40
  • Tetsuo
    #40
    IHM = Gengszter banda.
  • Morden23
    #39
    A terrorista dolgot ne keverjük ide, mert minimum 400 oldalas különtémát igényel.

    Nem durrogtalak le. Az, hogy az itt megjelenő kommentek csak betűk, és sem a hangvételem, sem az arcomon ülő kifejezés nem látható, az egy sajnálatos tény. Erre való a kocsmaasztal meg a korsó sör:)
    Ha durrogok, akkor majd a mondat végére írom, hogy "baszdmeg", vagy valami hasonló.

    Szóval én megértem, amit mondasz, és persze megjegyzem, hogy nem tudok PONTOS statisztikai adatokat a netes bűncselekmények ügyében. De a világon szinte minden munkakörben használják már a számítógép/internet kombót, és sok munkakör nem követeli meg azt, hogy konkrétan a hálózatokhoz, a "mélyebb szférákhoz" érts, csak a saját munkakörödhöz. Ha belegondolsz, ez logikus, mert nem lehet mindenki mindennel tisztában.

    Be lehet vezetni sokkal szigorúbb ellenőrzéseket az internetforgalom figyelésére, de akkor meg lázadozik a nép, hogy a nagytestvér figyel. Arról nem is beszélve, hogy az emberi hülyeség odáig terjed, hogy a mások gépébe betörő, meg hálózatokat feltörő kis PCzsonglőröket képesek ISTENÍTENI, trendinek találni, amikor szerintem inkább kegyetlenül büntetni kéne őket.
    Egy szó, mint száz, amit mrzool mond, az oké. Mindenkinek fel kell raknia a sok vacakot, ami vigyáz rá, de mást nem tehetsz. Nekem is fennvannak ilyen programok, de ettől még lehet, hogy éppen rajtam keresztül hekkelik a Pentagont. Nem tudom, hogy mennyire értesz az ilyen szisztémákhoz, de a magvételedből úgy gondolom, hogy nagyjából mélyen. De el kell fogadnod, hogy nem mindenkit érdekel ez a téma. Autót is sokan vezetnek úgy, hogy fogalmuk nincsen a soksok alkatrészről, megszerelni meg végképp nem tudnák őket.

    Szóval nem mondhatod az embernek, hogy ne vigyen magával pénztárcát, mert ellophatja a zsebtolvaj, és a pénzt drogokra költheti. Tény, de ebben a formában kezelhetetlen probléma.


  • Komolytalan
    #38
    Persze, közenincsen, mert neked nem tetszik a párhuzam. Gondolom arról se hallottál, hogy az internetes bűncselekmények kb 99.99%-a az említett távvezérelhető zombi pckről indul. Tehát a hozzánemértő láma nélkül nem lehetne feltörni katonai hálózatokat, mert ugye saját otthoni/nyilvános gépről senki se merne próbálkozni, csak zombiról. Meg nem lehetne csúnya terrorista bácsiknak pénzt utalgatni se, és talán a WTC is állna - nem mintha sajnálnám az amcsikad, de az is emberélet. Gondolom erre is megvan a magyarázatod ledurrogás formátumban.
  • Morden23
    #37
    Ez egy kicsit közenincsen téma.

    Embert ölni, sőt testi sértést elkövetni számítógéppel csak akkor lehet, ha valakit leütsz egy laptoppal.

