100
  • roliika
    #1
    A flash az egyik legszarabb izé..erőforrás igényes és zárt forrású szar.
    html 5 a hd videót és realtime tranzformációkat is támogatja majd?
  • passatgt
    #2
    youtubenak már van html5-ös verziója, és úgy néz ki faszán megy:)

    http://www.youtube.com/html5
  • [HUN]FaTaL
    #3
    FF 3.5-öm van, ez a faszától messze van, nem játszik le semmit és csak egy fekete kocka az összes videó (a demók). Vagy ettől demo?:D

    Hát majd meglátjuk, minden esetre rühellem a flasht. CPU zabáló, nem multiplatform szar.
  • Magnificat
    #4
    nálam nem ment se opera 9.64-en, se opera 10 bétán, se firefox 3.5 béta 4-en, se safari 4-en (utóbbi kettőn tudtommal mennie kellene). jah, és se chrome-on... ffox 3.5-ön nem kaptam meg a html 5 capable browser needed feliratot, de nem is csinált semmit, a safari crachelt
  • [HUN]FaTaL
    #5
    Nah Chrome 3 alatt jó. :) Nem lesz rossz, semmi procit nem használ.
  • Magnificat
    #6
    jah, 3-as chrome-mal már nekem is megy
  • szombi
    #7
    jaja. pusztuljon a flash meg a javascript!
    Bugos, inkompatíbilis sz*rok, zabálják a procit, és válogatják a böngészőket!
    Ezért van, hogy a videók hol az egyik, hol a másik böngészőben nem mennek,
    az "új ablak" helyett "javascript(void)" nyílik meg egy sz*ros kép miatt, stb...
  • B0nFire
    #8
    Nagyszerű! Éppen itt az ideje, hogy eltűnjön a flash. Manapság már szinte minden videó így fut, de a pofátlanság netovábbja, hogy azért kéri a böngésző, hogy tedd fel a Flash Playert, hogy a reklám megjelenjen, amire fel telepítünk egy Adblockot.
  • vmiki88
    #9
    Na az jó lenne, mert a Flash nagyon hardware igényes.
    Néztem ezt e Youtube HTML 5-ös videót. Hát Safari 4-en megy bár elég ronda és recseg a hang, Firefox 3.5 alatt nem megy, de találtam egy audio demo tesztet, amit már simán visz a Firefox 3.5 RC :).
    http://moztw.org/demo/audioplayer/
  • Griphons
    #10
    Javascript? Kérlek kapcsolj át writeonly módból!
    A magam részéről üdvözölnék egy Flasht kiváltó megoldást. Ehhez azonban több dolognak kell megvalósulnia.
    1. a böngészők támogassák a html5-öt. Az ie teljesítményére alapozva ez kapásból még vagy 2 év.
    2. a webdesignerek és reklámszakemberek nem fognak varázsütésre áttérni a jól bevált flash-es megoldásokról valami egészen másra.
    3. még ha a böngészők új verziói tökéletesen viszik az új technológiát, és a webdeveloperek is azt használják flash helyett, az átlagfelhasználó gépén még ma is a legelterjedtebb böngésző az ie6. Ergo - még mindig optimalizálni kell a megoldásokat erre a fosra, így a html5 spec megoldásai felejtősek még egy jó darabig (2-8 év minimum)
  • eto demerzel
    #11
    safari 4.01 (5530.18) alatt kicsut lassan tolt be de a muxik.
  • who am I 7
    #12
    Nálam IE7-en ment :D nem baj, még 10-20 böngészőt azé rakjá fel
  • szombi
    #13
    kérlek kapcsolj át "szombi-fake" módból valami másba!
    levlistán is muszály folyton leugatnod? jobb dolgod nincs?
  • postmortem
    #14
    Pont, hogy JS-el fogod tudni szerkeszteni a képeket és videokat, de mind1...
  • postmortem
    #15
    Amit a cikk is kiemel az a canvas elem. Magát a canvas elemet nem, de VML alapú canvas emulációt támogat az IE 5.5 -től.
    Jelenleg még ez sincs kihasználva, főleg nem Mo.-n. A HTML5 majd 2-3 év múlva lesz igazán kifejlett, ami azt jelenti, hogy Mo.-n a következő 5 évben semmi ilyen irányú fejlesztés nem lesz. Ami nem is baj mert lesz idő átállni PHP 4.x -ről 5.x -re ;)

