103
napelem - avagy jövőtudatos gondolkodás
  • vexler
    #1
    Régebben azért találták ki az óra átállítást, mert ezzel egy kisebb város energiaszükségletét meg lehetett spórolni. Manapság sajnos annyira pazarlunk, hogy mindez értelmét vesztette. Ha ilyen tempóban haladunk tovább, és csak minimális döntések születnek az életterünk védelme érdekében, akkor lassan nem lesz hol élnünk. Akkor majd gondolkozhatunk rajta, hogy mennyire is fontos az a hűn imádott "gazdasági növekedés" mindenek felett.
  • kulabácsi
    #2
    ez mind szép és jó, de mi köze a napelemhez?
  • autoszimulator
    #3
    egy újabb önjelölt zöld
  • vexler
    #4
    Szimplán csak egy alternatív energiaforrás. Valamivel szimbolizálni akartam a mondandómat, de amúgy ugyanúgy írhattam volna szélkereket, vagy biotermékeket.
  • torrik
    #5
    Mostanában egyre jobban előtérbe kerül ez a napelemes dolgo. Mindenki aki teheti (tehát jó anyagi helyzetben van), az a háztetőre kiszerel egy ilyen egységet, amivel megspórol jó pár ezer forintot. Persze a teljes ár majd csak később térül meg, de szerintem is megéri. Már több oldalon találkoztam ezzel a témával.
  • vexler
    #6
    Ha fordított szemszögből nézzük a hozzászólásodat akkor kontra: egy újabb önjelölt kötekedő mihaszna, de miért írnék ilyet? Nem ezért hoztam létre a topicot. Akit nem érdekel, vagy a negatív véleményét sem párbeszéd alapján akarja megosztani, annak nem kötelező itt lennie.
    Minden véleményt szívesen fogadok, csak az olyan legyen.
  • vexler
    #7
    Ja csak sajnos nincsenek megfelelő támogatási rendszerek az ár-probléma áthidalására. Úgy gondolom hogy ez azért a döntéshozók hibája... Másrészről a társadalomban sincs megfelelő érdeklődés a téma iránt. Persze ilyen az ember, amikor még csak kezdődnek a gondok akkor a rövid távú érdekeit nézi, de ha már visszafordíthatatlan akkor meg sikoltoznak hogy nekik miért nem szóltak?!
  • kombajn59
    #8
    Az exem anyja is ilyenben gondolkodott, hogy majd napelemekkel állítja elő a meleg vizet. Hosszú távon a környezet védelem mellet az sem utolsó szempont, hogy sokat lehet vele spórolni.
  • vexler
    #9
    Az Egyesült Államokban nemrég üzembe állítottak egy kb 2x2 km méretű napelemparkot (persze drága volt), de 500km sugarú körben mindent el tudtak látni villamos energiával. És azért a napelemek fenntartása nem olyan drága mint bármely más üzemé! Tény hogy Mo-on nem olyanok az időjárási körülmények mint Nevadában, de kondenzátorokkal, meg hasonló megoldásokkal alkalmazkodni lehetne a körülményekhez!
  • Petka
    #10
    Ugyan a színvonal nem éri el a normál szintet, de van már ilyen topik.
  • Willi Betz
    #11
    Nem hülyeség ám a napelem! Eléggé elterjedt már nálunk is,főleg fűtés kiegészítésnek használják a napkollektorokat. De van villanykiegészítésnek is.
  • kombajn59
    #12
