23
  • dez
    #23
    Ha te nem is próbálod bejegyeztetni, bármikor bejegyeztetheti helyetted valaki, és így te még csak nem is használhatod utána. Vagy nem így van? Mi van, ha bizonyítani tudod, hogy te már előbb is ezt használtad?
  • Yfel
    #22
    Teljesen igazad van abban az esetben, ha olyan szabadalmat akarsz bejegyeztetni ami ugyanazt a találmányt takarja amit egy előtted már bejegyzett szabadalom.

    A probléma onnan jön (és azt hiszem, hogy az előző kérdés is arra vonatkozott), hogy mi van akkor, ha én kifejlesztek egy technológiát amit már valaki más szabadalmaztatott, de én magam nem próbálom a találmányt bejegyeztetni. Ilyenkor az én felelősségem az, hogy átnézzem az elérhető szabadalmakat, nehogy valakinek ellopjam a találmányát tudtom nélkül (és jól bepereljen, leakasztva tőlem fél milliárdot mint a RIM esetében).

    Y
  • dez
    #21
    No azért a szabadalmi hivataloknak is van némi dolguk. Elvileg a szabadalmi bejegyzés úgy megy, hogy maga a hivatal is ellenőrzi, van-e már hasonló, és ki is hírdeti (ekkor egy átmeneti védelmet élvez), és ha nem reagál rá senki egy bizonyos idő alatt, akkor véglegesítésre kerül (x évre).

    Amúgy ez már megint valami általánosságban megfogalmazott szabadalomnak tűnik, amit minden ilyesmire rá lehet húzni. Ilyeneket eleve nem szabadna bejegyezni.
  • NEXUS6
    #20
    Szerintem csak annyira, amennyire a M$-nek, gyak a világon nincs olyan számtechez közelálló cég, aki ne perelte volna be őket valamiért!
    ;))))
  • Zozo76
    #19
    Na akkor Sonynak reszeltek? :)))
  • Adenoma
    #18
    végre valaki olvas is :)
  • archkoven
    #17
    "A pert akkor ily módon zárták le, vagyis a japán óriás nem tudta kellőképp bizonyítani ártatlanságát"
    -csúnya is lenne ha a vádlottnak kellene bizonyítani az ártatlanságát és nem fordítva.
  • Su0my
    #16
    igen, velem is az a baj, hogy naiv vagyok :)
  • Yfel
    #15
    Egyértelműen bíróságon kívüli megegyezésre utaznak.

    Az már más kérdés, hogy a Sonynak, a Toshibának és az IBM-nek a Cell fejlesztése közben utána kellett volna néznie az akkor bejegyzett szabadalmaknak, hogy ne sértsék meg senkinek a jogait.

    Egyébként a szabadalmat bejegyeztető cégnek az összes fejlesztőt be kellett volna perelnie, nemcsak a Sony-t... Ja, hogy az IBM jogi csapata keményen visszaütne? Szarügy.

    "Saját magam rájövök hogyan kell nyomtatót gyártani, akkor beperel a Canon, mert ők már szabadalmaztatták, v. mi a f*sz???"

    Kultúráltan megfogalmazott kérdésedre a válasz igen. Fejlesztés közben utána kell nézned, hogy a technológiád ne sértse meg valakinek a szabadalmát. Erre vannak a szabadalmi és szerzői jogi ügyvédek.
    Ha mégis sérted valakinek a szabadalmait, akkor vagy meg kell változtatnod a technológiát, vagy pedig licensz-szerződést kell kötnöd a fejlesztővel.

    Y
  • ewtoto
    #14
    Szerintem szabadalomtól független be lehetne zúzni az összes PS3 at:) kb arra jó:)
  • Zro
    #13
    A szabadalmakat egy az egyben el kéne törölni. A tudást megosztani kéne, nem kisajátítani.
    Így is a nagy cégek gazdagondnak meg a szabadalmakból. Ők tudják levédetni őket világszinten, megvenni másoktól, s nagytételben gyártani.
  • Yoshimitsu
    #12
    A szerzői jogdíj az 70 évre szól. A szabadalom meg attól is függ mennyit perkálsz a szabadalmadért. Különben a szabadalmaztatott cumód gyártási jogát eladhatod, megállapodhatsz, a szabadalmadat is eladhatod, stb. Minden nagyon rendben van ezekkel, a SONY pedig eléggé nagy cég ahhoz hogy leszarjon mindenkit és elkezdje gyártani. Nem tudom hallottatok e már az Adidas stoplis cipőjének történetéről. Szépen elkezdték gyártani a gumírozott, csíkozott elejű cipőt. Csak éppen azt már egy magyar ember szabadalmaztatta. Ugye per lett abból is, és gyert a magyar csávó.