    Ha az ÉN gépem (másé), akkor minden be van rajta állítva, vagy ha nem, és a "láma" elbasz valamit, akkor csak magamat okolhatom.
    Ha meg a saját gépe, és nagyon nem ért hozzá, akkor valószínűtlen, hogy államtitkokat fog tárolni rajta. Ha mégis, és egy vírus leöli, akkor ebből tanul, a Kürt Kft. gazdagodik, és utána már feltesz magának akármit.
  • Komolytalan
    #36
    Ühüm, vagyis ha csak a tescoba akar bevásárolni járni, akkor hadd vezethessen már autót is jogosítvány nélkül. Hiszen csak heti 10km, nem a világ. Az autó kitűnő műszaki állapotnak örvend, van benne légzsák meg minden, a gyalogoncok meg tanuljanak meg félreugrálni.
  • Komolytalan
    #35
    Ja, ez az elmélet. Amikor meg a tűzfal kérdez valamit angolul, akkor szegényke vagy kicsukja magát az adott oldalról, szolgáltatásból, vagy pedig jól megfertőzi a gépét (ezzel kárt okozva másoknak is).
  • Morden23
    #34
    Ennyi. És pont ennyi.
  • mrzool
    #33
    Feltesz egy antivírus-tűzfal-spyware kereső kombót, bekapcsolva hagyja a vindóz autoupdat-et és kész. Nehogymár ne legyen évi 10-15 ezer forintja erre, mikor a netelőfizetés havonta kerül ennyibe...

    Nem kell mindenkinek szakembernek lennie, de lássa be, tudja, hogy ez nem az ő területe, és hívjon szakembert. Szerintem ennyi...
  • Morden23
    #32
    "Aki láma, ne kapcsólódhasson pl netre, ne legyen a gépéből zombi-pc, ne lehessen róla DOS támadást, spam áradatot indítani."

    Tehát ne az kést, villát, ollót tegyük el biztos helyre, hanem vágjuk le a gyerek mindkét kezét.
  • Morden23
    #31
    Értem. Tehát pl. a barátnőm ne üljön le a gép elé, mert lövése nincsen a számítógépekhez, csak a következő dolgokat teszi:

    - gépel
    - e-mailezik
    - adatokat, infókat gyűjt a vizsgákra, feladatokra
    - msn-ezik a barátnőivel
    - megnézi az esti mozilistát

    Mindehhez lövése nincsen arról, hogy pontosan mit takar egy olyan kifejezés, hogy "firewall", "proxy", satöbbi.
    Kicsit sok ember venné ezt zokon, nem gondolod?

    Az, hogy mit tanítanak irodalom címszó alatt a tanárok, az egy más kérdés.
    Lehet, hogy azt mondja neked, hogy Ady egy idióta, és rossz költő. De ugye meg kell tanulni az önálló gondolkodást, el kell olvasni egy Ady-verset, és akkor már meg tudod állapítani, hogy neked mi a véleményed róla.
    A tanárok legfőbb dolga az, hogy elolvastassák veled Ady-t, nem az, hogy megtanítsanak egy véleményt. Persze mindenkinek van véleménye, de az nem tananyag (van, akinél igen -> az egy fasz tanár, de van ilyen).
  • Komolytalan
    #30
    Igen, a Kresz oktató is okozhat balesetet. Más kérdés, hogy vezetett km-re levetítve ritkábban okoz, mint az, aki jogsi nélkül köti el otthonról a verdát a pénteki dizsihez.
  • Komolytalan
    #29
    Az irodalom általános műveltség, de azért azt megkérdőjelezném, hogy amit iskolában az irodalom tanárok tanítanak, az tényleg általános műveltség része-e.
    Aki láma, ne kapcsólódhasson pl netre, ne legyen a gépéből zombi-pc, ne lehessen róla DOS támadást, spam áradatot indítani. Az irodalom szép dolog, de ha nem tudod az anyám-tyúkját, még nem fogsz vele kárt okozni más embereknek. Ha valaki az informatikához nem ért abszolúte és úgy ül le a gép elé, az kárt okoz a gép tulajának (aki nem biztos hogy ő), de ami a rosszabb, másoknak is.
  • Morden23
    #28
    Ellenben lehetne 4 infódiplomád sem, mégsem tudnád azt megcsinálni, amit pl. én (ez nem személyeskedés, csak általánosítás volt).

    -> ezt úgy értettem, hogy én is sokat vagyok gép előtt, és többek között bizonyos programokkal végzem a dolgaimat.
  • Morden23
    #27
    Az irodalom általános műveltség. Egy kicsit más tészta.

