51
-
#51 Az előbb említett Közép-távú Előrejelzések Európai Központja is csak fürtözött rendszert használ, de hasonlót használtak a kínaiak is az olimpia idején, meg az amcsik is.
Szóval valahogy nem szeretik még a GPU-s cuccosokat, inkább a jól bevált sémákat követik (talán mert nem kell átírni GPU-ra a matematikai modelljeiket). -
#50 "Családok ezreinek mosta el a vagyonát tette őket földönfutóvá, sok milliárdos a kár. Pedig van egy OMSZ-ünk!"
Hiába van OMSZ-ünk, hiába jelzi előre az adott régióban a csapadékmennyiséget, ha az ár úgyis elönti a települést. Árvízi védekezés (meg el nem lopott zsilip) is kell nem csak OMSZ.
"De én akkor bízom bennük és az érvelésedben is hogy ezzel a jóárú szuperszámítógéppel soha többé ilyen esemény felkészületlenül nem éri az országot."
Most talán annyival jobb lesz a helyzet, hogy nem csak 7 nagy régióra látjuk majd, hogy jön a nagy zuháré, hanem azt is, hogy ez hogy fog eloszlani az adott régión belül, és jobban lehet előre tervezni, hova kell erőket mozgósítani.
Az időjárás-előrejelzéshez pedig ilyen nagy teljesítményű gépekre szükség van. A Közép-távú Előrejelzések Európai Központja az 1970-es évek óta használ ilyesmiket.
"Azért az elképesztő, hogy évente átlag 60 meteorológust ontanak a nyakunkba."
2009-ben az ELTE meteorológiai tanszékén csak 17 hallgató végzett. -
sanyicks #49 arról nem is beszélve, hogy ha 280 db darab 4 magos procit használnak, akkor nyilván rohadtul párhuzamosítható feladatokra van, de annyi eszük már nem volt hogy erre inkább gpu-t használjanak, mikor az még jobb a párhuzamos feladatokban.
Na meg néhány nvidia thermivel még télen a fűtésszámlát is megspórolnák, sőt még a távfűtésre is rásegíthetnének. -
sanyicks #48 az baze virtualizáció, hogy valami azért visszafogja a cuccot, és még rá vinfos is hogy még lassabb legyen :D
virtualizáció ott kell ahol máshogy nem megoldható a portolás, vagy ott ahol 1 nagy gépen sok kicsi virtuálisnak kéne futni (munkaállomás) mindenhol máshol ész nélküli pazarlás. -
gosub #47 Végül is tökmindegy ki áll közelebb az igazsághoz, a lényeg, hogy ezáltal pontosabb és hosszabb távú előrejelzést tudnak e készíteni vagy sem. Nekem az a gyanúm, hogy messze nem áll arányban a belefektetett emberi munka, eszköz, pénz és járulékos korrupciós lenyúlás mint ami társadalmi haszon keletkezik.
HA NÉGY NAPPAL HAMARABB TUTIBIZTOSRA JELEZTÉK VOLNA A CSAPADÉKMENNYISÉGET NÉGY NAP ELŐNYE LETT VOLNA AZ ORSZÁGNAK ÉS TALÁN...! Családok ezreinek mosta el a vagyonát tette őket földönfutóvá, sok milliárdos a kár. Pedig van egy OMSZ-ünk! De én akkor bízom bennük és az érvelésedben is hogy ezzel a jóárú szuperszámítógéppel soha többé ilyen esemény felkészületlenül nem éri az országot. Három nappal korábban már tornyozhatjuk a homokzsákokat, terelhetjük a vizet, üríthetjük a tározókat. !eked legyen igazad!
Amúgy kerülök 'drága' gép közelébe, pl. egy 200 millás filmátíró gép, rég kitermelte a saját árát meg a következő modernebbét és rengeteg profitot.
Azért az elképesztő, hogy évente átlag 60 meteorológust ontanak a nyakunkba. Hol van ezekre szükség? Tiszta Galaxis utikalauz stopposoknak, őket kéne a stájlisztek és provident hitel ügynökök mellé fektetni oszt kilőni egy másik bolygóra. -
#46 "xD Ezt a linux dolgot honnét szedtétek?"
