449
avagy hogyan látják az ott élők a saját országuk hibáit, előnyeit és ebből mit látunk idehaza
  • Amse
    #1
    Üdv!
    Nemtudom mennyire tükrözi a cím a topicot, de arra vagyok kíváncsi, hogy valós e az a tén amit mi más országokról hallunk/látunk, illetve tapasztalunk egy nyaralás vagy utazás során.
    Szóval igaz-e, hogy magyarországon kívűl majdnem minden országban jobb a közlekedés vagy jobban meg lehet élni egy átlagos állás mellett.
    Tudom, hogy sok olyan fórumozó van az sg-n akik kint élnek valamelyik országban (pl: CSOCSO, K.Andras, Gladiátor, Kanál és még sokan mások) akik remélem meglátogatják a topicot és leírják véleményüket arról az országról ahol élnek és válaszolnak a felmerülő kérdésekre (amik remélem lesznek) :)
    Na bevezetőnek azthiszem elég lesz ennyi...
    (Ha van már ehez hasonló topic akkor sry, de én nem találtam.)
  • dogfish
    #2
    na, ide irni fogok egy kisebb regenyt, de most per pill lassan mennem kell, viszont /fav
  • Cat 02 #3
    hát én nem tudom de állítolag Amerikában jobb a közlekedés (most olvastam egy angol szöveget és abban volt :))))
  • Amse
    #4
    tudom, hogy állítólag jobb, de vajon ha nem nyaralni megy oda az ember hanem ott él és dolgozni jár reggel a csúcsforgalomban akkor is azt mondja, hogy jó?
  • Amse
    #5
    várom :)
  • Herr Lehrer
    #6
    Ez nem igaz
    Romániában rosszabbak az utak:DDD
  • fradista91
    #7
    +fav

    Én is kíváncsi vagyok SG-s barátaink tapasztalataira :)
  • fsgh
    #8
    +fav:)
  • Punker
    #9
    na ezt a + fav-ozást nagyon gyorsan lehet abbahagyni!
  • hunbasser
    #10
    pl. Hollandiában olyannyira jó a közlekedés,h 4 városban megcsinálták azt,h nem voltak vonalak,se lámpák,a járda is egy szintben volt az úttal,és semmi baleset nem volt.ez egy egyhónapos kísérlet volt,de ezt én is csak hallottam
  • Hmuda
    #11
    Saját tapasztalat a közlekedést illetően:

    USA: az utak alapvetően sokkal jobban karban vannak tartva mint itthon bárhol az egész országban. Rengeteg foltozást lehet látni, de kátyút még a legeldugottabb tanya közelében se fogsz találni. Mikor kint voltam tíz hónapig elég sokféle úton megfordultam, kezdve az autopályáktól, a síma közutakon át, egészen a susnyás bekötőutakig. Soha egyetlen úthiba nem fordult elő. Ha valami hibát találnak, azt azonnal betömik és tökéletesen illeszkedik az úthoz. Itthon maximum feltöltik kaviccsal oszt csókolom.

    Horvátország: nemrég lábalt ki a háborúból és mégis, sorban épülnek a kiváló minőségű autópályák. Pár éve még közutakon lehetett csak lejutni a magyar határtól a tengerig, erre idén már amint átléptük, szinte azonnal kezdődött a pálya és szépen levitt minket a tengerig. Itthon meg éveket tökölnek, hogy elkészüljön pár kilóméter.

    Most így hirtelen ennyi.

    Szerk: amúgy miért ide lett nyitva a topik?
  • Amse
    #12
    Thx, hogy ezt megosztottad.
    Nem csak a közlekedés érdekell, hanem szinte minden. Ha az ember kimegy külföldre nem érzi, hogy ott milyen adót fizetni az állam mennyivel húzza le, mennyire nehéz megélni, stb... ezért úgy jön vissza, hogy mennyire qrvajó az az ország.
    Ezt szeretném reálisabban látni.

