271
  • Prof William
    #1
    Hamarosan jönnek a Planecrackerek.
  • Skynet85
    #2
    Ittenem a szomszédban lévő holdra nem tudnak feljutni rutin szerűen, majd pont egy mozgó vmiről fognak záros határidőn belül kitermelni bármit is(a motivációt érzem a dolog mögött $, csak a realitást nem )...
  • BlackVoid
    #3
    Ez mekkora vicc.
    Az energia (és pénz) igénye ennek olyan óriási, hogy teljesen értelmetlen az egész.
    Kérdés, hogy ez szándékos propaganda (próbáljuk leverni a nemes és ritkafém árakat pár hétre) v. ennyire hülyék.
    Jelenleg arra nem képes az emberiség, hogy a Holdon fenntartson a bázist, vagy hogy néhány embert eljutassunk a Marsra. Ott tartunk, hogy egy kisebb asztal méretű robotot el tudunk juttatni egy másik bolygóra. Ennyi. Hol van ez a bányászattól? Mekkora súlyokat kéne ott mozgatni? Orbitális költség.
    De már aszteroidákat akarunk bányászni. Vicces.

    Mi lesz a következő baromság? A Titánra építünk ki földgáz vezetéket? (Metán óceánok vannak ott).
  • noland
    #4
    Jó ez a kép fent. Utoljára a 70es években láttam hasonlókat, csak ennek jobb a grafikája. Szerintem biztos sikerül majd!
  • zsimborgo
    #5
    Hacsak nem vetik be hirtelen Amerika titkos technologiáit ami elsősorban a katonaságon belül kell keresni.
  • Irasidus
    #6
    Mármint az X-37b-re gondolsz, vagy a kémműholdakra? Ezekkel bajosan fogsz bányászni! Mellesleg a hadsereg mióta foglakozik bányászati technológiákkal?
  • T0nk
    #7
    Mondhattok akármit, teljes mértékben reális az elképzelés. Ilyen emberek nem jönnek elő addig a háttérből, ha nem biztosak abban amit csinálnak.
    És örülök, hogy éledezik a magán űripar az Apolló program óta eltelt több évtizedes purnyadás után.
  • Ravkin
    #8
    Igen a mai rakétameghajtással működő űrhajókkal még ez a helyzet áll fenn, de ha a jövőbe tekintesz, maga az alapelgondolás igenis lehetséges, sőt, szerintem jó ötlet. Régóta ez az egyetlen értelmes cikk amit az sg-n olvasok.
  • gforce9
    #9
    "Jelenleg arra nem képes az emberiség, hogy a Holdon fenntartson a bázist, vagy hogy néhány embert eljutassunk a Marsra. Ott tartunk, hogy egy kisebb asztal méretű robotot el tudunk juttatni egy másik bolygóra."

    Miért ne lennénk képesek rá? Képesek vagyunk, csak épp nincs pénz a megvalósításra. Az erőforrások megvásárlására. A technológia megvan hozzá, de marhadrága. Emögött a projekt mögött gyanítom lesz pénz. És nem csak alamizsna.
  • set36dyrf
    #10
    Még szerencse hogy a tudományt nem a szkeptikusok vitték előre, bár ha azokon múlt volna még a kőkorban lennénk.
  • Irasidus
    #11
    Tévedsz. A tudomány egyik alapja a Tudományos Szkepticizmus, ami előre visz.
  • Molnibalage
    #12
    Űrkutatás topikban is ez a téma. Vicc. Koncepcióterv szinten látszik, hogy teljesen életképtelen.
  • Zombee
    #13
    Tévedsz. Egy ilyen projekt rengeteg pénzt emészt fel, eleve nem minden ország engedhetné meg magának. A NASA meg azért játszadozik robotokkal a Marson, mert a kormány rendre szűkebbre szabja a költségvetést. A háttérben azért folynak kutatások ott is, a magánszektorban is, ahol viszont rengeteg pénz van. És ha megvan a pénz, a többi mondhatni gyerekjáték.
  • Zombee
    #14
    1. Biztos több olyan kutatás is van, amit még nem tártak nyilvánosság elé.
    2. A katonai kutatásokhoz és a majdani gyártáshoz is kell nyersanyag és technológia, így nem elképzelhetetlen egy ilyen kutatás.
    3. A katonai kutatásokra az amerikai (és bármilyen) kormány sokat költ, nem elképzelhetetlen, hogy míg a NASA alig kap pénzt, katonai háttérrel foglalkoznak hasonló dolgokkal.
    Rengeteg olyan dolog van, amit eredetileg katonai céllal fejlesztettek ki, ilyen a sugárhajtású repülő és az internet is.
  • Zombee
    #15
    Ezek leginkább fantázia szülte grafikák, dekoráció, nem pedig komoly elgondolás.
  • endrev
    #16
    "Az első sarkalatos kérdés, hogy hogyan juthatunk oda?"