"A gépen egyébként Red Hat Linux fut"
Forrás: Index - 1120 processzormag a viharok ellen
"Operating systems: Red Hat Enterprise Linux® versions 5 and 4"
Forrás: [urrl=http://www-03.ibm.com/systems/x/hardware/idataplex/dx360M2/specs.html]IBM - IBM System x iDataPlex dx360 M2[/url]
De ha megnézzük a régi gépüket, ott is Linux futott:
"144 Intel® Itanium® 2 processzorral, 288GB memóriával és Novell SUSE Linux Enterprise Server 9 operációs rendszerrel"
SGI - 144 CPU-s SGI szuperszámítógépet vásárolt az Országos Meteorológiai Szolgálat
"Viszont ma már lehet érdemesebb virtualizációs technológiákat is bevetni...."
Itt pont arról van szó, hogy fognak 140 gépet és azokat két géppel összefogva fürtözött rendszert hoznak létre egy cél érdekében.
" ennyi procit és a hozzá tartozó ram mennyiséget egyben lehet hogy nem tud kezelni..."
Ezen is Linux fut - és egyben tudják kezelni. -
roliika #45 xD Ezt a linux dolgot honnét szedtétek?
Mert ez a dolog nem olyan..hogy feltétlen egyértelmű hogy az van rajta.
Ugyanis... ennyi procit és a hozzá tartozó ram mennyiséget egyben lehet hogy nem tud kezelni...legalábbis Sun M5000 gépeken ez gond volt, és ezért Solarist használtunk alatta(és van a gépben egy 500Hmz-es pici PPC-s gépecske(na ez linuxos) ami figyeli a nagy vas minden rezdülését és kiabál ha baj van).
Viszont ma már lehet érdemesebb virtualizációs technológiákat is bevetni....pl a solaris a nagy vason emulál 80-90 darab teljes rendszert..ez lehet windows is...és az emulátor mögötti oprendszer osztja el okosan az erőforrásokat...így akár lehet 10 win, 40 linux...stb egy vason....és minimális veszteséggel.
Valamint a virtualizáció azért is lőn jó...mert a Solaris alatt(gondolom linux alatt is) megoldható hogy a nagy vas pl egy memó blokkja ha meghibásodik, le lehet csak arról az 1 blokkról venni a feszültséget, és menet közben így cserélhető....a mögöttes virtualizációs réteg meg kapásból leherheli a szabad hardvert..így a többi futó oprendszer az egészből a világon semmit sem vesz észre. -
ezsgénikk #44 Szerintem kb. az sg olvasók 1%-nak van négymagos gépe. Átlagfelhasználónak egyszerűen pazarlás, alig használja ki egy-két szoftver (játékok sem nagyon).
Szerintem, nem kell, hogy a szoftverek kihasználják. A lényeg, hogy az operációs rendszer használja ki a több magot, és szétosztja köztük a feladatokat. Különben mi értelme lenne, hogy manapság már nem is nagyon árulnak egymagos CPU-kat. -
tamasmester #43 Már a neved is jól mutatja ki is vagy te. Tanulj meg számolni. Ugyanis az én négymagosomnál csak 280szor lehetne jobb az ő gépük és nem ezervalahányszor. Ha meg azt veszem, hogy otthon sírdogálsz a PIII-as géped mellett, mikor beszaggat a passziánsz és te azt tartod csúcsgépnek, akkor a tiedvénél akár tízezerszer is jobbnak mondható, te kis öcsisajt. Nálatok vidéken más léptékek vannak. -
#42 Gondolkodok rajta, hogy rendelek egy ilyen gépet, mert ez a Pentium 4-es már nagyon lassú :S -
#41 "Egy 10 milliós gépet vettek 190 milláért. "
Ez esetben egy gépnek 70422 Ft-ba kellett volna kerülnie.
Minek akkor ezt szuperszámítógépnek titulálni, miközben otthoni PC-kből van ez összerakva?
Vagyis akkor teljes, globális összeesküvés van, mert akkor egy Intel Xeon X5550-es sem kerülhet 958 $-ba, tehát az Intel összejátszik az IBM-mel... -
#40 "Kerülök drága berendezések közelébe"
Ha egy 142 gépből álló fürtözött rendszer árán problémázol,akkor valószínűleg nem.
"Az egyetemeket és kutatást kár idekeverni"
ELTE Meteorológiai Tanszék
" míg ez tudományosnak álcázott kuruzslás"
Kuruzslás egy fittyfenét. Komplex, kaotikus, összetett rendszert vizsgálnak, amiből rövid távra (3 nap) lehet pontosabb előrejelzést kreálni - hosszú távra már kétséges az előrejelzés pontossága.
