760
Mit és hogyan iszol, milyen gépen főzöd, avagy hol veszed?
  • shaba23 #119
    ehh..bocs, de egy dolog nem hagy nyugodni...észre vetted a videódban, hogy a "mester" géppel főzi a kávét, és kihangsúlyozza a nyomás fontosságát?
    Nem kell válaszolni, ez amolyan költői kérdés from the drakness...
  • shaba23 #118
    ahh...erre nem is gondoltam.

    Lehet kapni nádcukorból extra nagy kockacukrot, jó nagy cukorkristályokból van összerakva, és marha kemény, így lassan oldódik.
    Ha nagyon édességehetnékem van és nincs már, akkor egy pici csészébe szoktam kávét tölteni, és egy ilyet teszek bele. Ahogy fogy a forró kávé, egyre édesebb, és a végén kb a kockacukor fele a "jutalom" jól átitatódva kávéval:)
  • clio1616v
    #117
    te mivel főzöd a kávéd?

    jelenleg egy leváltásra váró Rowenta Allegro-val főzök
  • G_ArchAngel #116
    Nem, pizzeriaban en dolgoztam egy evet, sry...
  • shaba23 #115
    akarsz beszélgetni a pizzasütésről?
    gondolom a szobatársad egy pizzettaro ÉS barista
  • G_ArchAngel #114
    ok, hagyjuk, van aki a pizzat is mikróban süti, nekik jó a gépi espresso is...:D
  • shaba23 #113
    Természetesen, a te szobatársad barista és ő tanított téged.
    Elhiszem, hogy számodra ő a mérvadó, meg a costa, de én téged nem akarlak meggyőzni, mivel téged nem érdekelnek az érvek, még szerencse, hogy az önfejűség nem egyenlő az igazsággal.
    Igyál espressot kotyogósból, mert neked az a jó, mindenki más meg elkényeztetett picsa, mert túlnyomáson főzik.

    Mikor mondja az olasz, hogy lassan kell főzni a kávét? Mikor a legkisseb lángra rakatja?
    Többieknek szól, hogy a kotyogósnál azért kell alacsony lángon főzni a kávét, mert magas lángon megéghet a kávé és égett lesz az íze...

    de tényleg befejezhetjük, mert szerintem meddő vita.
  • G_ArchAngel #112
    Bemesz egy italian junk cafe-ba (Costa, Nero), kersz egy espresso makert, adnak egy Bialettit. Bemesz Starbacksba, kersz egy espresso makert, adnak egy gepet vagy turkish coffee makert. Olasz vs. amerika:)
  • G_ArchAngel #111
    Ő a mai napig barista (supervisor), igaz francia kávézóban Hampsteadben, ami eleg posh hely ahhoz, minden szart ne igyanak meg.

    De mondom, video, egy olasz mondja, hogy a kavet lassan kell fozni.
  • G_ArchAngel #110
    (nem pedig azért, mert valami extra kütyü a készülékben képes habot csinálni hozzá). Ez a hab a kávé saját habja, nem tejhab, vagy más cucc.

    Gandalfnak igaza volt: "Darkness is coming..."
  • shaba23 #109
    még szerencse, hogy minden kínai szakács, és minden olasz barista...
  • shaba23 #108
    de félreértés ne essék, én nem akarom az espresso-t a kotyogóssal főzött kávé fölé emelni. Én csak azt mondom, hogy 2 különböző dologról van szó.
    Nagyon jó kávét csinál anyámék kotyogósa, míg a cég es, 140.000Ft-os olasz gép egy kalap sz*r, pedig frissen őrli a kávét is.
    Sőt még a podos gépek is képesek iható kávét főzni, de az is más kategória. Nemrég vettem egy senseo-t, amit 3 órával később vissza is vittem, mert az ajándékba hozzá adott podból (ami történetesen senseo espresso volt) főzött kávé legjobb esetben is csak egy esti nassolásra lett volna jó, de reggeli ébredéshez semmiképpen. Márpedig nekem épp azért kellett volna, hogy a reggeli rohanás közepette lefőzzem az 1 perces kávét és a kocsiban megigyam:)
    Szerencsére vissza adták a pénzt és még az sem volt baj, hogy az ajándékcsomag hiányos volt:)
    (és zárójelben megjegyzem, hogy baromira hangos)
  • G_ArchAngel #107
    38-asban levő videót nézd meg, aztán gondolkodj el egy kicsit.

