47
International Exchange Erasmus Student Network
  • ba32107
    #1
    Ide várnék mindent, ami az Erasmussal kapcsolatos. Legfőképp külföldi tapasztalatokkal rendelkező diákok beszámolóira lennék kíváncsi, de akik a kiutazást tervezik, esetleg épp kint vannak, ők is írhatnak.

    Minden érdekel az ösztöndíjpályázás menetéről, kinti életről, tapasztalatokról. Én most kezdtem gondolkozni a dolgon, de még semmi konkrétat nem találtam neten. Hét elején fogok kérdezősködni az egyetememen.
  • Bexter
    #2
    Én voltam kinn kétszer is ezzel :D csak ajánlani tudom. Aki nem mer belevágni az ne is éljen tovább mert ez nagy lehetőség :)
    Ha valami kérdés kell szóljatok. Hosszút nincs kedvem írni :P
  • Bulykin
    #3
    mesélj^^
  • Bexter
    #4
    Finnben voltam :D nappal -30 fok fagyott arc jégcsapos szakál :D csöveztem stockholmban is mivel másnap jött csak hajo és nemv olt pénzem szálásra :D zajlanak ott események
  • Bandee1987
    #5
    Én is szívesen mennék valahova, mondjuk olaszba vagy norvégiába :D
  • ba32107
    #6
    Fúú az zsír. Mindig is vonzottak a skandináv országok. Milyen ott az élet? Mit tanultál? Drága a megélhetés? Pénzügyileg hogy jöttél ki? Könnyen megkaptad? Egyedül mentél?

    Bocs a sok kérdésért, de eléggé rá vagyok izgulva a témára, és tök tapasztalatlan vagyok :)
  • Bexter
    #7
    Az élet ott hasonlo mint idehaza mégis kicsit másabb :)
    Kevés a csinos lány és mindneki köpköd meg szivja taknyát, kicsit gusztustalan. HOgy mit tanultam? :D Megtanultam főzni sütni mosni és beosztani pénzem, magam úra voltam meg persze kötelező dolgokat :) Finn kultúra történelem és szociális ellátásokat. Drága a megélhetés de ha jol osztod be pénzed nem elsz gáz. Kenyér ami nem felfujt szar az 2 euro körül van tej 1,5 euró tojás 10 es pakk 3-4 euró kiló sajt 6 euró alkoholt paszolom mert nem iszom de mjad tesom leinfozom :D Pénzügyileg ugy érdemes hogy eleén szülösen vagy és utolso 3 hétnben éllsz és utazol :) Könnyen megkaptam mivel nálunk meglévő átlag 10-15 helyre 4-6 an ha jelentkeztek. Mindkétszer magyarral mentem második alkalommal öcsémmel aki ugyanoda járt suliba ahova én.
  • passatgt
    #8
    erre hol lehet jelentkezni, vagy hogy működik?
  • Bexter
    #9
    Egyetem főiskolás kell elgyél, annak szerződésben kell álnia ezzel az erasmus dologgal és jo ha van külkapcsolata, ha nincs magadnak kell megszerezni ami k nehéz
  • ba32107
    #10
    Az mák! Én egyedül mennék, ill. egy haverom már intézkedik, de ő másik egyetemre jár, szerintem nem sok esély van, hogy nekem is sikerüljön oda jutni. Amúgy szerinted nem késtem még le semmiről? A szeptemberi őszi félévtől szeretnék menni, most van jan. eleje, de még semmit nem intéztem, ma jutott eszembe az ötlet.
  • Bexter
    #11
    ha jol rémlik február 15 ig kell leadni jelentkezés és ha minden jol megy elfogadják te is megfelelsz összel már mehetsz is
  • Nuki
    #12
    12-es voltam amikor (talán?) ilyen Erasmus izé keretén belül kijutottam 3 hétre angliába, és a végén kaptam Europass mobilitási igazolványt. :)
  • ba32107
    #13
    Az micsoda? Mire jó?