"Akkor Dávid Mihálynak kéne adni a 190 milliót mert ő abból az adatokból is megmondja."
Aha, csak Dávid Mihály maximum bulvároldalak címlapjára kerül (meg az amatőr meteorológusok - lásd metnet.hu - gúnyos megjegyzéseibe).
A meteorológia Egely Györgye. -
Zoliz #39 Igazad van. Egyetértek. Egy 10 milliós gépet vettek 190 milláért. Bár úgy látszik a párhuzamosítás ára exponenciálisan nő, meg ugye ez a legek ára az exluzivitásé. Mindenestre az IBM jól lehúzta az OMSZ-t az egyszer biztos. -
gosub #38 1. a púnió honnan veszi a pénzt? Keletkezik a semmiből, vagy dolgozó emberektől? Amúgy az "Új Magyarország Fejlesztési Terv" mindent támogat ami külföldi beruházás és az importot növeli, ami azt jelenti, hogy a külfödi dolgokat vásárolhatjuk az általunk befizetett adóból a külföld hasznára. De ez más tészta.
2. Kerülök drága berendezések közelébe, de azok termelnek is, míg ez tudományosnak álcázott kuruzslás. Egy hétre nem tudták előre mejósolni milyen katasztrófa lesz, pedig ez lett volna a lényeg. Az egyetemeket és kutatást kár idekeverni, mert ez nem arról szól, hanem elvileg hasznos pontosabb előrejelzésról. És ezt én nagyon kétlem, hogy így lesz.
3. Akkor Dávid Mihálynak kéne adni a 190 milliót mert ő abból az adatokból is megmondja. A 200 autómata mérőállomásra irreális 2 milliárdot költeni, mintha minden évben újra és újra meg kellene venni a műszereket.
4. Olyan ez mint az Angol tengeri hadiflotta, ahogy egyre kevesebb hajóval rendelkeznek exponenciálisan nő a vele foglalkozó adminisztrátorok, irodaházak száma. -
krajcsovszkig #37 Nem lett volna ezt olcsóbb vidkarikból építeni? Vagy erre a célra nem jó az? -
xyl #36 Azért a meteorológusok előző gépe sem volt semmi: http://www.silicon.hu/article.php?sid=119 -
#35 1. A gépet nem a te pénzedből vették - európai uniós támogatásból. Szóval rinyálásra semmi okod.
2. Igen, egy 142 gépból (+NAS) álló fürtözött rendszer, támogatással, operációs rendszerrel együtt ennyibe kerül. Persze aki nem kerül ilyen komoly berendezések közelébe, annak ez drágának tűnhet.
Szegeden, Pécsen és Debrecenben lesz egy-egy ilyen kaliberű gép az egyetemeken.
3. Az általad népi hősként titulált Dávid Mihály éves prognózisa is az OMSZ adatain alapszik. Neki csak annyi dolga van, hogy ezen adatokat egy modellbe beilleszti - ezt bármelyik meteorológushallgató megcsinálja.
Viszont ő nem tud nemhogy 174 kistérségre, de 7 régióra sem 1-3 órára előre időjárási riasztást sem egy órán, sem 3-4 percen belül. Ehhez számítási kapacitásra van szükség.
4. Igen a meteorológiai előrejelzés sok pénzbe kerül. Sok mérőeszközt kell kirakni, ezeket az adatokat az ország sok pontjából összegyűjteni, kiértékelni.
Hogy állami szervezetként ennek az összegnek bizonyos százaléka az állami bürokrácia útvesztőjében eltűnik, az meg nem a meteorológusok sara - inkább a "gazdasági szakembereké", vezetőké, politikusoké. -
gosub #34 Tévedtem, a Dávid-naptár nem népi, hanem egy Dávid Mihály nevű ember találmánya és prognózisa, de tényleg nem kerül 2 milliárdba. :) -
gosub #33 Procinként amire 12Gb memória jut meg egy csodaalaplap 670.000 ft. Jó persze meg még egy csodaszofver is. De talán azt már nem kell minden procihoz licenszelni. Jó tudom 3 év garancia az vitte el a sok píízt, de megérte. Drága ez, no! :) -
gosub #32 Akkor, most egy kis sajtótermék a Nők lapja júniusi számából egy OMSZ cikk, amiben direkt úgy írják sajtótörténeti esemény következik, hogy lapzártakor (kb. egy héttel hamarabb) leírják milyen idő lesz június 2.-6. között: 8-19 fok van északkeleti szél, záporok várhatók. Összehasonlításként a népi un. alternatív prognózis, Dávid-naptár szerint kis eső, zivatar, 5 fok alá is lemegy a hőmérséklet, de 26-ot is eléri nappal. Aztán úgy folytatódik az OMSZ szerint Júniusban 18,6 C fok lesz a középhőmérséklet 76mm csapadék várható. Ennek a többszöröse már le is esett:)! Dávid-naptár szerint Egész nyár esős hűvösebb és hónap végén melegebb napos idő.
