25
Hogyan lehet CGA monitor kimenetet VGA bemenetű monitorra rákötni?
  • Simaji
    #25
    Hi!

    Köszönöm!

    Bye!
  • Dj Faustus #24
    Küldtem privát üzenetet
  • Simaji
    #23
    Hi!

    Nem tudom, hogy az e de az áruházakban már láttam olyan monitort aminek 9 es kiosztása van és fekete fehér. Lehet, hogy VGA de nem hiszem. Nem rudjátok honnan lehet ilyen monitort szerezni?

    Bye!
  • Dj Faustus #22
    Itt nem a tűk számáról volt szó, hanem az átvitt jelekről. A VGA cstlakozón keresztül analóg, az EGA/CGA csatlakozókon digitális jel ment ki.
    Egyébként van 9 tűs és 15 tűs VGA-csatlakozó is.

    "Mindenesetre olcsóbb lenne beszerezni vmi eldugott CGA/EGA moncsit, mint egy CGA-VGA, vagy CGA-TV átalakítót kreálni."
    Biztosan (én találtam 11500 Ft /db áron). De azért legalább nagyobb kihívás készíteni egy CGA->VGA átalakítót. ;)
  • SuperCharger
    #21
    És mi a helyzet a régi VGA moncsikkal? Voltak olyanok, amik ugyanúgy 9 tüsek voltak, mint az EGA-k. Nem csak az SVGA-któl kezdödött a 15 tüs dolog? Vagy rosszul emlékszem?

    Mindenesetre olcsóbb lenne beszerezni vmi eldugott CGA/EGA moncsit, mint egy CGA-VGA, vagy CGA-TV átalakítót kreálni.
  • Simaji
    #20
    Hi!

    Tahát akkor a piros szín például úgy jön létre, hogy a piros kábel 1 a zöld 0 és a kék 0.

    Bye!
  • Dj Faustus #19
    Nos tisztázzunk valamit: a CGA és EGA digitális TTL jellel működnek, míg a VGA analóggal. Tehát a VGA monitort nem lehet közvetlenül rádugni az EGA/CGA videókártyára.

    Szóval át kell konvertálni a digitális TTL jeleket analóg 0.7 V-os jelekké.
    Másrészt a CGA vízszintes frekije kb 15.75 kHz, a VGA-é 31.4 kHz. Ezért olyan monitorra lesz szükséged, ami képes alacsonyabb frekvenciákon is működni (régebbi multiscan monitorok képesek erre), vagy egy olyan áramkörre, ami megduplázza ezt a frekvenciát.
  • Simaji
    #18
    Hi!

    Ok! De nem tudsz valami leírást adi, hogy hogyan lehet?

    Bye!
  • Landor
    #17
    sztem kártyafüggő
  • Simaji
    #16
    Hi!

    De ki lehet kötni TV re?

    Bye!
  • Landor
    #15
    a legelső cga vezérlőmön volt rca kiment gyárilag. bár soha nem sikerült rávenni működésre :S
  • Simaji
    #14
    Hi!

    Már mondtam. Csak szórakozásból csinálom. Azért kérdeztem meg mert meg akarom próbálni, hogy hátha megy. Egyébként már arra is gondoltam, hogy a CGA monitort nem lehetne RGB re vagy SCART re kikötni?
    Bye!
  • Landor
    #13
    és ha tudják vinni?
    előrébb nem leszel vele..
  • Simaji
    #12
    Hi!

    Nincs benne csak memória kártyának hely. De a hátán van egy Ext bus ami nem tudom, hogy micsoda de hátha lehet valamire használni. Egyébként elvileg az újabb VGA monitorok szerintem tudják vinni a 16 színt.
    Bye!
  • Landor
    #11
    nem lehet
    maga a cga vezérlő is csak 16(?) színt kezel, szóval minek? meg a kiosztása a cganak 2soros, míg a vganak 3.
    nézzél rajta szabad isa slotot, némelyik régin van az is és oda be tudsz rakni egy 8bites vga vezérlőt
  • Simaji
    #10
    Hi!

    Az aljára rá van írva, hogy CGA. De ettől lehet hogy vga vagy ega. Csak akkor nem tudom a kiosztást. Meg EGA t hogy lehet vga ra kötni?

    Bye!
  • Inquisitor
    #9
    Van kétsoros VGA csati is, az is lehet. Lehet rosszul emlékszem, de az EGA-nak már kompativbilis a csatija a VGA-val. Mennyire biztos, hogy "csak" CGA a kijelzője?
  • Simaji
    #8
    Hi!

    Oda van írva mellé, hogy crt.

    Bye!
  • Inquisitor
    #7
    " Ennek van egy hátsó monitor kimenete ..."
    Erőteljesen kétlem, az 486, de inkább P1-től volt szokás. Halál biztosan nem másik csati? Mondjuk általában van minden csati mellett piktogram, hogy mire való ...
  • Simaji
    #6
    Hi!

    Nem akarok semmi különöset vele. Csak jó szórakozni vele. Arra vagyok kíványcsi, hogy mennyit lehet belőle kihzni. Egész jól megy. Egyébként mondtam, hogy színes a monitorja csak nem úgy ahogy gondolod. Olyan mintha a szürkének több árnyalatát jelenítené meg. Már van rajta egy böngésző. egy fájlkezelő. Egy Turbo Pascal. Megy egyéb dolgok. De azért a kérdésre a választ továbbra is várom.
    Előre is köszönöm.
    Bye!
  • Lacc
    #5
    Mégis mi az istent akarsz egy olyan laptoppal kezdeni, hogy még színes monitor is kell neked hozzá? Mert gondolom nem ezen akarod renderelni a legújabb egészestés cg-filmedet.
  • akyyy
    #4
    sztem 286-os alaptop ezért nem sok értelme van, mert olyan mintha egy ua tipusu gépre akarnák egy vga monitort dugni...

    persze ez csak vélemény és lehet rosszul tudom....
  • Simaji
    #3
    Hi!

    Van egy régi laptopom egy 286-os. Ennek van egy monitorja ami képes színeket megjeleníteni de én inkább úgy mondanám, hogy csak árnyalatokat. Ennek van egy hátsó monitor kimenete ami szerintem egy cga kimenet. Ezt akarom rákötni egy VGA monitor kábelére, hogy valódi színeket kapjak. Már próbálkoztam egy kábelllel de az nem működött.
    Ennyit tudnéki írni. ha van kérdésed akkor kérdezz.
    Előre is köszönöm!
    Bye!
  • blackgamer
    #2
    közvetlenül nem lehet csatlakoztatni
    de írd le részletesen hogy mihez is kell és mire szeretnéd használni, hátha másik oldalról is megközelíthető a problémád
  • Simaji
    #1
    Hi!

    A következő lenne a kérdésem:
    Lehet olyan átalakítót csináni amivel CGA monitor hoz való kimenetet VGA monitorra rá lehet kötni? Már találtam egy oldalt a neten csak angol nyelvű. Ami eddíg kiderült az az, hogy valamien módon lehet csak nem könnyű. Itt a cím: http://www.vintage-computer.com/vcforum/showthread.php?t=4554. Ha valakinek van valamien ötlete vagy csak hozzászólása akkor írjon!
    Előre is köszönöm!
    Bye!