19
  • Dying Soul
    #19
    Sziasztok! ma fotóztam egy amatőrnek számító géppel pár dolgot, a galériámban benne vannak. Tudna valaki egy építő jellegű kritikát írni, hogy mire figyeljek oda jobban, lehetőleg fikázás nélkül?
    Köszi! :)
  • Blasta
    #18
    Raynox DCR-250, vajmi keveset ront a képmiőségen de nagyon barátságosat nagyít!
  • gnar killer
    #17
    Az a gondom, hogy amikor próbálok egy katicabogarat lefotózni, homályos lesz, mert a gépem (Fuji S5600) közelpontja makróban 10cm. Milyen előtéttel lehet rajta segtíeni? [:
  • Blasta
    #16
    Én ezzel tisztában vagyok ám! :-)
  • TeszteloPontHu
    #15
    Ha megnézel 1-2 "Hogyan készült az xy c. film" werket, akkor láthatod, hogy hatalmas fehér vásznakat tartanak emberkék. Na, az a derítővászon/lap, amivel a nap fényét "rádobják" a filmezendő alanyra. De lehet ilyet látni a Fókusz/Aktívban is, amikor különböző meztelen hölgyikéket fotóznak.
  • silentb
    #14
    Ezt a fehérlapos témát én is kipróbálom majd valahogy.
    Bár általában próbálok úgy helyezkedni hogy elég fény érje az alanyt.
  • Blasta
    #13
    Nem.
    Deríteni úgy kell, hogy a fehér lapról visszaverődő fényt "tükrözöd" a témára. Tehát úgy célszerű elhelyezni, hogy a napsugarak lehetőleg világosítsák a témát. Ehhez nyilván állvány, vagy minimum három kéz kell, de árnyékos témákat így lehet természetes fénnyel beborítani, vaku nélkül.
    Ha van külső vakud a gépehez, akkor annak a fejét kell a fehér lapra irányítani, hogy a róla visszaérkező fény megfelelő szögben verődjön vissza a témádra és bederítse azt.
    Érthetően fogalmaztam-e? :-)
  • Hegyikecske
    #12
    "Használjunk inkább egy nagyobb fehér lapot a témáink derítéséhez." >>ezt nem igazán értem, tegyek a vaku elé egy papírt?
  • Balumann
    #11
    De kurva jók azok a képek amin azon az oldalon vannak (grat hozzájuk). Én azt a hernyót próbálgattam különbőző távolságból leféynképezni, de ez volt a max, ennél közelebb vittem már így ilyen csak egy homály volt helyette.
  • Balumann
    #10
    nekem nincs super makró :(((
  • silentb
    #9
    Nálam kb. 3-5 cm a makró távolság super makró üzemmódban
  • Alexease
    #8
    Legtobbszor a makronak nevezett kepek igazandibol "csak" kozeli fenykepek:) "Hivatalosan" a makro - ahogy Thrawn is irta - a lekepzesi aranytol fugg.
  • Balumann
    #7
    Sajna több mint 10 cm a makró távolság :(
  • Balumann
    #6
    Ezeket én csináltam, Sony Cybershot P92-essel:
    Kép1
    Kép2
    Kép3
  • maerlyn
    #5
    Én egy hp735-össel próbálkozok:
  • silentb
    #4
    Nekem van egy Olympus C-740 UZ compakt gépem avval próbáltam egy pár makrófotót készíteni ha valaki kíváncsi rá megnézheti itt:
    mkromania
  • Roli
    #3
    Hát igen az a 0 nekem sem jött be, bár néha jó, kisebb tárgyfotóknál állványról, külső asztali lámpával megvilágítva mert a vaku fényét kitakarja az objektív. Azonban jó makrója ezeket leszámítva az S2IS-nek már lassan fél éve használom ajánlom mindenkinek sokoldalúan használható ja és a makrónál is minden manuális beállítás elérhető! Gyakorolni kell vele de megéri! :))
  • Blasta
    #2
    Egen, a gyártók elég lazán kezelik a makro képességek részletezését a kompaktoknál. Megadhatnánk ott is viszonyszámot, de sajna azt a plebs nem értené :-)
  • Thrawn
    #1
    Kompaktoknál marketing okok miatt a frontlencsétől számított legkisebb tárgytávolságot adják meg, becsapva ezzel a vásárlókat. A Canon S2IS esetében például ez nulla(!) centimétert, kész röhej. Az érzékelőtől számított távolság esetén a legtöbb gépnél a 2-5 centiméter is a gép belsejében lenne!
    Egyébként a makróképességek megítélésének tekintetében a gyártók igyekeznek tévútra vezetni a vásárlókat, bőszen hirdetve: a kisebb a jobb. A fenét jobb. Az a jobb, amelyik nagyobb távolságból képes ugyanakkora leképezési arányt megvalósítani az érzékelőn. Nagyobb távolságból egyrészt nem árnyékolunk a közvetlenül a témához dugott opikával, másrészt kevésbé zavarjuk a fotóalanyt, amennyiben kisebb állatokat fotózunk.
    A címből ítélve lesz második rész is, gondolom DSLR-el, de azért talán nem haszontalan ide írnom, hogy a legjobb makróoptikák legkisebb tárgytávolsága (természetesen az érzékelőtől) 46-48 centiméter. Ebből a távolságból képesek 1:1 leképezésre, azaz ami a valságban 1cm, arról az érzékelőre is 1cm-es képet vetít.