    Ez a "nem ért hozzá, ne üljön gép elé" dolog elég érdekesen hangzik. Mégis, ezt hogy érted? Nyilván nem fog programozói állást kapni egy olyan ember (pl. én), akinek lövése nincsen az infóról.
    Ellenben lehetne 4 infódiplomád sem, mégsem tudnád azt megcsinálni, amit pl. én (ez nem személyeskedés, csak általánosítás volt).
  • Komolytalan
    #26
    Bár ennyi erővel én sose fogom pl az irodalmat használni, szóval azt is minek tanítani.
  • Komolytalan
    #25
    "Szerintem amit te mondasz (ezek a régi szarságok, meg infótörténet), ki kéne dobni az ablakon, mert senkit nem érdekel. Akit meg érdekel, az úgyis SzAKOSÍTOTTAN ezzel foglalkozó helyet választ."
    Viszont a dolog másik oldala meg ott van, hogy aki nem ért hozzá, az ne ülhessen számítógép elé. Elég komoly károkat lehet okozni már vele ahhoz, hogy itt is megköveteljenek egy legalább annyira komoly jogosítványt mint a gépjármű vezetésnél.
  • Komolytalan
    #24
    "és ne túrbócon és túrbópacalon oktassanak vagy kvikbéziken"
    Mé, szerinted ha vizsuálstúdióban vagy javaban kezdenék oktatni a gyerekeket, nem fosnák le a helyszínen a bokájukat tőle (tele pointerekkel/classokkal meg minden fölösleges sz.rsággal)? Mert szerintem igen. Nagyon is helyes, hogy egyszerű, korrekt nyelveken (pl pascal), vagy nem annyira korrekt de még 1szerűbbön (pl basic, logo) kezdik el a kölykök a programozás tanulást. Más kérdés hogy mi keresnivalója van programozás oktatásnak az általános képzésben, főleg mikor arra képtelen az általános iskolások 70%-a, hogy 1 rejtett fájlt megtaláljon a gépén név alapján.
  • Komolytalan
    #23
    "Esetleg az info tanárok 80%-át érdemes lenne korszerűsíteni, hogy végre ne ezeréves fox.RO-t meg dibézt meg semmitérő forntpéjdzset, és még annál is kevesebbet érő ezeréves novell netware-t oktassanak..."
    Ezt segíti az, hogy megemelik a kötelező óraszámukat 20 v. 25%-al, már nem emlékszem. Így biztosan több idejük lesz arra, hogy a terültükön továbbképezhessék magukat. Szintén sokat dob a dolgon, hogy egy infotanárnak ugyanannyi órát kell tartania mint 1 töritanárnak, holott az infotanár tudása elavul kb 2-5 évente, a töritanáré meg pár száz évente.
  • Morden23
    #22
    Tényleg nem tudom, mert sem közöm, sem affinitásom nincsen hozzá, szóval beleszólni sem akarok :)

    Azzal egyetértek, hogy felületes és ügyetlen tanítási mód tök felesleges, mert akit nem érdekel, annak minek, akit meg érdekel, az beljebb nem lesz tőle.
    Bár mondjuk az is igaz azért, hogy egy rendezőnek is meg kell tanulnia, mi az a burlesk, szóval azért lehet, hogy annyira nem semmirekellő tudás az sem:)
  • sonicXX
    #21
    Ne hidd hogy informatikai szakon jobb az info oktatás. Amúgy a szakmai részét elsősorban erre értettem természetesen.
  • Morden23
    #20
    SonicXX, igazából amiről te beszélsz, az egyfajta oktatásügyi reform inkább, aminek nagyon is lenne helye, de ez most mellékes.

    Én nagyon régen tanultam számítástechnikát (nekem kb. azt mondogatták, hogy "Ne nyomd be a turbógombot, mert az nem tesz jót a gépnek), de az az igazság, hogy nem is használom ezt a tudást.
    A programozást, programnyelveket stb. NEM kell tanítani, csak olyanoknak, akik ezzel akarnak foglalkozni. Ha jobban meggondolod, akkor elég szűk a réteg, akinek ez hasznos lenne. Sem egy jogásznak, sem egy közgazdásznak, sem egy kőművesnek nincsen szüksége ilyen ismeretekre, amiket te mondasz.
    Szerintem amit te mondasz (ezek a régi szarságok, meg infótörténet), ki kéne dobni az ablakon, mert senkit nem érdekel. Akit meg érdekel, az úgyis SzAKOSÍTOTTAN ezzel foglalkozó helyet választ.