    És ha ezek a szabadalom dolgok úgy lennének, ahogy ti írogatjátok, azzal csak az lenne a gond, hogy senkinek nem lenne belőle haszna, a nagy cégek gazdagodnának.
    Teljesen jogos, hogy ez a kis cég bepereli a SONY-t, mert a SONY dolga lett volna utánanézni, hogy ilyen szabadalom már létezik-e
  • kanyecs
    #11
    most ha találnék a fiókomban egy szabadalmat a kerékről, akkor bezúzathatnám az összes autót, meg mindent aminek kereke van?
    persze zúzza be az összes ps3-at, de cserébe vállalja hogy kielégíti a piaci igényeket
  • Su0my
    #10
    szerintem a szerzői jog más... pl egy szegény zeneszerző, aki éhen halt, majd halála után mindenki csak az ő zenéjét akarja hallgatni: szóval pl az ilyen esetekben simán igazságos.. arról nem is beszélve, hogy egy akármilyen "mű" (lett légyen szó filmről, könyvről, zenéről) nem olyan, mint egy technikai vívmány, ritka az az eset, hogy pl én most folytatni akarom a Cybergyerek című számot.. Igaz ott az ellenpélda, Asimov univerzumába "írtak be" rajongók 1-2 nagyon jó történetet. Sőt, néha teljesen hasonló eszközökkel élve, viszont szerintem eléggé ritka az ilyen dolog
  • Su0my
    #9
    Én le fogom védetni, hogy a Hamburgerbe kell paradicsomot is rakni, oszt sz*rrá f*ssá h*ggyá perelem a mekgyonácot meg a börgerkinget, és marha jóarc leszek: még egy olyan ember, aki mocskos mód meggazdagodott, úgy, hogy semmit nem dolgozott érte. Most komolyan egyre inkább olyanok vagyunk, mint a sáskák, pusztítunk magunk körül mindent, amit lehet.

    Evvel nem azt mondom, ha akárki ebben a helyzetben lenne, nem használná ki... de akkor is
  • Lame
    #8
    Szerintem is valami hasonlo megoldas kene. Szinte lehetetle ma amr olyasmit fejleszteni amire elotte ne vedetett volna le valaki valamilyen szabadalmat.
    Ugyan ezt a szerzoi jogokra is. Tiszta szanalmas, hogy meg a sokadik leszarmazott is kapja a szerzoi jogdijat.
  • Yv@n
    #7
    Gondolom ez a szabadalmak lényege.

    Más kérdés hogy ilyen esetben én eleve buktatnám az egész vádat. A ps3 nem egy sufni fejlesztés, hogy ne tudnák ezer éve hogy üti a szabadalmukat(amennyiben valóban ez történt), miért most reagálnak?

    Megint más kérdés, hogy ez most kicsit úgy tűnik nekem, mintha valaki szabadalmaztatta volna a tüdő jobb és bal kamrájával történő periodikus ki- és belégzést.
  • Razgon
    #6
    Azért a Sony-t nem lesz olyan egyszerű megfejni... Ott is vannak jogászok, és pénz is van némi pereskedésre...
  • Wittgen
    #5
    Ezt nem értem...ha ellopták volna a technológiát a sony-sok és felhasználják, az még érthető, de gogy saját maguk kifejlesztenek vmit és arra egy másik fél azt mondja, hogy ők már csináltak ilyet korábban, akkor máris perelhetik őket???

    Saját magam rájövök hogyan kell nyomtatót gyártani, akkor beperel a Canon, mert ők már szabadalmaztatták, v. mi a f*sz???
  • Szefmester
    #4
    nem csodálkoznék azon hogy valaki szólt nekik hogy lehet ilyet csinálni..
  • Rage47
    #3
    Melyik világ nem az...:)
  • Smuge
    #2
    Micsoda véletlen hogy ez ennyi év után derül ki. Mocskos pénzéhes amerikaiak akik ebböl élnek hogy minden kiskaput megkeresve kiszurjanak a másikkal , szar egy világ ez...
  • haxy27
    #1
    Hogy az a jó k.... anyukat akik engednek mindent levédeni.
    Én csak azt engedném szabadalmaztatni aminek a gyártását a cég egy pár éven belül el kezdi és akkor is a gyártás első napjátol mondjuk 5 évig legyen védet és utánna már más is felhasználhasa. Szerintem igy fejlödne kellőkép a világ és nem ugy ha énekem eszembe jut valami akkor levédem aztán majd 10 évmulva körbenézek hátha valakinek eszébejutott még és talán gyártja is aztán jó beperlem és miliárdokat kaszálok vele.