80
Zseninevelési módszerek, tapasztalatok, tehetséggondozás
  • alexander034
    #40
    Eggyet értek Shifterrel mert általában az evidens kitűnő ill. zseni tanulók semmit sem tudnak a világról csak azt tudják ami a könyvekben van olyan mint ha egy burokba élnének van pár iléyen osztálytársam és töri óra között megkérdezi mitjelent az hogy evakuálás és elavult!?
    Bár emberségből általában a zseni tanuló 0 de van egy két kivétel is
    Kitűnő tanulókkal álltalában nincs gond
    Szerintem:Zseninek születni kell és nem belenevelni a gyerekbe
  • Mirk
    #39
    Szerintem egy normális szülőnek azt kell szem előtt tartania, hogy elsősorban boldog legyen a gyereke, nem pedig zseni minden áron.
  • trogerzsiger
    #38
    Hirtelen eszembe jutott a Go(o?)d Will hunting című film. :-)
  • VRSDM
    #37
    nekem nem eröltettek semmit, mégis olvastam már középcsoport vagy miaz :D 3éve az ovi, na és a 2.ban már olvastam, nem mondom hogy folyékonyan, az kamu lenne, de meg tudtam érteni egy-egy szó jelentését (és nem a harmónikakönyvekre gondolok) emlékszem egy readers digest-es könyvből olvastam folyton a darwin féle evolúciót.
    ettől független nekem sokmindent akartak a szüleim, pl. hogy járjak rockandroll-ozzni, de nem tetszett nem jártam. stb. pedig lehet jó lennék benne

    ellenben bmx-ezek, az erdőben lógok a pályánkon egész nap, anyuékat lenézik hogy miért nem tudnak venni nekem egy normális méretű biciklit (nemértenek a kolegáik hozzá ugye) és hogy ezen a picibiciklin még fék sincsen stb. mégis támogatnak...

    szóval szerintem meg kell adni neki a lehetőséget mindenre, és majd maga eldönti hogy mit szeretne vagy sem.
  • mrzed001
    #36
    A legtöbb esetben az a gond, hogy bár kiváló tanuló (mert képes napi sok órát seggelni hogy mindent bemagoljon), gondolkodni azt nem tud, kreativitása pedig minimális (új ismeretlen dolgok kitalálása)

    Gondolkodni kell megtanítani, végiggondolni és értékelni a problémát, megoldani ... és akkor mindegy, hogy milyen problémával kerül szembe (matek vagy zene vagy...) megoldja (vagy legalább jófelé indul el)
    De semmiképpen sem leblokkol. Ez tipikusan a magolósokra jellemző, hogy ha elvesztik a fonalat, akkor full STOP. Ha megtanítottad gondolkodni, akkor amit nem tud is utána tud gyorsan gondolni, és kitalálja.

    A matek versenyfeladatok egyébként a legjobb tesztek voltak e téren. Nem arról volt szó, hogy old meg a másodfokú egyenletet, hanem hogy pl túl kevés az információ, és mégis meglehet egzakt oldani jó sok töprengéssel.
  • NonsenS
    #35
    DE! Lehet valakit intelligensebbnek nevelni, nem csak genetika kérdése!
  • Shifter
    #34
    hát lehet az is :D amúgy én inkább a matekra tippelnék XD


    amúgy az is elég érdekes hogy a legtöbb gyerek aki kitűnő tanuló a világról semmit nem tud... kérdezel tőle valami teljesen átlagosat azt néz hogy mit akarsz tőle... halvány lila fogalmuk sincs a világról csak a könyveket tudják de azokat kívülről fújják....... ehh
  • highlander15
    #33
    Zsenit nem lehet nevelni,zseninek születik valaki.
  • tigeroo
    #32
    ja, izé a zongorát azóta elpasszoltuk:D
    bészgitározom
  • Csabesz6
    #31
    Húúú fogadjunk hogy a vezetés.
  • kocsisgabor9999
    #30
    Embernek neveld és ne tömd a fejét baromságokkal.
  • Frosty01
    #29
    mázli hogy van rá lehetőséged :)
  • tigeroo
    #28
    hát nemtom! tesómék jártak zenesuliba zongorázni, vettek is egy baszottnagy zongorát a nappaliba..valahogy nemfogott meg a dolog! érdekes módon tesómék abbahagyták pár év mulva, énmeg most kaptam rá a zenélésre! igen,de akkor nem erőltették a szüleim! de akkor nemis érdekelt a dolog! most van affinitásom hozzá, szóval nem bánkódok, behozom a lemaradásomat!
  • karajjj
    #27
    dehogynem, ott rohad a miskolci egyetemen :D
    láttam is már
  • Frosty01
    #26
    ha zseninek nem is, de legalább a lehető legtöbb dologgal jó megismertetni a gyereket... sajnos nálam ezt keményen kihagyták a szüleim :|
    jópár dolog van amit szivesen csináltam volna így utólag visszagondolva kiskoromban... sport\harcmüvészetek\egyéb tevékenységek amik igen érdekesek lehetnek egy kiskölök számára is
  • tigeroo
    #25
    hát igen. meg mit ér majd vele? inkább legyen józan paraszti esze meg legyen életrevaló a gyerek! mit ér majd a bölcsészdiplomával?