    A megoldás szerintem az oktatás további szakosításában rejlik, de ez meg már egy tök más téma.
  • sonicXX
    #19
    Sztem ne tépjétek le ezért egymás fejét mert tök értelmetlen.

    Cikkhez: a cikk nagyon jó, tetszik.
    Vélemény: ez az informatikai politika egy kalap sz*rt se ér, parasztvakítás. Az iskolákban általánostól felsőoktatásig ugyanolyan nullszint az informatikai képzés szívnonala többnyire (tisztelet a kevés kivételnek), és ezen ez a program nem fog változtatni. Pedig azért józan paraszti ésszel belátható, hogy az információs társadalmat alapjaiban az informatikusok építik fel, mivel ők írják a szoftvereket és ők tartják karban a hálózatokat. Esetleg az info tanárok 80%-át érdemes lenne korszerűsíteni, hogy végre ne ezeréves fox.RO-t meg dibézt meg semmitérő forntpéjdzset, és még annál is kevesebbet érő ezeréves novell netware-t oktassanak, illetve hogy ne 2 év menjen el egy k*rva középiskolai képzésből a teljesen elmaradott technikai háttér ismerete (ami már a 90-es években is 5 éve nem volt aktuális), és ne túrbócon és túrbópacalon oktassanak vagy kvikbéziken, hanem fektessék a hangsúlyt a vizuális nyelvekre és a web-es nyelvekre. Nevetséges, siralmas, és szánalmas ami informatikai képzés címe alatt itthon folyik. Közröhely.

    Személyes vélemény: a cikkben közölt fényképen látható embertől automatikusan elfog valamiféle hányinger. Esetleg egy nem önérdekelt embert is választhatnának erre a pozícióra, és akkor esetleg lenne haladás is. Esetleg.

    De szép álom is lenne. TÚL SZÉP.
  • Morden23
    #18
    Turul, ők mióta a szomszédaink? :)

    Blackluck: nem hasonlították őket a szellemi fogyatékosokhoz, ahogyan a kistelepüléseken élőket, meg az alacsony iskolai végzettségűeket sem.
    Eltérően más országoktól (pl. tőlünk nyugatra) a nőknek kisebb szerep jut ilyen jellegű üzletágakban (vagy csak személyi tudásban), mint a hasonló végzettséggel/munkakörrel rendelkező férfiak (ennek pont az a lényege, hogy nem végzettség vagy munkakör alapján készítik a statisztikát). Magyarán szeretnék fejleszteni a digitális írástudását a 8 általánososnak, a falusiaknak, a fogyatékosoknak és A BURDAASZONYOKNAK. Itt nem a XXI. század üzletasszonyát értik a frázis alatt.
  • HuAn82
    #17
    Ezek "picit" távoli szomszédok nem?
  • Blackluck
    #16
    "digitális írástudás program időseknek, alacsony iskolai végzettségűeknek, kistelepülésen élőknek, fogyatékkal élőknek, NŐKNEK (cél az átlagos európai digitális írástudás elérése)"
    Én ezen akadtam ki, miért tekintik a nőket elmaradottabnak, vagy miért hasonlítják őket a szellemi fogyatékosokhoz???
  • turul16
    #15
    Kormányzati határozat Linuxra váltásra
    Hasonló a Argentína, Mexico, Costa Rica, Venezuela hozzá állása.

    Kína: Red Flag Linux.

