47
A múétunk determinálja a jelenünket és a jövőnket
  • sz4bolcs
    #47
    szerintem csak az lehet.
  • Aquir
    #46
    onnantól és ameddig megtörténik - ez lehet szubjektív is szerintem
  • sz4bolcs
    #45
    és honnantól meddig esemény?
  • Aquir
    #44
    úgy hogy a része. Mivel tudod hogy a része, ezért hopp, esemény lett belőle
  • sz4bolcs
    #43
    És egy folyamatból hogyan ragadható ki egy esemény?
  • Aquir
    #42
    az esemény egy megnevezett dolog az időben ami végbemegy :P - vagy mi

    az események folyamatot is alkothatnak, ha eseményeknek akarod őket tekinteni, akkor csak annak tekintsd őket és kész:)
  • Aquir
    #41
    egy állandó haladó "izé" :P
  • sz4bolcs
    #40
    de méginkább van egy kérdésem, az, hogy hogy lesz egy eseményből esemény? Mi szerint esemény, és milyen módon lehet elválasztani két eseményt, hogy ne folymatként, hanem eseményként lehessen kezelni?
  • sz4bolcs
    #39
    az események sorozatára már van kifejezésünk, úgy hívják, hogy "az események sorozata" :) de az meg inkább a változásra illik rá jobban.
  • Aspyrin
    #38
    Ha költői szeretnék lenni azt mondanám: az idő a gyilkosom. Ha maradok a realitásnál akkor azt mondom, hogy az idő pusztán egy fogalom.
  • Aquir
    #37
    folyamatosság.. az események sorozata... végtelen mindkét irányba. meg tudjuk hogy akár változhat a sebessége(feketeyLuk) más nem jut eszembe :)
  • Aquir
    #36
    ezt általánosságban is lehet érteni hogy "mi az amit az emberek elképzeltek" meg úgy is hogy "mi az amit ti elképzeltek" =)
  • Aquir
    #35
    ááá
    :P
  • Aspyrin
    #34
    Feladom, sry :)
  • sz4bolcs
    #33
    mi az, amit elképzeltek időnek?
  • Aquir
    #32
    ezt a tudatosság az időben-t nem értem
    És az időt mozgató rugó.. mi is lenne ez pontosan v. körülbelül?:)
  • Aspyrin
    #31
    Pedig magyarul írtam :) Szóval ha a Te elképzelésed lenne igaz, akkor azt gondolhatnám, hogy a "minden le van játszva", vagyis mindegy, hogy mit teszünk a dolgokat megváltoztatni nem tudjuk, mivel a múlt és a jövő között csak egy lehetséges út van. Vagyis tudatosságot kell, hogy feltételezzek az időben, esetleg az időt mozgató rugóban, ezért innentől kezdve én ebben egyáltalán nem hiszek..
  • Radee
    #30
    A pillangó-effektus szóba hozása óta kicsit elkanyarodtunk már az időutazás ill. a multiverzumok létezésének lehetősége irányába. (Erről az időuatzás témában is olvashattok itt sg-n ill. ezen az oldalon:

    http://www.g-portal.hu/portal/math/

    Ha valakit érdekel olvassa el, érdemes....
  • Radee
    #29




    Amit te írsz az egy "szélsőséges" konkrét eset. Az általános tapasztalatok viszont ezt nem támasztják alá. Oké, igaz hogy van ilyen is a világban, de nem ez a jellemző.
    Általában mindennek köze van mindenhez az életünk során.