  • FoodLFG
    #16
    Ezt nem értem. Most akkor az új html-ben lehet majd programokat is írni? Ez eddig nem volt rá jellemző. oO?
  • kvp
    #17
    Nem akarok senkit sem kiabranditani, de mindossze annyi tortent, hogy az embed tag helyett most mar a html dokumentummodeljebe is be lehet agyazni videokat. Ez azt jelenti, hogy ammenyiben a bongeszo tamogatja, akkor egy mp4 file-t fog lejatszani, es a lejatszo iranyithato javascript-bol a dokumentum objektum modelljen keresztul. Ez korulbelul a flash elso valtozatanak a tudasa, tehat meg nagyon messze van egy teljes erteku programtol. Arrol nem beszelve, hogy igy a teljes forraskodot ki kellene adni, amit a legtobb fejleszto nem igazan akar. Viszont a google szamara egy nyilt szabvany hasznalata csak elonyos lehet, hiszen ok abban erdekeltek, hogy minel tobb emberhez jusson el az informaciojuk (azaz a reklamok).

    ps: Megneztem a demo videot, csak ki kellett javitani a html5-os kodot a netscape 4-bol szarmazo embed-re es mar jatszotta is a bongeszom. (a beagyazott media playeren keresztul) Egyebkent ha jol latom, akkor a google dolgozik meg par bongeszos javascript-es api-n. (kb. olyannak akarjak a bongeszoket mint egy modern smaltalk keretrendszer)
  • WoodrowWilson
    #18
    Az érdekes, IE8-on nem megy. :D
  • Cat 02 #19
    Hm, a javascriptről szó se volt :D az kb 99 % h marad...
  • PoisonBorz #20
    Aki kicsit is tudja, mi az a canvas elem, az egyelőre csak mosolyog azon, hogy felválthatja azt a hatalmas fejlesztői bázist, ami most a flash mögött van. Szidhatják sokan inkompatibilitás, erőforrásigény miatt, de a flash több évvel megelőzte a korát, gyorsan fejlődő és komoly, szinte minden eszközt támogató platform lett.

    A cikkben is ki van emelve, hogy bár a flash, java, silverlight mögött mind konkrét cégek állnak, zárt környezetek és ezért nem illenek bele nagy nyílt webpróféciákba, de fejlettebbek mint a többi technológia és már most itt vannak (sőt tegnap is itt voltak).
  • Komolytalan
    #21
    Nem kéne összehasonlítani a BMWt a Trabanttal. Vagyis lehet, meg lehet a Trabantra is rakni dupla kipufogót meg BMW kereket, de attól még egy rakás sz.r marad. Persze, nem fog benne elromlani a klíma, mert nincs benne.

    A flash akkor erőforrás zabáló, ha a készítője nem ért a munkájához. Én pl csináltam videochatet - amit htmlben ha magatok alá kakáltok se fogtok, 5-ös verzió ide vagy oda - és 0% proci időt fogyaszt, ha éppen nincs adás. Ha van, akkor meg streamenként 14%-ot, egy 3 éves gépen. A flash azért tud erőforrás zabáló lenni, mert olyan dolgokat lehet benne csinálni, amiről a html álmodni se igen mer. Meg mert a készítője elrontja. A html szegény nem bír erőforrás zabáló lenni, mert buta mint a tök.

    A html programozók max álmodoznak olyan lehetőségekről, mint ami a flashben van. Olyan meg még sose volt, hogy ne kelljen belerakni a html generáló script hogy ha ie akkor ezt mondjad, ha ff akkor ezt, ha meg opera akkor ezt.

    Ja, és a fő difi: 3 html programozó se keres annyit, mint egy normális flashes. Ez van, savanyú a szőlő.
  • akron
    #22
    szombi:
    "jaja. pusztuljon a flash meg a javascript!
    Bugos, inkompatíbilis sz*rok,..."

