33
  • pifoeko
    #33
    Isten hangja
  • culas25hc
    #32
    Ez félelmetes... :D
  • Balumann
    #31
    Az a vicces, hogy mi zeneirodalom órán is hallgattunk egy lemezt, amin mindenféle ilyen zenei érdekességek voltak. Azon voltak áttranszponált felvételek bolygókról (ugyanilyen mint ami ebben a cikkben szerepel a napról, csak ott így összevolt keverve és tényleg kijöttek harmóniák is (néha)). Meg amik még nagyon érdekes volt, például a madarak hangjai lelassítva, azok is tökéletes harmóniákat adnak ki, azok már tényleg nevezhetők zenének is.

    Egyébként amiket ma manapság zenének nevezünk, szerintem nyugodtan nevezhetjük ezt a nap felvételt is annak XD
  • franko2
    #30
    Ebben a cokkben azt irja "Zenéjük különlegességét részben az adja, hogy az még a szintetizátorok megjelenése előtt készült" Biztos volt már korábban is elektromos vagy elektronikusan müködő hangszer de az még nem szintetizátor volt. De nem vitatkozni akarok csak mint érdekesség irtam.
  • bleifrei
    #29
    @Cat: persze, hogy nem áltudomány. Megtalálta a tudomány az abszolútot? Nem. Akkor nevezhetem "ál"nak. Igen. :P Az okosok itt vannak közöttünk. Ők elolvasnak egy részinformációt ezen az oldalon és aztán jönnek a megkérdőjelezhetetlen kinyilatkozások.
    A legjobban az tetszik, amikor megmondják, hogyan és mivel kéne a tudósoknak foglalkozni. A tudomány nem mindenható és mindentlátó. Megvannak a korlátai. Az egyik leginkább az a begyöpösödött ragaszkodás, amivel egy hosszabb időn át stabilnak hitt elméletet védenek és nevetségesnek titulálnak új elképzeléseket.

    @sanyicks, nagyon tetszett, amit belinkeltél. Ha valaki ebben nem képes harmóniát felfedezni, akkor azt sajnálom. Múltkor kicsit kutattam a témában és találtam olyan felvételeket is, ami a madárcsicsergéshez hasonlított. Égitestek, mint a kozmosz madarai. Nekem tetszik a gondolat. Megint csak az jut eszembe, mint ami olyan sokszor. Ami kicsiben, az nagyban is.
  • Tetsuo
    #28
    Lentebb irtam, hogy a tudomanyt szolgalhatja a csillagmukodes hallgatasa, de a Mindentudas Egyeteme maga az altudomany. ;)
  • Cat #27
    Már nem azért, de aki szerint ez áltudomány, annak ajánlom ezt az öt évvel ezelőtti linket, a mindentudás egyetemény volt egy hasonló előadás.

    A csillagbelső hangjai - a modern szférák zenéje
  • Tetsuo
    #26
    Milyen tudos? Max "zenetudos". Ertelemszeruen ok zeneljenek.. :)

  • sanyicks
    #25
    ha már a zűrből jövő hang ez kicsit érdekesebb:
    http://www.youtube.com/watch?v=e3fqE01YYWs
    olyan részek vannak benne mintha tényleg zenélne :D
    (és innen tudom honnan jönnek a stalkerbe és a hasonló posztapokaliptikus témákba a háttér"zenék")
  • B0nFire
    #24
    Eléggé régi találmányról van szó. Idézet:

    "The first electric synthesizer was invented in 1876 by Elisha Gray, who is best known for his development of a telephone prototype.[1][2] In 1920s, Arseny Avraamov developed various systems of graphic sonic art[3]. The Hammond Novachord was an early but unsuccessful harbinger of synth technology in the 1930s-40s. Robert Moog introduced the first commercially available modern synthesizer in the 1960s"

    Aki nem tud angolul, azért az évszámokat csak látja. Forrás

    Amúgy az ötvenes évek végén fejlesztették ki a mellotront, ami talán az első hullámtáblás szintetizátor ősének is felfogható. Hangfájlokat szólaltattak meg a billentyűk, amely hangfájlok több ezer méteres magnószalagokon foglaltak helyet a hangszer belsejében. Videó
  • Inquisitor
    #23
    "ezt a zenét 1957-ben irta, ráadásul akkor még nem volt szintetizátor."
    Ez érdekes, mert olvastam valahol, hogy még Lenin-nek is volt. Nem vicc.
  • B0nFire
    #22
    Na, bakter...! Itt a videó: AXiS 64 MIDI controller
  • B0nFire
    #21
    A szintetizátornak magának semmi köze a zongorabillentyűzethez, meg a temperált kromatikus skálához. Általában egy vagy több oszcilloszkóp jelet generálnak. Szinusz-, fűrész-, háromszög- és négyszögjel. Ezeket lehet különféle módon variálni. Csak simán összekeverni, vagy hogy egyik modulálja a másikat. Ezekhez jönnek még a különféle szűrők, ekvalizerek, frekvenciavágók, amplitúdó- és frekvenciamodulálók, ezekből jön ki a végső hang. Ez a szintetizátor.

