27
  • Kara kán
    #27
    na, ja, de egyes libsik ma korokodilkönnyeket hullajtanak a prekolumbiánus civilizációkért, és azt kívánják, hogy bárcsak fennmaradtak volna.
  • Kara kán
    #26
    A maják tudhattak vmit.
  • bocker
    #25
    jó annak akinek harminc évig bírja a kereke:S:S. irigylem. a majákról meg eddig is tudtam, h agyasok voltak. :)
  • idebudanemoda
    #24
    és gondolod, hogy akkor is már bundáztak?
  • boond
    #23
    Kicsit durva...
    Viszont Mi nyernénk,a bajnokságon XD
    Mivel előttünk minden nyertes(azaz azok a csapatok akik legyőztek)csapat kiesne.
  • aglaca
    #22
    idéznék a Wikipediáról (Vallási rész):
    Vallási, rituálés szerepet töltött be a labdajáték, ...
    ... A játék, úgy ahogy a vallásuk is, a jó és rossz harcáról szólt. A nyertes csapat tagjait a játék végeztével feláldozták. Ezt az áldozatok megtiszteltetésként és dicsőségként kellett, hogy értelmezzék. Az áldozati szertartás meglehetősen kegyetlen volt: papok végezték a pályán vagy a templomban, melynek során obszidián pengével felvágták az áldozatokat, majd kiemelték még dobogó szívüket. A játék elterjedésével megjelentek az ún. tzompantlik, a koponyatartó állványok. A legnagyobb épen maradt labdajátéktér Chichén Itzában található.

    Maja civilizáczó

    Amikor kint voltunk az idegenvezető (helyi) is ezt mondta nekünk, még rá is kérdeztem, azt hittem rosszul értettem mert angolul mondta.
  • JTBM
    #21
    A gumi az ipar elterjedésével vált egyre fontosabb alapanyaggá.

    Előtte megvolt a helyettesítője minden területen.

    A maják túl lassan fejlődtek. Nem voltak komoly ellenségeik. A Spanyolok meg túl fejlettek voltak a számukra, amikor találkoztak velük.
  • hdo
    #20
    Azt a csepel bicikli dolgot nehezen hiszem el ... vagy szobabicikli volt?

    "Kíváncsi volnék, hogy a mi dolgaink közül mit fognak megtalálni "unokáink" 3500 év múlva!"

    Igen, és ez egy jó érv arra, hogy lehet hogy az emberiség nem is 10 ezer éves, a korábbi szuper-civilizációk tényleg létezhettek ... csak ugyanolyan tartós szarokból csinálták a dolgaikat mint amilyenből lassan mi is, és nyom nélkül eltűntek! xD
  • Piel
    #19
    Anyám Csepel kerékpárján 30 év után kellett gumit cserélni! A fiaim kerékpárján még a márkás gumi is jó ha 2 évet bír repedések nélkül. Arról nem is beszélve, hogy 1-2 év alatt a mintázata is lekopott. Ez a 3500 év meg elérhetetlennek látszik. Kíváncsi volnék, hogy a mi dolgaink közül mit fognak megtalálni "unokáink" 3500 év múlva! Talán OV beszédeit kőtáblába vésve.
  • AgentKis
    #18
    Mire az ezekkel játszók nyugdíjba mennek (néhány évtized) azalatt szétmálik...
  • hdo
    #17
    Nekem is csak az a 3 soros információ volt új, hogy mivel keverték a nyers kaucsukot, és milyen arányban, hogy a különböző céloknak megfeleljen.
  • nextman
    #16
    Hát ezzel vitatkoznék:)
    De az is lehet, mindkettőre volt példa, én olyanról olvastam eddig, hogy a vesztes csapatot áldozták fel.
    Nyilván ez esetben nem volt akkora a dicsőség, és igencsak durva harc lehetett egy ilyen 'mérkőzésen'
  • aglaca
    #15
    Nem a vesztes, hanem a nyertes csapatot áldozták fel.
    De ez akkora dicsőség volt, hogy körmük szakadtáig küzdöttek, hogy nyerjenek és megdicsőüljenek.
  • Pares
    #14
    Csomó dolgot nem feltaláltunk, csak újra-feltaláltunk (kitudja hányszor)...
  • hunTigris
    #13
    Hát, izé... inkább ellenkezőleg: óvszer nélkül lehet csak élni!

    Ez a hír azért nem teljesen új, én már középiskolában is azt tanultam, hogy a kaucsuk feldolgozása egy baromi régi módszer. Igaz, évszámokra nem emlékszem.
  • tomonor
    #12
    nagy mese volt.
  • Warhola
    #11
    Húú. Nekem erről a cikkről az ElDorádo mese jutott az eszembe. Ott is játszák ezt a falas labda játékot:)
  • DeviloftheHell
    #10
    hát igen ha piramist tudtak épitgetni akkor az evidens hogy jobb gumit csináltak anno mint most (azért csak 2012 ig van naptár mert pont akkor fogyott el a kö és a barom spanyolok meg kiirtották öket :D)
  • hangulati
    #9
    tizenhatezerEGY gumigolyot gyartottak. az a bakafantos kirelejzumat neki! mindig a pontatlansag! gumidominorol nem is beszelve. obszidiankessel felvagtak a golyokat kis tombokke -persze, miutan negyszogesitettek (bocs, kockasitottak) oket, es osztalyozas utan mar kesz is voltak a dominok. a pottyoket a madarak segitettek festeni (amolyan elavult veletlenszam-generator gyanant), ezert is volt szukseg annyi dominora, hogy meg tobb kellett, mint golyo.igy volt punktum. emlekezzunk csak a mondasra:"gumilo, gumilo, gumidomino"
  • neoG
    #8
    Ami nem is csoda.Így hirtelen egy nagy maya játékos neve nem jut eszembe. Spanyoloknál meg mindig voltak/vannak nagy nevek.
  • Micsu
    #7
    a spanyolok ellen az ő focicsapatuk vesztett ha jól emlékszem :P
  • nextman
    #6
    Szó szerint feláldozták a vesztes focicsapatot. Lehet a magyar focisták is motiváltabbak lennének:)

    Amúgy nem mállik szét a mai gumi sem, pl. játszótereken szokták felhasználni a régi gumiabroncsokat.
  • jaspercry
    #5
    Viszatérve a témához,azért volt nekik annyi elönyük,hogy csak náluk termett,vagy nőtt,gumifa a világon ,sehol máshol.
    egészen ugye 1492.ig de talán a felfedezők még egy jó pár évtizedik,nem foglalkoztak vele,mivel jó felhasználási területet nem találtak volna neki,itthon volt helyette disznóbőr,fakerék,stb
    A Mayák is főleg ,játékszereket készítettek belölle,meg ugye nem volt valami ,hideg az az éghajlat,így szandi volt a menő......
  • jaspercry
    #4
    Aha ,meg majd jön a jóslat is 2012(ugye az is Maya)
    aztán mind meghalunk!
    De a gumi az megmarad.....
  • kvp
    #3
    Nem tudom feltunt-e, hogy ez a gumi annyira tartos volt, hogy meg most, tobb ezer evvel kesobb is talalnak belole a regeszek. Az altalunk hasznalt vulkanizalt gumik meg par evtized alatt maguktol szetmallanak. Es ha jol ertem a regi eljarashoz meg hokezeles sem kell.
  • syn7h37ic
    #2
    Óvszerből csúzli.
  • Alfa Of NS
    #1
    Óvszer és csúzli. Nem lehetett élni nélkülük