201
Sokak szerint a rap a modern világ költészete, ki mit gondol erről?
  • N1ggA
    #121
    Ajánlom Mos Defet!
  • Gabosh
    #120
    Jedi mind tricks
    ez is
  • N1ggA
    #119
    "A rapben csak a lényeg hiányzik, hogy valamilyen érzelmet, üzenetet a harmóniák, dallamok segítségével fejezzen ki. Ráadásul a klippekben inkább csak az jön át, hogy "hú de menő vagyok", nem pedig művészeti érték."

    Amiket a rádióban meg a tévében adnak az nem igazi rap. Gondolok itt 50 Centre és a társaira, mert azok tényleg nem tudnak másról rappelni, csak a pénzről meg a nőkről. Aki igényes rappet akar, ami tényleg művészet, az ne az MTV-n keresse.
  • Balumann
    #118
    Hát az tény, hogy inkább mondható költészetnek, tehát inkább modern irodalmi műfajnak mint zenének. Azt azért nem hiszem, hogy valaha is tananyagban lesznek rap zenék. (már csak azért sem mert zenéhez sorolják, zenei szempontból meg nem nagyon van mit tanulni rajta).
    Szinte minden zenének van valamilyen kifejezni valója, üzenete. Zeneirodalomból is van bőven mit tanulni a klasszikusokból.

    Én nem szeretem a rappet, főleg nem mint zene (bár ha rádióba v tv-be leadnak 1-2t nem szoktam elkapcsolni). És soha nem fogom megérteni h miért jó ilyeneket hallgatni. Nagyon sok fajta zenét szeretek (klasszikusoktól, komoly zenéktől kezdve, punk, rock, metál, pop, jazz, stb, mikor mihez van hangulatom). A rapben csak a lényeg hiányzik, hogy valamilyen érzelmet, üzenetet a harmóniák, dallamok segítségével fejezzen ki. Ráadásul a klippekben inkább csak az jön át, hogy "hú de menő vagyok", nem pedig művészeti érték.

    Egyébként más zenei műfajokban is ugyan úgy ki kell találni a szövegeket, tehát nem egészen helyes az állítás.
  • kuci06
    #117
    The Rising Tied-ről a kedvencem :D
    nagyon jó story-telling szám
  • Garf
    #116
    bestest
  • Gabosh
    #115
    http://www.youtube.com/watch?v=U9UI-m-Qd8s
  • kuci06
    #114
    na, talán most :P

  • kuci06
    #113
    (szöveg a videó alatt)

  • HöfEE
    #112
    Én nem vagyok a rap híve de tudom , hogy vannak olyan számok amik tényleg tudnak költőiek lenni és szólnak is valamiről aminek értelme is van, csak az a baj , hogy szerintem az ilyen számokból elég kevés van. Nemtom , hogy a stílus rajongói hogy látják ezt de szivesen látnám ha mutatnának 1-2 számot amiket érdemes meghallgatni. Mint mondtam én teljesen más zenét hallgatok de pl. Public Enemy - Make love fuck war, teljesen korrekt vagy Mc solaar - la vie est belle, ezeket szivesen hallgatom. Magyaroktól annyira nem tudok olyat ami tetszik, aminek a szöveg talán kicsit megfogott az Dopemantől a lopni :)
  • Szeszmester
    #111
    Akkor olyat linkeljetek be, ami jó és lehet belőle okulni.

    Egyébként Petőfihez hasonlítgatni egy amerikai reppert tényleg erős, ha ezt nem látod be magadtól, akkor kicsit elfogult vagy és nem kellene annyit cuccozni.

    Láttam egy filmet, talán Snoop Dogg rendezte, a saját életéről szólt. Volt benne sok fű és jó csajok, akik sodorták neki a cigit, sportkocsi, strihelés. Életművész? Szerintem inkább azt jelenti, hogy amerikában egy senkiháziból is lehet milliárdos, ha a tömegekhez szól.
  • Gabosh
    #110
    Sugam te mit halgatsz? Csak mert ennyire lenézni 1 műfajt, úgy hogy megse halgattál 1 értelmes zenét műfajon belül, nemkéne.
  • Rockynhooo
    #109
    igazad van , és nem is vitatkozok veled, hát a tv-ben ezt látod :)
  • kuci06
    #108
    * ugrálnak = ugatnak, bár SB még ugrál is :D
  • kuci06
    #107
    csak egy tipp: ne a vivából, és társaiból ítéld meg a stílust.
    Sajnos igazad van, tényleg vannak ilyen előadók is, akik lényegében "ugrálnak" egy csengőhang szintű zenére (Soulja Boy ... :/)
    A TV-k sajnos manapság ezt kapták fel.
    De ez csak a stílus egy kis része, rajtuk kívül rengeteg INTELLIGENS előadó is zenél, csak sajnos a népnek nem ez kell :(

