449
avagy hogyan látják az ott élők a saját országuk hibáit, előnyeit és ebből mit látunk idehaza
  • Gladiator
    #89
    na igen, én a "kocsmabulikra" gondoltam. Lemenni 3-4 haverral, hülyére inni magatokat, olyan dolgokat csinálni amit másnap úgy kell elmesélni, és tök hülyét csináltál magadból, de pár hét múlva már csak nevette rajta. Hm, mikor az asztalon táncoltam és lefejeltem a lámpát, mikor megpróbáltam felszedni az összes bárpultos csajt... Régi szép idők:) Nem azokra az ivászatokra gondolok, mint amikor pár köcsög berúg, aztán összehánynak mindet, rákötnek mindenkire, törnek-zúznak... Azokat elítélem. De ez már más topik...
  • Punker
    #88
    hát a buli fogalma az relatív, az biztos hogy 5 évvel ezelött én is többet ittam, illetve most iszok akkor vedeltem :)
  • Gladiator
    #87
    Ja, amúgy valóban életkortól függ. Mikor apum itt volt érdekes módon nem panaszkodott emiatt:) MrSpock 30-35 között van, megértem hogy abban a korban már nem a piáláson meg a bulikon jár az esze. De azért kíváncsi lennék, hogy 10-15 évvel korábban is ilyen felfogással volt-e.
  • Gladiator
    #86
    De, van bár budhista haverom.
  • sz4bolcs
    #85
    Ott ülsz a koleszban, miközben teljesen máshol jársz. Ott nincsenek buddhisták? :D
  • Gladiator
    #84
    ja fontos. rohadt unalmas péntek meg szombat esténként a koleszban ülni, miközben tudom, hogy otthon meg mindenki partyzik.
  • sz4bolcs
    #83
    lenyűgöző.
  • Punker
    #82
    életkortól is függ azért ez a dolog :)
  • MrSpock
    #81
    Úgynézki hihetünk a statisztikáknak..a magyarok élmezőnyben vannak a piálásbam.
    Pár hozzászólást elolvasván,az a legnagyobb probléma mindenhol hogy nemlehet szarrá innia magát az embernek.
    Buli-Pia,ez a lényeg!?
  • Gladiator
    #80
    Nos, rátaláltam a topikra.

    Malájzia:
    Mondjuk még nem vagyok kint hű de régóta, csak kicsit több mint 2 hónapja, és igazándiból tanulni jöttem, koleszban lakom, szal az adókról sem tudok sokat mesélni, így azt írom le, ami egy egyetemista számára fontos lehet, hátha valaki ide akarna jönni tanunlni:D
    Szóval kezdjük az elején. Ide úgy jutottam ki, hogy apum volt itt többször üzleti úton, és a partnere véletlenül épp egy egyetem igazgatója volt. Tárgyalás után megmutatta apumnak a sulit, apumnak tetszett, meg mivel ez egy nemzetközi suli, de Európából nincsen diákjuk, ezért még az igazgató kérte meg apumat, ha esetleg a fiát ide iratná be, akkor kapnék kedvezményt. Először mondtam, hogy szó sem lehet róla, hogy én elmenjek egyedül tök messzire, de aztán megnéztem pár képet Malájziáról és kedvet kaptam.