    Ezzel jó hülyeséget mondtál.
    Nem a flash és nem a js inkompatibilis (lásd még CSS). Ennek következménye, hogy a HTML5-is lehet ugyan úgy "inkompatibilis"

    Nem értem ezt az eufóriát. A legtöbb mobil eszközön csökkentett képességű böngészők futnak még mindíg. Akkor meg nem mindegy, hogy éppen mit nem értelmeznek? Flasht, javascriptet vagy HTML5-öt?
  • Icegod
    #23
    De ha nekem bőven elég a trabant? Engem nem érdekel a sok flashes játék, meg az ultradizájnos izgő-mozgó weboldal, csak a videók miatt van telepítve flash - azokkal meg úgy tűnik a html5 is elboldogul.
  • akron
    #24
    ...arról nem beszélve, hogy nem is javascriptről van szó, hanem Java-ról!
  • Kingfisher
    #25
    Egy irodai munkás legjobb barátja (a Google után persze) a flash. Armorgames, Kongregate és társaik:)
  • Komolytalan
    #26
    Hát akkor te járjál trabanttal. De ne kívánd, hogy haljon ki minden BMWs.
  • szombi
    #27
    Csak tudnám, mi a lóf*szt lehet élvezni egyáltalán egy flashes játékban?
    Vannak sokkal hasznosabb dolgok. Pl. cod2. És azon emberek ellen játszhatsz.
  • Sir Ny
    #28
    eddig is szinte minden böngészőben van alapból beágyazott videlyólelyátszó, ha a videlyó url-jét beírod, akkor szépen lejátssza, ugyanúgy, mintha sima embed-be raknád be. most csak az fog változni, hogy ténylegesen minden böngészőben lennie kéne alapból videlyólelyátszónak, de ahol eddig nem volt (pl picipuha médilya lejátszó, vagy alma gyorsidő) ott nagy valószínűséggel HTML 5-sem lesz.
  • Justil
    #29
    Pff ennyi fikagépet, hihetetlen.
    A flash mióta NEM platformfüggetlen?

    Abban meg csak egyetérteni tudok az egyik előttem szólóval, hogy egyáltalán nem erőforrásigényes, a rossz tapasztalatok zöme szerintem azért van, mert van 1 rakás láma aki szar kódot ír hozzá, illetve még mindig AS2-ben programozik, ami kb 10x lassabb az új változatnál.

    Majd megnézem, h mikor tudja a HTML5 a böngészőben futtatni a Doom-ot :)

    BonFire neked meg gondolom ez valamiféle maradandó lelki károsodást okozott, hát tényleg szörnyű, hogy fel kellett tenned a flash playert, nem is tudom hogy bírtad idegekkel... :)
  • Justil
    #30
    Tudod, nem mindenkinek van ideje arra hogy leüljön 1 komolyabb játék elé. Egyébként én sem szoktam, csak ritkán flash játékokkal játszani, de azért a létjogosultságát nem nagyon tudom megkérdőjelezni, vannak egyébként nagyon okos és ötletes példányok is, nem csak az ilyen lődd halomra a pixelhalmazokat típusúak. Azt meg végképp nem értem, hogy a cod mitől lenne hasznosabb...
  • Justil
    #31
    http://www.newgrounds.com/portal/view/470460

    tessék. itt van a doom kéremszépen, sőt még a heretic és a hexen is, egyenesen a böngészőből. nálam ez a szerény, régi kis egymagos procimon vígan elfut. hol van itt az erőforrás zabálás, hol van itt az élvezhetetlenség? jó persze nem 1 crysis, de az vesse rám az első követ aki szerint ezek szar játékok...
  • Kingfisher
    #32
    Tudod, egyesek élete nem abból áll, hogy egész nap ül és tolja a COD-t. Vannak, akik dolgoznak napi 8 órában. Valószínűleg a security kísérne ki az épületből, ha a vállalat gépén elkezdenék COD-zni, és nem engednének többet vissza. Viszont időnként várni kell arra, hogy lefusson egy riport, vagy épp uborkaszezon van. Ilyenkor el lehet tölteni az időt egyszerű, de szórakoztató, esetleg agymunkáltató játékokkal, ha épp nincs elérhető kolléga, akivel le lehet menni kávézni. Ilyenek pl. a klasszikus tower defense játékok, de a címek listája kifogyhatatlan. Van is erről egy találó kis xkcd kocka:

    http://xkcd.com/484/

    El sem tudod képzelni, milyen belső harcok dúlnak közöttünk néha, hogy ki jut előrébb Gemcraftban vagy ki végez előbb a Sonnyval :)
  • Komolytalan
    #33
    Nem kell telepíteni, platformfüggetlen, meg mondjuk logikai játékból flashesből van rengeteg. Én pl cod2-vel akkor se játszanék, ha az lenne az egyetlen játszható játék a világon.
  • Me0w
    #34
    Esetleg ha a fejedet kihuznad a seggedbol, - ami tudom, nem egyszeru - akkor talan rajonnel, hogy a flash != flash jatekok meg videolejatszo. Ott van peldaul a Flex, ami egy bongeszoben vagy AIR keretben alkalmazasfejleszteshez igencsak jo dolog. De mivel nalad a kodketto a szint, ezert nem is vartunk sokat toled.
  • Sir Ny
    #35
    ezek szerintem szar játékok. vannak sokkal jobbak. pl ott van a mirrors edge 2d, a fancy pants 2, a free rider 2, a commando 2, a heli attack 3, a mother load, az age of war, a shift sorozat, a momentum missile meg nagyjából az összes nitrome játék. ha meg emberek ellen akarsz játszani, akkor platform racing, snow party, dino run, territory war online, phosphor (ez egy szép FPS, bár a multiplayer részét nem próbáltam, nem biszti, hogy működik), nomeg ott vannak az olyanok, ahol az ellen a WASD-vel van, egy billentyűzeten, pl a Bumper Ball, Power Swing, Sumo Slam. és említést érdemelnek még a Tower Defense-k is.
  • Sir Ny
    #36
    és van olyan, aki napi 8 órán át a flash játékokat tolja :)
  • Vorpal
    #37
    "Ja, és a fő difi: 3 html programozó se keres annyit, mint egy normális flashes. Ez van, savanyú a szőlő. "

    HTML programozó alatt kit értesz - mert ilyen nincs ? a Sitebuildert?
    Mert a PHP s szakember nemcsak hogy többet keres, de még munkája is van.
  • homeless
    #38
    "Vannak sokkal hasznosabb dolgok. Pl. cod2."
    :D:D:D:D::D:D:D:D:
    Úristen...
  • Sir Ny
    #39
    "Ja, és a fő difi: 3 html programozó se keres annyit, mint egy normális flashes. Ez van, savanyú a szőlő. "
    és mit csinál a flash programozó? a játékokért nem hiszem, hogy sok pénzt kap, azok eléggé ingyenesek, mondjuk az elejére berakhat egy mochiads-reklámot, bár nem hiszem, hogy az sok hasznot hajtana. az weboldalakért sem hiszem, hogy sok pénzt kapna, mert a flash weboldalaknak kb a 100%-uk olyan pocsék, hogy soha többet vissza nem mentem. a weboldalnak pont az lenne a lényege, hogy megkapjuk az információt, amire kíváncsiak vagyunk, de a flash oldalaknál mindig egy csomót kell várni a szét áttűnéses effektekre meg az ilyesmikre.
  • Justil
    #40
    Ebben sajnos igazad van, de ez nem a flash hibája, hanem a programozóé aki nem megfelelően használja. Flashben is lehet olyan oldalt írni, ami tökéletesen megfelelne az általad leírt elvárásoknak, de emellett nyújthat pluszokat egy sima html/php/javascript alapú sitehoz képest.

    Az árfekvésekről annyit, hogy 1 haverom épp most készül több ezer $-t keresni egy flash-ben megírt játékkal, napersze nem biztos, hogy összejön neki, de már kapott szerződést is meg minden, majd kiderül.