    Szerk: amúgy nemtom (olyan beszélgetős topic az általánost meg nemszeretem :D)
  • dogfish
    #13
    na, vok, jottem irni.. :) (made in israel)

    utak:
    fenyevekkel jobbak az utak, gondolom azert, mert az un. szonyegezes(?) technikaval keszulnek az utak, tehat nem lesz egyhamar repedes, katyu az uton. ha nem tevedek mo-n az M7-es autopalya egy reszen probaltak ezt meg 4-5 evvel ezelott, de nem sikerult valami jol. az embernek bizsergett az ujja a kormanyon a kavicsok miatt. :) itt, izraelben most epult egy uj "highway", ami 40-45Km-en keresztul olyan sima, mint az IKEA asztallapok. :) igaz iszonyat draga az athajtas, de megeri. vannak viszont eleg durva dugok reggelente es du, mert mindenki rohan, padlogazzal nyomja, aztan taccs... (napi 15-20 kisebb-nagyobb baleset van itt, ami eleg durva ahhoz kepest, hogy ez az orszag haromszor kisebb mo-nal...) ha vannak lyukak az utakon, azt altalaban egy becsapodo kassam raketa okozza, de 24 oran belul mar el is tunik.
    allas, munka:
    tudtommal nem olyan borzalmas a munkanelkuliseg, a fizetesek viszont az itteni viszonyokhoz nem a legjobbak. egy gyari munkas, aki a futoszalag mellett all napi 8-10 orat, nagyjabol 4500 sekelt (225 ezer HUF) keres havonta, de a minimalber 4200 sekel (210 ezer HUF).
    en a magam reszerol viszonylag jo fizetessel vagyok megaldva, es nem is olyan megerolteto a munka.
    ha van egyeb kerdes, szivesen valaszolok, ha tudok :)

  • fradista91
    #14
    Minimálbér: 210Ezer HUF :OOO Kíváncsi vagyok az ehhez tartozó kiadásokhoz.
    Kb mennyibe kerül a megélhetés kinnt?
    Pl. rezsi, élelmiszerek?
  • dogfish
    #15
    nalam non-stop megy a gep, plusz legkondi, miegymas, nagyjabol 500 sekel a villany, gazt nem hasznalok, inkabb pizzat rendelek, vagy veszek felkesz mirelit allapotban. :) lakber 400 dollar havonta, de a varosi ado (tel-aviv) eleg huzos.. szennyviz, miegymas kb 250 sekel havonta.. aztan kabel tv, net, telefonszamlak nagyjabol 600 sekelre jon ki...

    elelmiszerek: haaaat... en csak pvc kajan elek, de mondjuk egy sor az 8 sekel (400 HUF) ez zacsko tej 4 sekel, kilo kenyer 10 sekel... a cigi az draga... (pall mall light 15 sekel - 750HUF -...
  • Amse
    #16
    és pl kocsifentartás vagy ingatlan? ilyenekről mit tudsz? meg mennyire drágák az ilyenek?
  • dogfish
    #17
    az en fostalicskam (honda civic 04) nem eszik olyan sokat... egy liter benzin 5-7 sekel (250-350 HUF) korul mozog, a biztositas (nagyon alap) havi 300 sekel (15ezer HUF)...
    kocsimosast nem tudom, nem szokasom mosni, a termeszet majd elvegzi... :)
  • dogfish
    #18
    ingatlan: #15
  • Cat 02 #19
    én 1szer voltam Romániában akkor a városokoban jók voltak az utak aszem
  • Amse
    #20
    jah a nagyvárosokban jók az utak, de azon kívűl sokkal rosszabb mint itthon. Mondjuk ott minden rosszabb mint nálunk. Nyugdíj, megélhetés, színvonal bármiben...
  • bardocz
    #21
    hát egyszer voltam erdélybe és volt egy útszakasz ami 40km volt és 2 óra alatt tettük akkora jukak voltak csak a dacianak nyomták ott az emberek de annak nagyon :D
  • Cat #22
    azt is számold bele horvátországba, hogy kurvadrágák az autopályadíjak.
  • a.carkey
    #23
    Hollandiát nem tudom írta-e már valaki. Az országgal kapcsolatban egy volt egy topic témájával kapcsolatos élményem (előre ki kell jelentenem, hogy nem szeretem Hollandiát, és roppant unalmasnak találtam magát az országot):

    Keresztlányommal mentem a bankba, nyakig felpakolva csomagokkal, hogy az apjáéknak elintézzek egy ügyet aki éppen nem ért rá. Sosem vittem még kint magammal bankba kisgyereket, de amint benyitottam, és észrevették, hogy gyerekkel vagyok - és látták, hogy valamit jöttem elintézni nálunk -, rögtön megjelent egy csaj-alkalmazott, és azonnal lefoglalta a gyereket, míg én egy tisztviselővel "üzleti ügyeket" intéztem ...

