705
  • Testudolius
    #81
    Mi egyebet tehetett volna, még? Hirdetjük a bűnbocsánatot is. Bocsánatot kértünk egy múltban elkövetett hibáért. Nagy hiba. De ha tudsz valamit, ami jobban kifejezi a megbánást, mondd csak majd dobok egy mailt a Szentszéknek. :D
    Amúgy ha már inkvizíció, akkor megjegyezném, hogy nem csak a vérengző papok eszköze volt a dolog, ha jól tudom. Nemesek és befolyásos földesurak is intézték a dolgaikat vallási köntösbe bujtatva, csak ez elfelejtődik...
  • Kelta
    #82
    a hit röl meg annyit, hogy én elég régota Hiszek benne, hogy megnyerem a lotto 5-öst, 30 éve:) de még nem...
    vagy hihetek abban hogy tudok repülni....de nem!
    a hit nem bizonyiték semmire, max. arra hogy te hiszel valamiben, de aZ ATTOL MÉG NEM LESZ VALOS DOLOG. BEZONY...
  • Mardel
    #83
    Bocs az elírásért, Pilátus. Remélem nem sértettem meg ezzel a hívők lelkivilágát.
    Ha igen, akkor meg majd kiheverik!
  • Testudolius
    #84
    Remélem, hogy folyik több helyen is intelligens párbeszéd hivők és nemhívők között, ahol senki sem fujjog. Csak tudod a jelenlegi média nem éppen párbeszédre és mély vitákra épül. Mindenből egy keveset megmutatunk. Így hitről beszélni nem lehet.
    Amúgy ha már hit, hát igazából mindez nem lényeg. Nem fog senki egy internet-vita során megtérni, vagy kitérni. Ez nem ilyesmin múlik, pont azért mert hitről és nem tudásról-tényekről van szó.
    A Bibliának sem a tények képezik a lényegét, hanem a mögöttes tartalom, a mondanivaló.
    Amúgy pedig nem olyan mint Pilátus: ő kivonta magát a felelősség alól, mi beismertük a hibát.
  • Mentoloshurkaka
    #85
    Fejezze ki a megbánást azzal, hogy ossza szét az egyház vagyonát a rászoruló szegény emberek közt. Több értelme lenne.
  • Testudolius
    #86
    Csak tudod, ha az egyház szétosztaná mindenét, csönben hallgatná, ha rágalmazzák, akkor igen hamar szétcincálnák. Nem csak szivet észt is kaptunk...
  • Mardel
    #87
    Marx az mondta, hogy: "A vallás a nép ópiuma."
  • Testudolius
    #88
    Nem a hit által lesz valós dolog, a valós dolgok teremtik meg a hitet. De ez abszolut személyes élményeken alapul, így ezen kár vitázni sztem :)
  • NeoMaN
    #89
    Ígyvan.
    Talpig aranyban prédikálnak.
  • Mentoloshurkaka
    #90
    jó neked hogy hihetsz valamiben. Régen énis hittem mégis félnyomorék lettem.
  • Testudolius
    #91
    Marx nyomán létrejött Sztálin és a Szovjetúnió... :)
    De ezzel már nagyon eltérünk a témától. :D
    Ez már nem az Egyház kritikája, hanem vallás kritika. Az pedig TÉNYLEG messze van ettől a könytől...
  • Tiberius B
    #92
    1. a könyv tényleg leírja az elején, hogy az egészből mennyi igaz, a többi meg kitaláció.
    2. a Biblia Ó-testamentuma a Könyvek könyve, bölcsességekkel és tanításokkal van tele, nameg történelmi eseményekkel, persze ferdítéssel
    az Új-testamentum meg Jézus életéről szól, nem?
    3. a Biblia Ó-testamentumi részét az írók szerint 7-féleképp lehet értelmezni!
    4. vissza a katolicizmushoz: tény, hogy az egyház eléggé megnyirbálta a Bibliát, és sok-sok könyvet kivett belőle és eltett a könyvtárában
    5. az inkvizíció ott romlott el, hogy egy spanyol rend kezébe került
    6. az egyház maga, mint szervezet eltévejedett többször, miért? mert egy szolgáltató! vmiből neki is élni kell
    7. csakhogy meglegyen a szám:-)
    véleményem szerint Jézus élt, tuti biztos, hogy 33 évesen már volt felesége, mivel zsidó volt, az már másik kérdés, hogy sokminden nem 2000 éves hagyomány az egyházban!!!
    vmi csak kb. 500 éve 2000 éves hagyomány ()
    a Bibliában baromi sok a félrefordítás, ill. értelmezés
    erről beszéltünk ma az iskolában, még az Új-testamentum is értelmezhető szimbulikusan, sőt!
    asszem ennyi, légyszi ne kövezzetek meg!:-)
  • Mentoloshurkaka
    #93
    Jézus arámi volt
  • Mardel
    #94
    "Nem a hit által lesz valós dolog, a valós dolgok teremtik meg a hitet. De ez abszolut személyes élményeken alapul, így ezen kár vitázni sztem :)"