Az OMSZ-nek 2 milliárd a költségvetése és ezt 'szolgáltatta' egyszerű adófizetőnek mint nekem. Azt mondod ha 2 helyett 4 vagy 6 milliárd lenne a pénzük pontosabban meg tudták volna jósolni? A Dávid-naptár egy fillérbe sem kerül és ebben az esetben volt olyan 'pontos' mint az OMSZ napi 5 és fél millióért. Evvel az erővel ezoterikus kórházra is költhetnék. Az én véleményem, ami persze nem számít, lehet ezerszer ekkora számítógépük annál sokkal bonyolultabb az időjárás, hogy elég legyen. Majd ha minden molekulára egy processzormag jut talán. Ez csak egy államilag finanszírozott költséges szórakozás, jelen esetben szemfényvesztés. Az ITER és LHC rossz példa, ott nyilvánvalóan meg nem térülő alapkutatások zajlanak amikből majd sok lépcsőben lehet profitálni, de nem is szolgáltatók. Az OMSZ viszont egy SZOLGÁLTATÓ! Amúgy a pénz nagy része személyi juttatásra fordítódik:) -
#31 "Rákerestem google-ben, hogy mibe kerül ma egy négy magos processzor, és egy Core 2 Quad típusú 2,66ghz/mag órajelűre bukkantam az árgépen, 38000 forintos kiskereskedelmi áron."
Aha, csak ebben a gépben szerverekbe szánt 4 magos, 2,66 GHz-es Intel Xeon van, aminek az ára azért kicsit magasabb (argep) árkategóriájú.
Számold még bele az összesen 3,4 TByte DDR3 memóriát, az IBM DS3400-as tárolóegységet (árgép), ja és hogy ne felejtsük el a DDR Infinibanddel összekötött "alaplapokat".
Vedd még hozzá a 3 éves 7x24-es helyszíni garanciát, az operációs rendszert (Red Hat Linux Enterprise).
Szóval nem egy otthoni gép kategória. -
Cat #30 Úristen. Te komolyan azt hiszed, hogy attól, hogy a processzorok maguk 10 millióba kerülnek akkor a 190 milliós gép átbaszás?
ááááááááááááááááá
"Ha beleszámolom, hogy össze kell a sok procit kábelezni, meg kell egy monitor (L) meg egy nagy dizájnos doboz, amiről elhiszed, hogy szuperszámítógép."
Pont, hogy az összekötettés a durva része a dolognak, nomeg a több éves support. Ez ha elromlik, nem szervízbe viszik, hanem pár órán belül ott az IBM szakember a helyszínen, cserealkatrészekkel. -
okosan gyerekek #29 Kicsit laikus vagyok talán, de.
Rákerestem google-ben, hogy mibe kerül ma egy négy magos processzor, és egy Core 2 Quad típusú 2,66ghz/mag órajelűre bukkantam az árgépen, 38000 forintos kiskereskedelmi áron.
Kicsit a cikktől az az érzésem volt, mint amikor az úújhűűűdejóóóóó sulinetes gépek megjönnek az iskolába, tökjóóóó elllcééédééé kijelzőőősssőőőők, meg ilyenek, aztán rákérdezel a tanárra, és a gép mit tud? Jah, hát celeronok amúgy, de jóóók, jók ezek, igen, jók a kurv@ @nyádat!
És lááám, nem beigazolódott!? :) Amikor hozzák a sok még nálam is hülyébbnek itt a nagy örömhírt, hogy dejóóó lesz nekünk magyaroknak, majd iiiilyen gyors lesz az előrejelzésünk, és, ki nem sz@rja le? Nem abba a relatív értékviszonyba kell helyezni, hogy mink van, hanem, hogy mi van a világon, mi érhető el, így kell meghatározni, hogy jó-e a gép, és nem úgy, hogy amink van, ahhoz 15-20-szor gyorsabb lesz.