    Más.

    Svédország: Amit nagyon ki tudnék emelni, az a tömegközlekedés színvonala! Stockholm véleményem szerint talán az egyetlen külföldi nagyváros, és Svédország az egyetlen ország, ahol Magyarországon és Budapesten kívül IS tudnék élni honvágy nélkül, és nagyon közel áll hozzám.
    Ha nem lennének olyan magasak az adók egyszerűen nem találnék benne hibát. Ha azt a szót hallom, hogy demokrácia, ez az ország jut eszembe. (Mostanában mondattak le egy miniszter 1 hét után, mert feketén alkalmazott egy házvezetőnőt, és lehet, hogy lemond egy másik is, mert 16 éven át nem fizetett tévé előfizetési díjat ... :D)

    Belgium: végig kivilágított autópályák, roppant változatos vidékek. A két országrész mintha nem is egybetartozna.
  • a.carkey
    #24
    lefoglalta a gyereket = játszott vele, míg valaki valami rosszra gondolna! :)
  • B0B0
    #25
    Tess
  • marcio mela
    #26
    Pedig direkt arra gondoltam,hogy másodfokú egyenleteket oldatott meg vele.
  • Borg
    #27
    ausztria

    Pozitivumok:
    -jó utak, sok autópálya
    -a köztisztaság igen komolyan van véve, mikor reggel 5kor kilép az ajtaján a mezei munkás ember, már akkor frissen fel vannak nyalva az utcák..
    -nem foglalkoznak annyit a politikával
    -sokkal komolyabb környezetvédelem, fogyasztóvédelem
    -megfelelő anyagi szinvonal ahhoz, hogy meló mellett a mezei ember is tudjon ÉLNI, tehát egyéb dolgokra is fordítani pénzt.
    -pl lehet egy rendszámmal, egy biztosítással több autót is üzemeltetni :) Fizeted a legdrágább után az adót, és kisebb autót bármikor beregisztrálhatsz alá, majd a rendszámot átrakva már mehetsz is vele. Nem kell külön fizetni.

    Negatívumok:
    -A közhiedelemmel ellenétben az anyagi szinvonal azért annyival nem magasabb, mivel az adók, és az árak is jóval magasabbak. Ausztriában igen rég óta azon a szinten és mennyiségben jelen vannak a mindenféle adók, amik miatt MO-n még csak most kezdenek háborogni az emberek.
    -Drága a közmű, a lakásfenntartás, persze csak relatíve MO-hoz képest. Egy átlagos méretű (ami ott kisebb mint MO-n, 40-50nm) lakásra simán elmegy havi 500EUR. (egy fiatal mérnök technikus fizetése kb 1200-1400EUR havonta, de ez netto..)
    -cigi még drágább, 4-10 eurot is elkérnek érte (mondjuk engem ez nem érint, nem bagózok, de az osztrákok annál inkább), az élelmiszer is általában valamivel drágább, mint MO-n, egykét kivétellel. A ruházat, elektronikai cikkek általában olcsóbbak, viszont a szórakozás, vendéglők, pia stb megintcsak drágább. Ja, és a vendéglőik még szarok is :) Főzni nem tudnak. Ausztriában csak a hidegkonyhát érdemes kipróbálni, a többi rettentő szar. A magyar konyhához képest ezek vízízűre csinálnak mindent.
    -az autópályáik sokkal több karbantartást igényelnek, és jóval több a veszélyes, rosszabb minőségű szakasz mint MO-n. (persze mivel arányosan több is az autópályájuk)

