48
  • Epikurosz
    #48
    Mámmá miá!
  • Epikurosz
    #47
    Mindig is tetszett nekem az Asimo, mert picit már humanoid kinézete van. Csak ne úgy menne, mint akinek aranyere van.
  • Epikurosz
    #46
    Buta robokuty, mi?
  • Epikurosz
    #45
    Meg, mint az őrült:
    http://www.youtube.com/watch?v=trEzMlyfgXU&NR=1
  • Epikurosz
    #44
    "Ha vihar készül"

    A marsi viharok nudlik.
  • kow83
    #43
    Még évek kellenek nekik, de látszik, hogy meg fogják csinálni.
    http://www.youtube.com/watch?v=Zi6ZlyQZUA8&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=qh-Fm4utGhI&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=KNxxLm4sPys&feature=related

    "Energiafelhasznalasi szempontbol sik talajon a kerek az egyik legegyszerubb es legjobb megoldas."
    Igazad van, de a Mars nem sík. Ha vihar készül, akkor fel lehet készíteni, hogy vonuljon biztonságos helyre, vagy gubózódjon össze. Egy kerekes jármű sok mindent megoldhat, de akkor is csak célszerszámok, míg egy humanoid robot általánosan alkalmas lehet mindenre, mint mi.
  • Epikurosz
    #42
    Természetesen én nem két lábon járó robotokra gondoltam, bár az általam beszúrt linkek ilyenek, hanem minimum 4 lábú, de akár 6-8 lábú pókszerű gépre.
    Mivel ott a földi hidraulikus megoldások nem használhatók, ezért valami mást kellene kitalálni.
    De: miért ne lehetne légi járművek irányába elmozdulni - vannak erre utaló kísérletek! - azok sokkal egyszerűbbek, ha van elég nafta.
  • kvp
    #41
    Energiafelhasznalasi szempontbol sik talajon a kerek az egyik legegyszerubb es legjobb megoldas. Ha meg ezt a hatekony meghajtast sem tudjak eleg energiaval ellatni, akkor egy labakat alkalmazo meg kevesbe lenne hasznalhato. A masik fontos szempont a stabilitas. A hatkereku marsjaro nem borul fel ha par napig nem tud megmozdulni, mert foldi parancsra var. Egy labakon allo megoldas addigra felborulna az elso szellokestol, mire megkapja az uj parancsokat. Ebbol a szempontbol a humanoid robot lenne a legrosszabb megoldas, mert ilyen robotot meg laboratoriumi kornyezetben sem tudunk megbizhato modon letrehozni. Ha tudnank, akkor ilyenek harcolnanak az amerikai katonak helyett, de jelenleg meg egy lepcson valo feljutas is kepes problemat okozni a ket legjobb prototipusnak (honda asimo es kawada hrp).

    A nasa a bevalt megoldasokra epit. Ilyen meretuek voltak a szovjet lunohod robot holdjarok is (bar azoknak 8 kerekuk volt) es ha 40 eve sikerult megoldani a problemakat, akkor valoszinuleg most is sikerulni fog.
  • kow83
    #40
    De még ennek a dögnek is több értelme lenne, ha már atommeghajtáson agyalnak :9
    http://www.youtube.com/watch?v=s1mNXI6NMUU
  • kow83
    #39
    Nem értem miért kell ezeket a kerekes jószágokat erőltetni. Szerintem humanoid robotokat kellene küldeni. Nem véletlen alakult ki milliárd évnyi evolúció során 2 kezünk, 2 lábunk, 5 ujjal és nem hat lábunk lett kerekekkel a végén.