    Hiszem, ha látom.
    Látom, ha hiszem Sztem ez mind a hit kérdése...
  • Kelta
    #95
    egyébként az hogy jézus isten fia az csak asszem valahol egy 300 körüli pápai zsinaton szavazták meg.
    asszem alig 1-2 többlet szavazatot kapott, képzeljétek el, ha le szavazzák, mennyivel más lenne ma a világ......
  • Mentoloshurkaka
    #96
    ettől az egytől eltekintve sokmindenben igazad van
  • Tiberius B
    #97
    Sztálin egy pöcs volt és a SzU-nak se volt túl sok köze Marx elveihez!
    legalábbis történelem tanulmányaimból eddig ez van
  • SZEG007
    #98
    bizom benne hogy a cikk iruja nem irt baromságot, ha mégis akkor én kérek elnézést, de ait a #66 hozászolásba irtam azt továbra is tartom.
  • Testudolius
    #99
    Bár nem ismerek túl sokat, de minden bizonnyal vannak olyanok, akik ateisták voltak és valamilyen élmény hatására tértek meg. Nem akartak látni mégis hinni kezdtek.
  • Mardel
    #100
    "Bár nem ismerek túl sokat, de minden bizonnyal vannak olyanok, akik ateisták voltak és valamilyen élmény hatására tértek meg. Nem akartak látni mégis hinni kezdtek."

    Igen régen volt ilyen, vagy elfogadod a kereszténységet mint, egyedüli vallást, vagy meghalsz. Szép kis élmény...
  • Bohun
    #101
    "Nem rágalmasz senkit, de arra sem utal, hogy vakon higgy benne. De azért lövésed nekem sem sok van az egészről és ott virít benned a csorda szellem: ha sokan űzik (hiszik) akkor igaz."
    Van teológus ismerősöm, hidd el tudom mit beszélek, legalábbis van egy alapvető műveltségem a dologból.

    "Az egyház tagok nemfognak utánajárni a dolgoknak, mert féltik az életüket. A hívők meg vakon hisznek egy könyvnek,stb. El kell fogadni, hogy vannak oylan emberek, akik nem hisznek ell mindent első hallásra, vagy olvasásra, és mernek utánanézni a dolgoknak..."
    hajjaj, szóval te ugy nagyon utánanéztél, megtaláltad egy porosodó ősi könyvtár mélyén ezt a dávincsikódja nevű tekercseket amik leleplezik a hazug keresztyéneket... mer ez lenne az utána nézés.
    Te is csak elolvastad a könyvet, és már okosnak érzed magad, elhiszel mindent elsőre.
  • echo
    #102
    Szerintem ha nem lenne lassan kétezer éves, maximum egy abszurd vicc lenne az egész keresztény sztori. Beöltöznek fekete meg lila középkori jelmezbe, és komoly arcal állítják, hogy egy nő szűzen teherbe esett, ja és nem is akárkitől, hanem épp istentől. Na és a szűz nőnek és istennek a gyereke, annyira fantasztikus képességekkel bír, hogy összvissz 12 műveletlen suttyót tud meggyőzni annyira, hogy az tanítványának áll, de persze még ők sem hiszik el igazán a dolgot, ha épp nagyon ciki akkor nem vállalják, letagadják, hogy tanítványok. Ja és a lila ruhások, azt mondják, hogy azért nem sütik meg őket a pokolba mert ők nem kételkednek benne, hogy a fent ismertetett szűz nőnek a gyereke fel is támadt a halál után. Tiszta monty python.

