63
Most volt az úr a Fábry-ban, engem nagyon megfogott. Ki mit tud róla?
  • Shadow_THH
    #1
    Gyönyörű választékosan beszélt, élmény volt hallgatni a történeteit, mégha nem is voltak viccesek.
  • mucsácsó
    #2
    azki? :D
  • Lacee
    #3
    tök ismert mesemondó fazon, ezzel foglalkozik már évek (évtizedek?) óta. nagyon élvezetes, főleg élőben :)

    gyors google:

    Berecz András nótafa, népmesegyûjtõ, folklórkutató, elõadómûvész és tréfamester is egyben. Ahogy õ nevezi magát: álomszövõ, amit éjszaka álmodik, nappal mesévé hímezi. Úgy peregnek nyelve alatt az ízes szavak, mint nagyanyja keze alatt a rokka.

    A mesemondás örömét kunhegyesi édesanyjától kapta, aki nem merte leengedni gyermekét a pesti utcákra, ám meséivel, dalaival odabilincselte fiát a konyhaszékhez. Ezeket a meséket fonta tovább négy gyermekének esti mesévé, majd felnõtteknek ízesítve szétterítette a Kárpát medencében. Néhány rojtját áthozta nekünk az Óperenciás tengeren túlra. "Úgy pergett a nyelve, mint kecskebogyó a jégen." Ritka szép székely beszédével csiklandozta a közönséget. Szüntelenül gurgulázott ajkunkon a kacaj, ahogy torkán öblösen föltörtek a tiszta forrású, rég elfelejtett szavak: " Mögyök a högyön, lábujjhögyön,
    hogy a kutya mög né ögyön."

    Meséit dallal pihentette. Ritkán hallott rezgõs nótáinak "utolsó hangját úgy billegtette, mint Duna, hátán a lámpafényt. Akkor jó a hang, ha integet, mint a nyárfalevél." András torkában bizony integetettek, s felemeltek vele bennünket.

    Meséi bölcs, tanító mesék, a kis ember csodálatos gyõzelmeirõl a világ nagyjai és hatalmasai felett.

    Kedvenc hõseit: Ádányot, Luci Ferit, majd a fájin pofa bõrû bécsi labanc legényt és a bivalyerõs muszkát fél tenyerén hordozó II. Rákóczi Ferencet hozta el nekünk varázsszõnyegén. Meséi pedig szélesedtek, mint Luci Feri tenger fenekérõl felhozott pici földje az Úr markában. "Barátom, ha addig való életedben nevettél sokat" állítom, hogy ezen az estén nevetõ görcsöktõl olyan göcsörtös lett a magyarház, hogy még most is egyengetik.

    Régi, elmés közmondásokkal bocsátott útra bennünket. Búcsúzóul egyet önöknek is átnyújtok: "Szél a marhát, ha feldönti, a kecskét az égen keresd!"
  • Vlala #4
    Tényleg jó fej, én is néztem.
  • Maco13
    #5
    kurva jó arc :)
  • Shadow_THH
    #6
    gondolom hang állomány nincs senkinél :)
  • jazzy
    #7
    Elvezet volt nezni valoban, ilyen embereket kene inkabb hivni nem Kapócs Zsókát, szerintem. Valasztekosan szepen artikulalva beszelt es nekem tetszettek a tortenetek is:)
  • jefferson83
    #8
    Én is tudtam volna még hallgatni jó sokáig
  • Shadow_THH
    #9
    kép
  • Ted Beneky
    #10
    Nagyon jó volt és legalább Fábry is hagyta beszélni. Az embernek ilyen képes beszéd után szinte fáj egy mai "sztár" nyögdécseléseit, egysíkú, lapos beszédét hallgatnia.
  • Árnyvadász
    #11
    Én szarrá röhögtem magamat. Voltak azért nagyon jó poénok. Az elmesélés, hangsúlyozás, meg maga Berecz András: Szenzációs!
  • Roger6
    #12
    Szerintem is voltak jó poénok, nagyon jó fej fazon!
  • Voltan
    #13
    Tényleg nagyon jó volt. Furcsállom, hogy egész eddig nem hallottam semmit róla.
  • Crazygirl
    #14
    mivel foglalkozik ez az ismeretlen ember? :)
  • Shadow_THH
    #15
    #3 mesemondó
  • Láma!
    #16
    én sajna nem láttam. de rtl honlapon meg lehet nézni nem? na majd vasárnap megnézem.
  • Csuhai G
    #17
    Szerintem is nagyon jófej ember!
  • jefferson83
    #18
    Csak ,hogy hanganyag is legyen. Az egyik előadása a mesemondásról (16MB):