A számításom eredménye szerint kiskereskedelmi áron is 10.640.000, azaz tízmillió-hatszáznegyvenezer forintba került volna ennyi processzort venni. Manapság már nem módi, hogy nagykerre occóé' adjuk a retkes celeronunkat? Ez jó biznisz ennek a meleg rohadéknak, meg lehet nézni a hírTV Célpont című műsorát, hogy fenyegetőzik ez a kopasztetű, hogy ha valakinek nem tetszik a budapesti meleg felvonulás, majd lehet menni vele megbeszélni, mer' hogy innentől ő fogja támogatni azt, már ezen bicska nyílt a zsebemben, aztán bedobja, hogy mer' persze úgyse fognak! Hát nem igaz már mi van ebben az országban!? Az IBM, meg a Májkrofos kitalálja, hogy hogy csinálják meg a nagy biznicct, aztán átviszik az államunkon. És mi még öööörüljünk is, ugye? Mer' mos'má' dejóóó, nem fogunk megdögleni, mer' előbb meg lehet mondani kistérségenként, hogy hol lesz vihar. Ez mind szép és jó, csak nem 190 millióért, hanem mondjuk 10-ért. Ha beleszámolom, hogy össze kell a sok procit kábelezni, meg kell egy monitor (L) meg egy nagy dizájnos doboz, amiről elhiszed, hogy szuperszámítógép. Közbe egy rakás szar.
Paál, te k ö csög, csak egyszer találkoznék veled!
Remélem majd a kormány ezeket is szépen előszedi, khurva életbe már! -
#28 No vegyük át még egyszer:
1. Az OMSZ többségében állami támogatásokból/a mi adónkból működne. Igen működne, ha a nekik szánt pénz nem tűnne el a Nokiás dobozok és hasonló rémségek útvesztőjében; illetve a drága megválasztott kormányunk nagyobb figyelmet fordítana a mezőgazdaság/távközlés/közlekedés/egészségügy/... szempontjából is fontos időjárás-előrejelzés fejlesztésére (és mint szokás, a tudományos feladatokra a kormány kevés pénzt áldoz - hisz rövid távon nem térül meg).
2. A népesség többsége megelégszik a médiában hallható/látható/olvasható eredménnyel. Nem kell neki kompozit radartérkép/villámtérkép, mindenféle furmányos cucc.
3. Az 1. és a 2. pontból kifolyólag az OMSZ a működéséhez/fejlődéséhez szükséges hiányzó költségeket a plusztartalmakra fogékony felhasználóktól fogja beszedni - igen, zsíros pénzért. Ha már az adófizetők pénze nem ér el hozzájuk.
"Ha már idökép.hu lényegesen igényesebbek"
Ha arra gondolsz, hogy az idokep.hu szebben néz ki, nos igen. De gondolj ara is, hogy a meteorológia nem csak szimpla vizualizáció. Komoly adatgyűjtés, matematikai modell alapján való számolás van mögötte aminek az oroszlánrészét a meteorológiai intézetek végzik.
Igen, sok pénzbe kerül (mint az LHC is, vagy az ITER). Hisz a légkőr egy komplex dolog, nem egyszerű kiszámítani minden egyes rezdülését. -
gosub #23 Kiváncsi vagyok azokra a pontosabb adatokra, pláne, hogy azt kiadja. Pont az OMSZ nyilatkozott hogy szándékosan késleltetik, ritkitják az adataikat, (vagy igen zsíros pénzért adja) igy mi haszna a gépnek. Ha már idökép.hu lényegesen igényesebbek. Az a baj hogy az OMSZ is egy pénzéhes banda akkora költségvetéssel mint egy kisváros a cserébe nyújtott szolgáltatás pedig siralmas. -
samuka80 #22 Bocsika a válaszom Osztmivan nevű felhasználonknak cimezve. -
samuka80 #21 Egy kis olvasási gyakorlat szájbarágosan:
Intel Xeon X5355 quad core 2,66Ghz/8Mb/1333FSB/65nm 800$
Intel Q8300 quad core 2,5Ghz/4Mb/1333FSB/45nm 163$
Egyik se tudja a HT ezért nagyjából korrekt párositás.