    PONT a mondat végén, még mindig. :) Alárendelő mondatszerkezet. Bocsi, amúgy érdekes a cikk, olvasom tovább.
  • set36dyrf
    #17
    Az "ááá inkább mégse, meg úgy is sok lóvé, meg amúgy is tök hülyeség, meg amúgy is eltér a világképemtől" tényleg előre visz.
  • Irasidus
    #18
    Aha, ha több "olyan kutatás is van, amit nem tártak a nyilvánosságra", akkor te honnan is tudsz róla? :D
  • Irasidus
    #19
    Szóval nem tudod mi fán terem a Tudományos Szkepticizmus. Ok.
    kezdetnek itt egy link
  • set36dyrf
    #20
    A kiszivárogtatás, névtelen forrásokból származó pletykák egyidősek az újvilággal. Vannak dolgok amik már előbb az emberek orrára akad, mint még mielőtt az orrukra akasztanák.
  • endrev
    #21
    Irasidus, a tudományos szkepticizmus csak a feudalizmust segíti a tudományban, nem a fejlődést. Jól kimosták az agyadat az egyetemen (mondom ezt egyetemi tanárként, csak hogy tudd hova tenni). Minden nagy előrelépés úgy indult, hogy valaki félretette a szkepticizmusát.
  • set36dyrf
    #22
    Ok. Tehát akkor a hozzászólásomhoz amire először válaszoltál ennek semmi köze, akkor minek hozod fel ? Én szkeptikus emberekről beszéltem, de szerintem a szkepticizmusnak se egy fajtája van.
  • Caro
    #23
    Mi köze ennek a tudományhoz? Kőkemény technológia az egész.
    Ha meg tudják oldani a 100%-os automatizációt, akkor lehet hogy versenyképes lesz. Visszahozni anyagot nem nehéz, fellőni az.
  • set36dyrf
    #24
    Olvasgass kicsit a vélemények között még a CERN megépítése előtti időszakból. Az utóbbi 10-20-30-40 éveben hány dologról mondták azt a bizonyos szkeptikusok hogy lehetetlen ? Régen még máglyára dobták azokat akik olyat mondtak, ami az akkori világképpel ellentétes volt, ezek a bizonyos kirekesztő emberek még ma is jelen vannak, és hányingerem van tőlük.
  • Irasidus
    #25
    Tehát pletykákból értesülsz róla. Értem.
  • set36dyrf
    #26
    Én meg azt értem, de nagyon, hogy a világ működésével kapcsolatban nem vagy képben, de kicsit morbid addig nem észrevenni valamit, amíg a blikk nem ír róla. Gondolkozz el ezen kicsit.
  • Irasidus
    #27
    A tudomány nem kőkemény technológia, a tudomány egy módszertan. Másrészt a rakétákat nem "fellövik", hanem indítják, ami drága és veszélyes mulatság. Ha nem térül meg a bányászott anyag a rakétaindítás, a bányászat módszerek és egyéb járulékos költségekkel, akkor senki nem fogja alkalmazni (hacsak valami rá nem kényszeríti az embert).
  • set36dyrf
    #28
    "hacsak valami rá nem kényszeríti az embert" - Szerinted a Föld tartalékai kimeríthetetlenek ?
  • Irasidus
    #29
    Tehát a pletyka, és konteó elméletek mondanak sokat a világ működéséről? Bocsi, de ez a BLIKK szint - ami lehet, hogy neked hihető, meg tetszetős de attól még nem lesz igaz. De teoretikus vita helyett, talán egy példával előrébb juthatnák a vitában, nem?
  • Irasidus
    #30
    Nem kimeríthetetlen, de nem is tűnik el, tudod hulladék lesz belőle, amit újra lehet haszonsítani. A probléma akkor állna fenn ha pl.: több nyersvasra lenne szükség mint amennyi újrahsznosításból származna. Ez lehetséges, de nem ma lesz az, főleg, hogy a készletek (újrahasznosítás nélkül!) még jó pár évszázadra elegendőek... Szóval ma nem, de mondjuk 300 év múlva simán el tudom képzelni.
  • set36dyrf
    #31
    Nem a blikk szerint, hanem a te világképed szerint, és maradjunk annyiban hogy valami akkor nem lesz igaz ha bizonyítják. Én az a fajta ember vagyok, aki szereti a dolgokat akár igaz akár nem, támaszokon látni. Bizonyítsd be hogy a cikkben leírtak megvalósíthatatlanok, azok az emberek akik ebbe belevágtak már előtted járnak néhány lépéssel, ők be akarják bizonyítani hogy megvalósítható, és ez viszi előre az emberiséget, a kérdőjelek csak akkor válnak hasznossá, hogy ha a megválaszolásuk a célt szolgálják, és nem a hátrálást. A példálózást meg hanyagolom ha a konteóra gondolsz, mert nem ez a topik a megfelelő hely hozzá, megmaradok az általánosságnál.
  • set36dyrf
    #32
    Gondolom ezzel most arra utaltál hogy a projektnek nem ez a célja, szerintem se, ha meg nem erre utaltál akkor egy kérdésem van. Meg kell várni hogy leteljen az a 300 év ?
  • set36dyrf
    #33
    Ám hogy megint egy jól átlátható példával éljek, 50-60 éve mikor még egy számítógép elfoglalt egy komplett szobát vagy termet, mi lett volna a reakció ha egy ember okos telefonokról meg tábla pcről beszélt volna ? Kiröhögik, megkérdőjelezik, etc. Ez 100 % ! És ez van ma is, ez volt 1000 éve is, az ember nem változik. Azok viszik előre a világot akik képesek hinni valamiben, ez ha tetszik ha nem így van.
  • Molnibalage
    #34
    Sorold, hogy mik voltak azok. A mikroelektronika és más fejlődőtt. Az űrbányászathoz az kell, hogy olcsón juss fe a világűrba. Az oda való feljutás költsége lényegében nem változtak nagyságrendileg 50 év alatt. Több ezer dollár / kg a LEO pálya. Ha 1 dollár / kg LEO pálya lenne akkor talán megérné az egész. Mutass egy olyan rendszer ami ennyire olcsó és nem fogja összeszemetenli az űrt.

