65
  • Magnetic
    #1
    Gratula érte!
  • djukel
    #2
    Isten elkuldhette volna ezt egy floppyn is, igy nem kellet volna 16 evet szopni vele.
  • Zedas
    #3
    :)
  • Killgore
    #4
    Gratulálok!
  • cipo000
    #5
    Grat. Végre van ma is valami biztos eredmény nem csak találgatás.
  • juzosch
    #6
    Kb évente jön a hír, hogy feltérképezték az emberi génállományt.
  • irkab1rka
    #7
    Én is szívesen írnék ide egy buta hozzászólást, csak most nincs semmi ötletem.
  • rigidus
    #8
    Ez toled ujdonsagnak szamit. :-)
  • nearo
    #9
    Buta hozzászólás?
    Höhö...
    Hogy tetszik a nickképem?!?
  • szombi
    #10
    Lehet, hogy egy floppyra nem fért volna rá. Esetleg egy DVD-re...
  • Tripax
    #11
    Silányodó génjeinkre ráférne már egy génfrissítés.
  • Radnix
    #12
    Szerintem amikor kifejlesztik a Blueray lemezt azon kűdte volna a God a cuccot csak hamarabb feltérképeztük mint ahogy kifejlesztettük a Bluray lemezt
  • craesh
    #13
  • Diocles
    #14
    Azt írja az abc: az emberi génállomány legföljebb 25000 génből áll.
    Egy gén 4 féle lehet, vagyis olyan mint egy 4 állású kapcsoló. Egy négy állású kapcsoló, az 2 bittel leírható. Tehát az emberi génállomány leírható kb. 50000 bittel, ami
    50000/8/1024=6,1kB

    Ha ez igaz, a Bluray lemez kicsit túlzás. Ugyanakkor keveslem is nagyon ezt az adatmennyiséget, meg már fáradt is vagyok, úgyhogy aki észreveszi hol rontottam el a számolást, szóljon!
  • Diocles
    #15
    Na jó, megfejtettem. A gén az nem bázispár (az emlegetett kapcsoló). Egy gén rengeteg bázispárból áll, szóval elehet elfelejteni, amit mondtam.
  • Diocles
    #16
    Ha már belefogtam ebbe a marhaságba befejezem. Utánanéztem: az emberi génállomány 3 milliárd bázispárból áll.

    3x10^9*4/8192/1024=1430

    Szóval kb. 1430 MB... DVD-re már ráfér. Okosabbak kijavíthatnak.
  • Zsoldos
    #17
    egy kis tomoritessel ottvan az egy cd-n is :)
  • Zsoldos
    #18
    Isten lekuldte a bluray lemezen mar reg, de Arisztotelesz kicsit meggorbitette es hatvakaronak hasznalta.
  • Szefmester
    #19
    XD
  • samcarter
    #20
    Ezt az adatbazist egyszer majd a gyerekek fogjak protein-tetriszjatekhoz hasznalni agytornanak. Amikor majd kello szamitasi kapacitas all majd a rendelkezesre, kiderul, hogy hasznalhatatlan az egesz, mert tobb ember dns-et kevertek ossze. Sajnos tobbet nem mondhatok.....
  • Darth Sith
    #21
    Gratulálok!! Ez aztán az eredmény!

    Egyedül ott a buktató, hogy amíg a gyógyszergyártól nem akarják kiadni az ellenszerét valamilyen betegségnek, mert sokkal jobban megszedhetik magukat, vmi gyengébb hatásúból, addig úgysem fogják. Itt is a pénz beszél, pedig emberi életekről van szó... no comment
  • samcarter
    #22
    ..es eljo a sotetseg...
  • samcarter
    #23
    Egy bazisparnak 4 allapota van, emeld a 4-et 10e9 re, es utanna dumalj...
    1 dvdre rafer mi?
  • Diocles
    #24
    Mondom az okosabbak. Szorozni kell nem hatványozni. Annyit azért elnéztem, hogy nem 4-et, hanem 2-t.
  • samcarter
    #25
    hmm.. alljon ket bazisbol, mindegyik 4 variacioval.. Mennyi is lesz az eredmeny? Szerinted 8 szerintem 16.. En nyertem?
  • Diocles
    #26
    Nincs mindegyiknek 4 variációja. Egy adott bázishoz, már csak egy másik bizonyos bázis kapcsolódhat, tehát ha az egyik 4 féle lehet, a másik már csak 1. Tehát elég a bázispárok egyik tagját rögzíteni. Azaz szerintem 4 féle variáció van (2 bit) szerinted 16. Nem zárom le a vitát, jöhetne már valami biológus, én csak számolgattam itt hajnalban.
  • samcarter
    #27
    AT GC ugye parban van, de egy triplet monjuk lehet AGT vagy ha az A t megforditjuk lehet TGT. Ekkor viszont mar mas aminosav fog keletkezni belole. Na errol ennyit.
  • Diocles
    #28
    Aha, és tripletekkel meg mindennel együtt összesen 16 van, ami úgy jön ki, hogy 4x4?
  • samcarter
    #29
    Egy tripletnek 64 variacioja van ami tobb mint eleg a 22 aminosavhoz. A 16 a ket bazisnal jon ki. Egy triplet harom bazispar.
  • samcarter
    #30
    De sikerult osszezavarnalak ez a lenyeg :DD :P
  • samcarter
    #31
    Ha ugy lenne ahogy te gondolod, nem lenne eleg 3 bazis a 22 aminosavhoz. 3x4=12 :P
  • samcarter
    #32
    64=4^3
    1 milliard 4^10e9, vagyis kuvasok...
  • Diocles
    #33
    Értem. De attól egy bázispárnak még elég a 2 bit. (4 variáció) ha rögzíteni akarod akármilyen adattárolóeszközön.
  • Diocles
    #34
    4^10e9 (gondolom bit) --> erről meg annyit, hogy megkockáztatom, hogy egyellőre a Földön nincs ekkora tárolókapacitás együttvége.
  • Diocles
    #35
    Szerintem nem érted, hogyan gondolom.
    Szerintem van 4 variáció:
    AT; GC; TA; CG
    Szerinted van 16:
    AT; GC; TA; CG
    AT; GC; TA; CG
    AT; GC; TA; CG
    AT; GC; TA; CG
  • Diocles
    #37
    Fogalmam sincs, azt samcarter írta, a magamét meg már javítottam.
  • dez
    #38
    Közben már töröltem, mert láttam, hogy mások is írták. (Meg mást is írtak, és még emésztem.)
  • Diocles
    #39
    Oké, én tudok valahogy üzenetet törölni v. szerkeszteni, mert már eléggé teleszemeteltük ezt a témát?
  • dez
    #40
    Nem kell a bitek összes variációját külön tárolni, csak a biteket... :)
    3*2 bit, az 6 bit, ami magában hordozza a 64 variációt.
  • dez
    #41
    Ha reggelsz, akkor néhány percig lehet törölni/szerkeszteni. (Szal ennyivel vissza már nem.) De szerintem nem baj, mert nem off-topic.