  • toysoldier
    #106
  • Sugam
    #105
    rap az nem zene először is kezdjük itt. az hogy niggerek nem zenének mondható alapra beszélgetnek, ugatnak ez nonszensz.. underground megmondók meg kit érdekelnek? ez nem zene ez egy nulla. némelyik szövegben van igaz, de ilyet hogy költészet,hát bárki tud mondani bármit. jajistenem az ilyen demegbotránkoztat
  • jax
    #104
    Költészet az aszfaltról :D

    Amúgy nem értem hogy a rap-költészet a téma és még nem említettétek Akkezdet Phiait :D
    "A valósággal az a gáz, hogy nincsen hozzá háttérzene,
    kérdés hogy átérzed-e"
  • Csabesz6
    #103
  • SötétBarom
    #102
    Ez pl egy remek kis versszak:

    "Ráncaim mélyén, akár a lemezen a barázdák,
    mindent, mi történt örökre magukba zárták.
    Rámégett szerepem. Skizofrén öltönyöm
    a szabadság kulcsa, mely mégis a börtönöm.
    Farmerem szára, akár újkori sarkantyú.
    Erdőket vágtam ki, mégsem gyullad a kandalló.
    "Minden csak nagyban jó." - alapvető jelző már.
    Minek sikálnám lelkemet, hogy ha mindennap a fertő vár?
    Alattam lóerők, felettem törvények.
    Tetováld nevem nyugodtam őrangyalod öklére.
    Kezeim kössék le, ha ráeszmélnék magamra!
    Egy sorom sem több annál, mint külvárosi halandzsa."
  • Cat 02 #101
    Gondolom te is voltál diák, ergo vágod h még a tananyag is csak neccesen fér bele
  • banok
    #100
    ehhez csak annyit fűznék hozzá, hogy nekem több idős ember is azt mondta, hogy 30-40 éve a Beatlest, Rolling Stonest meg a többit ugyanúgy szidták akkor mint most Eminemet, Dopemant vagy Majkát. Ma meg kitüntetéseket kapnak.
    Változnak az idők. Én akár eltudom képzelni, hogy egyetemeken vagy középiskolai fakultációkon elővesznek egy Subbas Monstert vagy egy 2Pac-et.
  • LasDen #99
    de pont ezaz......120-150 éve ugyanezt gondolhatták pár költőről is, hogy elképzelhetetlen számukra, hogy majd ezt tanulják és mégis.... :D
  • Garf
    #98
    ez talán azért van mert a rock nem kifejezetten a szövegről szól. rapben nem a csodálaot riffek meg pörgős ritmusok/dallamok dominálnak, hanem a szöveg.
  • Ron Ragm
    #97
    Csak azért mert a rapben a szövegen kívül sokszor sok más nincs még nem lesz automatikusan jobb szövege mint bármi másnak.
  • Sorius
    #96
    Jah meg van nem szóltam :D
  • Met
    #95
    még annyit, hogy én a rock zenét szeretem de eszembe se jutna az, hogy majd később a Metallicától a pl. For whom the bell tolls-t fogják iskolákban elemezni, pedig elég súlyos szövege van és egy könyv alapján íródott....
  • Sorius
    #94
    Ki az előadó és mi szám címe?
  • LasDen #93
    nem fogják ez természetes....de ezt ne úgy képzeld el, hogy akkor érettségi tételek lesznek, hanem csak ilyen érintőlegesen beszélnének róluk és olvasnának verseket.....én itthon komolyabb szinten nem tudnám elképzelni.....
  • Cat 02 #92
    1ébként a többi nemzedék is ugyanazt tanulja majd irodalomórán, mint mi. Nem hiszem h akár 1 2pac miatt is kihagynák Petőfit....
  • Mor3llo
    #91
    Valószínűleg ő sem ilyen típusú dalszövegekre gondolt.De bizonyára úgy van, ahogy mondod...
  • Garf
    #90