    Itt a probléma tényleg az, hogy az emberek csak kis része foglalkozik ezzel az egésszel. Kíváncsi lennék, hogy ha készülne egy felmérés ebben a témában akkor milyen eredményeket kapnánk.
  • kombajn59
    #13
    "Mert nem tudsz eleget fingani hozzá!" Idézet a másik topikból. Hát látom tényleg színvonalas.
  • eliza99
    #14
    És vannak már olyan helyek ahol Magyarországon ilyet árulnak vagy külföldi cégektől kapjuk ezeket a szerkentyűket?
  • Petka
    #15
    Kis takarítással felújítható
  • vexler
    #16
    Be lehet szerezni Mo-on, de sajnos nem jellemző, hogy általános fórumokon rá lehetne találni, inkább cégeket kell felkeresni. Ezzel kapcsolatban csináltam is egy felmérést, de ez nem feltétlenül ide illő lenne ha kifejteném.
    Sajnos tényleg az a gond hogy nincsenek rendes támogatási rendszerek, így túl drága beszerezni az átlag embernek. Csak sajnos az átlag emberen múlik, hogy mi a meghatározó trend...
  • eliza99
    #17
    És vannak esetleg olyan oldalak amik ezekkel a témákkal foglalkoznak?
  • qtab986
    #18
    Csak szopatod a többieket.
  • n3whous3
    #19
    Kezdjük ott, hogy azok amik a háztetőkön vannak, napkollektorok, amik hőcsapdák és nem áramot termelnek, hanem melegvízhez segítenek hozzá kb.. Az igazi elektromos áramot termelő "fotovoltaikus áramforrások" kurva drágák és nem házi használatra vannak még mindig kitalálva, bár talán mintha ilyenekkel is találkozhatunk mostanság... Mindegy, a lényeg, hogy ne keverjétek a dolgokat, nap elemnek a 2-at nevezzük XD
  • n3whous3
    #20
    Öhm, 2-300 ezer forint egy ilyen rendszer, amit az idióta plazmatévés/xboxos család meg tudna engedni magának + az állam támogatja valamekkora mértékben az ilyen beruházást egy családnál. Csak tudni kéne róla.
  • amjan
    #21
    +
  • vexler
    #22
    Alapvetően én is a második verzióra gondoltam, ezért is hoztam fel az amerikai példát. Az állami támogatásokról meg csak annyit, hogy a szélerőműveket is támogatják, csak ott a kritérium, hogy egy hónapra előre meg kell mondani hogy mennyit fogsz termelni, és ha kiesel a hibakorlátból akkor rá kell fizetned. De mégis honnan tudod előre hogy mikor fog fújni a szél és mennyire? Szóval ezek a támogatások nem annyira az ösztönzésről szólnak szerintem, hanem inkább egy csont, hogy valami minimálisat fel tudjanak mutatni... Nem hiszem hogy ez valóban eredményre vezetne...
  • kombajn59
    #23
    Esetleg elárulnád, hogy milyen felmérést csináltál? Érdekelne, hogy csalódhatok e esetleg pozitívan az emberekben.
  • Vlala #24
    Nekem költségeim csökkentésére, anyagi gondjaim megoldására a cetelemet ajánlották. Minek néznek ezek engem? Honnan vegyek egy bálnát?
  • immovable
    #25
    Az a fő probléma, hogy a környezettudatos gondolkodás csírája is hiányzik az emberekből. Nincs szükség több 100 ezres otthoni beruházásra ahhoz, hogy tegyél a környezetedért. Elég lenne kezdésnek már pár apróságot is tenni.