    Az élet itt, leszámítva az a bulizást, nevetségesen olcsó Mo.-hoz képest. Egy fél lieteres ásványvíz 60ft, ha nem ilyen nemzetközileg ismer tétterembe megyek, akkor olyan 400forintból megkajálok, de úgy, hogy 100% frissen facsart gyümölcslét iszok fagyival, meg mellé még tele is eszem magam. Kajához még annyit, hogy rohadt csípősen esznek mindent. Pl. ha nem szólsz a Mekiben, a hamburgert nem ketchuppal, hanem chiliszósszal adják. Én meg nem szeretem a csípőset, de kezdek rájönni, ha itt fogok még élni 3 és fél évig, kénytelen leszek megszeretni. Itt, ha kiteszünk egy taxit, vagyis 3-4en megvagyunk, akkor azzal szinte mindenhova olcsóbb menni. Pl. egy olyan út, hogy Pest központjából Gödöllőre, kb 1500ft-ba kerül, és még autópályát is fizetett a taxisofőr. És akkor ez fővárosi áron van. Elméletileg Kuala Lumpur vagy 20-30%-kal még drágább mint a többi város, ám a suli miatt nagyon még nem volt időm körülnézni, majd csak novemberben utazgatok körbe. A metró félék, ami mondjuk itt nincs, mert vonat van, meg Monorail, ami a város felett megy csak áradozni tudok. Naponta kb 3-4x annyian használják, mint a magyarországi tömegközlekedési cuccokat, de valami hihetetlenül tiszta mindig. Az állomásokat napi 24 órában folyamatosan takarítják. Vizonylag olcsó. Én az otthoni 185ft-os jegyet sokalltam, itt annyit fizetsz amennyit mész. Megmondod hova akrsz menni és kapsz egy összeget. de ha átmész az egész városon akkor sem drágább 150ft-nál. Este felé, mikor már nagy a tömeg, akkor viszont rendőrök irányítják a "ki- és beszállást". Nincs az, hogy nem tudsz kiszállni a vonatból, mert a befeléjövők visszanyomnak. Ja, persze a vonatok vezető nélküliek.
    Nem tom, sokan mondták nekem, hogy Malájziában milyen olcsók a ruhák, meg elektronikai cikkek, de azért nem estem hanyatt. Szerintem a normálisabb ruhák egy forinttal sem olcsóbbak mint itthon. Az elektronikai cikkek olyan 15-20%-kal olcsóbbak átlagosan. A telefon baromi olcsó. Ami itthon 117.000 volt T-mobile előfizetéssel, itt megvettem 48.000-ért kártyafüggetlenül. Telefonálásról annyit, hogy innen Mo-ra olcsóbban küldök SMS-t, mintha Mo-n küldök Mo-ra. 12ft. Ha ide küldök 3ft. Egy 600ft-os feltöltőkártyával több hétig kihúzom.
    A bulizás itt nagyon gáz. Egy doboz sör kb 6-700 forint. mármint a 0,33-as. Így berúgni lehetetlen:D Ez miatt nagyon gyűlölöm ezt a helyet. Minden haverom hullarészeg, jár egyik buliból a másikba, itt meg nem tudunk elmenni egy jót bulizni, mert akkor 10-15000et simán otthagynánk. Bár elméletileg most egy haverom talált vmi olcsó helyet ahol lehet piát kapni, majd kipróbáljuk:D
    Az emberek kedvesek, mindenki mindig mosolyog, itt ideges, vagy szomorú embert még nem is láttam. Itt még a halál sem olyan borzalmas dolog, vagy nem tom. Élet része, ennyi. Tegnap halt meg egyik barátom anyja, és oké, nem csattant ki a boldogságtól, de nem esett depresszióba, nem bőgte végig az egész napot. Felfogta, nyugodt fejjel intézte, hogy elhalassza a vizsgáit és hazamehessen. Először kicsit furcsa volt ez nekem, megkrédeztem az ő barátait, hogy biztos, hogy meghalt, mondom tuti félreértettem. És ők is mondták, hogy ja, meg, de ilyen halálos nyugalommal, mintha azt mondták volna, hogy: ja, esik kint.
    Amit nem csípek az emberekben, hogy nagyon lazák. Vagyis úgy értve, hogy nem igazán hatja meg őket semmi sem. Ez már néha dühítő. Megyünk a buszmegbe haverokkal, már bejött a busz, mondom fussunk már, hogy elérjük, ők meg még megállnak, rágyújtanak, majd jön a következő. De amúgy ha a busz látja, hogy jövünk megvár, és nem zárja ránk az ajtót. Sőt, akár még a cigit is elszívhatod, nem hagynak ott. Volt, hogy egyszer rossz buszra száltunk és elmentünk vhova tök máshova. Megkérdeztük a sofőrt, hogy lehet eljutni a sulinkhoz, ő meg mondta, hogy elvisz minket. Az utasok pedig tök nyugodtan tudomásul vették a kis kitérőt:D
    Az időjárással nem vagyok kibékülve. Mikor idejöttem akkor azért volt felhős az idő, mert indonéziában égették az esőerdőt, és a füst ideszállt, most annak vége van, de kezdődik a monszun időszak, ezért most meg folyton esik. 1 hét volt amikor sütött a nap.