    mint ahogy vannak rossz költők is, vannak rossz dalszövegek is. de ez nem csak a rapnél van így. nyilvánvaló, hogy Höre-t nem fognak tanítani sosem...
  • Met
    #89
    Nem gondolod, hogy ha lenne egy kis esély arra, hogy a rap zene elismert költészet legyen akkor már most a sokkal régebbi zenéket is tanítanák irodalom órán? pl. Deep Purple, Led Zeppelin, Doors, Beatles stb.
    A blues zenében sokkal több érzelem mint a rapben, egy jól megírt és előadott gitárszólóban sokkal több fájdalom van mint egy egész rap számban.
    Nyilván neked azért számít költészetnek mert ezt szereted, de elég röhejes gondolat, hogy irodalom órán verselemzéskor ezt elemzik a gyerekek:
    Én tizennégy voltam, amikor megtanultam
    Hogyha van egy jó vasam, egyenes az utam
    Nekem az eb a hátamon, az csak a spanom lehet
    A bűn a keresztem, a pénz a végzetem
    Keresem,kutatom, az üzletet akarom
    A főnököt, a munkát, meg a verebekre hagyom
    Hát hiába dugod el tőlem a vagyonod
    Én úgyis én úgyis ellopatom és úgy, ahogy akarom
  • Garf
    #88
    Szerintem betudható költészetnek is. Nem minden természetesen. Vannak az így füvezek úgy bebaszok rap szövegek is, de vannak elég tartalmasak is. Hallgassatok Suhancostól számokat itt . A Jólt mondjuk, vagy a Ferie-t. De akármelyiket. Én szerintem ez valamilyen szinten költészet...
  • Mor3llo
    #87
    Nos igen, a SOAD-nak piszok jó szövegei vannak.
  • tigeroo
    #86
    hamár a dalszövegeknél tartunk. nálam ez a bezt
    iron maiden - for the greater good of god dalszövege
  • Csesza
    #85
    :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDASdasdsadasdsdsd
  • 5c0rp330n
    #84
    olvasom-olvasom éppen a kommented végét, mondom magamban: milyen ismerős ez a szöveg, mintha Pulse of the Maggots lenne a Slipknot-tól erre felgörgetek és tényleg az az. az előző kommentembe egyébként mint ellenpélda pont le akartam írni, hogy milyen dalokban látok tényleg komoly dalszövegeket és a System of a Down (Serj Tankian) mellett éppen a Slipknot-ot írtam volna, nagyon érdekes gondolataik vannak, amikor még nem ismertem őket, azt gondoltam, hogy ezeknek biztos semmi dalszövegük nincs, csak káromkodás (ami néhány régebbi számukra mondjuk nem mondom, hogy nem igaz, de Vol.3-ból az összes számnak van mondanivalója, nem is kicsi). A Pulse of the Maggots egyébként a rajobgóknak írodott és még annak van talán a legkevesebb mondanivalója. nem fogom most bemásolni egyik számnak sem a dalszövegét, csak egy linket adok, hogy akit érdekel az megnézhesse, hogy nem hülyeség, amiről beszélek.
  • _Atti_
    #83
    régebben amikor még mindenféle undergroundot összeszedtem és hallgattam akkor őket is hallottam... volt egy klipjük amiben a hóban rapposkodtak nagyon loál volt:D
  • _Atti_
    #82
    milyen műfajból? ... tény tett a hirhedtségért, de lássuk be önmagában a zenéje nem lenne sokkal provokativabb mint minden harmadik olyan zenekar ami valami durvát akar mondani.. ő elérte hogy hőzöngjön mindenki ha meglátják a nevét, lehetősége van olyan zenét juttatni nagy tömeghez amilyet szeretne. Szerintem az olyan albumok mint az Antichrist superstar vagy a Mechanical animals nem arról tesznek bizonyságot hogy átgondolatlan pénzhajhászás lenne amit művelnek.