    Amúgy rém unalmas ország.
    Saját kultúra híján majmolnak mindenki mást, illetve egy mondvacsinált felsőbbrendűséget próbálnak erőltetni az országra, ami jobb esetben is megintcsak csak a németek majmolása. A tisztaság, a rend már-már idegesítő, nyomasztó, hasonlóan a TOPQUALITÄT-hez, ami ideig óráig az ember hasznára van, de utána már képen tudna törölni pár felsőbbrendű osztrákot már a szó hallatán is. Ők magukról úgy gondolják, hogy európán belül ausztria egy sziget, ahol minden rendben megy, szemben a többi ország gondjaival. Ez részben így is van, mivel nem egy szegény ország, és így a politika sokkal kevésbé érdekli az embereket. Nem folynak bele, nincs anyázás, nincs széthúzás. Az embereknek vannak megtakarításai, tehát az autóra, a házra akkor és annyit költenek amennyit akarnak, amennyire szükség van éppen. De ott valamilyen szinten elvárás is, hogy mindenük rendben legyen. A szakadt autó, a lerobbant ház nem elfogadható náluk semmilyen társadalmi rétegnél, még falun se.
    Maga az ország mondhatni maga egy ellentét. A természeti adottságai hihetetlenül változatossá, és széppé teszik, viszont az emberek, az élet, annyira lapos, hogy hihetetlen. Valahogy megragadtak a 2 VH után egy olyan mentalitáson, hogy nyomniuk kell ezerrel az ipart és a minőséget, ezzel az osztrákokat mint népet a többi fölé emelve. Plusz, a németeknek megmutatva a frankót, akik ugye az örök riválisok.

    Egy szó mint száz, a magyar ember hosszú távon nem érzi jól magát közöttük. Persze ebben egy adag féltékenység is benne van, de az osztrákok részéről. Nagyon féltik az állásaikat a magyaroktól, mert érzik a bőrükön évek óta, hogy míg náluk nő a munkanélküliség, egyre több cég helyez ki gyártást, fejlesztést MO-ra. Ők meg jobb híján ugatnak a magyar mentalitásra, minőségre, folyamatosan fúrva, szurkálva a magyarokat, próbálva lassítani ezen a tendencián.
  • G_ArchAngel #28
    mivel éltem és tanultam Bécsben és Weizben, ezért 95%-ban egyetértek veled, de pár dologban más tapasztalataim vannak:

    - a hús+zöldség alapú kaják néha meglepően jók
    - sörben, töményben szintén minőségibb a kínálat
    - éttermek, boltok olcsóbbak - én itthon Budapesten és a Balaton-parton élek, így ehhez képest hasonlítom...
    - nálunk a technikusok, mérnökök 2000€ felett kerestek
    - Bécsban hihetetlen jó partykon voltunk, nagyon közvetlenek és vidámak, de furcsa mód inkább a 30+ korosztály, a fiatalabbak "elamerikásodtak", az ennél idősebbek viszont tényleg lenéznek minket...
  • Amse
    #29
    na ez nagyon jó kis írás és köszi, hogy megosztottad.
    azt megkérdezhetem, hogy te kint mivel foglalkozol/ mennyit keresel/ mennyit tudsz félrerakni (kocsi és lakás mellett?)
    meértem, ha nem akarsz rá válaszolni, de kíváncsi vagyok (nem irigységgből :))
  • Amse
    #30
    sorry
  • Punker
    #31
    más a téma.
  • G_ArchAngel #32
    ez a topic a tapasztalatokra épúl, az pedig feltételezésekre...
  • Maco13
    #33
    én is éltem Svédországban egy kis ideig, és csak megerősíteni tudom amit előttem írtak róla. A közlekedés hibátlan, nem csak kocsival lehet eljutni bárhova. A vonat pl úgy van megoldva diákoknak, hogy van egy kártyád, amire raksz fel pénzt, és a megállókban automatából veszed a jegyet ezzel a kártyával sorbanállás és pénztáros néni nélkül. A vonatok pedig...a legszarabb amivel utaztam egy IC Rapid szintű volt.
    A fizetések magasak, de nagyok az adók és az árak is, az életszínvonal mégis jóval a magyar átlag fölött van. Az emberek tudnak költeni magukra, járnak szórakozni gyakran, ruházkodnak, stb...
    Én egy viszonylag kis városban laktam, de a társasági élet meglepően jó volt. Bulik mindenfelé, hangulatos kávézók, diner-ek, parkok, zöld terület mindenhol. Az emberek sztem közvetlenebbek, barátságosabbak mint nálunk. Egyetlen negatívumot tudok említeni, mégpedig hogy hideg van :) 10-15 fokban lazán pólóban mászkálnak az emberek, nekem meg majdnem kabátot kellett vennem hogy ne fázzak.
    A környezet gyönyörű, mezők, hegyek, folyók tarkítják az országot, és tiszták a városok is.
    Ha valami kérdésetek van megpróbálok válaszolni
  • Maco13
    #34
    jah és még pár dolog:
    Alkoholt kocsmákon kívül csak nagyon kevés helyen lehet venni, és ott is csak személyivel. Cigit nem próbáltam, azt kaptam a helyiektől mindig :)
    A középiskolás diákok is kapnak ösztöndíjat, átlagtól függetlenül.
    Mindenki beszél angolul.
    Stockholmról nem sokat tudok, a reptérről rögtön kocsival vittek, nem tudtunk várost nézni.
    ha valami még eszembe jut írok majd
  • prezi
    #35
    áhh nagyon kemény ez a topic, ezt olvasom mióta fekeltem

