29
  • htmm
    #29
    Nem tudom, nekem nem kell a CD. Nagy és kényemetlen. Nem kell. A zenészeket meg nem akarom tolvajokon keresztül támogatni, mert mire odaér a pénz a zenészhez, kiderül, hogy a zenésznek kell befizetnie. Inkább elmegyek a koncertre, sokkal nagyobb élmény, mint egy darab műanyag tapizása és a zenész is több pénzt kap a jegyárból, mint a CD árából (és a kocert nem egyszer olcsóbb, mint egy CD).
    Szóval szerintem nincs szükség kiadókra egyáltalán. A zene terjed a neten (erre nagyon jók pl a netrádiók, most is azt hallgaok), ha valami megtetszik, megyek koncertre és kész. (A zenét meg letöltöm itthoni használatra)
  • redmedve
    #28
    Ne forgasd ki a szavaimat légyszíves, mert nincs kedvem felhúzni magamat miattad.

    Lehet, hogy az agyadban létezik egy képzelt, utópikus világ, ami nagyon jó, csak nézhetnéd reálisan a dolgokat, ahelyett, hogy a vizióidat nyomatod. Hiába fejtek ki neked bármit, hiszen a lényeg annyi, hogy te majd rombadöntöd a zeneipart, mert van interneted. Hát csak rajta. Remélem, hogy később majd fizetnek is neked azért, hogy pénzt keress azzal, amiért fizettek neked. A világ már csak ilyen szép, és neked meg nagyon jó benne.
  • gforce9
    #27
    "Egyébként meg nem ugyanaz egy eredeti lemez, meg egy torrentről lekapott album."

    Nofene, nemrég még azt mondtad, hogy a zene nem megfogható, most meg jössz a cd-lemezzel? :) Tuti kiadónál dolgozol. Rajtuk kívül már mindenki látja, hogy semmi szükség rájuk. :)
  • redmedve
    #26
    Miért lenne hoppácska? Majd ha érdekelni kezdi az embereket, akkor lehetősége lesz leszerződni egy kiadóhoz. Aztán majd leszerződik oda. És ha majd ha befutott, és sok pénze lesz, akkor esetleg átmegy egy másik kiadóhoz, mert megteheti, vagy esetleg alapít egy sajátot, és maga terjeszti a zenéit.

    "Ezt managernek hívják,nem kiadónak"
    Aztán összeállnak a menedzserek zeneipari célokból, és kész a kiadó :)

    Az internet sokmindenre jó, de ma még messze nem ér el mindenkit, szóval nem fog hirtelen mindent megváltoztatni. Egyébként meg nem ugyanaz egy eredeti lemez, meg egy torrentről lekapott album.

    Azt elismerem, hogy a kiadók nagyon ragaszkodnak valamihez, aminek ma már megkérdőjelezhető a létjogosultsága, ahelyett, hogy haladnának a korral. De ez nem a kiadók létjogosultságát kérdőjelezi meg, hanem a gondolkodásuk és a módszereik helyességét.
  • Yv@n
    #25
    Igazából halál mindegy. ha a kiadók nem kérnek a webes rádiókból, és jogi úton ellehetetlenítik, akkor marad a 100% ingyen beszerzett, letöltött mp3. Aztán leshetik a bevételeiket.
  • Tetsuo
    #24
    persze.. :)
  • Asperot
    #23
    Megnyugtatásul: Alakulóban egy egész újszerű zenekiadó ami egy pillanat alatt megoldaná a netes rádiók helyzetét is. Sajnos még egy év és 20 mill hátra van az induláshoz, de sok visszás állapotot a helyére fog tenni.
    Aztán már csak az ügyvédeknek kell dolgozniuk, mert még az EMI is beleremeg. :)) Drukkoljatok!
  • drizzt1666
    #22
    azért remélem csak jól jönnek ki ebből a netrádiók.
    Nekem pl a ChroniX Aggresion radio a kedvencem és ott sok olyan számat játszanak, aminek itthon nincs is piaca, sőt a legtöbb szám olyan, h sehol más rádióban még nem találkoztam vele. Ezek kicsi előadók bazi jó számokkal amik valamiért nem "trendiek"
  • cateran
    #21
    Ezt managernek hívják,nem kiadónak....jogi dolgok-ügyvéd,felvételek-demokat is meg kellett valahol csinálnod....,stb...amúgy lehet meglepő,de azért elmondom: nem minden zenész szerzödött kiadókhoz! Hoppácska van, mi?:) A neten pl. jól terjesztheted a zenéidet és eléggé olcsó ami azt illeti.....
  • Tetsuo
    #20
    Nagyon nem vagy képben :) Óvódában, képzeld, népdalokat énekelnek.. aminek nincs jogi értelemben vett szerzője. ;)
  • gforce9
    #19
    Az hogy sok a rockbanda a garázsokban az nem a kiadóknak köszönhető, viszont az hogy ezek közül egy sem kerül rádióba, arról viszont már a kiadók tehetnek, mert szerintük ez nem trendi.