    Például környezettudatos gondolkodásmódhoz az is hozzá tartozik, hogy nem szemetelünk. Például aki dohányzik az vigye magával a csikket az első kukáig és ott dobja el, ne a járdán. Ez nem a környezetszennyezés miatt, hanem, hogy ne térdig a dzsuvában kelljen menni. (ez csak 1 példa, van sok)

    Vagy otthon a számítógéped, tv-d stb kösd rá egy kapcsolóval ellátott hosszabbítóra (800 forint) és este ha már nem használod, kapcsold le a hálózatról. Ez kb napi -8 óra készenléti idő. Ez ugye nem hangzik soknak, az egy-két 10 wattos készenléti fogyasztás alapján, de ha mindenki ezt tenné, rengeteg energia megspórolható lenne.

    Persze majd jönnek az okosok, hogy jah persze nem fogok szarozni ilyenekkel, mikor a szomszéd meg 3000-es koromdízellel jár, én meg ilyenekkel játszak. Úgyse számít az a 20 Watt.

    Amíg ez nem változik, hiába vesz még csak minden 100-ik 1000-ik ember napkollektort a háztetőre vagy kondenzációs gázkazánt. Ez elenyészik a sok fölös energiafelhasználás mellett.
  • akyyy
    #26
    FAIL
  • n3whous3
    #27
    Ezt a ráfizetés dolgot nem is tudtam :O
  • vexler
    #28
    Sajnos ez így van, de ha már tudjuk hogy visszafordíthatatlan a probléma, akkor komolyabb beruházásokra lenne szükség! Márpedig rengeteg független kutató bebizonyította, hogy visszafordíthatatlan a helyzet... És persze az apróságokon rengeteg múlik, de globális összefogás, és gondolkodás nélkül (sajnos ezen a téren csak a költekezésig meg a válságok kialakításáig jutottunk el) semmire sem fogunk menni. Azt meg nem várhatjuk kormányoktól hogy maguk kezdjenek érdemi lépésekbe. Illetve joggal várhatnánk, csak naivitás lenne. Egy erős alulról induló kezdeményezésre lenne szükség, ami kikényszeríti hogy ne 200-300ezerbe a napelem, hanem csak mondjuk 100ba. Ez hatalmas befektetés lenne, de ebből már később lehetne adót csökkenteni, és az emberek kezében is több pénz maradna miután nem kéne annyit fizetniük az energiáért! Pl Németországban is már csak energiatakarékos izzókat lehet gyártani!
  • n3whous3
    #29
    hát lol jah

    még hogy nem számít 20 W... Csak egy városra számolja ki az ember, legyen 35 ezres a város, benne 8000 család, 8000*20 = 160 000 Watt...
  • eliza99
    #30
    Sajnos még mindig nem kaptam választ arra, h melyik oldalon tudnék ilyen szerkezetekről olvasni, vagy esetleg vásárolni ilyet.
  • vexler
    #31
    Pedig sajnos így van... HVG-ben meg asszem Narancsban sok érdekes cikket lehet olvasni róla. Így még a komolyabb befektetőknek sem éri meg igazán akik jönnének. Nemhogy a hazaiaknak... Szóval itt komoly hozzáállási gondok vannak, amit nem tudok a kompetencia javára írni...
  • n3whous3
    #32
    Nálunk pl. minden égő energiatakarékos, drágább beruházás volt minden helyre ezt rakni, mint a wolframosat, de végülis megérte, bőven... És ez már pár hónap múlva visszahozza az árát, ha nem előbb.
  • n3whous3
    #33
    Keress rá googleben, én ilyeneket nem nézek, városomban van 1 cég, ha jól tudom, ami ilyennel foglalkozik és ennyi.
  • Petka
    #34
    "FAIL"

    FAIL
  • mindigmindent
    #35
    Önszorgalomból én is csináltam egy kis felmérést. Egy aukciós oldalon feltettem egy tendert, és vártam rá az ajánlatokat. Egy sem érkezett! Pedig általában elég sok cégnek küldenek értesítőt, de valahogy mégsem érkezett ajánlat...
  • kombajn59
    #36
    És ennek mi köze a napelemekhez? Tán azt akarsz eladni nagy tételben vagy mi?
  • mindigmindent
    #37
    Nem, szoktam vásárolni azon az oldalon, de ezt a tesztet a környezetmérnöki önszorgalmamból csináltam! Feltettem egy napelemes telefontöltőt (hogy azt keresek), és azt teszteltem hogy ha átlagban egy számítógépre 5-10 ajánlat érkezik, akkor erre mennyi fog? Sajnos a várakozásaimnak megfelelő eredmény született. Annak ellenére hogy kb 1200 ember megnézte, ajánlat egy sem érkezett. Cégekből talán csak 2 nézte meg... Úgyhogy ez szerintem jól reprezentálja a társadalmi és a kereskedelmi hozzáállást...
  • DarkHorSe
    #38
    Lehet ugyan széllel szembe pisálni , árral szembe úszni, de nem érdemes.
  • bobo22
    #39
    Itt most a Yabe.hu-ra terelődött a téma?
  • mindigmindent
    #40
    Arról van szó, de csak a fordított aukció miatt csináltam oda. Vaterán vagy ebayen nem lett volna értemle!