    Amúgy az ilyen Erasmus-os cuccokkal általában milyen szállást kap az ember? Koleszt? Vagy a szállást mindenki maga intézi?
  • Bexter
    #14
    Én mindig koleszt kaptam ami egy társas ház volt átalakitva diák szálósra. De aki fővárosba megy az általában albérletett kap, amit a sulis lakhatással fogllakozo részlege intéz el neked. azok elég drágák.
    Én elöszőr 109 euro/hoért kaptam szállás de ott szobával feleleztem másodszor 250/hó volt és egyedül voltam.
  • Nuki
    #15
    Én családoknál laktam. összesen 10-en voltunk kint, 3hétig.
    7-en a 3 hét alatt ugyanott laktak, 3-an pedig 3 különböző helyen.
    Nálunk minden a projekt pénzből lett fizetve, csak költőpénzt kellett vinni magunkkal ^.^
  • trogerzsiger
    #16
    Nővérem is kint volt a Finneknél :-) Tavaly Március körül 3 hónapra.
  • Bexter
    #17
    én is 2008 ban voltam tavasszal kinn :D feburá május között.
    Nővérkéd merre én Poriban :)
  • wordsworth
    #18
    Sulimban elég jó lehetőség van ilyenekre (IBS) de valahogy nem vonz a dolog, 3. évben szakmai gyak, amit valoszinuleg külföldön töltök el, na meg hozzátartozik, hogy lehetnek gondok erasmussal miután hazajön az ember.
  • Bexter
    #19
    milyen gondok? :)
  • ba32107
    #20
    Milyen gondok?
  • wordsworth
    #21
    Gondolok itt arra, hogy kimész tanulsz kinnt 1 évet és visszajössz tanulni, és esetlegesen nem fogadnak el tárgyakat, vagy másképp számolják el, és félévente nem keveset kell fizetni amugy sem a suliért, nincs kedvem maradni +fél/1 évet egy erasmus miatt mikor itthon is megkapom ( legalábbis megelégszem vele)
  • Bexter
    #22
    ezért mentem ki szorgalmi időszakban :) Vizsgákra meg haza jöttem, ha meg valamelyik tnaárnak év közben kellet produkálni ledumáltam vele és kintről küldtem neki házidolgozatot.
  • ba32107
    #23
    Jó, de itt szerintem nem is ez a lényeg. Ha kimész, mindenképp rosszul jársz, tanulmányaid is csúsznak, pénzügyileg is sokat kell kiadni. De szerintem tapasztalatszerzésnek, nyelvgyakorlásnak, világlátásnak, önállósodásnak nagyon jó. Én ezért szeretnék menni.
  • Gladiator
    #24
    En most kezdtem egy uj sulit, international business and managementet tanulok. Az a fasza benne, hogy 2., 3., meg 4. evben is ki kell mennem külföldre. 2., 4.-ben gyakorlatra, 3.-ban pedig tanulni. Viszont annyi helyre mennek, hogy nem tudok dönteni. Tanulni Amerikaba gondoltam, hogy rendesen megtanuljam a nyelvet, szlengestol, mindenestol, dolgozni, meg valahova skandinaviaba, de nem tudom melyik orszagba. Regen Finnbe akartam, de elmeletileg Svedorszagban vannak a legjobb csajok:D Valakinek tapasztalat?
  • Bexter
    #25
    Mi az hogy pénzügyileg is rosz? :D
    Megpáláyzod hozádvágnak 2k eurot és gyere haza irj beszámolot oszt csok
  • Bexter
    #26
    Svédbe több a csinos csaj semmi másban nem különbözik :)
  • ba32107
    #27
    Én úgy olvastam, hogy amit adnak, az még a kinti életre se elég. Sőt nem is biztos, hogy kapsz pénzt. Nem? Vagy te tudtál belőle még félretenni is?
  • Bexter
    #28
    mindkétszer elég volt arra hogy bulizzak autot béreljek bejárjak még három fővárost meg vegyek noteszt :P
  • ba32107
    #29
    Tényleg?

    Az hatalmas mák! Én csak olyan beszámolókat olvastam, ahol az embereknek még dolgozniuk is kellett, hogy egyáltalán meg tudjanak élni. Hány eurót kaptál havonta?
  • Bexter
    #30
    kétszer voltam kinn mindkétszer 3 hónapot és közel 2000 eurot kaptam.
    mondjuk nem buliztam szét magam és nem ettem mekdonáldszban hanem menzán meg hasonlok igy sokat megsporol ember, amit másra költhet. Meg ugy kell kimenni hogy koleszba kapj helyet mert lényegesen olcsobb.
  • trogerzsiger
    #31
    Helsinkiben volt.
  • BlackShadow
    #32
    hú én köv őszi félévre tervezem a menetet :D haver most volt/lesz helsinkiben. január végén mikor megy vissza megyünk is vele még 2en 1 hétre megnézni mi a pálya :D
    én sajátra belgiumot néztem ki, de már tárgyaltam 1x a kari koordinátorral és sajna van egy tárgyam amit megkéne csinálnom abban a félévben mindenképp ha nem akarok 1 évvel később diplomázni :D (utolsó félévemben megyek, de még így is kitolom a szakdogát.. erasmust elbaszni egy szakdogával.. no way :D)
    szal az a tárgy meg elvileg csak finnben van.. de még nem igen néztem utána :) jó lesz az tuti
  • ba32107
    #33
    Húha ennek nekem is utána kéne nézni. Azaz, hogy milyen tárgyakkal csúszok :)

    Hova jársz? Nálatok karonként vannak erasmusos ügyintézők? Finnbe én is szívesen mennék :)

    Amúgy szoktak olyat csinálni az emberek, hogy magyarok összeállnak többen, és együtt mennek ki? (Nem csak haverokra gondolok)
  • BlackShadow
    #34
    BMF-KGK-ra járok.. és itt karonként más-más ügyintéző van abból kifolyólag, h mindegyik kar teljesen mást tanít, így teljesen más országogba és sulikba küldik a népet.
    az együtt kimenésről sokat nem tudok mesélni, majd bexter :)
    de ált nálunk (és gondolom máshol is) max 2 fő mehet 1 helyre a suliból.. de ez nem zárja ki azt, h más sulik is oda küldik a népet
  • ba32107
    #35
    Én egy bme-s haverral szeretnék eljutni Dániába (én nem bme-s vagyok). Ha viszont oda nem, és ha tényleg megyek máshova, szívesen mennék együtt magyarokkal.....legalább ennyivel is könnyebb lenne a kezdés.
  • wordsworth
    #36
    Hát nyelvgyakorlás van itt elég IBSen mindent angolul tanulok meg általában mindig köztünk van egy orosz arab kínai vagy valaki aki nem beszél magyarul ebből kifolyólag tobbet beszelek angolul mint magyarul
  • Guilty01
    #37
    De megoldható, hogy különböző karokról ismerősök ugyanoda menjenek?
  • Bexter
    #38
    igen
  • Bexter
    #39
    Nah -fav :D ha kell valakinek infó témában pm ben megtalál :D
  • ba32107
    #40
    MSc-ről is lehet menni Erasmusra?