    "Ahogy te is mondtad, "amikor régen nem voltak adathordozók", az akkor régen volt. Most vannak."

    remélem már nem sokáig :)
  • redmedve
    #18
    Vannak kis kiadók és nagy kiadók, van underground, stb. A kiadók mellett mindaz megmaradt, ami régen volt, sőt szerintem régen nem volt minden garázsban rockzenekar. Egyébként meg az a hibás, aki elhiszi a kiadóknak, hogy valami trendi. És sok ember elhiszi. Mint ahogy elhiszik hogy valamelyik ruhagyártó gyártja azt a ruhát amivel ő beleillik egy adott társaságba, és a ruháját az éppen aktuális zenei ízléséhez igazítja, a hajával meg a viselkedésével együtt. Régen semmi nem volt ilyen nagy, de aztán most ugye minden globális, oszt' nagy, meg a pénzről szól. Kétszáz éve amúgy nem hiszem, hogy sok zenész ment világkörüli turnékra :) Végülis a zeneipar, meg a zene ilyen szinten mint ma nem egy régi jelenség, szóval ennek most mások a szabályai.

    Ahogy te is mondtad, "amikor régen nem voltak adathordozók", az akkor régen volt. Most vannak.
  • gforce9
    #17
    "Egyszerűen meg kell tőlük venned a Intel processzort, a Corsair ramot, az Ati vga-t, és a Seagate winyót. Aztán csinálj amit akarsz."
    nem én élvezem a terméket hanem más

    "Viszont a zene nem egy megfogható dolog, maximum bizonyos hordozói azok, pl. a cd. A rádióhullám persze nem megfogható, de attól még ugyanaz a zene jut el vele hozzád."
    Dehogynem megfogható, csak a kiadók ezt magyarázzák be (te nem egy kiadónál dolgozol?). Amikor régen nem voltak adathordozók a zeneszerzők mégis megéltek belőle. Ezet a tevékenységet !!!előadásnak!!! hívták és hívják ma is. Ebből élt meg a zeneszerző és az előadó is. Később kitalálták, hogy a hanganyagot rögzíteni lehet szalagra, lemezre stb. így a zenét haza is tudja vinni aki szeretné. Erre alakultak meg a kiadók, hogy az adathordozók sokszorosítását felvállalják, illetve a zenével kapcsolatos marketingfeladatokat ellássák. Ekkor elkezdett a zene háttérbe szorulni, mert egy idő után a kiadó döntötte el, hogy mi értékes és mi nem, mit kell nyomatni és mit nem. Ezzel az amúgy nagyon széles zenei skála (illetve annak a nagyközönség által ismert része) iszonyúan beszűkült, hiszen a kiadónak jobban megéri 1-2 előadót nyomni mint 20-at egyszerre, holott nem csak 1-2 nagyszerű zenész-előadó-zeneszerző van. Önkényesen eldönti hát, hogy mi a trendi. Ontja a szemetet a népnek és még van pofája pénzt kérni azért, ha a rádió lejátszik egy számot. Pénzt kérni azt mondva, hogy: "Szerzói jog!" Szerzői???...kérdem én. Mikor szerzett bármilyen zenét egy kiadó??? A zenész meg jórészt ugyanabból él mint 200 éve.. a fellépésből. Az internet terjedésével a kiadók - ez az ingyenélő és a zenékre káros bagázs - elkezdik elveszíteni szerepüket. Hiszen az internet sokkal hatékonyabb közeg a zene terjesztésére széles körökben, mint a lemezkiadás. Jobb lenne mindenkinek, aki a jó zenét szereti, ha a kiadók végleg eltűnnének a színről.