    Valahogy faszom teli van az ilyen hurráoptimista dumával az ilyen "lehetelen" dolgok felemlegetésével.

    1. Mindig az adott kor szintjén voltak.
    2. Én is erről beszélek.

    Nem azt mondom, hogy 1000 éve múlva nem lesz iylen. 2030? Ne fráasszanak már. Jelen állás szeritn addigra olyan rendszer sem lesz, ami az STS paramétereit tudná...
  • Molnibalage
    #35
    Pont erről beszélek. Ezen nem "erő". Az űrbe feljutáshoz "erő" kell.
  • karesz6
    #36
    A hold is egy nagy mozgó valami.
  • set36dyrf
    #37
    Akkor maradjunk annyiban hogy egy csapat idiótát megszállt valami, és elbasszák a lóvét. Mert te jobban tudod, ők meg az idióták. Erre felesleges költeni, de amennyi lóvét költ az USA percenként(!) fegyverkezésre az ugye ésszerű mi ? Természetesen a katonai fejlesztések is sokat hozzátesznek a világhoz, de nem vagyok biztos abban hogy olyan formában, mint ahogy az USA teszi. Én szívesebben látom a lóvét ilyen projektekben, persze jogodban áll nem egyet érteni.
  • set36dyrf
    #38
    Tehát a chipek feltalálása az magától értetődő folyamat volt, mert nem kellett hozzá erő ? Az űrbe feljutáshoz lehet hogy erő kell, de a megfelelő technológia feltalálásához meg ész.
  • gforce9
    #39
    Az egész koncepció arról szól, ha jól veszem ki, hogy csak az apparátust kell feljuttatni, utána az üzemanyagot is ott állítják elő, szóval az esetleges karbantartásokon kívül csak lefelé akarnak szállítani, felfelé semmit. Mondjuk az nem tiszta, hogy a földrejuttatást hogy gondolják kivitelezni.
  • JTBM
    #40
    A jelenlegi technológiai szinten a feljuttatás költsége sok.
    Ledobni már sokkal könnyebb a kitermelt nemesfémet, mert annak se a tömege, se a térfogata nem túl nagy.

    Ha elsösorban robotokkal dolgoznak, akkor a drága létfenttartó berendezéseket nem kell feljuttatni.

    Mindenesetre az egész megoldható és valószínüleg rentábilisan üzemeltethetö is.