    csak az a gond vele hogy mégnagyobb kedvet csinál ahhoz hogy elhagyjam az országot :| és ennek már lasan itt az ideje.
  • G_ArchAngel #36
    jó lenne, ha Placebó benézne, már lassan féléve Új-Zélandon van...
  • cement
    #37
    úú az a hely ahova egyszer szívesen elmennék pár hétre.

    Hollandiában és Belgiumban én is jártam sok más ország mellett, nekem az a tapasztalatom Hollandiáról hogy Amszterdamban teljesen más az élet mint más városokban. Amszterdamban viszonylag nagy a forgalom és a belvárosban elég fura dolgokat látni. Nagyon szépek az épületek, lenyűgöző a város, de az emberek nem annyira. A transzvesztita ringyó ott strihel a járdán bőrszerkóba, férfitangában a járókelők közt, és rajtunk kívül senkit nem zavart szinte, az ottani emberek ezt megszokták/elfogadják.. Az emberek a coffee shopok ablakánál szívják a füvet, minden sarkon 2 sexshop, és a kirakatba ki van rakva a műbré választék... Erkölcsileg eléggé más beállítottságúak, szerintem ez nem teljesen van rendjén. Jártam még Hágában is például. Az a hely olyan Amszterdam után mintha nem ugyanaz az ország lenne. Nyugodt hangulatú, tiszta hely, csak kertesházak vannak szinte, és a kertvárosban mindenhol játszótér, meg az utcán játszanak a gyerekek. Amszterdam túl világvárosias kezdett lenni, viszonylag koszos, pedig nagyon szép. Ami nagyon jó a városban szinte mindenki biciklivel jár, és mindenhol van számukra kijelölt sáv vagy külön út, és a tömegközlekedés is jó.
    Belgium szerintem jobb. A két ország sok ember számára a hasonló nyelv miatt azonosnak tűnhet, pedig egész más. Brüsszel nem olyan, mint Amszterdam, az emberek nem olyan erkölcstelenek, a tömegközlekedés itt is jó. De mégsem annyira zsúfolt hely, és a főtér valami oltári. Nekem nagyon tetszett. Voltam még Brügge-ben ami valami hihetetlen. Van egy kisváros ahol az emberek élik mindennapjaikat, és a kisváros a szívében egy középkori hangulatot idéző autóktól teljesen elzárt városrész. Nagyon régi épületekkel, rengeteg múzeummal, elég szép, érdemes egyszer megnézni az életben. Antwerpen is elég jó, nagy de nyugis város. Nem olyan mint mondjuk itt bármely hasonló lakosságu magyar város.
    Nem tudom h a felsorolt helyeken élők mennyire látják így a dolgokat, mert végülis a topik nem élménybeszámolónak indult, hanem h a külföldi ember mennyire elégedett a saját hazájával, dehát én most ennyit tudok hozzáfűzni :)
    Tudnék még sokat, mert sok helyen jártam, de inkább megkíméllek titeket :D
    Pár kép brügge-ről, akit érdekelne
    0001
    0002
    0003
    0004
  • Amse
    #38
    Jah igen őt is meg akartam említeni az első hsz-ben, de nem jutott hirtelen eszembe. :) Az egyik munkatársam ezen a héten van utoljára és ő is oda megy. Meg is adtam place emailját neki, mert sok kérdése volt :)
  • Borg
    #39
    Na igen, én nem bécsben éltem, ott azért kicsit árnyaltabb a helyzet.
  • Borg
    #40
    Én kb 1.5 évig laktam kint. Ott melóztam egy cégnél, konkrétan mint fejlesztő mérnök. CAD/CAM tervezés. Hypercam, Thindeskign, Autocad, meg hasonlók, terméktervezés, gyártástervezés.
    De már nem vagyok kint, csak járok ki néha.