73
Topic kartofiloknak. :)
  • bulba
    #73
    Mercator Puzzle, szerintem érdekes. KATT
  • hzsolt
    #72
    Ha jól emlékszem az még a Gauss-Krüger vetületű katonai térképből készült, szóval ha ez igaz, akkor annak is szögtartónak kellene lennie.
  • ZilogR
    #71
    Köszönöm!

    Bizonytalan voltam a dologban, mivel egyrészt nem értek annyira mélyen a dologhoz, hogy el tudjam azonnal dönteni, másrészt gyanakodtam, hogy a turista térképeknél nagyobb területeket bemutató térképek esetén is igaz-e ez?! (Pl.: a Topográfnak van egy Kárpát medence domborzati térképe (1:850'000 vagy 1:1'000'000), ott is lehet-e szöget mérni?!)
  • hzsolt
    #70
    ja, és úgy emlékszem a Google térképe is Mercator vetületet használ, akkor az is szögtartó.
  • hzsolt
    #69
    A magyarországi kiadású papír túristatérképek többségének alap vetülete szögtartó, tehát jól használhatod tájolásra.

    A katonai alaptérképből készített térképek vetülete (de a régebbi kiadású térképek vetülete szintén) szintén szögtartóak.
  • ZilogR
    #68
    Talán valaki tud ebben segíteni:

    Sok esetben előfordult már, hogy egy kilátón állva el kellett dönteni, adott irányba nézve mit (pl.: milyen hegycsúcsot) látunk, vagy adott hegycsúcsot milyen irányban kell keresni. (Pl.: Dobogókőről merre keressük a Tátrát?).

    Létezik olyan szoftver, ami a környező ~200km-es sugarú körön belül szögtartó térképet készít nekem jelölve a hegycsúcsokat vagy ha ezt nem is, de szögtartó nyomtatást tud nekem csinálni? (A "szögtartót" úgy értem, hogy a terepen az irányszöget tudom lemérni és a tájolóval rábökni, h "arra kell nézni, ott lesz", azaz ebben az esetben lényegtelen, ha nem lehet távolságokat mérni a térképről, csak az irányok legyenek pontosak.)

    Egy tájolóval kb. 1 fok pontossággal lehet irányt kimérni (mint megszállott jó ideje van egy megbízható Silva Eclipse-m, bár buborékos szegény :((( ) és egy távcső látómező kb 5-7 fok, azaz ha tájolóval "becéloztam" az irányt és a távcsövet arra fordítom, biztosan a látómezőben lesz a keresett csúcs, akár tévedhetek is a tájolóval kicsit. A kérdés ehhez: "hagyományos" kereskedelemben kapható térképekről lemérve irányokat, mivel van egy nagyobb hibahatárom, azaz nem kell olyan pontosan mérnem terepen, használhatom-e a térképről levett irányt, nem követek-e el túl nagy hibát?

    Előre is köszi a válaszokat!
  • geo91
    #67
    igen erről már olvastam, meg láttam a trailert! mindjárt meg is nézem a videót!
  • hzsolt
    #66
    kösz, :)
    jó sok munkám van benne...
    Amúgy ehhez a filmhez készült: cikk
  • geo91
    #65
  • hzsolt
    #64
    én meg ezen dolgoztam:
  • geo91
    #63
    már egy ideje hivatalos
  • Martin Rome
    #62
    Regi,de itt meg nem volt, hatha valaki meg nem latta

    Tököm kilett, hogy értelmesnek tűnő magyar fiatalemberek ötvenszer posztolják az “USA államainak GDP-je melyik országénak felel meg” térképet. Emberek, Magyarországgal lejátszva ez sokkal érdekesebb!!!

    (adatok: magyar megyék: ksh, országok-területek GDP: CIA World Factbook, Dollár-Forint átszámítás: mai középárfolyam)
  • birdo #61
  • geo91
    #60
    szép

    kár, hogy nem sikerült minden megyének külön országot találni.
  • Martin Rome
    #59
    Elkészültem két verzióval is, érdekes ha BP-t és Pest megyét összevontam volna akkor Albániával megegyező lakosságszám jött volna ki.

