64
A grafikus és számjegyes minimalizálási módszer
  • cmsworld
    #1
    A témában jártasak hozzászólásait várom, főleg azokét akik átlátható jegyzettel vagy elektronikus formában lévő könyvvel rendelkeznek a témában.
  • drevil666
    #2
    Karnaught tábla?
    Meg Boole algebra?
  • cmsworld
    #3
    Igen, a Karnaugh tábla is ide tartozik.
  • drevil666
    #4
    letöltéshez ingyen regisztráció kell.

    ha valami nem megy, akkor felteszed kérdésben.
  • móóózes
    #5
    topiknyitási kényszered van?
    amúgymeg google...
  • cmsworld
    #6


    Azt el tudnád nekem mondani, hogy ebből a felírásból hogy jött ki az a minimáis alak? Akárhány jegyzetet megnéztem eddig ez nem volt benne leírva. Ez a példa az előbbiből való de abban sincs ez a dolog magyarázva.
  • Zoli007
    #7
    Megnézed és látod módszerrel. A Karnaugh táblát úgy képzeld el, mint egy gömböt. Aztán nézed: tudsz 16-ot karikázni? Nem. 8-at? Nem. 4-et? Igen. Maradt valami? Nem. Mivel tudod legegyszerűbben definiálni? 4-az 2^2, szóval 2 változóval. Ránézel a képre és látod hogy D && !C
  • Fresh Duke
    #8
    Valami nem hibás itt? :)
  • Cat 02 #9
    Szomszédos biteket tudsz bekarikázni, csak a 2 hatványait.

    Az a lényeg, hogy minél kevesebb "betűvel" tudd felírni. Pl fel lehetne egyenként is, de az sok betű >.>
  • mumpic
    #10
    Súlyozástól függ a tábla betűzése, mi nem így csináltuk.
  • cmsworld
    #11
    Az alsó példában a sarkokat miért a !B && !D definiálja?
    A felsőn meg tudnátok mutatni, hogy a minimalizált alak egy-egy része a tábla mely részét definiálja?
    Köszönöm a segítségeteket!

  • lolSL
    #12
    nullára
  • rooney8
    #13
    ez meg wtf??? :D
  • lolSL
    #14
    ilyen matekot fogsz tanulni ha túljutsz az érettségin.
  • Cat 02 #15
    Ezek az alapok, illik érteni.
    Képzeld úgy, hogy van ugye a betű és hozzá a csík. Ami abban van az 1, ami nincs az mind 0.

    Na mármost, ha összes ÉS(szorzás)eled, akkor mind2-ben benne kell lenni. Miután így megkapod őket összes vagyolod(+) őket.

    Pl B*/C = B sávjában benne van, de a C-jében nincs, tehát balközép az a 4zet. (dont care az nem érdekel senkit, azért jó, mert bele lehet lenni és így könnyebb felírni)

    l@olSL ez matek lenne ? :o
  • ZilogR
    #16
    Háát, nem vok annyira hüle, de ezt a Karnaugh-táblát sose értettem.
    Ugyanolyan, mint a hányféleképpen tudok nyolc epres és öt körtés kotont a farkamra húzni, ha három farkam van, az egyik barna és egy farokra legfeljebb két kotont húzhatok... (Ellenben statisztikából igen jó voltam...)

    Meg tudtam csinálni a logikai függvényes bazárokat zsebszámológéppel - írtam rá egy kis programot, ami brute-force-szal leellenőrizte, amit kiagyaltam. Én már ilyen fapaDOS vok...

    Azér +fav, hátha megtanulom most...
  • Cat 02 #17
    Elején én sem értettem, de 1-2 példa feladatból leesett, hogy tök könnyű =]
  • Zoli007
    #18
    Ilyet biztos nem, ez középsulis.