    A város tisztaságával annyi kifogásolni valóm van, hogy ugyan a belvásor patyolat tiszta, a külvárossal már annyit nem szórakoznak. Az mocskos és büdös, mivel a szennyvízcsatornával se szórakoznak sokat...
    Az indiaiak kicsit undorítók, mert folyamatosan turháznak, vagy mi, de már megszoktam. A csajok nem a legjobbak, szinte mindnek lapos a segge és kicsi a melle, meg mellé még szőrös is. Elvétve van 1-2 jó kínai, de azok meg csak a milliomos pasikkal járnak. Meg nagyon prűdek. Esküvő előtt nem igazán van hancur. Amin behaltam az egy férfi alsónemű plakát volt. Mivel egy férfit mégsem tehetnek rá egy óriásplakátra egy szál boxerban, ezért a hapsin rajta volt még a farmer is és csak a boxer cimkéje látszott ki, hogy azért vágjuk, hogy ez egy boxer reklám. Nevetséges.
    Mindent összevetve, szép meg jó ország ez a Malájzia, de szerintem az európaiaknak maximum egy nyaralásra jó. Én biztos nem fogok tudni itt élni 4 évig, és átiratkozok Új-Zélandra, vagy Franciaországba. Amúgy a többi magyar akit ismerek szintén ezen az állásponton van, hogy eleinte még szép és érdekes, de menne már haza. Ez az ország túl prűd, hiányoznak a bulik, az igazi egyetemes "minden nap mattrészeg vagyok, és csináljuk a baromságokat a koleszban" dolgok. Nem akarom elcseszni életem legpartizósabb éveit. Igaz, hogy sokan nem mondhatják el magukról, hogy egy egzotikus országban éltek 4 évet, de bulik és hülyéskedések nélkül nem egyetemista az egyetemista:D
    Pár kép van itt: www.malajzia.kepeim.hu Nem sok, majd most novemberben megyek körbenézni és akkor lesznek feltéve új képek.
    Szentem picit sokat írtam, így abbahagyom. Igaz, hogy még nem sikerült átállnom, és reggel 6kor sem vagyok még álmos, de azé má megpróbálom magam rávenni.
    Üdv
  • Kalinka
    #79
    Tudna vki segíteni oldallal ismerőssel vagy tapasztalatta, hogy fogjak neki állást keresni svédországban, megköszönném :)
  • a.carkey
    #78
    Bárcsak itthon lenne ilyen, meg olyan, hogy tévédíj nemfizetése miatt lemond egy miniszter ...
  • I.C.ram
    #77
    Nekem is van pár svéd ismerősöm, az egyik az utcánkba lakott, mert az anyja magyar, és ő is mondta, hogy annyira nem jó Svédország, mint gondolná mindenki.

    Hihetetlen liberális ország bizonyos tekintetben, és az emberek teljesen kezdenek elhülyülni kultúrálisan emiatt. Kicsit kezd olyan lenni, mint amerika, ahol a hihetetlen szabadság egyszerűen elhülyíti az embereket.
  • Punker
    #76
    hát azt kétlem hogy annyi gagyi sz@rság lenne ott is a piacon mint itt :(
  • Voltan
    #75
    Igaz, de egy fokkal mégiscsak jobb.