  • Aquir
    #28
    nem értem
  • Aspyrin
    #27
    Nem, mert ez egyfajta tudatosságot, értelmet adna az időnek.
  • Aquir
    #26
    Tehát azt mondod hogy csak a múlt biztos. De nem lehet az a helyzet hogy mivel a dolgok csak egymásból következhetnek, ennek folytán ún. "tervezett" véletlenek történnek meg a lényegesen valószínűbb dolgokon kívül, és egy "egyetlen" jövő fog megtörténni, mert a múlt úgy készíti elő a dolgokat hogy nem történhet meg másként, még ha ez bonyolult is?
  • Aspyrin
    #25
    De az az egy szöges ellentétben állhat a többivel szemben. Az állításod akkor lenne igaz, ha minden kapu egy terembe nyílna. Természetesen egy adott helyzet mindenképp megtöténik hiszen a Föld is forog, az idő is ketyeg stb, de az nem hívható fixnek a végtelen változat miatt.
  • Aquir
    #24
    egyébként én nem töretlenül állítok valamit egyes esetekben, hanem csak feltételezem a gondolatmenetből hogy ez így lehet, ha ezt meg ezt így meg úgy nézzük :) Ezt azért mondom, mert amit mondok az vagy helyes, vagy várom hogy mivel lehetne megcáfolni :)
  • Aquir
    #23
    a lehetőségek az oké, de végülis akármennyit is választhatsz, csak az egyik fog megtörténni :) Vagyis nincs más út
  • Aquir
    #22
    Ugye látod hogy többes szám. És csak a pillangó-effektust magyarázom vele. Látod ugye :) Szerintem már látod.
  • Aspyrin
    #21
    Magadnak mondasz ellent. Először azt állítod, ha változtatsz a jelenen akkor változik a jövő is, vagyis nincs fix út. Aztán pedig azt mondod, hogy a múltból adódóan mégiscsak fix a jövő? :)
    Szerintem semmi nincs "elrendelve", végtelen lehetőség jut mindenkinek. Persze akadnak bőven befolyásoló tényezők.
  • sz4bolcs
    #20
    Hát ja, ez eléggé a szabad akarat tagadása lenne. :)
  • Aquir
    #19
    Elgondolkodtam mostanában, hogy ugye amit mondunk a pillangó-effektussal kapcsolatban, hogy ha változtatunk a jelenen, vagyis egy másik utat választunk (vagy másként történik a múlt), akkor más és más jövők lehetnek. De viszont minden csak egyszer történik meg az életben, ahogy a világegyetemben, és ami megtörténik, az csak azért történik meg mert a múltban olyan előzmények voltak amelyek törvényszerűvé tették, hogy a jelenben úgy történjen meg egy esemény ahogy meg kell történnie. Arra gondolok, hogy az ősrobbanás megtörténésétől kezdve nem nagyon lehet más a történelem útja, és az események a jövőben, mint ahogy most van, mert mindennek úgy kell megtörténnie, ahogy azt előkészítette a múlt, vagyis ahogy most megy végbe. nem?
    Ez "kicsit" az eleve elrendeltetésre hasonlít :) Tehát hogy csak egy, és egyetlenegy úton fog tovább haladni az idő, így nem is történhet meg másként a világ, mint ahogy megtörténik.
  • Bájital
    #18
    mert a jövőtől fél,nem kívánja felelőssé tennie önmagát...hiszen célok alapján él..azt ő határozza meg....jelentől fél...cselekedetei alakulását teljes egészében ráfogja környezetére,adott helyzetére...stb...stb..visszatér gyermekkorához,ahol apszolúte teljesen felelősségmentes...sztem:nem teljes felelősségtudata
    láttam:
    vezető állás...ház...autó...(saját erőből)
    államigondozott gyerekként nevelkedett...otthonban...nem nevelőszülőknél...tudta már akkor:tanulnom kell...egyetlen lehetőségem...neki pedig lehetett volna oka az elkeseredésre(környezete,kire számíthat,ki támogatja...stb.)
  • Radee
    #17
    Ha valaki azt mondja, hogy a múltnak nincs hatása a jelenünkre akkor miért keresi mindif mindenki a jelenbeli "nyomorúságának" okait a múltban egyre távolabb, már gyermekkorban.
  • Dave John
    #16
    Akkor már a Dűne is:)
  • Aquir
    #15
    a butterfly-effect (pillangó effektus) akkor idetartozik :)
  • motyodlee
    #14
    Azám, azám :D
  • Aspyrin
    #13
    :o ?
  • Aspyrin
    #12
    :D ez is egy életszemlélet
  • sz4bolcs
    #11
    Érdekes téma.
    Szerintem van ilyen, úgy hívják, hogy késztetés.
    Ilyen-olyan tettek további tettekre késztetnek.
    De van egy olyan is, hogy akarat, a változtatás lehetősége.

    Másrészt talán sem a szabad akarat, sem a determináltság nem írja le a valóság működését úgy, ahogy van.

    Sokszor éreztem, hogy valamire tudok okot mondani, de az ok hamis, mert azon kívül, amit én konkrét oknak hiszek még ki tudja hány dolog befolyásolta a tetteim. Az okok nagy része nem tudatosul, a befolyásoló tényezők szintén, egy-egy ok megnevezése csak saját magam megnyugtatására van sokszor, főleg nagyon érzelmi témákban.
  • Atkamon
    #10
    "Nem hiszek a sorsban. Jobb az a tudat hogy én irányítom az életemet."
  • Borg
    #9
    Itt nem ennyire konkrét dolgokról van szó, hisz ha bűncselekményt követsz el, azzal részben tudatosan alakítod a jövődet.
    Inkább arról, hogy az élményeid, tapasztalataid, és a környzezeted milyen embert csinál belőled, mert ez határozza meg, hogy a jövőben mire hogy fogsz reagálni.
  • Matthew Prosac
    #8
    nyugodj meg kicsi, buta vagy. filozófia mond valami?