22
  • kvp
    #22
    "Ha 1 milliárd alá vinnék a föld lakosságát, akkor ki venné meg a szarjukat amit gyártanak?"

    Az a kozel 800 millio aki most? A Fold tobbi reszen csak akkor latnak nyugati termeket ha segelyben erkezik vagy amikor rabszolgamunkaval legyartjak. Egyebkent nem szandekosan akarjak 1 milliardra levinni, csak ha senki nem tesz semmit a kornyezetszennyezes ellen akkor az elohely (=a bolygo) kimerulese miatt kb. ennyien fognak eletben maradni. A nyugati vilagban talan valamivel tobben. Ahol nem tudnak a bioszferatol fuggetlen letfenntarto rendszereket epiteni (pl. afrikaban) ott sokkal kevesebben. A foldi noveny es alatvilagbol pedig kb. annyi marad mint egy nagyobb meteoritbecsapodas utan, csak ez a fajta kihalas nem azonnali hanem fokozatos lesz. Szoval szerintem tenni kellene valamit, pl. az ilyen dolgokat elfogado politikusok es nagytokesek meggyozesevel vagy kiiktatasaval. Ha rajonnek arra, hogy a nagytokesek es a foldi lakossag tobbi resze kozott is mukodhet a kolcsonos megsemmisites elve, akkor kenytelenek lennenek valtoztatni. (ennek az elvnek a lenyege, hogy ha nem mentik meg a maradek 5 milliardot, akkor ok is meg fognak halni)
  • homeless
    #21
    Ha 1 milliárd alá vinnék a föld lakosságát, akkor ki venné meg a szarjukat amit gyártanak?
  • Tetsuo
    #20
    future suck
  • Sanyix
    #19
    Mindenkinek illene megnézni pár filmet: V for vendetta, Equilibrium, 1984, és kicsit elgondolkozni rajtuk, nem kevés párhuzam van ezek és a jelenkor között. Főleg a v for vendetta-ban, ahol világunkhoz hasonlóan, "terroristafenyegetés", és félelem gerjesztés alapra épül a diktatúra.
  • KillerBee
    #18
    "Ha minden készen áll, be fogják vezetni a totalitárius rendszert."

    Ne úgy képzeld el, hogy elkészül minden, megnyomják a gombot és indul a totalitárius rendszer. Fokozatosan épül ki és indul el, és mire észreveszed, már túl késő ellenállni, mert a rendszer ellenségeként eliminálnak.
  • Frayer
    #17
    Ezt mondom már mióta.
    Előbb az árucikkeket fogják felcsippeztetni. Majd egy idő után azt vesszük észre, hogy már már minden tárgyban nyomkövető van.

    És ha már minden fel van szerelve ezekkel chippekkel, már csak egy gondolat kell, hogy valaki tovább vigye a dolgot, és kitalálják, hogy akkor most chippezzük fel az embereket is. A rendszerben az emberek is tárgyak lesznek. nyomon követhetőek, irányíthatóak.

    De erre már sokan figyelmeztettek előttem is.
    Megmondták már előttem többen is, hogy megtörténhet, hogy ha az ember nem enged a kormány zsarolásának, egyszerűen kikapcsolják a rendszerből, és minden ami hozzá köthető a chip miatt, minden tulajdonjoga, pénze, szabadságjoga, emberi minősítése elveszik.

    Kiesik a társadalomból, és nem tud se eladni, se venni, se birtokolni. Olyan lesz mint egy élőhalott. Ha megbetegszik meghal mert nem kap ellátást.
    Nem kap oktatást, segélyt, munkát, egy kiló kenyeret sem vásárolhat magának.
    Lehet még vizet sem lesz képes magától, más ember segítsége nélkül.

    Könnyen megtörténhet ez a jövőben. Amilyen erősen menetelünk e felé.

    Minden nap jönnek a hírek, hogy itt meg ott ellenőriznek minket, így meg úgy csorbítják szabadságunkat "védelmünk" érdekében.

    Ha minden készen áll, be fogják vezetni a totalitárius rendszert.
  • halgatyó
    #16
    Egy kis óvatosság persze nem árt. Ugyanis a gép el tud romlani. Minél automatizáltabb (bonyolultabb, ember által áttekinthetetlenebb) egy rendszer, annál nagyobb felfordulást tud okozni ha elromlik.