    ottvan szász marci...azis minagy tálent volt aztán most a levesben sincs...
  • karajjj
    #24
    azis igaz, akkor nemlenne iternet, pc játékok, stb... :D
  • Bulykin
    #23
  • R0zs0máK
    #22
    Olyan is kell, ettől szép a világ :)
  • karajjj
    #21
    rosszul vagyok az ilyen "neveljük a gyereket zseninek, mert mi nem lehettünk azok" dologtól :S

    értelmes normális embert kell belőle nevelni, nem pedig olyat, akinek barátai sincsenek, hanem bent tanul a szobájában elbújva éjjel-nappal,... meg az okoz neki orgazmust, hogy fúú hibátlan dolgozatot írt :\
  • n3whous3
    #20
    Az lehet, hogy az boldog, aki zseni. De akire RÁERŐLTETIK avagy ő akarja magára erőltetni, miközben nem tud elérni valamit olyan szinten, ahogy akar... akkor kínlódás az egész. És nem lesz boldog.
  • joebacsi
    #19
    A "zseniség" is kemény áldozatokkal jár.
  • tigeroo
    #18
    osztom:D

    (mostis deego megy...hát ezek aztán tényleg nem a média által kiszart előadók, őket az utca nevelte + minden kis sikerért megdolgoztak)

    és az a poén hogy pár éve még nem értékeltem az ilyen zenét..mégis olyan igazságokat írnak le és hogy nemigaz...pár irodalomtanár megirigyelhetné, de tényleg!

    és ez szerintem van olyan "tartalmas" zeneileg is mint mondjuk valamilyen hangszervirtuóz...


    de amugy ugyvagyok vele hogy aki nagyon ért valamihez, az az élet más területén hátrányban van!

    pl. lehet jó matekos(stréber) de egy szöget nemtud beverni a falba...

    és akkor hol van a zseni mint ember?
  • n3whous3
    #17
  • Montanosz
    #16
    ajánlom Frank B. Gilbreth és Ernestine Gilbreth Carey
    híressé vált könyvét: Cheapter by the Dozen.
    Magyarul is megjelent Tucatjával olcsóbb! címmel.
    film is készült róla Steve Martin szereplésével, persze az csak egy vígjáték, nem sok köze van a könyv tartalmához.

    Itt a méltán világhírűvé lett Frank Gilbreth nevelési módszerébe tekinthetünk be. Frank és felesége 12 gyereket nevelt.
    többel között gyerekein fejlesztette ki a gépírást, nyelvtanulási módszereit ma is alkalmazzák - pusztán hangzóanyagra építve.
    Satöbbi.
  • Petka
    #15
  • n3whous3
    #14
    pontosan
  • n3whous3
    #13
    2 dolog

    1. ÉRTELMES gyereket kell nevelni, aki etikus és ... hát olyan nevelést kap, aki nem olyan, mint az a bizonyos átlag
    2. odafigyelni mihez van érzéke

    DE nem szabad ráerőltetni semmit...
  • Shifter
    #12
    nekem volt :)
  • Esplanade
    #11
    Attól hogy valaki jó valamiben még miért lenne beszűkült? A Polgár lányok kiemelkedő sakkozók és normális életet élnek.
    Nincs összefüggés a zseni és egy átlagember magánéleti problémái között.

    Ráerőltetni nem szabad semmit a gyerekre, játékként kell beállítani a dolgot.
    De hogy idézzek a könyvből: "a gyerekek már kisgyerekkorban is szeretnek értelmes dolgot végezni"
    én óvodás koromban kb. hangyákat piróztam nagyítóval, ezen a szinten voltam, kiadták hogy játsz! legyél levegőn! azt ennyi
    ez talán jobb mint tudatosan fejleszteni?
  • Esplanade
    #10
    neked volt "hoppá én ezt vágom mint állat" pillanatod? nekem kimaradt sajnos

    én csak "vágom mint az átlag" helyzeteken estem át
  • Kurfürst
    #9
    Így konkrétan Einstein a magánéletében meglehetősen furcsán, köznyelviesen szólva hülyén viselkedett, a kapcsolata a feleségével sem a tipikus női-férfi felállás volt (kvázi megtűrte maga mellett az asszonyt). Ez az ún. "zseniséggel", amit felfoghatunk az élet egy területére való beszűküléssel, személyes tapasztalatom szerint is vele jár, nemigen tud a delikvens utána normális emberi értékrend szerint élni, rendszerint magányos lesz, tele magánéleti, pszichés problémákkal.