    Ráadásul kávét főzni egy olasztól tanultam, aki a mai napig a lakótársam, így inkább tényleg ne menjünk bele, hogy mekkora baromságokat írtál.
  • shaba23 #106
    gugli 1. találata, hogy legyen hivatalos
    espresso

    ez pedig a saját

    attól espresso az espresso, hogy a forró vizet a nagy nyomás gyorsan (ld.express) sebességgel nyomja át az őrölt kávén, (nem pedig lassan, mint pl a kotyogóson, ami miatt a hőtől tovább "pörkölődhet" az íze). A nagy nyomás és a kellő hőfokra belőtt víz (remélem ebbe is beleköt valaki) mellett érvényesülnek a kávé azon ízei, ami miatt az emberek az espresso-t isszák. Szóval szó sincs arról, hogy azért kell nagy nyomás, hogy minél gyorsabban lehessen sok kávét főzni... A nyomás miatt lesz habosa jó espresso (nem pedig azért, mert valami extra kütyü a készülékben képes habot csinálni hozzá). Ez a hab a kávé saját habja, nem tejhab, vagy más cucc. Ha megfelelő a nyomás, akkor megtartja a kockacukrot is.
  • dbala
    #105
    Adhatnál linket, mert engem érdekelne, hogy mitől espresso az espresso.

    Itthon, többnyire főzött kávét iszom nádcukorral. Vagy az íze miatt Nescafe 3in1-et sok tejjel.
  • eksy
    #104
    Mézes kávé, kicsit durván hangzik, de ma megkóstolom.

    * #91 kéve = kávé
  • shaba23 #103
    nézz utána az espresso, a crema, de talán a kávéfőzés fogalmának.
    Így van, az espresso a magas nyomástól lesz, amit a kotyogós NEM tud elérni...1,5bar nem elég ehhez...9bar-tól már beszélhetünk espressoról.
    A jó kávét főzd lassan, mint a törökök, de akkor ne keverd bele az olaszokat.
    Nem szeretnék neked linkeket adni, ahol szakértők és nem én írom le, hogy mitől espresso az espresso, de olyat nem találsz, ahol azt írják, hogy 1,5bar elég neki.
    Részemről a vitát befejezettnek tekintem, nem ezért nyitottam a topikot, hogy téged próbáljalak meggyőzni arról, amit a világ már tud.
  • G_ArchAngel #102
    Továbbra sem érted: espresso a magas nyomástól lesz, a kotyogós is ezen az elven működik. Ha az olaszoknak, akik feltalálták espresso, akkor én nem fogom megkérdőjelezni.
    Ráadásul a Bialetti főzők habot is termelnek a kávéra. Gondolom a túlnyomás elleni szelep is azért van, mert nem így készül.
    Amiről te beszélsz, az ipari espresso, több vendég és türelmetlen emberek kiszolgálására.
    A víz forralásától a jó Bialettikben kb. 1 perc alatt feljön a habos kávé.

    Csakhogy itt jön a csavar: a jó kávét lassan kell főzni, az igényesebbek még alátétet is használnak, hogy a láng még gyengébb legyen és először a vízgőz puhítsa fel a kávét. (amit tetszés szerint meg lehet tömni egy speciális tömködő eszközzel, ami kicsi dombbá formálja az őrölt kávét.

    Kotyogós pedig nem létezik, mi hívjuk annak. Angliában is stove-top espresso maker.
    Tessék, a legnépszerűbb olasz gyártó kínálata.

    Mutatok durvábbat:


    Aztán ha végképp nem sikerül feldolgozni, hogy az espresso alapja a nyomás, teljesen mindegy, hogy a forró víz, gépi vagy kézi erő éri el a víz átpréselését, akkor nézd meg az olasz szótárban a "nyom(ás)" szó jelentését.
  • shaba23 #101
    azt, hogy van, ahol a kotyogóst espresso makernek hívják (mint ahogy párnás kávéfőzőhöz is lehet kapni espresso párnát) még nem teszi a kotyogósból lefőtt kávét espressová. Espresso a tetején lefőzés közben keletkező habréteg miatt lesz, amihez nem elég a kotyogós 1,5bar nyomása. Amit a kotyogósból lefőzöl, az a mokka, esetleg sima fekete kávé.
    És igen, a nevéből eredően az espresso lényege, hogy gyorsan menjen át a víz az őrölt kávén.
    Ha nem így történik, akkor bármit mondasz nem espresso.
    Tehát, hogy értsd, attól, mert te a kotyogós kávét szereted, még nem lesz espresso, tehát a jogos az arcpálma, de nem én venném magamra.
  • extramagascsaj
    #100
    Épp most fogyasztom a napi elsőt és egyben utolsót is. :)
  • G_ArchAngel #99
    problem solved
  • king82
    #98
    Jó reggelt!

    Na ma is túl vagyok az első feketén. Én a hagyományos otthoni presszó kávéfőzőn csinálom. Ha egyszer rám szakad a bank veszek majd egy darálósat mert sokkal ízletesebb azon a kávé.
  • hunbasser
    #97
    na jó,de mi a helyzet a karos gépekkel? amik frissen őrlik neked a kávét,meg stb. azok csak jobb kávét csinálnak mint a kotyogós :) eleve már csak azért is,mert a jó kávé titka a frissen őrült kávé.
  • G_ArchAngel #96
    (arcpálma)

    Szerinted a szerencsétlen túlnyomásos szeleppel rendelkező kotyogósnak hívott - máshol továbbra is espresso coffee maker - milyen elven mukodik?
    Amikor szerencsetlen olasz feltalalta a XIX.sz. vegen, akkor ez hogy nezett ki?:D

    Jó fél évszazad kellett, hogy a szabályozható gépek megjelenjenek, amiből a kényes torkú kislányok is mertek kávét inni, igaz az ezekből kilövelt lötty inkább már csak nyomokban hasonlít a kotyogósban főzött igazi espressora.
    A tulnyomasos gepet raadasul nem is szabalyoztak eloszor, mert a cel a gyors adagolas volt.