    Magam elé képzelem a teljesen szuperautomatizált raktárat, amiben egy kis hiba keletkezik, egy alkatrész vagy egy hordó nem arra a polcra kerül. Akármilyen kis hardveres hiba miatt, amit a számítógép nem vesz észre, nem tud figyelembe venni, mert a tervezők pont erre nem gondoltak, és nem építették bele. Aztán a hiba kezd továbbterjedni. Végül az egész raktár összekeveredik, aztán amikor ugyanarra a helyre töbféle cucc kerül, akkor fizikailag is a rombolás nyomai kezdenek mutatkozni

    Egy hét múlva észreveszik a bajt, addigra egy hatalmas romhalmaz az egész. Párszáz embert felfogadnak, hogy próbálja rendbetenni. Aztán hozatnak egy bazi nagy markolót és egy rakás teherautót, az interneten pedig megjelenik a hirdetés: közművesített üres terület ipari célra eladó...
  • Epikurosz
    #15
    "sőt nem is töröm a fejem rajta, nehogy eszembe jusson a megoldás:-D "

    Ez jó volt!
  • halgatyó
    #14
    Ez az Agyar Bálint már sejthet valamit. Nyilván nem ok nélkül vezetteti be a sok tanulás-korlátozó újítását az iskolákba
    Egy kiolvasó készülék kezeléséhez tényleg nem kell megbuktatni azt a szerencsétlen félhülye gyereket. Azzal csak azt érnénk el, hogy később állna munkába, később kezdene el profitot termelni. Ajjaj, az nem lenne jóóó...
    Különben is nem az ő hibája hogy 12 éves korára se tanult meg olvasni... hátrányos a szegény, a nagyapja gyártotta le a 11 éves lányával összefogva... meg a terhességét végigdohányozta a kiscsaj néha jól be is rúgott...

    Sajnos, az automatizálás valóban komoly fenyegetést jelent az emberekre egy olyan világban, ahol egyre több lesz az enyhénszólva hiányosan iskolázott "munkavállaló" (még hogy munkavállaló .. hmmm)

    Itt megint az a kérdés, hogy mi az elsődleges: a gazdaság vagy az ember?
    Helyes az, ha a gazdaság fejlődését szem előtttartjuk, de az már végletes gondolkodás, hogy a gazdaság az emberek rovására fejlődjön. Ekkor visszájára fordul minden.
    Az arany középúttól egyre távolabb megyünk, attól tartok (hasonlóan az előttem szólókhoz)
  • Komolytalan
    #13
    Azért azt se felejtsük már el, hogy a kenyérgőz olcsóbb, kevésbé környezetszennyező, stb mint egy teljesen automatizált gyár. Csak az hogy legyártanak 1 gépet, ami kiváltja 1 ember munkáját valszínűleg több káros anyagot juttat a környezetbe mint amit az emberke egész élete során juttatna. Na persze ezt ki nem sz.rja le, ha Kínában gyártják a gépeket. Csak amikor majd nem lesz ivóvizük, és a 2 milliárd ember megindul nyugat felé vizet keresni akkor leszünk majd bajban.
  • Komolytalan
    #12
    A cikkben pont arról volt szó, hogy a képzetlen munkaerő megy a levesbe, mert vagy teljesen gépesítve van a cucc, vagy elég az ha 1 leolvasót kezel, és csókolom. Pont ugyanaz a helyzet mint a postánál volt - megszüntették a postavonatokat, és a rajta dolgozó mozgópostásokat elhajtották, holott a postán belül ők voltak egyedül tisztában azzal, hogy a küldeményeket hogyan kell irányítani. Vettek fel helyettük targoncásokat meg levél lapátolókat az üzembe.
    A jelenlegi elmebeteg globalista faszságnak hülyékre van szüksége, nem képzett emberekre. Erről szól a cikk.
  • Komolytalan
    #11
    Szerinted a programozók miért nem alkották meg eddig a tökéletes mesterséges intelligenciát? Mert ha megcsinálnák, nem lenne többé munkájuk, mehetnének kapálni. Ennyi...
    Én nem azért tanultam 1 évtizeden át, és azóta 1 másik évtizede nem azért tanulok tovább hogy holnaptól mondjuk varrónőnek menjek el, vagy pilóta iskolába iratkozzak be. Egyszerűen azért, mert szeretem a programozást, a varráshoz nincs tehetségem, a repülést meg utálom. Szóval inkább nem írom meg a tökéletes intelligenciát, sőt nem is töröm a fejem rajta, nehogy eszembe jusson a megoldás:-D Ha meg valamely vágottszemű megírja, az hamarabb fog atomot kapni a fejére, minthogy kimondaná hogy bakfitty. Ugye az atomcsapás vezérlőket is programozók írták:-)
  • Epikurosz
    #10
    Hogy lehet ennyi baromságot összeírni?