  • I.C.ram
    #74
    Azért valljuk be, hogy itthon sem teljesen 100-as a piálási kulétúra :D
  • Punker
    #73
    ha jól emlékszek egyszer már kifejtettük ezt a vitát a finnekkel kapcsoltaban, megmondom őszintén ha nekem is hónapokig kén enap nélkül lennem valszeg megzakkanék és innék mint az állat, persz ehogy a kormány ez ellen próbál védekezni.
  • G_ArchAngel #72
    Punker, intézzük a repjegyet?:)
  • Voltan
    #71
    Nem az árával van igazán bajom, hanem a politikájával.
  • Voltan
    #70
    Azért, mert a svéd alkoholpolitika teljesen értelmetlen. Közértekben nem tudsz venni normális piát, csak a Systembolag-okban, ami szinte olyan, mint nálunk a patika, és marhára drága. Ezzel csak azt érik el, hogy pénteken az emberek megrohanják a System-et, felvásárolnak piából (mert ott még mindig olcsóbb, mint a szórakozóhelyeken.), hazamennek, irtózatosan beseggelnek, majd ha még tudnak járni, akkor egy, vagy két sörre betérnek valami szórakozóhelyre. Ott persze ez a pár sör totálisan betesz nekik, teljesen kifekszenek, és másnap reggelre a város olyan, mint valami háborús övezet.
    Szóval a remek intézkedésekkel csak azt érték el, hogy hétköznap ugyan nem nagyon isznak, de hétvégén minden korlát és ésszerű határ nélkül vedelnek, ezáltal a normális italozási-kultúra úgymond nem létezik odaát. Vagy semmi, vagy a totális véglet.
    Volt már itthon is olyan, hogy egy svéd ismerőssel betértünk egy-két sörre hétköznap, és ő teljesen el volt hűlve, hogy mi milyen alkoholisták vagyunk. El kellett magyarázni neki, hogy az, hogy bevágunk két-három sört néha hétköznap, az még igencsak távol áll az alkoholizmustól, és hogy nálunk a hétvégi piálás is kb. így néz ki. Na, ezen már teljesen kiakadt, mondván, hogy hogy-hogy nem isszuk le magunkat a sárga földig hétvégén?!
    Szóval enyhén beteg módon állnak az iváshoz a svédek.
  • Punker
    #69
    én azt nem értem miért zavarja az adórendszer, ott többe tkell fizetni mint itt, d emégse olyan elb@szott sarcolás mint itthon szal nem értem mi baja vele.
  • Cat #68
    mert kulonben alkoholisták lennének - északon hideg van, minden északi nép piál mint állat, ha teheti. Biztos vagyok benne, hogy évente sok száz embert mentenek meg ezzel a törvénnyel a fagyhaláltól.
  • Punker
    #67
    de miért?
  • Voltan
    #66
    Persze, ismerem a svéd adórendszert, de akkor is felháborít a dolog :D
  • a.carkey
    #65
    Magas az adó az alkoholra, így nem véletlenül drága, de nekem speckó még a svéd sörök sem ízlettek. Amúgy kint minden drága, főleg ami kaja, tehát nemcsak a sör. De ugye nem szabad átszámolni semmit! Ebbe beleőrül az ember nyugaton ...
  • Voltan
    #64
    Hát, legyen igazad. Az okkokkal abszolút egyetértek. A szüleiknek még keményen nyomulni kellett azért, hogy most úgy éljenek, ahogy. A mostani fiataloknak pedig két szalmaszálat nem kellett keresztbe tenni egész életükben.

    Az alkohollal meg nem az a baj, hogy dán sör, hanem az, hogy iszonyú drága. Ja és az, hogy a svédeknek semmi pia-kultúrájuk nincs. Rávetik magukat mindenre és bármire, amiben alkohol van. Mondjuk 18-19 évesen én is ezt csináltam, de azóta kicsit kinyílt már a szemem. :D
  • a.carkey
    #63
    Minden koroszályban van barom és jó fej. Szerintem max. a fiatalabbak már máshogy állnak hozzá a dolgokhoz, mint az idősebbek, különösen Svédországban: a fiatalok beleszülettek abba a jóba, amit az idősek összehoztak számukra. Talán ezért is nagyobb sokszor az arcuk, de szerintem ahogy majd ők is öregszenek, családuk lesz, megváltoznak, jó irányba.

