28
  • Madve
    #28
    Ez már részletkérdés. Nekem is régebben 2 számlám volt 2 kártyával, (az egyik egy szimpla electron, a másik egy dombornyomott maestro volt, ez addig volt lényeg amíg a két kártya között lényeges különbség volt) jelenleg 2 számlám van és csak az egyikhez van egy kártya(a kártyás számlának van csak havidíja). A kártyásról fizetek mindent, a másik meg megtakarítási számlaként működik. Internetbankingom mindig is volt, azon keresztül mozgatom a két számla között a pénzt akár a telefonomról is belépve. Magyarul a fizetős számlámon mindig csak annyit tartok, amennyinek kell lennie, de ezen menet közben is bármikor tudok változtatni. Internetes fizetésekhez meg ott van plusz biztonságnak a paypalom is. A napi határ meg általában inkább készpénzkivételre van, nem pedig kártyás fizetésre, személy szerint a fent leírtak után nem tartom feltétlenül fontos dolognak.
  • hadan
    #27
    Valószínűleg le lehet korlátozni. Van Maestro PayPass kártyám annál is 5000 Ft a határ utána viszont csak pinkóddal, mechanikusan lehet használni. Olyat kellene inkább kitalálni, hogy egy bankszámlával összekapcsolni a telefont és meghatározott keretig lehetne elmenni naponta. Ha ellopják akkor sincs nagy baj... (Nem tudom ki az aki a teljes fizetését arra a kártyára rakja én legalábbis 2 kártyával 2 bankszámlával rendelkezem.)
  • Permissive
    #26
    a papírpénz súlya engem is zavar, főleg ha nincs vagy 20 kiló 5-e nálam:) tehát folyamatosan zavarban vagyok:)
  • Madve
    #25
    Megdöbbentően gyorsan sikerült kinyitniuk őket. Ez nem olyan, mint a lockpicking, nem kell hozzá olyan komoly gyakorlat, plusz, ha egyszer kidolgoztad otthon az eljárást, akkor ha már megszerezted vki ujjlenyomatát (amit könnyebb megszerezni, mint a kulcsát pl.) akkor otthon elkészítve a "kulcsot" ugyanolyan sebességgel tudod használni, mintha az illető bökte volna oda a saját ujját...
  • Madve
    #24
    Szerintem meg nem.
    Ha kiszámolod, hogy mennyi aprót cseszel el úgy, hogy ellopják/odaadod egy csövesnek, kiszórod a zsebedből/ próbálsz szabadulni tőle, mert húzza a zsebedet, meg az esetek többségében amúgy sem fogod fillérre pontosan kiszámolni a kasszásnak a kért összeget, pláne hogy ezren állnak mögötted a sorban, plusz amit beleszórsz pl a kávéautomatába, csak azért mert volt nálad, amúgy meg nem kávéztál volna, meg még fel lehet sorolni ezernyi hasonló szituációt , akkor az a minimális számlakezelési díj, amit egy alap bankszámla esetén fizetsz nem is tűnik olyan lehúzásnak, pláne hogy ez a sok el nem szórt apró ott marad a számládon. Plusz ha még hozzá számolod azt a költséget, hogy eljuss a postára/szolgáltatóhoz/bankba, stb. hogy kézileg befizesd a számláidat, és hozzászámolod az úttal/sorbanállással elvesztegetett idődet amit jóval értelmesebb dolgokra is használhatnál, akkor sokkal jobban jársz az elektronikus lehetőségekkel.

    Aztán ott van a másik oldal, a vállalkozásoké, akik órabért fizetnek a pénz átszámolására, zsákolására, plusz fizetnek annak a biztonságos szállításáért, meg alapvetően annak biztonságos kezelése is eléggé költséges, aztán ott van a bank, aki ezt megint át fogja számolni, tárolni fogja, stb. ezt mind végeredményben veled fogják kifizettetni beleépítve a termékek és szolgáltatások árába.

    Szóval mi is az olcsóbb? Elektronikusan számokkal dolgozni, vagy fizikálisan mozgatni azt a pénzt?
  • halgatyó
    #23
    Ezt írtam és is, csak sajnos elfelejtettem befejezni. Akkor megteszem.
    Vagyis az igaz, hogy a pénzt el lehet venni/lopni, míg az elektronikus pénzt sokkal nehézkesebb. (ezt írtam:-)

    És itt jön, ami lemaradt:
    Ha a ritkán bekövetkező események valószínűségét megszorzom az esemény okozta kárral, akkor egy összehasonlítható adatot kapok.