    #11: Ne linkelj BMP-t, mert pokolra jutsz!
  • cmsworld
    #19
    Bocsánat a BMP-ért. Egyébként én ezt most az egyetemen tanulom.
  • cmsworld
    #20
    Köszönöm a segítségeteket, kezdem megérteni. Még azt szeretném megtudni, hogy a peremezése a táblának miért pont olyan ahogy a feladatomban volt? Lehetne másmilyen is vagy mitől függ ez?
  • Sith
    #21
    Igen lehet más, és a súlyozástól függ. Szerintem ha megnézel 2-3 már megoldott példát amiben máshogy van megadva a súlyozás akkor rá fogsz jönni.
  • cmsworld
    #22
    Beszúrtam egy olyan példát is, amiben nem ilyen a peremezése. Annál miben más a súlyozás, illetve honnan látszik?
  • karajjj
    #23
    most a vizsgaidőszakban? :D
  • cmsworld
    #24
    Persze, a szorgalmi időszakban tanultam, de még nem használhatok rá egyenlőre múlt időt. :)
  • Szeszmester
    #25
    Egyenlőre a sorozatgyilkos vág fel, mielőtt beletesz a formalinos üvegbe.
    Te az egyelőre szót kerested.

    Amúgy, ha már a Karnaugh-táblával is gondok vannak (és BMP-t linkelsz), talán értékeld át ezt az egyetemet. Jóval cifrább dolgok is lesznek ott.
  • Cat 02 #26
    Érdekes, hogy vizsgaidőszakig csak Karnaugh-tábláig juttok.
    Mi infosok is eljutottunk a flipflopokig és a villanyosok is nálunk.
  • cmsworld
    #27
    Sajnos eléggé idő szűkében vagyok, így azzal hogy milyen formátumú képet linkelek nem annyira foglalkoztam. Ezzel a grafikus minimalizálással kapcsolatban pedig már csak ezt nem értem(mint ahogy írtam alább):
    "Még azt szeretném megtudni, hogy a peremezése a táblának miért pont olyan ahogy a feladatomban volt? Lehetne másmilyen is vagy mitől függ ez?"
  • sapkafej
    #28
    szerintem ezért a sorozatgyilkos szövegért lassan nagyobb fejbebaszás járhatna, mint maga a szó elrontásáért :)
  • Cat 02 #29
    Teljesen mindegy, hogy melyik oldalon van peremezve. Bár általában úgy szokták, hogy jobb oldalt: AB, alul CD (vagy ABC,CDE ...)
  • cmsworld
    #30
    Ilyen módon ha valaki minimalizál egy logikai függvényt és a minimális alakból valaki más peremezést alkalmazva(mivel mindegy) megpróbálná visszanyerni az eredetit, akkor nem jó megoldásra jutna?
  • mukievil
    #31
    A megoldás itt van :

    http://www.kobakbt.hu/jegyzet/DigitTechnika/Feladatok/html/qmc/qmc1.html
  • mukievil
    #32
    Egyébként mivel meg van határozva, melyik "betü" milyen értkű, ezért nyilván ha vki más értéket ad egy betünek , más értékek jön ki!

    pl:

    A=1
    B=2
    C=4
    D=8

    vagy forditva

    A=8
    B=4
    C=2
    D=1

    A 6. hozzászolásba lévő Veitch-tábla (a karnaugh tábla, az máshogy néz ki, de ugyanezt ábrázolja igazábol--->google) mivel hibásan van felirva, ezért nehezen értelmezhető!!!!

    C=1
    A=2
    B=4
    D=8

    Itt egy helyes felirás , amin fel van tüntetve melyik mezőnek, mekkora bináris értéke van:

  • mukievil
    #33
    bocsi lemaradt

  • mukievil
    #34
    áá, mégse maradt le, csak lassu a net sorry
  • mukievil
    #35
    és még1, hogy érthető legyen az értelmezés is :

  • cmsworld
    #36
    Köszönöm a magyarázatokat. Na meg persze mindenki más segítségét is.
  • mukievil
    #37
    Még egy hiba, van nálam is! Nem mind1, hogy szorzás vagy összeadás van a két betü között! A szorzás az és, az összeadás a vagy!!!
  • mukievil
    #38
    Tehát az elsö ábrán, ez a C negált * D akart volna lenni!
    Ellenkező esetben, minden szinezett négyzet a megoldás lenne (c negált + D)
  • cmsworld
    #39
    Igen, ezt beértettem annak. :)
  • lotsopa
    #40
    Csak összeadás és szorzás műveletek vannak értelmezve?
    Ez a Veitch-tábla csak négyzetekből álló "nagy" négyzetként ábrázolható, értelmezhető. Nem lehet bonyolítani, kibővíteni? :)