    Ezek a dögök minden feladatra alkalmasak lennének, mindenhonnan kimásznak, tudnának mérni, fúrni, kutatni, ásni.
  • Epikurosz
    #38
    Még az Antarktisz is gondot okoz nekünk.
  • kvp
    #37
    "Mondja ma meg vki miert lettek dragabbak az aktuatorok a tervezettnel"

    Nem lehet oket kereskedelmi forgalomban kapni. Igy nekik kell legyartatni, egyedi darabkent ami nem olcso dolog. A korabbi roverek jo resze barki altal megvasarolhato darabokbol volt es csak a muszereik voltak egyediek.

    ps: A roverek tervei is fent vannak a nasa oldalain, de egy regi ftp-jukon meg az apollo guidance computer tervrajzait es az operacios rendszerenek a forrasat is megtaltam (ferden scan-elt kavefoltos doksik formajaban).
  • Epikurosz
    #36
    Sztem ezek mind ipari titkok, minimum.
  • Tetsuo
    #35
    Mondja ma meg vki miert lettek dragabbak az aktuatorok a tervezettnel v 1altalan miert olyan kibszott dragak?? A konkret okra vok kivancsi nem okoskodasra..
    azt hittem a cikkbol kiderul, de persze nem, a cikk kb olyan mint egy mszp nyilatkozat..
  • Epikurosz
    #34
    Viccet félretéve, komoly technikai vívmányok ezek a marsjárók, persze én, mint kibic, el tudnék képzelni fejlettebb szerkezeteket is.
  • Epikurosz
    #33
    itt a kép
  • Epikurosz
    #32
    A tervrajzok készen állnak, csak le kell gyártani őket. :-)

  • Pares
    #31
    Multkor volt a diskoverin, hogy mennyivel előnyösebb lenne egy pók-szerű lépegető robot.
  • Epikurosz
    #30
    +kíváncsi vagyok, hogy milyen ötvözetből van a törzs, mert ugye a sima acél azon a hőmérsékleten könnyen törik.
  • Epikurosz
    #29
    Na, akkor flémelek egyet.

    Qrvára nem értem, hogy minek kell erőltetni a kerekeket, amikor csigalassúsággal mozognak ezek a roverek, és a képen is látszik, hogy néha asszimetrikusan kell mozgatni a tengelyeket. Nem egyszerűbb lenne sima lépegetőket gyártani?
  • NEXUS6
    #28
    Pedig:



    ;D
  • mrzool
    #27
    Ja, nyilván azért lehet letölteni az összes nyers felvételt is... Ne az összeesküvés-oldalakon keresd őket!
  • valamit
    #26
    Több robot esetén egész szép kis márkareklám lehetne. A "Sony egység képein amint épp visszatérőben volt a Nike főmodulhoz a Coke kereső egység is látható" :)
  • valamit
    #25
    El kell nevezni, Coke-nak vagy Nike-nak, hogy a hírekben mindig így jelenjen meg, és máris többet ér a projekt :)
  • Atomreaktor
    #24
    én szívesen adományoznék 1 dollárt, és ha még 2 milliárd ember megteszi ezt, akkor két gépet is készíthetnek akár:) sokkal szívesebben költenék ilyenekre...
  • Dzson
    #23
    Az eddigi nagyközönségnek hozzéférhető marsképeket is orrba szájba módosítják, törölgetik, pacázzák, vörösítik...
  • KasztnerTokman
    #22
    "A járművet egy kis nukleáris erőmű fogja működtetni, ami legalább egy marsi éven át biztosítja az MSL műszereinek az energiaellátását"

    Még egy ember se járt ott de már szennyezzük a bolygót xD
  • bippo
    #21
    #19: én is ezt a több kis robotos megoldást favorizálom. Tök jól együtt tudnának működni, és innentől már csak szoftver kérdése, mit hoznak ki belőlük.
    850 kilóba meg beleférne néhány Spirit méretű cucc.
  • NEXUS6
    #20
    Én sem értem minek kell ilyen viszonylag nagy mozgó berendezés, pláne ha ennyi technikai problémát jelent. Az eddigi kicsik is beváltak. Sőt még könnyíteni, gyorsítani is lehetne rajtuk. A mozgó egységek csak mintát hordanának, lenne rajtuk néhány mintavevő, meg tartály, meg egy aksi. Éjjel feltöltenének, nappal rohangálnának a környéken, és hordanák a mintákat a fix egységhez, ahol a műszerek, meg az energiaforrás is lenne. 2-3 meg tényleg elcipelhetne valami fúrót is messzebre, ami pár méter mélységből venne mintát, aztán ha végzett áttelepíthetnék máshova, de addig is tudnának tovább dolgozni.

