126
  • Epikurosz
    #46
    mert a jénai büdös neked, ugye?
  • babajaga
    #45
    Te végzetesen félreérted a dolgot. Nem azt mondtan hogy az ánglusok nem így nevezik, hanem azt hogy bumburnyákság!
  • babajaga
    #44
    Bélám az Úrban!

    Egy bibi van csak mikróban melegíteni viszont műanyagban a legjobb!És tudod é hogy milyen faszányos az ilyen vírusverte inséges időben a mikró? Tudod é hogy lábasban mennyivel nehezebb fertőtlenítve melegíteni? Mert a mikrohullámok sokkal jobban ölik a kórokozókat mint az infra.
  • KillerBee
    #43
    "A sodium az sót jelent az angol elnevezés hülye logikátlan.Van az angoloknak egypár ilyen lükeségük."

    Na neee! Most tényleg, miért teszed magad nevetségessé az ilyen hülységekkel? Nehogy már jobban akard tudni egy angol szó jelentését, mint az angolok! Komolyan vitatkozni akarsz párszáz millió angol anyanyelvű emberrel és a rengeteg szótárral?

    A szó etimológiája egy dolog, de ezzel az erővel egy nyelv minden szava hülyeség, mert többnyire nagyon eltávolodott a jelentése attól a szóétól, amelyből származik.
  • babajaga
    #42
    Az bunkóság hogy a felfedezője wolframnak nevezi és a bunkó angolok meg nem. A Davy lámpát nem nevezik másnak kultúrállamban.
  • Epikurosz
    #41
    Rövid o-val eszem, persze.
  • Epikurosz
    #40
    Bélák és bélánék!

    Nekem a konyhában vannak porcelán, üveg, fém, műanyag és fa edényeim.
    Nomármost, meleg ételt csak és kizárólag az első három csoportba tartozó edényekből fogyasztók. Ha értitek mire gondolok.
  • babajaga
    #39
    A sodium az sót jelent az angol elnevezés hülye logikátlan.Van az angoloknak egypár ilyen lükeségük.
  • babajaga
    #38
    És mégegy dolgot ne felejtsünk el azért használnak Na.benzoátot mert jobbnak bizonyult a szalicilsavnál nem szórakozásból. Akkor ne hsználjunk tartósítószert? Az mire lesz jó? Akkor a bor hogy áll el ha nem használnak káliumbiszulfitot? Persze előtte ki kell kénezni a hordót! Meg kellene érteni hogy tartósítószer nélkül sok élelmiszer nem fogyasztható rövid időn belül.
  • KillerBee
    #37
    Csak aztán nehogy beleess a wolfram-tungsten csapdába.
  • KillerBee
    #36
    Talán azért hiteltelen a szöveg, mert nem tudod, hogy angolul a nátrium neve sodium, a káliumé pedig potassium?
  • babajaga
    #35
    " sodium benzoate "

    Ammeg mi? Mert a káliumbenzoátot még csak tudnám, bár nátriumbenzoátot használnak általában, azt illő volna tudni. A kombinációt megint nem értem, eléggé zűrzavaros és hiteltelen a szöveg.Kilóg az ördögnek az ő ronda szőrös patája.
  • KillerBee
    #34
    A nátrium-benzoát annyira nem veszélytelen:

    "In combination with ascorbic acid (vitamin C, E300), sodium benzoate and potassium benzoate may form benzene,[8] a known carcinogen. Heat, light and shelf life can affect the rate at which benzene is formed."

