18
  • Szefmester
    #18
    Inkább estek volna egymásnak..

    Azért azt kétlem hogy a múlt héten hagyták volna abba a kísérleti atomrobbantásokat a nagyhatalmak... és kötözködés előtt: nem is két hete. :D

    Az hogy csökkent valamelyest a lyuk odalent fent, az egy pozitív dolog, de ez csak egy év volt. Ha még követi ezt 10 másik ilyen eredmény akkor lehet elkezdeni örvendezni.
  • A1274815
    #17
    Nem téveszme.Két faktorra vezethető vissza:
    - a nagy erejű nukleáris detonációk, rengeteg port emelnek fel az ózonrétegig, valamint hírtelen nagy légáramlatot okoznak az ózonrétegbe is.
    - a magaslati detonációk felszabaduló röntgen-sugárzása ami az energia (~90%-a a maradék meg neutron és gamma) jobban pusztítja az ózonréteget, mint az UV sugárzás.

    P.S.: atomerőmű párti vagyok mielőtt rámtámadnál, és úgyvélem az, hogy nagyobb hatalmak nem estek egymásnak közvetlenűl 70 éve, a nukleáris fegyvereknek köszönhető.
  • wraithLord
    #16
    Pl.: - Felküldenek egy műszert ballonnal a sztratoszférába, az kálium-jodiddal reagáltatja az ózont, és a keletkezett áramerősség nagyságából következtetnek az ózon ottani mennyiségére (gondolom kell hozzá kalibráció, amit előtte laborban megcsinálnak). Vagy ugyanezt repülőről...
    - Vagy a földről mérik, hogy a sztratoszférán mennyi UV hatol át, és éri el a földfelszínt.
    - Vagy műholdak segítségével spektrométeres technikával monitorozzák a sztratoszférából, az ózonréteg által visszavert UV sugárzás mennyiségét.

    Nagyon nagy vonalakban így...
  • Chris05
    #15
    Értem. Köszi az infót, nem tudtam.
  • KopaszIsten
    #14
    Engem az érdekelne, hogy hogyan tudják kimutatni egy adott terület fölött az ózon réteg vastagságát. (think)
  • Vol Jin
    #13
    Neked meg a negro világít a szádban. :-)
    Könnyezek a röhögéstől. :-D Nem veled nevetek, hanem rajtad röhögök, ha nem értenéd. :-D
  • polarka
    #12
    Csak arról van, szó hogy az ózon "élettartama" csökken, vagyis a fogyása növekszik. így az új egyensúlyi mennyiség kisebb lesz. Ha ez nem 0, akkor nyilván a csökkenés vagy a fogyás mértéke függ az aktuális sűrűségtől (különben 0-ra fogyna el). Tehát, attól még, mert valahol van valamilyen negatív visszacsatolás abból még nem következik, hogy az elegendő mértékű az eredeti egyensúlyi állapot fenntartásához.
  • bvalek
    #11
    A szolárium egészségtelen, de a mikrózáshoz nincs semmi köze.
  • Vol Jin
    #10
    Onnanhogyazatomelpusztíccsaavilágot.
    Sokan gondolják azt, hogy nem szabad mikroval melegíteni az ételt, mert rádioaktívak leszünk tőle, és ezért egészségtelen a szolárium is.
  • Molnibalage
    #9
    Ez a téveszme honnan származik...?
  • A1274815
    #8
    És nem is csak azok lyukasztották ki, hanem főleg a nukleáris légköri tesztek.
  • Chris05
    #7
    Egy fontos dolgot mindig kihagynak.

    Mi az ózon? O3.
    Mit csinál az ultraibolya sugárzás az O2-ből?

    Ez egy öngerjesztő folyamat. Minél nagyobb az ózonlyuk, annál több UV fény esik be és csinál ózont.

    Szerintem.
  • FL Zoli
    #6
    Az Antarktisz felett(alatt?) az ózonréteget a náczik lyukasztották ki hogy kényelmesebben tudjanak közlekedni a repülő csészealjaikkal...

    ..mint az közismert
  • Archenemy
    #5
    A mi ózonunk aztán nem csökken, legfeljebb az ő ózonjuk!
  • fityisztma
    #4
    Ha élne a nagymamám!
    Hajh.....
    Ő minden lyukat megstoppolt!
  • hurkaur
    #3
    a valsag ot is elerte
  • avman
    #2
    halogénezett szénhidrogén-származékok (klór és fluor tartalmú szénvegyületek) lesz az pontosabban magyarul.
    ja, meg volt előtte egy 85-ös bécsi egyezmény is.
  • Aldo Moro
    #1
    Paul Newman nem meghalt már szegény? :-)