    Nézzük meg, hogy mennyi pénzt lopnak/rabolnak el emberektől közvetlenül a maguknál hordott készletből, mondjuk Magyarországon és mondjuk egy év alatt.

    Ezt hasonlítsuk össze a bankok hasznával, ami az elektronikus fizetések millióinak (vagy százmillióinak) a néhány ezrelékes "megadóztatásából" jön össze. (ugyanazon a területen és ugyanannyi idő alatt)

    Szerintem az elektronikus fizetés sokkal töbe kerül.
  • halgatyó
    #22
    Nem láttam azt a részt, de lehetséges. Minden zárat ki tud nyitni valaki (a kulcsa nélkül), a hagyományos cilinderzárakat is, erről van egy jó cikk:

    a legjobb lényeg a videóban van
    Érdemes megnézni, bár nem pont az elektronikáról szól.

    Az azonban nem mindegy, hogy az ujjlenyomat-olvasót kijátszó egyénnek MILYEN KOCKÁZATTAL kell szembenéznie.
    Nem mindegy, hogy egy Mythbusteres kísérletező addig próbálgat valamit, amíg nem sikerül, aztán készít erről egy filmet, vagy hogy egy tolvaj a harmadik próbálkozásánál lebukik, és néhány évig nem próbálkozhat újra (addig meg javul a technika)
  • Madve
    #21
    Mit lopsz el egy embertől, ha nincs nála készpénz, a telefonja meg lenyomozható, meg amúgy is letiltja, meg manapság már használhatatlanná is lehet tenni lopás esetén? Ha nincs mit ellopni, kisebb lesz az ilyen típusú bűnözés előfordulási aránya is, tehát ebből a szempontból javul a közbiztonság, és olcsóbb megoldás, mint minden sarokra egy rendőrt állítani, aki akár korrupt is lehet.
    Ezt így is fel lehet fogni...
  • Madve
    #20
    Egészen pontosan vállalkozónak kell lenned ahhoz, hogy legyen kártyád, ott veszik meg pl a kisboltosok az élelmiszert nagykerhez hasonló áron, amit aztán ki tudnak rakni a polcra számodra elfogadható összegért. Elég egy vállalkozó ismerős is, aki elmegy veled a metroba, és azt mondja, hogy akar neked is egy kártyát, mert téged is meg szokott bízni a vásárlással, azt senki sem ellenőrzi, hogy semmi közöd az adott vállalkozáshoz, vagy hogy az adott cég mivel foglalkozik. Ha meg a Metro logolja, hogy mit vásárolsz, az a hatóságnak is hozzáférhető, csak kérnie kell, tehát ugyanaz.

    Manapság mindenki ellenőrizve van, vagy így, vagy úgy. Ezen az sem változtat, ha készpénzt használsz. Mondjuk értelemszerűen ha olyan dologról van szó, akkor nem ezzel fogsz fizetni, mint ahogy bankkártyával sem. A hétköznapi dolgok fizetésére meg az elektronikus mód a legkényelmesebb és legegyszerűbb...
  • halgatyó
    #19
    A fémpénz súlya engem is zavar, de nem annyira, hogy emiatt leálljak a pénzes fizetésről.
    Szerintem szándékosan szúrnak ki a pénzzel fizető emberekkel, azért hogy így is tereljenek minél több mbert az elektronikus fizetés felé. És a többség sajnos beáll a sorba, legalábbis a hipermarketek vásárlóközönségénél ezt látom.

    Kétségtelen megvan a fizikai pénznek az a hátránya, hogy könnyebben elvehető, ellopható. (Eltöpregtem azon, hogy akkor a közbiztonság javítása nem lenne érdeke az elektronikus pénzhittérítőinek? Hmm.. messzire vezet ez a gondolat..)
  • Madve
    #18
    De olvastam már máshol is róla. Állítólag a retinaolvasókat nem könnyű átvágni...
  • halgatyó
    #17
    -- Nincs Metro kártyám, és én személy szerint nem vagyok barátságos éezülettel a Metro erősen szegregáló, kirekesztő rendszere irányában. (mint tudjuk van akinek lehet kártyája és van akinek nem. Ha egy kocsmáros csinálja ezt a randalírozó orkokkal, akkor gyorsan bezáratják a boltját. Csak a becsületes kisembereket szabad kirekeszteni büntetlenül, évtizedeken át, és ez senkinek sem tűnik fel.)