    "Tudod mit, mondok én is példát :) Ha én nájki pólót hordok és rá van írva hogy nájki, akkor én reklámfelület vagyok, ergó ingyen kapom a polót, így van?"
    Kifordítod amit mondtam. De egyébként igen, valószínű olcsóbb az a póló amin félméteres nájki jel van mint amin épphogy csak jelzésértékű. Szóval igen, a gyártó olcsóbban adja, De legalábbis nem fogsz te !!többet!! fizetni azért, hogy reklámozod. De egyébként ezt bármilyen termékre elmondhattad volna.
  • redmedve
    #16
    Nana. Azoknak a szerzői jogai már többszáz éve lejártak :)

    Amúgy az, hogy egy alkotás jogai valakit megilletnek, nem a kiadók miatt van. Azt hiszem, hogy nem is lenne jó, ha nem lennének ilyen jogok. A népdalok persze nem ilyen dolgok.

    A jogokról meg annyit, hogy diákoknak mutogató tanárokat is őrizetbe lehet venni illegális idegenvezetésért. Embereket el lehet vinni akárhova, terrorveszélyes elem címén, akarata ellenére. A nép, amely minden hatalmat birtokol, és ezt választott képviselőin keresztül teszi, szépen végignézi, hogy a többség érdekei ellenére bezárják a kórházait, és ezentúl fél nap lesz eljuti az orvoshoz.

    Az igazságérzet és a jog... :)
  • Amergin
    #15
    El tudod képzelni, hogy a kedveseddel nászúton vagy Velencében és a gondolás -miközben áthaladtok a sóhajok hídja alatt- elénekli nektek az O sole mio-t.
    Ugye milyen szép is?
    Namost. A gondolások iparűzési engedélye személyszállításra szól, úgyhogy amennyiben mint előadóművész tesznek szert bevételre akkor az után is legyenek szívesek adózni.
    Vagy ne énekeljenek.
    Szép dolog is az amikor az igazságérzetünk és a jog ilyen harmóniában van egymással
    Én az óvónénikre és az óvodákra szerzői jogdíj fizetési kötelezettséget rónék, mivel azokat az énekeket amiket ott a kicsinyeknek énekelnek nyilvánvalóan valakik komponálták, szöveget írtak hozzá akik ezért egy fillért sem kapnak.
    Égbekiáltó bűn! Amennyiben megtagadják a jogdíjfizetést abban az esetben az ilyen gonosztevőket elzárásra kell ítélni.
  • redmedve
    #14
    Egyszerűen meg kell tőlük venned a Intel processzort, a Corsair ramot, az Ati vga-t, és a Seagate winyót. Aztán csinálj amit akarsz.

    Viszont a zene nem egy megfogható dolog, maximum bizonyos hordozói azok, pl. a cd. A rádióhullám persze nem megfogható, de attól még ugyanaz a zene jut el vele hozzád.

    Tudod mit, mondok én is példát :) Ha én nájki pólót hordok és rá van írva hogy nájki, akkor én reklámfelület vagyok, ergó ingyen kapom a polót, így van?
  • redmedve
    #13
    Tele van az internet zenékkel. És? Egy kiadó nem csak ennyiből áll.

