7
-
#7 es ezek csak a nagyobb es publikus kabelek.. -
halgatyó #6 Egyébként eddig nem is gondoltam bele, hogy ilyen kábel-dzsungel van már a tenger alatt. Most hogy ezt a térképet láttam, egészen meglepett.
És lehet hogy még több lesz. -
halgatyó #5 Eegen, ezt a több esetbeli hajóhorgonyos esetet közben megtaláltam, tényleg!
Ez megmagyarázza az ilyen esetek többségét.
Persze mondhatnánk, hogy a hajóskapitányok szegezzék a szemüket a térképre, vagy fizessenek de nagyon! Úgy látszik, valami miatt ez nem működik, nem tudom hogy mitől de ez általános lehet (itthon is sűrűn tépkedik a földalatti műtárgyakat a földmunkagépek)
A hullámzás azonban -- bármilyen erős is -- nem hatol túl mélyre, az áramlások iránya pedig nem változik egyik óráról a másikra oda-vissza-oda-vissza.
Az apály-dagály pedig előre teljesen ismert, betervezhető. -
moikboy #4 Én olyan esetről is olvastam, mikor oszlásnak indult bálnát találtak az elszakadt kábelbe gabalyodva, igaz ez egy múltszázadi eset volt, és telefonkábelről (vagy morse?) volt szó. -
Carsee #3 Így van, ezek a kábelek nincsenek azért annyira komolyan a fenékhez rögzítve. Például ha alattuk szétnyílik a föld - ami egy durvább földrengésnél elképzelhető - akkor szakad az biztos. Jó próbálják fennsíkokon vezetni a kábelt, de azért ez nem mindig lehetséges. Ha jól emlékszem, kb fél éve egy hajó horgonya tépte szét az egyik kábelt. -
kvp #2 A szel csak az egyik tunet, de valojaban a tenger is nagyon hullamzik az ilyen nagy viharok alatt. A kabelek a tenger aljan futnak, de nincsennek beagyazva a tengerfenekbe, igy szabadon mozoghatnak a tektonikus lemezekkel egyutt. A gond ott van, hogy mivel nincsennek beasva, ezert barmi tonkreteheti oket, legyen az a hullamzo tenger keltette aramlas, ami nekidorzsolheti oket a kozeli sziklaknak, vagy egy hajo ami a vihart ugy akarja meguszni, hogy a parttol tavol, de viszonylag sekely vizben megprobal lehorgonyozni.
ps: A egyik serult szegmens a Tanshui - Shantou kozotti, legalabbis ez a ket erosito allomas erzekelte a szakadast. -
halgatyó #1 Valószínűleg sokakban ugyanaz a kérdés vetődik fel: hogyan szakadhat el egy vízalatti kábel akármilyen erős szél hatására is?
A cikkbeli linket visszakövetve sem derült ki számomra. Valami szegmenseket emlegetnek, de térkép nem volt hozzá.
Persze feltételezni lehet, hogy valahol le kell vezetni ezeket a kábeleket a víz alá, itt lehet a gyenge pont. De: ezeket a helyeket meg lehetne erősíteni, a kábel teljes költségéhez képest -- szerintem -- jelentéktelen áron.
Az utólagos javítás meg forgalomkiesés költségeit is beszámítva talán gazdaságosabb lenne úgy vezeti a kábeleket, hogy a víz alá már eleve egy mélyebb földalatti árokból lépjen ki, a víz alatt.