    -- Az a legkevésbé sem zavar, ha csak a németországi központba megy hogy mikor mit vásároltam. Az viszont nagyon zavar, ha a magyar hatóságok tartják nyilván ugyanezt. Elvi és gyakorlati okokból nagyon-nagyon utálom a szoros ellenőrzést, mert a totálisan ellenőrzött emberekkel aztán azt csinál a hatalom, amit csak akar.
  • Madve
    #16
    Épp a minap néztem a Mythbusterst ahol azt mutatták be, hogy igenis átvághatóak. Egy drágább ujjlenyomatos zárat pl. egy jobb minőségű nyomtatott ujjlenyomattal vágtak át...
  • halgatyó
    #15
    Ez már régi téma, a mai ujjlenyomat olvasókat nem lehet viaszbigyókkal vagy levágott ujjakkal megtéveszteni.
  • Madve
    #14
    Sőt ennyi erővel a Metro egyik boltjában sem vásárolj, mert ott a tagsági kártyádnak köszönhetően már kb 10 éve követik, hogy mit veszel, és ott egyenesen a német központba megy az adat már a fizetés pillanatában.
  • Madve
    #13
    Szerintem biztonságosabb ha két dologgal igazolod magad, mintha csak eggyel. Ráadásul mindkettő kéznél van. Az ujjlenyomat olvasókat ki is lehet játszani, ha van egy tiszta ujjlenyomatod az illetőtől.
  • Madve
    #12
    Nálam ez fordított. Egyenesen rühellem a készpénzt. Ha ott van a zsebemben, akkor húzza azt. Pláne ha túl sok apróm van, akkor megpróbálok szabadulni tőle. Ha zsebemben van, akkor nem tudom a számláimat a bankszámlámról fizetni, tehát el kell mennem a postára sorba állni, hogy befizessem a csekkeket. Neten sem tudok fizetni, ha a zsebemben van, és sokkal költségesebb a készpénzt is kezelni mellékesen. Plusz még ideges is vagyok, ha nem túl biztonságos környéken mászkálok, és még pénz is van a zsebemben.
    Összességében drága dolog is a készpénzt kezelni, szóval pénzt is lehet spórolni azzal, hogy elektronikus úton van kezelve.
    Az meg nem igazán érdekel, hogy ki tudja meg, hogy tegnap 13:50-kor vettem a tescoban egy liter tejet, egy doboz cigit, meg egy családi csomag kotont...
  • Madve
    #11
    Na nem kell túllihegni a dolgot, nem sokban különbözik ez a bankkártyás fizetéstől. Gyakorlatilag annyi a lényege, hogy már kártyát sem kell magaddal vinni, telefonod meg úgyis mindig ott van. Itt csak annyi lesz a lényeges változás, hogy nem egy sérülékeny bankkártyát húzol le, vagy dugsz be, hanem a telefonodat tartod oda egy bizonyos pontra. Ami számomra fontosabb kérdés, hogy mi van akkor ha lemerült a telefonod? Vagy ez a csip is egy tekercsbe lesz ágyazva, mint a kapunyitóknál, ami a leolvasó sugárzásából generál elegendő feszültséget a jeladáshoz?
  • halgatyó
    #10
    Akkor is érvényes marad a kérdés: mi szükség van a telefonra, ha az ujlenyomat azonosít.
  • halgatyó
    #9
    Mindenkit arra buzdítanék: fizessen minél több ember PÉNZZEL.
    Lehet hogy egy icipicivel kényemetlenebb, de cserébe az ellenőrzéstől mentes szabad fizetés lehetőségét adja meg, azonkívül ÍGY FOLYAMATOSAN KÉZBEN TARTOM A MÉG RENDELKEZÉSRE ÁLLÓ pénzt, amiáltal a felelőtlen költekezés megelőzhető
    (jól tudjuk, hogy már a bankkártyás fizetésnél is az az egyik gond, hogy a fizető kisember nem érzékeli eléggé közvetlenül a pénzkiáramlást, és a még rendelkezésre álló összeget. Ez az emberek többségét hajlamosítja a gyors és nem túl felelősségteljes túlköltekezésre, főleg ha hitelkártát használ)

    A fizikailag létező (nem elektronikus) pénz a világ legjobb fizetőeszköze.
    Ne feledjük az egyik amerikai elök intelmét:
    Aki a szabadságát feláldozza a kényelem oltárán, az mind a kettőt elveszíti.
  • Madve
    #8
    Szerintem sehol sem írták, hogy feltétlenül a telefonodon lesz az az ujjlenyomat olvasó.
  • halgatyó
    #7
    Egy dolog biztos: valakik az utóbbi pár évben nagyon rááltak erre a mobilfizetési módszerre. A tömeges agydögönyözés mértékét NEM MAGYARÁZZA ha csupán a mobiltelefon gyártók érdekeltségét vesszük számításba.