    Hiába teszed ki valahova a zenédet, ha nem tudod a működésedhez szükséges jogi feltételeket bizosítani, tárgyalni mindenfelé hogy menjenek a dolgaid, intézni a reklámjaidat, a fellépéseidet, a felvételeket, stb., és nincsenek mindenfelé fontos kapcsolataid.

    Ha igen, akkor azt javaslom, hogy vagy csinálj egy zenekart, vagy alapíts egy kiadót.

    De lehet, hogy igazad van, és minden zenész hülye, és butaságból szerződik kiadóhoz, mindenesetre nem valószínű.
  • gforce9
    #12
    Mondok egy egyszerűbb példát, ha teszem fel nekem van egy frekventált helyen egy számítógépboltom. Beállítok 2-3db olyan konfigot, hogy Intel processzor, Corsair ram, Ati vga, Seagate winyó stb. Ezeket a gépeket csak azért tartanám hogy a betévedő gyerekek játszanak rajta. No, szerinted kell nekem ezért fizetnem jogdíjat az Intelnek az Atinak a Corsairnak, mert a gyerekek ingyen használják az ő termékeiket VAGY inkább örülnének neki, hogy reklámozom őket? Ennyit a hasonlatokról. :)
  • gforce9
    #11
    "Ha a kiadóknak kéne fizetni azért, hogy a rádiók játsszák a számokat....."

    Ez egy nagyon jó ötlet! A reklámért mindenki fizet. Ideje a kiadóknak is elkezdeni fizetni.
  • cateran
    #10
    "Ha a kiadóknak kéne fizetni azért, hogy a rádiók játsszák a számokat, az csak nekünk lenne rossz, mivel meg sem ismernénk a számok egy jó részét."
    Hát ez nem biztos, hogy baj lenne:D
    "Amelyik előadónak nincs elég pénze hogy játsszák a számait, annak esélye sem lenne elindulni."
    Te mit néztél idáig? A cseh 2-t? Internet öregem....nem 1980-at írunk, hanem 2007-et!Már régesrég nem kell kiadó, hogy egy énekes/zenész ismert legyen...
  • gforce9
    #9
    "Akkor most Elvis Presley utódai a halott ősük jelenlegi fellépésiből milliomosok?"
    Visszakérdezek. Szerinted így ez rendben van? Mert szerintem ez a józan észnek mond ellent, hogy 1 perc munka nélkül pénz álljon valakihez csak azért mert ő rokona valakinek... Csonka János családja miért nem milliárdos? Hiszen vagy tricsillió autót az ő karburátorával szereltek. Kicsivel komolyabb alkotás mint 1 dal.

    "Szóval akkor most mi sántít? :)"

    Az sántít, hogy a rádióban hallott zene azt a célt szolgálja, hogy megismerjék az előadó termékét, ugyanúgy ahogy a tesconál az újság által megismerjék az árukészletét.

    A kiadók létjogosultsága meg szrintem nem kérdés. Nincs létjogosultságuk.
  • redmedve
    #8
    Akkor most Elvis Presley utódai a halott ősük jelenlegi fellépésiből milliomosok? A rádiót a zenéért hallgatod általános esetben, ők meg a reklámokból élnek. Szóval akkor most mi sántít? :)

    Ha a kiadóknak kéne fizetni azért, hogy a rádiók játsszák a számokat, az csak nekünk lenne rossz, mivel meg sem ismernénk a számok egy jó részét. Amelyik előadónak nincs elég pénze hogy játsszák a számait, annak esélye sem lenne elindulni.

    Pénzt általában pénzből lehet csinálni, ez sem kivétel. Ha a zene az, ami a rádió elé ülteti a hallgatókat, akkor azt nem fogják ingyen odaadni a rádióknak, és pláne nem fognak fizetni a rádióknak azért, hogy a semmiből folyjanak be még a reklámbevételeik is.

