48
Hogy tudok mp3-t 5.1-be alakítani?
  • Balumann
    #48
    Ezt mindig rosszul írom suliba is :S Régebben a frekvenciát fekvenciának írtam mindig, most meg a fázis -t is mindig frázisnak írom...
  • Dj Faustus #47
    <off>
    Frázis
    Fázis
    </off>

    "Azok az mp3-ak amik 5.1 -be vannak, azokat nekem a Winamp is simán lejátsza 5.1 -be, nem kellett mindenféle fraunhofer meg ilyenek "
    Azért mert a Winampban egy aacPlus dekóder van attól a cégtől, aki az mpeg Surround-ot gyártja - a Coding Technologies-ről beszélek.
  • Balumann
    #46
    jah, én is általánosságba gondoltam, rengeteg kivétel van, de nem jellemző az 5.1 felvétel zenékben, nem igazán van értelme. Egyrészt azért, mert ha 5.1 -be veszik fel, akkor nem teljesen kompatibilis a stereo-val (ezért nem igazán tudnak TV-ben sem 5.1 -ben adni adást egyenlőre, mert rengeteg ellenfrázis keletkezik, kioltják egymást, főleg ha mono tv-n hallgatja valaki), másrészt a zenék nagy részében nincs olyan, amit feltétlen hátulról kéne megszólaltatni, nem elég az előttünk lévő térbe elhelyezni. Másrészt sok helyen még analog technika az alapja a dolgoknak, csak digitálisan veszik fel a végén az analog jelet. Nálunk is így van a suli studioba, bár mi még csak kazettára vettünk.

    Azok az mp3-ak amik 5.1 -be vannak, azokat nekem a Winamp is simán lejátsza 5.1 -be, nem kellett mindenféle fraunhofer meg ilyenek :|
  • Dj Faustus #45
    "Általában koncerten is csak 1 színpadról szól a zene, nem hátulról."
    Ellenpélda: Pink Floyd - The wall (1980 augusztus, London, Earl Court): kavdrofon hangzás.

    "és nem igazán vesz senki sehol térben"
    Na azért vannak kivételek:





    Persze, nem nagyon elterjedt, hisz nem lehet mindenhol az embernek 2.0-nál (l+r) jobb hangrendszere - így nincs rá akkora kereslet. ;)

    "A Dolby Prologic 2 a fázis-ellenfázis jelek alapján próbál meg valamit hátra helyezni úgy tudom"
    Sőt a Dolby Surrond (jobb+bal+közép+surround), és a sima Pro Logic (jobb+bal+közép+sub+surround) is.
    A surround csatorna a jobb és bal jelek kivonásával keletkezik némi késleltetéssel.
    Bővebben:

    de ez mp3-nál nem nagyon működik, audioCD-nél előfordulható
    Tömörítése válogatja.
    Ha engedélyezve van a Joint Stereo - pontosabban az Intensity Stereo vállfaja! - akkor megeshet. De egyébként nem (jó a veszteséges tömörítés úgy is megteszi a hatását).

    "nekem is vannak 5.1 -es mp3-aim."
    MP3surround/MPEGsurround
  • Balumann
    #44
    Nincs értelme szerintem annyira, hogy 5.1 -be legyenek a zenék. Általába koncerten is csak 1 szimpadról szól a zene, nem hátulról :) Nálam a Winamp-ba eleve szól egyébként a hátsó 2 hangfal meg center is (ugyan azt adja mint az első 2, tehát a jobbhátsóba ugyan az szól mint a jobb elsőbe). Ilyenkor azt érdemes csinálni, hogy center -t teljesen lehalkítani, a hátsókat kb. 50 %-osra. Így tisztán előlről hallod a hangot, de mégis térérzetet ad, mert hátul is szól ugyan az, csak halkan. Sokan azt mondják, hogy Winamp-ban nem szól egyébként eleve az összes hangfal, és plugin kell hozzá, nálam működik simán.

    De ahogy Faustus is mondta, stereo (2 csatornára tömörített) mp3-ból nem tudsz térhatású 5.1 -es mp3-at csinálni. De legtöbb mp3 az eleve csak stereo audio CD-ről lett konvertálva, tehát még csak az sem 5.1 ! Tanulok studio technikát, és nem igazán vesz senki sehol térben (hátulról, meg ilyen helyekről), középre is csak a sztereóbázis segítségével helyezünk (nem helyezzük külön csatornán, középhangfalra), ezeket csak filmekben szokás. - vannak kivételek, de ritka, nekem is vannak 5.1 -es mp3-aim.