    Alkohol: ja, dán sört isznak! :D
  • Voltan
    #62
    Ja, egyetértek. Sajnos már én is a kimenetelen gondolkodom. Valószínűleg Svédországba mennék, mert már voltam ott párszor, és beszélem a nyelvet. Konyítok a svéd irodalomhoz, nyelvészethez, történelemhez is, meg angoltanár vagyok, szóval talán nem elveszett ügy. (Igaz, az sem érdekelne, ha pl. csaposként kéne dolgoznom azért a pénzért.)
    Mondjuk a mi korosztályunk béli svéd emberekről nekem elég rossz véleményem van, rémes egy bagázs. Az idősebbek viszont jó fejek. Ami szintén visszatart, az az áldatlan svéd alkohol-állapot :D
    De azért mondjuk Malmö-ben el tudnám képzelni az életet. Imádtam azt a várost.
  • prezi
    #61
    szívemből beszéltél.
  • a.carkey
    #60
    Haverok élnek kint, + családtagok (köztük keresztlányom). Ha van vmi jó meló, ami tudják, hogy érdekelne, szólnak, és ha kell, akár pályázom/zunk is. Így jutottam anno el svédbe melózni, de van fogalmam Hollandiáról és Belgiumról, bár az utóbbiakban Svédországgal ellentétben hosszú távon tutira nem élnék. A mostani helyzetemben viszont picit rázosabb a munkakeresés, mert párom is jönne velem, és gondolni kell arra is, hogy ha jön a gyerek, hol fogunk élni: itthon vagy kint. Roppantul meg kell gondolni mit lép az ember, bár négy évig semmi értelmét nem látom itthon élni, mert a szart is levonják majd a tőlünk, és nem látom értelmét, hogy állam bácsinak adózzam le semmiért a fizum több mint 50 %-át. Mert ha megkapnám azokat a szoc. juttatásokat, életszínvonalat, szolgáltatásokat itthon is, mint Hollandiában vagy Svédországban, vagyis látnám a jövőt, az értelmet és a fényt az alagút végén, akkor leszarnám, nem mennék ki, de ennek a tolvaj bandának az én/mi pénzünkből legyen pénze több milliárdos új bútorra, új laptopokra, új autókra, és passzióból a vagyona felett játszadozhasson a néppel, szórja a pénzt azokra akik csak segélyből élnek, élősködnek a társadalmon, dúlnak-fúlnak felindulásból, stb. ... Nos inkább nem.
  • prezi
    #59
    ja... így már értem
  • a.carkey
    #58
    Haverok + család.
  • a.carkey
    #57
    Nagyon megváltozott minden három év alatt. Rengeteg a parkolóház. Van vagy kettő a belvárosban is.
  • cement
    #56
    én olyan 4-5 éve, nem tom pontosan... akkor lehet vmire rosszul emlekszek :)
  • prezi
    #55
    de hol keresel ?! vagy kapcsolatok ?
  • a.carkey
    #54
    Hozzáteszem még az enyém sem biztos.
  • a.carkey
    #53
    Most készülök visszamenni, de most családdal. Sajnos páromnak is melót kell találni.
  • a.carkey
    #52
    Még parkolóház is van a belvárosban, meg 30-as táblák, agyonkamerázva minden. Mikor jártál kint?
    Megjegyzem: alapelv Belgiumban, hogy be lehet hajtani a belvárosba szinte mindenhol, csak fizess! 14-15 euro egy parkolóház egy teljes napra. Olyan ez, mint a németek joga arra, hogy autópályán ne legyen sebkorl.
  • Amse
    #51
    tudom, de ha valki azt mondja kint milyen jó az élet (pont ezért) arra lehet beír valaki aki magától nem tenné...
  • Punker
    #50
    nyaralásnál a legfontosabb dolgok, adó stb nem jön le.