    Hiába tud elmenni ez a nagy batár marha messzire, de akkor is csak egy szűk vonalban deríti fel a területet, és lehet, hogy 50-m-re mellette meg ott a ZÉLET, csak nem veszi észre!

    A több kicsi felderítővel, meg egy területet lehetne viszonylag alaposan felderíteni.
  • kvp
    #19
    Ket dolog tunt fel:

    1. A japanoknak vannak ennel erosebb motorjaik is, esetleg toluk kellene vasarolni. Bar ahogy a nasa es az usa all, erre most nincs penzuk.

    2. Ha tul nagy a robot ahhoz, hogy kereskedemi alkatreszekbol rakjak ossze, akkor erdemesebb tobb kisebbet kuldeni. Plusz egy csomagban a muszereket, amiket leszallas utan 'kezzel' ki tudnak pakolni a teheregysegbol. Gyakorlatilag par muszer es 3-4 robot kellene, amiket meg konnyebb is lenne odajuttatni, mivel a hajo tobb kisebb leszalloegyseget szorna ki kismagassagban, tehat maradhatna a jelenlegi 'lufis' (legzsakos) technologia es a rendszer redundansabb is lenne. (mondjuk ket tudomanyos csomag es 3-4 egyforma robot, az legrosszabb esetben is csak 5-6 kisebb lufi lenne egy kozos melyuri burkolat alatt)
  • Aviak
    #18
    2700 milliárd "tűnt el" a világgazdaságból. Annyiból... át lehetne költöztetni fél Magyarországot.
  • xizor
    #17
    világgazdaság azért pöppet fontosabb mint a mars :)
  • Kis-Bob
    #16
    Na ja, ez a kérdés már bennem is felmerült...
  • globint
    #15
    Csak egy dolog nem hagy nyugodni, ha a hülye bankároknak oda tudtak nyomni 700milliárdot, akkor a marsjáróra miért nem lehet adni még 300milliót?
  • NEXUS6
    #14
    Na ez a Stirling-motor előrehaladás lenne, mert az RTG tényleg nem túl magas hatásfokú, viszont eccerű mint a szakóca.
  • tbs1001
    #13
    Legjobb tudomásom szerintmég nincs eldöntve, hogy RTG vagy SRG lesz benne. Utóbbi egy magas hőmérsékletű trükkös Stirling motoros generátor, amit maghasadás fűt pár száz fokra. Súlyosan jobb hatásfokú és teljesítményű, mint egy RTG azonos térfogatban. :)
  • nagylzs
    #12
    Nem épp melegít hanem a béta bomlás során keletkezett ionokat gyűjtik össze egy kollektorral, így keletkezik a feszültség. Azért thermo elemként nagyon kicsi lenne a hatásfoka, nem tudna megmozgatni egy ekkora gépet.
  • Gordon88
    #11
    mkrohullámmal? :D megsűlne kissé a cucc...xD
  • torcipepe
    #10
    a minta visszajuttatására meg lehetne azt csinálni, hogy ez a robot hozza vissza, legalábbis a visszatérő egységig, mert amikor majd egyszer eljut oda, ahol az MSL megállt, akkor mikrohullámmal adna energiát neki.
  • NEXUS6
    #9
    Gondolom RTG elem lesz benne, mint a Voyagerben is 30 évvel ezelött, szal azért nem kell még agyat eldobni. Egy kis izotóp bomlásával folyamatosan melegíti a különböző fémekből összeállított egységet, amiben feszültség keletkezik. Ennyi.

    Ja ez nem számít erőműnek, felesleges is lenne egy ilyen kis szerkezetbe egy olyan bonyolult dolgot beépíteni.