    Rengeteg a munka, csak rossz a munkaerő szerkezete.

    Azokra, akik mindig csak arra várnak, hogy majd a kezükbe adnak egy csavarhúzót, és egész nap vidáman forgatják egy munkahelyen, tényleg nem lesz szükség a jövőben. Még akkor sem, ha verik a mellüket az emberi jogaikért.
  • KillerBee
    #9
    Ez is csak azt igazolja, hogy a pénzalapú társadalom az emberiség pusztulását okozza majd.

    Az ugye senkinek nem jut eszébe, hogy az automatizált gyárak úgy is termelhetnének, hogy elláthassák a munkanélkülieket is. Még élénken élnek bennem az olyan utópiák - remélem, egyszer valósággá válnak -, ahol a munkavégzés lehetősége kiváltság, megtiszteltetés lesz.
  • kvp
    #8
    "A dolog valahogy önszabályozó lesz, annak kell lennie, mert ha a cég elbocsájtja a dolgozóit és sok cég teszi ezt, akkor nem lesz vásárlóerő, amely megveszi a termékeit."

    Japanban ezt ugy oldottak meg, hogy lecsokkent a gyerekek szama es nem engedik a bevandorlast, tehat a tervek szerint a jovoben szepen lassan be fognak allni egy kb. 10 es 100 millio fo kozotti lakossagra, ahol mar nincsennek munkasok.

    Az angol tervek a bbc-n nemreg nyilatkozo egyik kormanyzati szakerto szerint a Fold teljes lakossagat 1 milliard ala vinnek es szerintuk ez termeszetes uton megoldodik koszonhetoen a kornyezetszennyezes altal okozott klimavaltozasnak. Magyarul a technologiai fejlodes addig megy el, amig mar nincs szukseg munkasokra es olcsobb is a kihagyasuk, majd a folosleges embereket egyszeruen hagyjak meghalni. Persze ekkora embertomeg biztonsagi kockazataival nem igazan szamolnak, de jelenleg ez nem igazan erdekli a nagytokes vezetoket. (talan mar csak kinaban szamolnak ezzel, mert ott meg emlekeznek a forradalmarokra es arra, hogy mi lett a forradalom utan a vezeto reteg sorsa)
  • kvp
    #7
    "de már vannak olyan megoldások, amelyeknél az eszköz jelzi, ha az olvasó elhagyja vele az olvasótermet."

    Ezt jo 10 eve mar hasznaltak a muegyetemi konyvtarban, azota tudja a legtobb abba a konyvtarba jaro ember, hogy hol kell elvagni/megserteni a felragasztott matricat, hogy az aramkor mukodeskeptelenne valjon. :-)

    "Mi köze is van a dolgozónak ahhoz, milyen új technológiát vezet be a munkaadó?"

    Kapitalizmusban semmi, demokraciaban csak tajekoztatni kell oket, de ha van valodi szocialista erdekvedelem (lasd: Franciaorszag) akkor a munkastanacs akar sztrajkolhat is egy-egy a dolgozokat rosszul erinto dontes eseten. Egyebkent meg nem tudom, hogy ezek utan miert vannak meg dolgozok, ha van rendes cimke akkor egy robot is eleg lenne.

    "Érdekes, az előbb még nem láttam a hozzászólásodat, pedig jóval előttem írtad."