1.Ma már nincs olyan nagy előnye a Xeonnak mint anno.
2.4Mb+ memoria a prociban max +10% a számitási müveleteknél./Lásd Google: Tesztek/
"négymagos tunningfos"??? Miért neked talán már a 48 magos intel procid van?
Ha már annyira futatod magad tudhatnád, hogy a szerverprocik alapvetően csak a beleintegrált gyorsitótárban illetve ha van HT támogatásban térnek el.
Előbb agyat kéne növeszteni, utána osztani az észt!
További szép napot! -
sanyicks #20 neked ezek szerint viszont el kéne magyarázni, mert túl sokat gondolsz a xeonról :) -
Nos #19 azért a piros riasztás már egy nappal a május közepi eső előtt kinn villogott a honlapon és a területeket is megfogták
az egy másik dolog, hogy a média már csak az eseményekre kattant rá, a honlapot meg kevesen nézik
de ezzel még nagyon nehéz bármit is kezdeni, mert azt, hogy hol, melyik patak lép ki, az időkép sem mondaná meg, a hidrológusoknak kéne valamiféle jelzést adni ilyenkor
-
osztmivan #18 4 magos xeon
neked mint szakértőnek persze nem kell elmagyarázni mit tud egy 2.93 gigás xeon a szaros asztali négymagos tuningfosodhoz képest
mert te szakértő vagy -
#17 "Szándékosan szar képet, lassan jövő adatokat szolgáltat az OMSZ, hogy nehogy más időjárás oldalak használják az adatait."
Az idokep.hu az OMSZ adatait is használja (bár vannak amatőr észlelőik, illetve saját meteorológiai radarja).
"Érdekes, hogy a lényeges időjárási változásokat, mint pl. a mostani is képtelenek előre jelezni."
Egyáltalán nem érdekes. A légkőr egy kvázi kaotikus rendszer.
Pontos előrejelzést sok érzékelő adatából lehet létrehozni, a sok érzékelő sok adatot generál, a sok adat gyors feldolgozása erős hardvert igényel.
A meteorológiai előrejelzések meg a számítástechnika fejlődésével egyre pontosabbak.
"Adták volna az idokepnek inkább."
Mivel az OMSZ egy nemzetközi szervezet - Meteorológiai Világszervezet - tagja 140 éves múlttal, ő foglalkoztat meteorológusokat, pláne állami megbízatással, illetve az előzőekben említett komplex rendszer változásainak előrejelzésével foglalkozik, ezért nem kétséges hogy egy ilyen kaliberű gépet ők kapnak; nem egy magánkezdeményezésű kereskedelmi cég.
Sőt, ha az OMSZ erősebb hardvert kap, akkor az időkép is és más meteorológiai szolgálat is pontosabb előrejelzést tud adni - ami nekünk is jó. -
gosub #16 Igazad van ez egy nagy pénzkidobás volt. Szándékosan szar képet, lassan jövő adatokat szolgáltat az OMSZ, hogy nehogy más időjárás oldalak használják az adatait. Csak azt felejtik el hogy állami szolgáltató cég, adónkból fizetve! Érdekes, hogy a lényeges időjárási változásokat, mint pl. a mostani is képtelenek előre jelezni. Persze mondták, hogy eső lesz, ami ilyenkor igen sokszor van, de ennyi? Legviccesebb a budapesti havazások, ami mindig mindenkit még őket is váratlanul ér. Adták volna az árát az árvízkárosultaknak. -
valaé valaé ná #15 Red Hat Linux. -
valaé valaé ná #14 Red Hat Linux. -
NullZ3r0 #13 Nem is ugyanarra való a kettő. A Windows asztali operációs rendszer, a Linux általános célú. Értsd: mikrokontrollerektől szervereken és desktopon át szuperszámítógépekig bármi. A sok Linux gyűlölő nem is tudja hányszor használ Linuxot, csak nem veszi észre... -
valaé valaé ná #12 Red Hat Linux. -
valaé valaé ná #11 Red Hat Linux. -
endrev #10 Meg csak a Linux (meg a Mac OSX persze) tud kezelni egy gridet, Windows-nak hiába magyaráznánk. :) -
#9 Ezzel én is egyet értek:D Azért örülök hogy ilyen jó gépük van... -
endrev #8 Linux fut rajta. Azt a legkönnyebb a célnak megfelelően módosítani, lebutítani, felspécizni, és ugyebár ingyenes.