    Berecz András
  • 2XP
    #19
    Nekem is nagyon tetszett, és a poénok is jók voltak :)
  • Shadow_THH
    #20
    thx
  • Gladiator
    #21
    Szétröhögtem magam tegnap. Mikor mondta, hogy:

    Na, de abba is hagyom a mesélést, hisz annyi csuda dolog történt ottan, hogy novellák telnének meg vele, ha folytatnám.

    Vagy vmi ilyesmi. Vkinek nincs meg a tegnapi fábris szereplése?
  • RatBaG #22
    eszméletlen fazon, levegőért kapkodva nevettem a beszélgetés alatt
  • Dj Faustus #23
    A Fábri műsorban elhangzott Berecz András-interjú szöveges átírata.
  • EmThor
    #24
    volt szerencsém élőben hallgatni, csodálatos volt!
  • Gladiator
    #25
    ez nem jó. nincs meg a hangsúly és a tájszólás. de azért köszi
  • Gladiator
    #26
    nem is ez a szöveg hangzott el. volt ami nem is volt benne, és volt amit kihagytak.
  • Dj Faustus #27
    A TV-ben leadott műsort megvágják (a véges műsoridő miatt).
    Másrészt valószínűleg ez a "zanzásított" változat.
  • Gladiator
    #28
    azt tudom, hogy megvágájk, de a szöveg akkor is teljesen más. eleve az, hogy "zanzásított" a másik, hogy nem tartalmazza az összes történetet. pl. mikor szétbontotta a repülőt.
  • Hay
    #29
    Hi!
    Hááát, örülök, hogy itt az SG-n nyílt egy topic Andrisnak :-)))
    Magam néptáncoltam elég hosszú ideig, és volt szerencsém többször "dolgozni" vele, s a mai napig jó barátságban vagyunk - bár manapság már rikán találkozunk - lévén a lakhelyünk közti kb. 150 km.
    Szgépen elérhető anyagom csak népzene van, bár aki szereti e műfajt, az az éneklését is roppant élvezi.
    Igazán élőben a 'zigazi csuda, látni a mozdulatait, szemjátékát, ahogy bánik a hangjával...
    Ha érdekel vkit, szívesen "mesélek" Andrisról közös emlékeket.
  • 2XP
    #30
    Szívesen hallgatjuk :)
  • Gladiator
    #31
    de gyorsan elfelejtettétek a topikot.
  • jefferson83
    #32
    Lesben várjuk az újabb infókat :)
  • Shadow_THH
    #33
    nem volt info ami életben tartsa
  • Hay
    #34
    Bocs, ígértem, s igyexem is.
    Pl.
    '90-ben mentünk a Kamara "fesztivál"-ra, ez a 70-80-90-es évek legelismertebb kamara jellegű néptáncos "összejövetele" volt - amatőr vonalon. (Amúgy a 2 évente megrendezett szolnoki Országos Néptáncfesztivál fémjelezte a "mértékadó" megmérettetést az említett évjáratokban - de erről majd később, további érdeklődés mellett.) Ekkor profi vonalon, a meglévő Állami Népi Együttes, Honvéd Művész Táncegyüttes, néhány stb. mellett jelen volt az "Államiból" továbblépő Kodály Kamara Táncegyüttes: tagjai a roppant tehetséges - mint koreográfiailag, mint tánctudásban kiemelkedő - fiatal nemzedék jeles alakjai - "Zsura, "Batyu", Balla Zoli, Lévai Peti, Berta Tibi, s ők párjai, Zsuzsa, "Fecske", Zsuzsi, Erika, Tibi nője-neve nem ugrik be... bocs, Tibi... -
    No.
    Próbálom rövidre fogni. (Nem nagyon lehet.) A Kodály Kamarának Batyu&Fecske megalkotta a "Juhait kereső pásztor története"-t, s mivel '90-ben "lejártak" hozzánk okítani, ezt "ránkvezették" az említett találkozóra. A tanulási folyamatról regényt lehetne írni - ilyesmi glosszán amúgy gondolkodom is -, de mos Berecz Andris.
    Kis csapatunk (kamara fesztivál!) izgatottan várta színpadra-lépésünket (Kodály Kamara tánca!), táncosok-zenészek rendben, de Andris?! Azt tudtuk, hogy vonattal jön a fellépés reggelén Bp-ről, néhányan ki is mentünk elé, de a vonatról nem szállt le... Negyed óra a műsorig, Andris sehol (pl. időnként az akkor még divatos "stoppal" jutott el ide-oda), mi amúgy is kissé idegesek, Kelemen Laciék (Ökrös zenekar) nem annyira... 10 perc...
    Na, mondom, ez ("Juhait kereső pásztor története") egy mesére épülő "story", tehát nekünk annyi. Színfalak mögött pálinka-búslakodás másik együtteseknél, 3. (pálinka)helyen Andris meséli helyszínre megérkezésének kalandos törénetét - kalandosan.
    ANDRIS! Mennünk kéne!
    Anris: "Mé, [becenevem], má' idő vón?"
    [becenevem]: "fél perc..."
    Andris: "Hááát, nézzétek el... de később befejezem... Te, [becenevem], nem innál velem?!"
    [becenevem]: Utána, Andris, sokat...
    (Mindez nyilván, nem szó szerint, de akár úgy is idézve.)
    Bementünk, sajna csak VHS-n van meg itthon... Mármint a műsor...