    Jókat nevetünk a szcientológusok ufós sztoriain, de, ha csak a szimpla eseményeket, történéseket nézzük, ennek a kereszténynek is csak annyi előnye van, hogy régebbi.
  • Tiberius B
    #103
    kösz, de tényleg zsidó volt, most meg arról beszéltünk épp a suliban, hogy nem teljesen világos az akkori zsidóság, rengeteg vallási irányzat volt Júdeában, és asszem az is előkerült, hogy Jézus vmi, sszem essz..ista irányzatot követett, aminek egyik jel, hogy a fehér a viseletük:-)
    meg olyan is előkerült, hogy Pál úgy lett Paulus, hogy volt elég pénze a családjának, mikor Damaszkuszba mentek, hogy római állampolgárságot vegyenek
    ...
    van sok-sok kérdés
    meg nehezíti az ügyet, hogy a rómaiak vmikor 300-ban kiírtották gyakorlatilag Júdeában a zsidókat
    ...
  • Tiberius B
    #104
    a szűzség kb. 500 éves dogma csak
    és ráadásul eredeti nyelven vagy 20 dolgot jelent:-)
    pl. hogy nem házas (???)
  • echo
    #105
    Ja és most amikor valaki azt mondja, hogy a szűz nő gyereke nem is maradt szűz akkor megsértődnek és be akarják tiltatni, mert hogy ez nem tény szerű? Mi ez ha nem a legjobb fajta angol humor :)
  • Testudolius
    #106
    Megint visszatértünk az invizícióhoz? :D Én korunkról beszélek. Akiket kényszerítettek különben sem hittek.
    Személy szerint nemigen hiszek a véletlenekben és az ember korlátlan hatalmában. Abban viszont igen, hogy történnek olyan néha egészen apró dolgok, amik számomra elégséges bizonyítékot szolgáltatnak Isten létezéséhez. Ezért mondom hogy kár ebbe a vitába az energia mert SZÁMOMRA szolgáltatnak bizonyítékot, másoknak nem. És ettől még nem tervezem az sg szerverek felgyújtását... :D
  • assdf
    #107
    Hát nekem erről csak 2 apróság jut eszembe:
    1,nap mint nap kapok emberektől lánclevelet aminek a tartalma kb ez: küld tovább ezt az emailt 50 embernek és akkor majd éjfélkor felhiv a szerelmed/rádszakad a nemzeti bank/meggyógyulnak a leprások/jobb lesz a világ/stb...

    2,a biblia több mint kétezer éves.

    konkluzió: ha ma, 2006-ban emberek milliói képesek arra hogy kapitális baromságokat küldözgessen egymásnak minden utánnagondolás, vagy akár az értelmes gondolkodás legcsekélyebb jele nélkül,akkor vajon mit várhatunk egy kétezer éves történettől? Ezzel csak azt akarom mondani hogy ez a könyv illetve film gyakorlatilag merő fikció, de pont annyira fikció mint a biblia maga.
    Amugy nekem tetszett a könyv és akár úgy is történhetett.Meg úgy is ahogy a bibilában van leirva.De azon a véleményen vagyok hogy az kiabál akinek a háza ég...
  • echo
    #108
    OK de a standard olvasat az ez nem? Ha bemész a paphoz és azt mondod, h. nem volt szűz jézus anya akkor nem hiszem, hogy simán lenyeli :)
  • Mardel
    #109
    "Te is csak elolvastad a könyvet, és már okosnak érzed magad, elhiszel mindent elsőre."

    Ha így tennék, akkor most azon a véleményen lennék, amit te lovagolsz meg. Elolvasom/megnézem, mind2t, a véleményem meg a sajátom, ha sért téged akkor megtartom magamnak :D és pont!