    A dolby prologic 2 a frázis-ellenfrázis jelek alapján próbál meg valamit hátra helyezni úgytudom, de ez mp3-nál nem nagyon működik, audioCD-nél előfordulható, hogy vannak ilyen jelek 1 csatornán belül. De ez sem ad olyan hangzást, mint amit tényleg hátulról is vesznek, és külön csatornára helyezik.
  • PyRex
    #43
    vagy ha az erősítőd tudja a dolby prologic 2.0-t, akkor létrehoz egy "ál" 5.1-et, ami semmire sem jó, max. parasztvakításra. de 5ch stereo módban egész jó tud lenni a dolog, mert hátulról is hallasz valamit legalább :)
  • Dj Faustus #42
    Nos valódi 5.1-et nem fogsz sztereó jelből kapni (az elveszett térbeli információk elvesztek).
    Amit kaphatsz:
    * 2 sztereó csatorna (bal első+jobb első/bal hátsó+jobb hátsó) + center (bal+jobb csatorna összeadása) + LFE (bal+jobb csatorna összeadása, magas hangok leszűrése).
    * 1 sztereó csatorna (bal első+jobb első) + 2 mono csatorna (bal-jobb csatorna némi késleltetéssel a hátsó két csatornára) + center (bal+jobb csatorna összeadása) + LFE (bal+jobb csatorna összeadása, magas hangok leszűrése). (Ezt csinálja a Dolby Surround/Dolby Pro Logic dekóder is).

    Bővebben erről:


  • martinho040150
    #41
    hello!!!!
    van egy sime mp3-am és azt szeretném lekonvertálni vmilyen progival(DE NEM WINAMP PLUGINOKKAL)5.1-re hogy mind a az 5+1 habgszórón szóljon!!
    ha vki tud ilyen progit és leirná ide vagy elküldené privátba aszt megköszönném!
  • Peti1
    #40
    akkor megnyugodtam. köszi a választ!
  • Dj Faustus #39
    Igen, tartalmazza.
  • Peti1
    #38
    de ugye a többcsatornás AAC encoder-t nem csak az 5.1-es Winamp tartalmazza, hanem az is mind, ami utána jött ki??
  • Dj Faustus #37
    A Winamp oldaláról. A Winamp 5.1-es változatában mutatkozott be a többcsatornás AAC encoder:
    Winamp 5.1 Surround Edition
    * New: CodingTechnologies AACPlus encoder!

    Forrás: Version History
  • Prince of Máté
    #36
    Honnan van az a Winampod?5.1-es??
  • PyRex
    #35
    köszipuszi
  • bertino
    #34
    jah, főleg azokat akik ilyen értelmes hsz-eket írnak :D
  • DJ Master
    #33
    Van rá megoldás
  • Balumann
    #32
    Egyébként eleinte nekem se küdlte a hátsóra meg a mély nyomó/centerre a jeleket, de aztán megjavult, sztem kodektől javult meg. Mert Media player-ben is meg winampban is azt csinálta. :/
  • Balumann
    #31
    A felvételeket úgy csinálják, hogy a hangtér az emberek előtt jelennyen meg (előttünk lévő képzelet beli tér), ez 2 db 60 fokra elhelyezett hangfalból álljon elő (ha egyenesen néztek, akkor 30 fokra kell lennie a 2 hangfalnak). Térben nem fogjátok semmiképp hallani a stereo felvételt, mert csak előlről vannak felvéve, ha nincs felvéve vagy nem volt, akkor... :/
    A legjobb, ha egy zengő szobába vagytok, és 2.1 vagy 3.1, és hátul pedig visszhang jelenik meg. Én mondjuk úgy állítom be, hogy a stereo zenéknél a hátsókat ilyen 30-40 %-ra rakom, ezért előttem jelenik meg a hang tér, de mégis hátulról is jön egy kicsit.
    Centert sem kell túlságosan használni, mert az is 5.1-nél kell, mikor szemböl jön valami. (azt is le 20-30 %-ra a hangerejét)

    Én is Winampot használok, és 5.1-em van. Mindegyik hangfal szól, de mint mondtam, érdemes beállítani. Előnybe vannak azok akik külön tudják szabályozni ezeket. (nekem külön van a teljes hangerő, a mélynyomó, a center, az első 2, és a hátsó 2).

    Nekem mondjuk még az is hátrány, hogy közvetlen itt vannak a gépasztalomon, a hátsók meg egy szintetizátoron, (szerencsére egyenlő távolságra). És a mélynyomót se tom letenni a földre, az is ittvan előttem. Úgyhogy ráraktam eg ilyen pulcsit, hogy a magasabbakat így elnyelje, hogy szebb legyen a hangzás, és mivel közel van, a felhangok miatt ne változzanak meg a hangirányok.
  • PyRex
    #30
    Mi a helyzet olyankor, ha van front, rear hangfalpárom + mélynyomó. De nincs center. Na akkor mit állítsak be az erősítőn? (Denon 2105, elvileg tud minden szart :)
  • ati2002
    #29
    Így van, és ezt minden valamire való házi-mozi rendszer tudja is. Nálam egy klikk a távírányítón, és szól a zene mind a 6 hangszóróból.