    Rengeteget lehetne csacsogni akár csak erről is, de mint láthstó, még rövidítve is elég hosszú...

    Egyebek jöhetnek?
  • Hay
    #35
    láthstó=látható
    Tudom, "így" elmesélve nem egy nagy élmény, persze én hozzá-vissza-képzeltem a 16 évvel ezelőtt történteket...
  • jefferson83
    #36
    Én szivesen hallgatom, olvasom a történeteket :)
  • jefferson83
    #37
    szívesen hupsz
  • 2XP
    #38
    Cigány "valóságshow" kell a népnek :( Vagy legalábbis a média azt hiszi, hogy az kell.
  • 2XP
    #39
    Jöhetnek még történetek :)
  • Hay
    #40
    ...mint említettem, igazándiból "A tanulási folyamatról regényt lehetne írni...", ám most csak pár sort.
    A tánc alapvetően mezőföldi (tájegységhez kötődő), ami indult egy férfi decsi verbunk szólóval, ezt követte egy mezőföldi (1 páros) lassú és friss csárdás, majd 3 pár ugrósa. E táncokat ölelte körül maga a mese, a "Juhait kereső pásztor története" (ami egyébként rengeteg tájegységen fellelhető, az adott kultúra "függvényében" változva-elmesélve). A tanulási folyamat elején csak a tánc részt vettük, az "alapzenekarral". Amikor táncilag összeált a "műsor", akkor jött csak le Andris, akiről mi akkor már hallotunk, ill. többször láttuk-hallottuk táncháztalálkozókon, személyesen akkkor ismertük meg. Csuda egy pofa volt, részünkről meg nagy rácsodálkozás ... nem nagyon lehet ezt leírni - persze ha regényt-novellát írnék, nyilván megszemélyesíteném-megszólítanám -, de a megjelenése, köszönése, tétovának tűnő
    - Most merrehová álljak? -
    mondatai korán kikezdték a már amúgy is fejlett humorni-vágyásunkat. Akárhányszor mesélt az egyes táncrészek előtt/közben/után, egyformán sohse hallottuk a keresgélő juhász esetét, és amit meg fel nem lehet eleveníteni, az a különböző megtalálási módok, s azok körítéseinek rekeszizomvastagító gondolatai... Arra konkrétan emlékszem ennyi év után is, hogy az amúgy szokásos 3 órás próba kissé elhúzódótt "Andris miatt", no meg utána is egy kicsit dumáltunk, ugye...
    A Kamara Fesztivál után "hazai pályán" is bemutattuk e művet - természetesn Andrissal a mesélő szerepében -, na, ennek a VHS-e megvan, bár kissé elmosódott. Ha lesz egy kicsiny több időm, megprósza a hangot mp3-ba átlendíteni, s aztán ide betenni :-)