    Szal nem igazán értem miért akarna egy gyerekének ténylegesen a legjobbat akaró szülő a gyerekéből tudatosan ilyen mizantróp zsenit nevelni, korán elszakítva a gyerekkori, meghatározó normális szocializációtól stb, hacsak nem a saját ambíciót akarja a gyerekben kiélni, a gyerek választásától függetlenül.. ami szerintem erősen elvetendő. Én a saját gyerekemből soha nem próbálnék ráerőszakolni semmit, ha rákattan valamiben, akkor persze támogatni kell, inkább az a lényeg hogy megmutatass neki a világból minnél többet, hogy aztán ő maga választhasson..
  • qetuol
    #8
    "... gyerekeimen alkalmazni szeretnék majd valami fejlesztési eljárást..."

  • PrasCo
    #7
    Van pár "zseninek nevelt" ismerősöm, és valóban keményen értenek ehhez-ahhoz. Leszámítva, hogy némelyikük megkeseredett, némelyikük szép magas lovon üldögél, némelyikük pedig nem tart előrébb az egyetemen, mint az átlag. Az egyetlen közös bennük, hogy a szüleik mind "jót" akartak...
  • Aquir
    #6
    haha nem xD real gitár. Tommy Emmanuel pl 4 éves kortól kezdte :)
  • Shifter
    #5
    Guitar Hero XD
  • SimaSuna #4
    zseni?...de miben?
    és ki a zseni?

    1 példa.

    média:
    futtatják a sláger csapatokat, újjakat nemtudnak mutatni, csak feldolgozzák a múlt zenéit...még a csapból is a megasz@r folyik...
    ellenbe az "underground" művészei respect munkákat adnak ki a kezeik közül, saját szöveggel, és zenével.(Gondolok itt McPitaRamos, Mentha, Tibbah és még sorolhatnám.)

    az Undergroundosokat az élet nevelte, nem járnak énektanárhoz, nincs Hummerük, vagy golyóálló Audijuk...
    nekem ők a zsenik. :)
  • Aquir
    #3
    ez nálam egyből felmerült, hogy már az elején megtanítanám gitározni és akkor mesterien fejlődne a gitározása ami nem lenne egy rossz dolog ha szereti :)

    meg amúgy néha olyat is gondoltam hogy a játszást oktató dolgokkal kéne csinálni pl. olyan játékot készíteni amivel el nem felejtené a fotoszintézis fő folyamatait vagy mittomén xD
    vagy legalább eredendően fontos dolgokat játszás útján, ezt nagyon fontosnak tartom. Észre sem veszi de bevésődne neki
  • Shifter
    #2
    sztem ez baromság... nem zseninek kéne nevelni hanem x éves korába rájön hogy hoppá én ezt vágom mint állat és nem előtte ráerőltetni a szülő baromságát főleg hogy ha olyat erőltetünk rá amit nem fog szeretni a későbbiekben...
  • Esplanade
    #1
    Sziasztok!

    A zseni szóra sokak Einsteinre vagy Mozartra asszociálnak, ezért tettem a címben idézőjelek közé.
    Olvastam Polgár László - Nevelhetsz zsenit című könyvét és sok gondolatával egyetértek.
    Szerinte egy átlagos gyerekből is lehet egy adott szakterületen zsenit (kiemelkedő képességű) embert nevelni.
    Szóval ez nem velünk született dolog, hanem nevelésünk, környezetünk hatására válhatunk zsenivé vagy középszerűvé.
    Sajnos a módszerről konkrétan keveset ír. De nagyon érdekel a téma, a jövőben gyerekeimen alkalmazni szeretnék majd valami fejlesztési eljárást.
    Aki már gyakorló szülő az írhatna hogy nála miben merül ki a gyermeke zsenifelé terelése.

    Arról is érdemes lehet beszélni, ha vannak ilyen módszerek akkor miért átlagos szinte mindenki.
    Vagyis jelét nem lehet látni, legalábbis környezetemben egy zseni sincs.
    Talán a szülőket és az iskolákat is fel kellene világosítani ilyen téren.

    Gondolom hamar beírná valaki hogy a zsenik nem boldogok, elveszik gyerekkorukat.
    Felmérések vannak hogy a zsenik magasabb százalékban boldogok mint az átlagember.

    Bármilyen a zseni témába illő hozzászólást várok!