    A hatás bizonyára csak statisztikai eszközökkel mutatható ki, de a statisztikák mögött emberek vannak.
  • babajaga
    #33
    "szinte minden ételben benne van a nátrium-benzoát mint tartósító"

    Azért ne essünk át a pacinak az ő túlsó oldalára. Ami nem természetes az attól még nem rossz.Tartósítót csak olyan élelmiszerbe tesznek aminél nagy esély van a romlásra.Aminél nem lehetséges a hőkezelés,(dunszt).És az igazi hasalás az amikor kijelenti valaki hogy ő egy E számot tartalmazó cikket se vesz. A szegény.Nem tudja mekkora blődséget mond.
  • babajaga
    #32
    A neves BBC adhatott volna értelmesebb címet. És nem BBC mint testület adta hanem egy nem teljesen hozáértő.
  • KillerBee
    #31
    Ebben is igazad van. Ám azt te is elismered, hogy az E-számok majdnem fele nem feltétlenül természetes vagy kétség kívül ártalmatlan anyag (a pohár félig üres vagy félig tele). És amikor már szinte minden ételben benne van a nátrium-benzoát mint tartósító, akkor lehet kezdeni aggódni. Főleg akkor, ha - mint valószínű - az egyes nem éppen egészséges anyagok akár fokozhatják is egymás hatását.

    #29: A mérték ugye nem mindegy??? Fokozatok is vannak, nem? Mutass nekem egy olyan orvost vagy biológust, aki a cikkben szereplő jelenségre a mérgezés szót használná. Mérgezíésről akkor beszélünk, ha súlyos hatások jelentkeznek - és most kérlek, de kezdd elemezni, mi mettől számít súlyosnak. :)
  • Cat #30
    "Plastic chemicals 'feminise boys' "

    Ahogy nézem, a neves BBC ezt a címet adta, ha ők megengedhetik maguknak, akkor talán az SG is :)
  • babajaga
    #29
    A szervezet működésének rossz irányba befolyásolása is mérgezés.
  • babajaga
    #28
    De nem magától a műanyagtól hanem az oldható adalékától vagy a mérgező festésétől.
  • KillerBee
    #27
    Igazad van. Ezért írtam, hogy a pontos cím túl barokkos lenne. Meg így sokkal blikkfangosabb is. :D

    Persze, nem vagy biológus, ez tudom. De a #6-ban te írtad, nehogy a műanyagoktól mérgezést szenvedjen valaki. Csakhogy a cikkben nem mérgezésről van szó, hanem a hormonháztartás módosulásáról, ami semmiképp nem mérgezés. Vagyis olyasmit tagadsz, amit a cikkben nem is állítanak.

    Pl. a gyerek a szájába veszi a műanyag játékot és hosszasan szopogatja. Nem kap tőle mérgezést, de befolyásolhatja a szervezet működését.
  • babajaga
    #26
    Ezért van hisztéria az E számok körül is mert sokan úgy állítják be mintha azok mind mérgek lennének holott több mint 50%-uk természetes anyag. Arra meg kíváncsi lennék hogy sütőpor nélkül hogy süt valaki vagy ízesítés nélkül hogy főz.Mert a céklalének is van E száma. Ami azért van hogy ne kelljen a vegyület nevét leírni. Dinátrium-etiléndiamin-tetraacetát- dihidrát, most jobb? Életmentő anyag különben.
  • babajaga
    #25
    A cikk címe műanyagok vegyületei. Ebben benne van az alkotók meg az adalékok is. Akkor úgy kell fogalmazni, hogy veszélyesek lehetnek az egyes műanyag adalékok.
  • babajaga
    #24
    Nem vagyok biológós. Műanyagoktól mérgezést döntően tűzeseteknél lehet kapni.
  • KillerBee
    #23
    Egyes ftalátokról ír. Biztos vagy benne, hogy nincs néhány olyan vegyülete, amely a cikkben írt hatással rendelkezhet? Ismered az összes ftalát képletét és biológiai hatását?
  • babajaga
    #22
    Az izo-ftálsav ugyan szublimálni képes de hőbehatásra, és a vegyületei nem szükségszerűen. Az orto-ftálsav viszont 208 fokon olvad és 400 körül bomlik, ami nem mindennapi egy háztartásban.
  • babajaga
    #21
    "Egyes ftalátok hormonromboló képességgel rendelkeznek"