    Idonkent nyomni kell egy refresh-t, mert ha ujra megnyit az ember egy oldalt, amihez azota mar irtak hozzaszolast, akkor a bongeszo nem mindig frissiti magatol az oldalt. (ertsd: tul nagy a cache timeout az sg-s forumok oldalain)
  • KillerBee
    #6
    Hiába, a képzetlen munkaerőre egyre kevésbé van szükség, ezen nincs mit csodálkozni. Lehet hátráltatni a műszaki fejlesztéseket, de ha pl. a Távol-Keleten bevezetik őket (ott könnyebben kezelhető a munkanélküliség, mert gyak. tesznek rá), akkor a nyugati cégek versenyhátrányba kerülnek és így akár még a boltot is becsukhatják - azaz a társadalmi következmények súlyosabbak lesznek, mint amelyekről te írsz. Igaz, kicsit később következnek be.

    A dolog valahogy önszabályozó lesz, annak kell lennie, mert ha a cég elbocsájtja a dolgozóit és sok cég teszi ezt, akkor nem lesz vásárlóerő, amely megveszi a termékeit.

    Amit már most tenni kellene, az az oktatás nagyon durva fejlesztése, csak ugye a legtöbb állam éppen erre nem akar költeni.
  • MacropusRufus
    #5
    IGazad van, de... én egy logisztikai cég it vezetője vagyok. A rendszerem szempotjából a user a legkockázatosabb egység, tehát meg kellene tőlk szabadúlni. Gy.k. a teljes raktározási folyamatott, attól kezdve, hogy a kamion beáll a rámpára lehet automatizálni. Gy.k. léteznek robot targoncák/békák. Vannak automtaizált raktározási rendszerek, amik lehetővé teszik, hogy az embereket ki lehet iktatni a folyamatból. Ez a mi cégünk esetében kb. 200 ember azonali utcára kerülését okozná. De folytatom: a MIKADO rendszert is lehet ember nélkül üzemeltetni, hiszen az ember is csak a gépek által adott infóval tud dolgozni. Tehát az olyan helyeken ahhol nem kell ügyféllel kapcsolatott tartani nem kell ember, azt programok is el tudják végezni.
    Tehát a cégünk szempontjából az ember igencsak sokba van, ráadásúl még biztonsági kockázatot is jelent a cégnek.
    Viszont ha minden cég elkezdené az embereket leépíteni akkor lenne csak nagy baj. IGazad van kissé hasonlít a helyzet a géprombolásokra, de akkor is miért ment a balhé? Mert féltették az állásukat, megjegyzem teljesen jogosan. Most mosolygunk rajtuk, de a modern technika lehetővé teszi, hogy rengeteg helyen ki lehet iktatni az emberi munkaerőt, viszont ez munkanélküliséget eredményez. Az nem jó. És ugye azt is el lehet felejeteni, hogy gépek által megtermelt zséből a kirugott munkás alanyi jogon kapna, hiszen a cégnek a profit növelése a cél.
    Tehát lenne egy rakat munkanélküli, aztán a hajamra kenhetem a szuper technikámat meg a remek cuccaimat amit gyártok (v. az én esetemben szálítunk), ui. ki venné meg. Ez itt a bibi...
    Amúgy én sem örülnék neki, hogy ha az azonosító kártyámba egy ilyen chip kerűlne és még azt is tudnák mikor megyek gittelni... kinek mi köze hozzá?
  • bakagaijin
    #4
    Igen, ez itt már a Matrix.
  • KillerBee
    #3
    Érdekes, az előbb még nem láttam a hozzászólásodat, pedig jóval előttem írtad.
  • KillerBee
    #2
    "a legnagyobb problémát az jelenti, hogy a nem megfelelően vagy alig képzett munkavállalók egyszerű "számítógépes utasítás-végrehajtókká" válnak."

    Örüljenek, hogy megtarthatják a munkájukat.

    "a cégek többsége az új "racionalizálási" technológiákat csendben, a "kertek alatt" vezeti be, s ezekből a döntési folyamatokból gyakorlatilag kihagyja a dolgozókat."

    Mi köze is van a dolgozónak ahhoz, milyen új technológiát vezet be a munkaadó?

    Térjünk vissza a ludditizmushoz? Na ne!
  • Szobber
    #1
    Már nem azért, de melyik vállalat vonja be a dolgozóit a döntési folyamatokba? Alkalmazottak, nem tulajdonosok. És ha azáltal, hogy új technológiát vezet be hatékonyabbá és nem utolsósorban olcsóbbá válik az adott folyamat, akkor miért ne tenné? A munkavállalók két szép szeméért? Ez az egész a 19. század elejei géprombolásokat juttatja az eszembe.