    Ennél sokkal nagyobb a nyomás. És ez nem véletlen. A mobilteló gyártók csak egy kis részt képviselnek abban a hatalmas népnyúzó szarbandában, amelyik ezt a nagyon könnyített fizetési módot erőszakolja az emberekre.
    Sajnos, egy rakás ember pedig bedől ennek a maszlagnak, és még örül is, mint a majom a farkának... jaj de jóóóó ... jaj de jóó

    A mobilteefonos fizetési módnak ugyanis van egy jellegzetessége, amivel semmilyen más fizetési mód nem rendelkezik:
    A FIZETÉS MEGTÖRTÉNTEKOR SEM A FIZETŐNEK, SEM A "PÉNZT" KAPÓNAK NEM KELL FIZIKAILAG A HELYSZÍNEN LENNIE,
    SŐT A PÉNZT KAPÓNAK SEMMILYEN MŰVELETET SEM KELL VÉGEZNIE, még az ujjhegyét sem kell megmozdítania. Csak gyűlik és gyűlik a pénz a számláján....

    A mobiltelefonos fizetési módszer tehát elsősorban az emberek kifosztását, mégpedig a REÁLIS ELLENSZOLGÁLTATÁS NÉLKÜLI LEHÚZÁSÁT, KIFOSZTÁSÁT teszi lehetővé, sőt NAGYON KÖNNYŰVÉ, EGYSZERŰVÉ.

    Nincs többé szükség áru átadására, de még a pénz átvételének egyszerű feladatára sem. Nem kell jelen lenni.
    Nem véletlen, hogy amobiltelefonos fizetési mód egy esetben vált valóra eddig: a 20. század végének legaljasabb, elmocskosabb, legembertelenebb, legesztelenebb lehúzása: a fizetőparkolás az, ami leginkább érdekelt ebben.

    Aztán majd jön a másik mocskos lehúzás: a fizető autópályák. (A "rendszerváltás" nevű nagy lop-start előtt sem keleten, sem nyugaton nem kellett fizetni az autópályákért, kivéve alig pár magánutat)

    A magam részéről mindent meg fogok tenni, hogy ennek a mocskos rendszernek minél többször és minél jobban betartsak
  • halgatyó
    #6
    "a rendkívül csekély, mindössze néhány centiméteres adatátviteli távolság miatt szinte lehetetlen kiolvasni a továbbított információkat"

    Jaaa... mint a billentyűzet lenyomásokat... aha
    csak épp 20 méterről fogja kiolvasni az, aki megfelelő készüléket csinál.
    És lesznek szép számmal, kik megteszik.

    Folytatva:
    "..áadásul az adatcsere PIN-kód vagy ujjlenyomat segítségével tovább biztosítható"

    Ha az ujjlenyomat rendelkezésre áll, AKKOR MI SZÜKSÉG VAN A MOBILTELEFONRA?
    Miért nem az a készülék olvassa le az ujjlenyomatot, amelyikhez a mobiltelót oda kell dugni (a mobilteló-gyártók elképzelése szerint, természetesen)
  • halgatyó
    #5
    Egy mondat sokmindent elárul: "a mobilpiac szereplői egyértelműen kiállnak a technológia mellett"

    óóóóóó na vajon miért?
  • ldjanos
    #4
    szerintem nagyon életképes az ötlet, mivel írták, hogy pin kóddal vagy ujjlenyomattal biztonságossá tehető azaz kód vagy ujjlenyomat nélkül senki nem tudja majd használni a funkciókat. Biztonságosabb mint egy sima kulcs. És a jövő valószínűleg az, hogy a személyi iratainkat is egy mobil eszközben tároljuk el. Ha a telefonod megvan, mindened megvan, ha elhagyod le is tudod tiltani. Kíváncsian várom a megvalósítást!
  • Darth Sith
    #3
    Idén megjelenik a duke nukem forever. ja tényleg, bakter.
  • M0RN1NGST4R
    #2
    2011 a linux éve lesz.
  • Alien69
    #1
    Aha. Tehát, ha ellopják a mobilomat, akkor már az övék lesz az autóm is, meg a lakásom is, mert EZ a kulcs MINDENHEZ??? Míly szééép jövő. Ezzel az erővel majd pl a rendőr nem a személyes okmányokat fogja elkérni, hanem a mobilomat, mert még azt is kitalálják, hogy az lesz a személyes okiratom. Jó kis árukapcsolás.