    A ftálsav vegyületei nemigen párolognak. Mások meg éppen gyógyszerek vagy laboratóriumi vegyszerek. Phenolphtalein.
  • babajaga
    #20
    Nem a műanyagok vegyületei okozhatnak rendellenességet hanem a soktízezer vegyület közül egyesek. És ez olyan mint a Na és a Cl külön külön életre veszélyes anyagok míg összekapcsolódva az élethez nélkülözhetetlenek.Az igaz hogy a műanyagok nem ennyire stabilisak de lépten nyomon nem esnek szét.Bár egy kevés műanyag képes szobahőmérsékleten is bomlani.
  • KillerBee
    #19
    Azt hiszem, itt csak azt állítják, hogy a műanyagokban lévő vegyületek rásegíthetnek egy eleve meglévő jelenségre. Ez nem is teljesen alaptalan, ha arra gondolsz, mennyi élelmiszert csomagolnak úgy, hogy közvetlenül érintkeznek a műanyag fóliával vagy flakonnal, amelyet természetesen a hajlékonyságot fokozó anyagokkal kezeltek.

    babajaga #10:
    A cikk maga sem a PVC-t okolja, hanem az egyik gyakori adalékanyagot. Csak ennek részletezése a cikk címében túl barokkos címet eredményezne.
  • babajaga
    #18
    Eleve fals a meghatározás hogy "műanyagok vegyületei". Mert a műanyag is egy vegyület ami más vegyületekből vagy azonos molekulák vagy többféle összekapcsolásával jön létre. Egy a lényeg megváltozik a fizikai kémiai tulajdonsága, és mindíg a semleges kevésbé mérgező irányba. És a műanyagok nagyrésze nem párolog azért olyan könnyen ahhoz hogy lebomoljon adalékot kell hozzáadni pld. Azért a törvényszerűségek nem változnak olyan gyakran.
  • Cat #17
    Hülyeség a PVC-re fogni egy ilyen komplex kérdést, mint a nemi identitás. Benne van a gének, a környezet, a kultúra, a táplálék (csirkét, disznót is hormonokkal tömik), de már az ívóvizben is hormonok vannak. Ráadásul tele vagyunk mindenféle nehézfémmel és vegyi anyaggal.
  • tomcsa4
    #16
    Meg az is előfordul, hogy régen eben hittek, aztán a technikának köszönthetően már egy másik elméletben. Amit én tanultam a kilencvenes években, nem biztos hogy szóról szóra azt tanulják idén az iskolások.
  • tomcsa4
    #15
    Én s bírom ,amikor az érzelmileg fel nem nőtt párocskák falják egymást az utcán, meg mindenhol. PLáne amikor egy baráti társaságban vannak. Ez már túlzás. Azt hiszik ettől jobban szeretik egymást, holott nem így van. Mindössze fel kéne nőni érzelmileg is, de sajnos sokaknak nem egy.

    És itt is látom az első hozzászólt is, hogy érzelmileg egy nagy nulla (meg a követőiket). Talán ki kéne mozdulnod az álomvilágodból, amit magad építetté lfel a TV-vel és a számítógéppel (meg az internettel).

  • babajaga
    #14
    Rengeteg fals információ van a tankönyvekben is. És a tanár mivel nem gyakorlati szakember nem tudhatja ellenőrízni.Én inkább a tankönyvírók seggét rúgnám szét mert sok nagyon gyalázatosan gyenge tankönyv van mert olyanok írnak akik arra totálisan alkalmatlanok. És a műanyagoknál gyakran előfordul hogy "kollegák" kísérleteznek jól bevált agyagok helyett újakkal amikből gubancok lesznek. A kínaiak ebben élen járnak. A melamin feletetés meg az elmebetegség kategóriába tartozik már.
  • mumpic
    #13
    köszi, akkor bemegyek a gimibe szétrúgni a tanár seggét :D
  • NYCBoy
    #12
    Szerintem minnél több a buzi (nem lezbi) annál könnyebben találsz párt magadnak heteróként... jó ez így, csak ki kell várni...
  • babajaga
    #11
    " de ne hirdesse magáról úton-útfélen"