  • Tiberius B
    #110
    plusz: ők nem voltak ilyenek, csak a többiek, meg ők még eredeti nyelven beszéltek:-)
    én speciel azt mondom Jézus akart egy jó kis világtársadalmi reformot, egyszerűen jobbá akarta tenni a világot, és ő egy igazán "magas szinten" álló ember volt
    aztán halála után jóval! elkezdték istenként tisztelni:-(
    és nem látták meg a fényt:-(
    vagy nem úgy, ahogy kellett volna:-(
    szomorú vagyok, hogy egy ilyen nagy ember nevét milyen szörnyűségekre nem használták fel:-(
  • HUmanEmber41st
    #111
    Én olvastam a könyvet és teljesen úgy van megírva , h egy vallástörténelmi dolgokban tapasztalatlanabb személynek teljesen az jön ki, h a Kat. egyház ~2000 éve folyanmatosan átb*****sza híveit. A vallásos élet helyett pedig a pénz és hatalomvágy motiválja akár a legfelsőbb vezetést is. Természetesen ez ellen az egyház mindenféle fórumon igencsak tiltakozik.
    és mégegyszer: úgy van megírva, mintha pl az Utolsó vacsora c. képen tényleg átfestették volna a nőalakot. Aki nem ismeri, egyből beveszi.
  • Testudolius
    #112
    "Szerintem ha nem lenne lassan kétezer éves, maximum egy abszurd vicc lenne az egész keresztény sztori. Beöltöznek fekete meg lila középkori jelmezbe, és komoly arcal állítják, hogy egy nő szűzen teherbe esett, ja és nem is akárkitől, hanem épp istentől. Na és a szűz nőnek és istennek a gyereke, annyira fantasztikus képességekkel bír, hogy összvissz 12 műveletlen suttyót tud meggyőzni annyira, hogy az tanítványának áll, de persze még ők sem hiszik el igazán a dolgot, ha épp nagyon ciki akkor nem vállalják, letagadják, hogy tanítványok. Ja és a lila ruhások, azt mondják, hogy azért nem sütik meg őket a pokolba mert ők nem kételkednek benne, hogy a fent ismertetett szűz nőnek a gyereke fel is támadt a halál után. Tiszta monty python."

    Bocs hogy egy az egybe bemásoltam, de a csattanó lemaradt a sztori végéről. Ez a nevetséges, szemmel láthatólag légből kapott dolog 2000 éve működik és nyújt megnyugvást, nem csak egyszerű halászoknak, akik mondjuk látni AKARNAK, hanem művelt embereknek, akik még gondolkodnak és utána járnak a dolgoknak.
    Ezen kívül ha már érdekességeknél tartunk, miért kezdett el működni ez az egész dolog ha a zsidók akkoriban egy olyan messiást vártak, aki lenyomja a római birodalmat? ehelyett megjött vk aki csak a szeretetről és hasonló dolgokról beszél... és hopp mégis működött...
  • Testudolius
    #113
    No erről beszéltem, köszönöm.
  • Tiberius B
    #114
    működött?
    szerintem a zsidók nem ezen a véleményen lennének
    sokan antiszemiták, és fennen hirdetik, hogy hisznek egy ZSIDÓban!
  • insomniac
    #115
    "a hit nem bizonyiték semmire, max. arra hogy te hiszel valamiben, de aZ ATTOL MÉG NEM LESZ VALOS DOLOG. "
    igy van.
    ezért lenne racionális ha mindenki saját magában hinne, mert saját magadat nehogymár megkérdöjelezd... sok ember nem bir magában megbizni és ahelyett hogy a legkézenfekvőbb dolgot, önmagát szolgálná ki erősen megkérdőjelezhető igazságtartalmú, bizonyitéktalan hitvilágért él...
    egyszerüen nem birom megérteni mi lehet az agyuk hején.
  • Mentoloshurkaka
    #116
    Vrjál, azse biztos hogy mi létezünk
  • Mardel
    #117
    Szerintem az a gond, hogy a nagy hívők nem tudják mit higgyenek, beveszik, ezt is, azt is, aztán várják az Úr szavát, hogy megmondja mit tegyenek. Hiányzik sztem a hívőkből a szabad akarat...
  • Testudolius
    #118
    Hopsz, hogy jön ide az antiszemiták véleménye? Tévednek, mert emberek. Általánosítanak, mint sokan mások. Hiba.
    Hát ez a 2000 év azt mutatja, hogy működött. Annak a 12 embernek is fontos lett volna a szabad Júdea, mégsem adták fel.
  • echo
    #119
    Hát lehet így vélekedni, de ez nem keresztényi. Ez isten káromlás. Szintén próbáld meg elmondani a papnak, hogy igazából, jézus pont annyira isten, mint mondjuk Arisztotelész, nem fog neki tetszseni... Ilyen alapon nem véded a kereszténységet, mint vallást, hanem tagadod!
  • insomniac
    #120
    az a baj hogy "megállithatatlan" a folyamat mivel a kereszténység nevelés utján terjed nagyrészt. tehát ha egyszer nem verik ki a népböl ezt az egészet akkor mindig jelen lesz.