    Az már csak egy dolog, hogy rá lehet akasztani egy kontrollert (ami lehet zongorabillentyűzet alakú, de ezer másféle is, pl ilyen:

    mert nem mindig a zongorabillentyűzet a legpraktikusabb, ahogy a videón is látható) és zenét csinálni belőle.

    A cikkhez: Ezt a "zenét" szimplán egy szintetizátorral is generálhatták. Hiszem, ha akarom, hogy ez a nap "zenéje". Az pedig már a dilettantizmus netovábbja, hogy nem tudják, hogy számítógéppel mindent át lehet alakítani zenei hangokká, amely leírható matematikai formában. Akár egy szöveges dokumentumot is, de egy képet is. Feltalálták a meleg vizet.
  • duke
    #20
    Szerintem jo a hang, kisse hatasvadasz, de azert illik hozza. Amennyire felfoghatatlan bonyolult dolgok mehetnek ott vegbe, elkepeszto meretekben es mennyisegekben ahhoz merhetoen kelloen sulyos es eros a hang, meg ha eroltetett is az urben hangrol beszelni.
  • uniu
    #19
    király a link! :)
  • readswift
    #18
    onnantól kezdve hogy pontos feszültség vezérlést kap, ugyanmindegy hogy jelgenerátornak hívják vagy szintetizátornak.

    A kraftwerkről példát lehet venni, saját sequencert, triggerdobokat építettek. Mire jó egy sequencer? Feszvezérlésre! Szóval jelgenerátor + sequencer = ???
  • franko2
    #17
    A szintetizátor egy jelgenerátor valóban, de a zongorához hasonlóan olyan billentyüvel rendelkezik amiken sorba lehet a különböző hangokat leütni, ezért az már egy hangszer, amihez képest egy müszaki jelgenerátoron elég nehéz eljátszani bármijen zenét.
  • Zocsi
    #16
    Vajon be voltak tépve közben?
  • readswift
    #15
    Ez egy nagy halom brutális FFt melléktermék, éjjen.
  • readswift
    #14
    mer egy szintetizátor az ugye nem jelgenerátor ugye? Az valami egészen speciális dolog lehet!

    Édef iftenem :(((((
  • franko2
    #13
    "Tudosok ne zeneljenek" azért akadnak kivételek két tudós volt aki ezt a zenét 1957-ben irta, ráadásul akkor még nem volt szintetizátor. Amúgy ezt a "napzenét" én is inkább csak napzajnak vagy napzörejnek hívnám, semmiképp nem zenének.
  • wad303
    #12
    Ez nem SZEMléletes, hanem HANGzatos. Az áltudomány határát surolja az ilyen kijelentésekkel:
    "Fáy-Siebenbürgen szerint a Nap "zenéjének" megfigyelésével könnyebben lehet majd arra következtetni, hogy mikor lesz a következő napkitörés."
  • RoyalPredator
    #11
    Disznópörzsölőnek szebb a hangja Malvinkám!
  • Motoroj
    #10
    Viszont így szemléletesebb.
  • wad303
    #9
    Hányinger amikor úgy akarnak eladni egy kutatást, hogy debilnek néznek mindenkit. Az ég világon mindent át lehet alakítani hanggá, ennek a tudományos értéke nulla, ugyanis az eredeti információ semmivel sem lesz jobban elemezhető az átalakítás után. Nevetséges.
  • macseke
    #8
    az alsó videót kell hallgatni
  • Tetsuo
    #7
    ha a zenei erteket nezzuk, akkor az nulla, mert barmibol lehet zenet csinalni, nem nagy ugy, akar a laptop alakjabol, akar a virag homersekletvaltozasabol.. a zene nem ettol lenne jo v rossz. Tudosok ne zeneljenek, foleg a brit tudosok ne. ;)

    Viszont tudomanyos szempontbol lehet, h jo dolog, ugyanis igy az ember komplexebb folyamatokat is atlat, mar ha nem csak "radiozenet" hallgat.
  • tigeroo
    #6
    ebből fogok sampleres zenét csinálni LOL
  • Szefmester
    #5
    nálam meg nem hallatszik... :P de majd még próbálgatom..
  • Pluskast
    #4
    Ilyenz zenét inkább a pokolban tudnék elképzelni és nem a mennyben.
  • Motoroj
    #3
    Nekem nem véletlenszerűnek tűnik.
  • osztmivan
    #2
    azok a brit tudósok
    hanggá alakították egy véletlenszám generátor kimenetét, az eredményt felgyorsították, és ezt dallamnak nevezik
    vagy csak a fordító bénázott?
  • Palinko
    #1
    techno