    Még az se gusztusos ha ellenkező neműek az utcán falják egymást. Ne nekem mutogassák mennyire odavannak egymásért. De aberrációra büszkének lenni agyament dolog.
  • babajaga
    #10
    Én meg kitűnő voltam minden tantárgyból minden iskolában és merő véletlenségből vegyész volnék. A vinilklorid mérgező, irritáló de láncba kapcsolva már nem. Mintahogy minden műanyag az alkotórészeire bomolva lesz mérgező vagy épp pírolízises átalakulás folyamán.Ha párologna a PVC akkor hogy van hogy a 60 éves PVC nem veszített a térfogatából? A műanyagokból inkább az adalékanyagok szoktak párologni mivel azok keveréket alkotnak vele nem kémiai kötést. Inkább a kondenzációs műanyagok szoktak párologni pld a bakelit amiből a formaldehid hajlamos párologni de a hő hatására inkább.
  • Ylmar
    #9
    Sejtettem én mindig, hogy ezek a fránya műanyagok több mindenben bűnösek. :)

    Érdeklődve várom, hogy mi minden fog még kiderülni... ;) :P

    OFF

    Az emberi társadalom (civilizáció) az eddig eltelt néhány ezer évben tudta kezelni az az egyének (vagy csoportok) eltérő szexuális beállítottsága(i)t.
    Mintha épp a XX-XXI. század embere nem lenne erre képes... Azt gondolom, hogy ez nem így van. Most és képesek vagyunk erre, hiszen alapvetően épp ezt tesszük; kit érdekel a másik egyed nemi élete? Nem foglalkozunk vele.
    A problémát abban látom, hogy ez az intim titok nem maradt meg a két ember között, hanem kiszabadult (kiszabadították) az utcára, a médiába.
    A homoszexualitás (ami nyilvánvaló deviancia) is akkor irritál, ha tud róla az ember.
    Ez a fenemód nagy (ilyen-olyan minőségű) hírverés csak szenzációhajhászás; nincs semmi értelme -legfeljebb hangulatkeltés.
    A homoszexuálisok nyitott kapukat döngetnek: el vannak fogadva ebben a minőségükben.
    Úgy látom, ez az egész olyan, mint egy provokáció a "másság" képviselői részéről. Az már más kérdés, hogy ez a provokáció szándékolt-e, avagy sem.

    Én személy szerint elfogadom, hogy valaki "más" (beteg), de ne hirdesse magáról úton-útfélen. Rossz érzést kelt bennem, és egyes esetekben a gyomrom forog, ha homoszexuálisokat látok az utcán. Hangsúlyozom, nem azzal van a bajom, hogy homoszexuálisok, hanem azzal, ahogy viselkednek (forró csók a metrókocsiban, szemem láttára, brrr...).

    Viszont hasonlóképp nehezményezem heteroszexuális párok ilyentén viselkedését (szintén metrón, épp tegnap: párocska csókolódzik, nyelvek csattognak, nyál a lány kabátjára csorog...).

    No persze: Az is lehet, hogy az én értékítéletemmel van baj. :)

    Úgy vélem, ahhoz (alkotmányos) jogom van, hogy azt mondjam: nem kedvelem a homoszexuális magatartásformák megnyilvánulását. Ahhoz viszont nincs, hogy jól megverjem őket, amiért melegek (nem is tenném).
    Nekik joguk van homoszexuálisnak lenni, de nem ártana, ha ezt nem hirdetnék fennhangon, és nem tennék közszemlére magánéletük bármely csekély részét.
    Rengeteg konfliktust elkerülhetnének, és befoghatnák a száját a szélső jobb oldalnak.
    Na, de ez már politika;nagyon elkanyarodtam a tárgytól.

    Bocs a hosszú OFFért.
  • mumpic
    #8
    Én kettes voltam kémiából, de azt qvára megjegyeztem, hogy a pvc burkolatokról mérgező polimerláncok szakadnak le állandóan, vagyis a pvc padló párolog. Ha nem szellőzik ki, akkor viszont te lélegzed be...
  • babajaga
    #7
    Amikor nem voltak műanyagok akkor is sok buznyák volt.