  • geo91
    #58
    mindenképpen! csinálj hozzá egy kis segítséget, hogy mindenkinek érthető legyen. magasítsd meg kicsit a képet, és az aljára tedd oda kicsiben a zászlókat, a hozzátartozó országok nevét és hozzávetőleges lakosságát egy listában.
  • Martin Rome
    #57
    Olvasgattam a blogot ami ide be van linkelve, és volt egy térkép az USAról, ahol az államokra annak az országnak a zászlaja volt rátéve, amelynek megegyezik a a lakossága az államéval. Aztán gondoltam megcsinálom Magyarországgal is. Már jól haladok amikor eszembe jut, hogy annyira kicsi a lakosság különbség egy-két megyénél, hogy ugyanazt az országot kapnák. A másik dolog meg, hogy például Brunei meg Szváziföld nem akkora nagyhatalom hogy az emberek nagy része ismerné a zászlaját. Szerintetek van értelme befejezni?
  • hzsolt
    #56
    üdvözlet a kollegának! :)
  • Everest07
    #55
    Na, ilyen topic is van itt! Térképész szakon végeztem!
  • geo91
    #54
    új állam van születőben: dél-szudán



  • geo91
    #53
  • moor09
    #52
    én nem vitattam el ezt senkitől :), de akkor sztem te is tudod mit szerettem volna "idebökni".. és hogy tényleg miről is szól a dolog...
  • Emmegki
    #51
    Aranyos, csak ott hibázik, hogy világháború utáni határokat rajzol mindenhol. Meg pl. Csehszlovákia felosztása, Jugoszlávia lerohanása kimaradt, és a szovjetek sem ütik a lengyeleket.
  • hzsolt
    #50
    én meg térképész vagyok ;)
  • moor09
    #49
    nekem több órám is volt amin ez a "téma" a szakomból adódóan, megmondom őszintén a térkép nézegetése és annak szerkeztés, térképészeti dolgok, röviditések, jelzések, térinformatika és a hozzá még valamelyest kapcsolódó távérzékelés megtanulása között van némi különbség...mondhatni ég és föld...nem rosz dolog persze, de közel sem a szép és érdekes térképekről szól a dolog...illetve azokról és node azokat összepakolni saját kezüleg...az ember néha nem is hinné mennyire bonyolult...
  • Falcon87
    #48
    rossz linket adtam. tessék
  • Falcon87
    #47
    [URL=http://imgsrv09.kuruc.org/galeriaN/egyeb/ardealsibucovina2.jpg]"nagy-románia"[/URL] érdemes böngészni a helységneveket is
  • geo91
    #46
    gugli: europe map

    és akkor hasonlítsd össze a kettőt...
  • ZilogR
    #45
    háát, azt kell nézni, h ott kb tengert rajzoltak? rohattul nem tom... Van Varsó két sorral lejjebb... Vagy mit kell nézni??? :o
  • geo91
    #44


    keresd már meg rajta lengyelországot... A:SDASD:A:SD
  • ZilogR
    #43
    engem spec érdekelne, h mi van a lengyelekkel #39...

    más: vki nem szórakozik olyasmivel, h térképeket szkennel és azokból csinál "digitális térképet"? Hogyan kódolja az útvonalat, stb...

    vagy olyasmivel, h térképen legrövidebb/leggyorsabb/leg..bbb stb útvonalakat kereső algoritmusokat programoz (amolyan háztáji GPS)

    vagy GPS szoftverek adatbázisából házilag rajzol térképet???
  • remark #42
    Én meg azt sajnálom hogy a történet mindig ugyanabból "szemszögből" kerül bemutatásra...
  • geo91
    #41
    pedig úgy szerettem volna hogy ez a topik beinduljon...
  • geo91
    #40


    olaszországot nem volt nehéz...
  • ZilogR
    #39
    ???
  • geo91
    #38
    keressétek meg lengyelországot a dátum és idő/időzóna fül alatt található térképen...

    (két balklikk a jobbalsó sarokban lévő órára)
  • geo91
    #37
    Büsingen am Hochrhein



    Egy Németországhoz tartozó város Svájcban. Nem szenzáció, csak egy kis érdekesség. :)
  • Falcon87
    #36
    de :D csak egy kicsit... ...meglepett :D
  • geo91
    #35
    Nem tetszik???
  • Falcon87
    #34
    -.-''