez jól látszik azon is, hogy most a telefonokra is kifognak terjedni, ráadásul egy meglehetősen felhasználóbarát UI-val.

    Szóval ilyen értelemben a Windowsal és Mac OS-el versenyeznek.
  • precision
    #38
    "Ez azért kicsit komolyabb rendszer, nem csak végigmegy egy csík telepítésnél mindenféle grafikai effekttel, hanem ténylegesen látod mi történik a gépeden, és te határozod meg parancssorosan, mi települjön, és hogyan."

    Ahogyan Greg is írja, az Ubuntu pont ez ellen harcol... én sokáig használtam Ubuntut a laptopomon és egyszer sem láttam konzol ablakot, csak akkor ha akartam :) a Canonical szerintem (ügyesen) arra hajt, hogy kinézetben és felhasználói élményben teljesen Windows és OSX azonos oprendszert csináljon

    aki pedig a linux életérzésre vágyik az rakjon fel egy Arch -ot, Slackware -t vagy esetleg egy Gentoo -t :) azzal lehet szöszölni rendesen :)

    az Ubuntu már nagyon régóta a next-next-finish -ről szól és nem a hagyományos konzolos, nano -s config file szerkesztésekről :)
  • SzirmosSzisza
    #39
    Ubuntu pont arra hajt, hogy könnyen fel tudd rakni és könnyen használd. Parancssor se kell legtöbb esetben (Ubuntu Software Center vagy mi a fenével tudsz telepíteni).

    LaTeX-nek meg semmi köze nincs se Ubuntuhoz, se Linuxhoz, ugyanúgy tudod használni Windows alatt is.
  • High end PC #40
    Ezért is írtam, hogy nem tetszik nekem már az új Ubuntuk felülete, túlságosan megy el a felhasználói élmény irányába az is. Bár az, hogy: nem használtad eddig egyszer sem a terminalt? Mire használtad egyáltalán a rendszert akkor? Böngésző ablak megnyitásra, és netezésre? Mert úgy érthető. De amint egy normálisabb drivert fel akarsz húzni egy laptopra, megkerülhetetlen az ismerete.