    Sok tanulmányt találtam, amely arrol szól, hogy menyit takarítanak meg a váltásal, cégek/kormányok, erre elhatározták, hogy váltanak.
    Esete felé, ha addig, valaki nem linkelne be már lezajlott átállásokról szóló doksit, akkor googlizek neked párat, most tanulnom kell..
  • mrzool
    #14
    Onnan lesz konkrétum, hogy adsz esettanulmányokat. Ha valóban úgy lenne, ahogy beállítod, én is találkoztam volna 2 hetente ilyen cikkekkel. Viszont mivel te amúgy is olvasod ezeket, nyilván nem esne nehezedre belinkelned párat...

    "Esetleg van konkrétumod a bukásrol?"

    Hahó, ti jöttetek a nagy sikerrel, először azokról kérném a bizonyítékot. Egyébként ha már bukás: mond neked az vmit, hogy müncheni linux projekt, vmware vásárlás, hogy tudjanak vindózt futtatni?
  • turul16
    #13
    Most googlizhaton neked 1000 ilyesmi cikket. Mittöl lesz konkrétum ? Miböl gondolod, hogy bukott ? Esetleg van konkrétumod a bukásrol?
  • mrzool
    #12
    Az a 2003-as német projekt eléggé elbukott, egyébként pedig nincsenek kéthetente hasonló cikkek. MONDOM ADJATOK KONKRÉTUMOKAT! Olyan nehéz?
  • turul16
    #11
    Itt egy 2003 -as cikk, kb. két hetente lehet találni hasonlókat... Németország
  • mrzool
    #10
    Mondom tényeket. Milyen rendszerek, milyen állami szerveknél, mióta, etc...
  • zakika
    #9
    szlovakiaban hol pontosan? mert olyat meg nem lattam
  • szombi
    #8
    Szlovákia, Ausztria.
    De nekem a winfos kell...
  • mrzool
    #7
    "Mikor várható, hogy szomszédainkhoz hasonlóan nyiltforrású rendszereket használnak a hivatalokban.. ?"

    Ez pontosan hol is van? Tényeket ha kérhetnék, nem mendemondákat...
  • Darth Sith
    #6
    én bizakodó vagyok a következő 4 évvel kapcsolatban, viszont egyet értek a cikkíróval, hogy egységes stratégia és koncepciók nélkül, csak széthullás lesz, de fejlődés nem. Bár amíg mindenre elköltik a pénzeket, új Audik, új bútorzat 2 évente a parlamentbe és társaikra, addig ne várjuk jelentős fejlődést.
  • PíszLávJuniti
    #5
    Ha valaki nagy pénzt akaszthat le belőle, akkor azon nyomban lecserélik.
  • turul16
    #4
    Mikor várható, hogy szomszédainkhoz hasonlóan nyiltforrású rendszereket használnak a hivatalokban.. ?
  • Deffyant
    #3
    a kakaó-biztos számítógépek óta néhány hejen tényleg nem sok a különbség :)
    nah de hogy 1 kicsit pozitív is legyek: ha ezt tényleg mind elérik akkor megemelem a kalapom előttük. de ha nem :)
  • Enlight
    #2
    Erről az IHM-ről nekem állandóan az Irigy Hónaljmirigy ugrik be :)
  • Mentoloshurkaka
    #1
    "# 2010-ig minden településen elérhető áron lesz szélessávú internet,
    # folytatódik a Közháló program,
    # biztosítják a távmunka-végzés feltételeit,
    # szoftverek az oktatásban, a fiataloknak (tanuláshoz, munkához, magánélethez),
    # elektronikus tananyagok egységes magyar és európai piacának elősegítése,
    # a Jövő Házának bekapcsolása a hasonló oktatási és tudományos technológiai központok nemzetközi hálózatába,
    # digitális írástudás program időseknek, alacsony iskolai végzettségűeknek, kistelepülésen élőknek, fogyatékkal élőknek, nőknek (cél az átlagos európai digitális írástudás elérése),
    # szélessávú tartalommal foglalkozó vállalkozások és üzleti tartalmak létrehozásának ösztönzése,
    # a Nemzeti Digitális Adattár és a Nemzeti Audiovizuális Archívum fejlesztésének folytatása,
    # 2010-ig minden könyvtárban és iskolában hozzáférhető digitális tartalmak. "

    Blablablablablablablablablablablablablabla