    Csak az nem mindegy, hogy 6 hangszórón szól (pl Pro Logic II-vel), vagy normál Dolby Digital 5.1-ben. A kettő közt ég és föld a különbség. Ezért sántít a topic címe.
  • Dj Faustus #28
    "Szóval a Center eleve nem szól mert ugye a stereo mp3 2 csatornás egy jobb és egy bal..."
    Ezért mondtam a Dolby Surround/Pro Logic (II) dekódert - ami elvileg a csatornák egyesítésével létrehozza a középső csatornát.
  • ZsirosKenyer
    #27
    OK, megtaláltam a választ egy külföldi fórumon. Szóval a Center eleve nem szól mert ugye a stereo mp3 2 csatornás egy jobb és egy bal...
  • ZsirosKenyer
    #26
    hmmm.. na kicsit valóban jobban szól a rendszer.. kevesebb a püffögő mély, szóval jobban szórja a csatornákra a hangot a rendszer, viszont a CENTER hangszóróm továbbra sem nyikkan meg :(

    A Creative Audio HQ szoftverrel csináltam egy hangfaltesztet és szépen be is mondja hogy: "Szentör" , viszont zene közben nem szól.
  • Dj Faustus #25
    Nos lássuk:
    1. Sztereó hangból, csak ál-5.1-et lehet létrehozni (am nem mindig célravezető). Az eredeti 5.1-et - már ha eredetileg 5.1-es hangfelvételről van szó - nem lehet reprodukálni sztereó jelből.
    2. Az ál-5.1 előállításához Dolby Surround/Dolby Pro Logic (II) dekóderre, vagy valamilyen más átalakítóra lesz szükséged. Ezt vagy a hangkártya tudja (Creative Sound Blaster kártyák jobb változatai biztosan), vagy az erősítő (beépített dekóderrel), vagy az előbb emelgetett Winamphoz/egyéb programhoz kapcsolódó kiegészítés.
    Ez utóbbiakat találhatsz itt:
    http://www.winamp.com/plugins/details.php?id=97895
    http://www.winamp.com/plugins/details.php?id=134962
    http://www.winamp.com/plugins/details.php?id=147013
    http://www.winamp.com/plugins/details.php?id=104220
    http://www.winamp.com/plugins/details.php?id=122003

    Ez utóbbi esetben a hangkártyát át kell állítani 5.1-es üzemmódra.
    3. A jelenleg forgalomban levő zenék nagy többsége csak szimpla sztereó.
  • LeePí17
    #24
    hivatalosan nemtudom megjelent e..de nekem bejött :D
  • ZsirosKenyer
    #23
    ez egyébként vmi unofficial release nem?
    hivatalos oldalon nem találtam infot, más 3rd party szerverekről szedem le éppen..
  • ZsirosKenyer
    #22
    arohadt! ezt nem is ismertem

    asszem lekapom és tesztelem!
  • LeePí17
    #21
    nekem ezt tudja a winampom:

    de csak Quadro hangfalaim vannak
  • ZsirosKenyer
    #20
    A topik jogos!
    Nálam pl. Mp3 hallgatás közben a CENTER sosem szól.
    Sőt a Windows sem használja, hiába van beállítva a vezérlőpultban az 5.1
    Kizárólag játék közben kapcsol ba a CENTER hangfal, illetve bizonyos .mov kiterjesztésű videofájloknál (ami támogatja)

    Szóval rég keresek már vmi drivert windowshoz ami TÉNYLEGESEN kezeli az összeset..
  • LeePí17
    #19
    te meg ne szójjá be mindenhol..én segítséget nyújtottam..de te csak mást fikázol..
  • Sanyix
    #18
    foobar2000 convert to stereo to 4 channels dsp-t bekapcsolod, és a stereot 4 csatornán nyomja :) bár nem 5.1, de sztem kvajó :)
  • haata
    #17
    Az is jó ha mp3-ból 5.1 wav
  • Shadow_THH
    #16
    az mp3 mono vagy stereo lehet csak nem?..
  • haata
    #15
    igen tudja az 5.1-t, és hangfalak is úgy vannak bekötve. Annyira hülye nem vagyok, hogyha nem tudná,akkor kérdezném.
  • bertino
    #14
    "5.1be szól, de nem 100%"

    zsír, jolvanakkor fijam, üjjle, eggyes: D
  • bertino
    #13
    hol tudja, vlszleg nem kérdezné :)
  • LeePí17
    #12
    akkor ha az erősítőd képes 5.1et tud alkalmazni...
    és a hangfalaid 5.1et alkotnak.
  • haata
    #11
    A lejátszás asztali dvd lejátszón + hangfalszett, erősítővel történne, de csak sztereoba szól.
  • LeePí17
    #10
    bocs.
    ekem ez van:
    Winamp 5.1 Full + DFX 7.502
    és 5.1be szól (de ez nem 100%)
  • NeoMaN
    #9
    nem
    ez csak eq tudtommal