    Kiadóhoz leszerződni pedig nem kötelező, árusíthatod magad is a számaidat neten, mint pl. Fankadeli, de azért hatékonyságát tekintve valahogy nem ugyanaz a kettő... Viszont ezek szerint mégiscsak kell a kiadó, azoktól meg nem várhatjuk el hogy szeretetből dolgozzanak, szóval nekik meg a saját érdekeiket is védeniük kell. Tulajdonképpen az a helyzet, hogy az előadónak és a kiadónak kölcsönösen szüksége van egymásra. És ezzel nem mondom azt, hogy a kiadók nem szoktak genyók lenni, mert szoktak, de ezt most hagyjuk... :)
  • n0k0m
    #7
    Szerintem is csak lendit a zeneletoltesen. Szoval az egesz hercehurca csak a wareznek eri meg :D
  • sathinel
    #6
    ) amint megszüntetik a rádiókat elkezdek megint zenét letölteni:D a sok parasztja. Eddig netről hallgattam a zenét, minek letölteni, ha tök jó rádiók vannak, és nem ugat minden 2 percben a cenébe valami gyükér műsorvezető. Csinálják csak és fellendül a zenék letöltése mégjobban...
  • gforce9
    #5
    Ne viccelj.. mert a komolyan gondolod ezt, az dúrva. Amiről te beszélsz az teljesen más. Mondjuk a tescos újsággal lehetne vonni párhuzamot. Képzeld, ha a tesconak fizetni kéne jogdíjat, hogy a norbiápdét szerepel az újságjában. Az előadóknak nem a rádió hoz hasznot hanem a fellépések, a rádió csak reklám. Ugyanúgy ahogy a tescos újság sem hoz hasznot a tesconak, az csak reklám. A rádió jogdíjakból csak a kiadóknak van haszna meg persze az artisjusnak, abból az előadó-zeneszerző egy fillért sem lát. Úgyhogy az az asztalcsapkodás, hogy az előadók érdekeit védik itt csípőből megbukkott. A hasonlatod enyhénszólva sántít szerintem :)
  • redmedve
    #4
    Tudom ám, hogy most mi jön.

    De ha jogdíj van, az a rádiónak rossz, ha meg nincs, az a kiadónak, és végülis a zenésznek is, aki élete végéig remekül fog élni belőle. Azonban mivel a rádiónak nincsenek saját zenéi, addig... adjon olyan zenéket, amiket ingyen adhat, vagy pedig fizessen annak, aki ezt feltételként kiköti, ez van :)

    Fordítva viszont a rádiók is nyereségesek, meg a zeneipar is. Aki meg nem akar egy n+1-edik tucatrádiót csinálni, az csináljon másmilyet. Arra is van kereslet.
  • redmedve
    #3
    Az üzletláncok meg reklámozzák a fostalicska gyártók termékeit? :) Én is megnézném, hogy hol tartanának a gyártók, ha senki nem árulná a cuccaikat. Bízniszjikamon (c)Speak.
  • Molnibalage
    #2
    Én lekszoktam a rádióhallgatásról már 6 éve. Autóban néha a sláger megy, mert nekem a "régi" számok jönnek be, de mondasz egy előadót az elmúlt 6 évből és talán hallottam róluk.

    Mikor egy internetes hírportál, megírta, hogy a Tokyo Hotel jön Mo.-ra azt hittem, hogy valami szállodalánc kezdi meg működését. A mai zenék 99%-ban élvezhetetlenek.
  • gforce9
    #1
    Már az is röhejes, hogy a 'normál' rádiók fizetnek jogdíjat azért, mert reklámozzák a fostalicska előadók dalait. Megnézném mennyien mennének el egy egy mai 'sztár' koncertjére, ha a rádió nem nyomatná éjjel-nappal a szutykot.