    Tehat, hogy ertsd:
    A kotyogos, tulnyomasos elven mukodo espresso kavefozo. A masik a turelmetlenek jatekszere, akiknek a sebesseg fontosabb az izvilagnal.
  • shaba23 #95
    szerinted honnan származnak a 15 bar nyomású kávéfőzők? pl brazíliában a lepukkant lebujokban a széntüzelésű 50 éves "kávégépeken" kézzel lehet szabályozni a nyomást, hogy az úri ízlésű fogatlan favágók kifinomult ízlésének is megfeleljen.
    Én az espresso-ról beszélek, nem általánosságban a kávéról... tény, hogy nem lehet espressőt kotyogósban főzni, de jó kávét ettől függetlenül igen. A török kávé is jó, annak aki szereti, és ahhoz végkép nem kell semmilyen kávéfőző, csak egy ibrik.
  • G_ArchAngel #94
    Amig az olaszoknak, akik ezt leforditottak europai nemzetek nyelvere megfelel, addig nekem is.
    Ez olyan, mint az amerikai pizza: finom, finom, de nekem zsiraf...

    Eppigy egy olaszt sem kernek meg mangalica kolbaszt kesziteni:)
    A tulnyomasos kave uri huncutsag azoknak, akiknek a jo szexhez eleg egy vibrator.
  • shaba23 #93
    15 bar nyomás alatt nem lehet espresso-t főzni, szóval a kotyogós alapból kiesik:) Ráadásul kotyogóssal a víz hőmérsékletét is nehéz szabályozni, ami szintén lényeges a jó kávéhoz. Persze kinek mi a jó, én jókat iszom anyámék kotyogósából is:)
  • desigo
    #92
    igen ez is pro
    pici üvegben csepp formájában használtuk egy ideig csak körülményes volt csepegtetni ezért elfogyott és nem lett új véve

    mézhez meg van ilyen kinyomó:
    teába,kávéba már jól ki lett tapasztalva,hogy mennyi kell

  • eksy
    #91
    Cukor helyett. Most engem erre beszéltek rá, vettem két növényt de még kicsik, szóval nem kóstoltam.
    A kéve meg jó! Forrón, erősen és nem édesen, így szeretem.
  • G_ArchAngel #90
    a kotyogos hozza ki rendesen a kave izet, tehat inkabb az volt vizes, amit mashol ittal, gondolom valami magasnyomasu szaron toltak at 2 masodperc alatt...
  • extramagascsaj
    #89
    bizonyára
  • clio1616v
    #88
    a méz fruktóz többnyire ha jól tudom
  • extramagascsaj
    #87
    Kávét mint írtam ritkán iszom. Ebbe használok édesítőszert. Egyébiránt teába méz.
    Köszönöm a javaslatokat, és tájékoztatást. Megfontoltam őket (már ez előtt is, és ennek tudatában alakítottam ki a szokásaimat).
  • clio1616v
    #86
    a szacharózt gondolom ami glükózzá bomlik

    fruktózt (gyümölcscukor) kell enni az a természetes és lassabban szívódik fel, alacsonyabb a glikémiás indexe azoknak a kajákak amibe ezt teszel
  • extramagascsaj
    #85
    Én is utána olvastam a dolgoknak, meg láttam is erről ismeretterjesztő műsort. Nem minden édesítőszerben van aszpartám. Olyat kell keresni, amiben nincs. Egyébiránt a cukrot miért hívják "fehér méregnek"?
  • desigo
    #84
    de,hogy ne offoljak
    nemrég ittam egy fullos cappuccinot 350 Ft-ért
    nagyon jó volt,nem túl erős de mégis felébresztett
    pont ilyesmi volt + 1 keksz

  • desigo
    #83
    Inkább eszek természetes eredetű fűszereket,édes dolgokat mint mesterséges ízfokozót,aromát,színezőanyagot,tartósítószert,nátrium-glutamátot és még sok vegyszert.

    de mindenki el tudja dönteni,hogy mennyit ér az egészsége...
  • clio1616v
    #82
    édesítőszer flame :D
  • desigo
    #81
    mert fillérekből legyártják
    pont olyan mint a mesterséges ízfokozók
    semmi természetes anyag nincs bennük ezért full mérgező a szervezetnek
    nem véletlenül növekszik rohamosan a daganatos megbetegedések száma

    nagyszüleinknek sem a levegő sem az élelmiszer nem volt szennyezett
    vígan el is éltek 80-90 évig
  • karajjj
    #80
    ezt meg kihagytam az előbb