260
Avagy a PhysX PPU vs. Havok Engine
  • Inquisitor
    #161
    Jó kérdés, vicces lenne az öszvér megoldás, de driver okokból és preztizs okokból se hiszem, hogy megengednék.
  • Inquisitor
    #162
    ATI GPU-based Physics Acceleration Movies
    #1 ATIPhysicsDemo_Docklands1.mpg (19 MB)
    #2 ATIPhysicsDemo_Docklands2.mpg (10 MB)
    #3 ATIPhysicsDemo_Docklands3.mpg (9 MB)
    #4 ATIPhysicsDemo_Vortex.mpg (29 MB)
    #5 ATIPhysicsDemo_Wall1.mpg (16 MB)
    #6 ATIPhysicsDemo_Wall2.mpg (16 MB)
    #7 ATIPhysicsDemo_ChessVideo.mpg (16 MB)
  • AnonyX
    #163
    Sziasztok!
    Én most a nyárra tervezek egy kisebb újítást a konfigomon és kinéztem magamnak egy Inno3D Geforce 7600GS-t 256MB DDR2 ramokkal. Mit gondoltok erről a kártyáról? A Szegedi IDC árlistáján csupán 28000 Ft. Teszteket nézve elveri az Ati Radeon x1600Pro-t elég szépen ( http://sg.vr-zone.com/?i=3694&s=4 ) - íme egy teszt Ati Radeon X1600Pro vs. Geforce 7600GS vs Geforce 6800GS .....
    Szerintem ennyi pénzért nem rossz, sőt.. SLI képes, szóval idővel vehetek mellé mégegyet ha épp ugy alakul.. Szerintetek milyen? Ha van valakinek akkor irja meg a tapasztalatait vele kapcsolatban. Előre is köszi mindenkinek a tanácsot, ötletet.
  • AnonyX
    #164
    Hu bakker nem ide akartam irni, bocsesz...
  • janos666 #165
    A driverek miatt tti nem, de szerintem amúgy is feleslegesen nagy feladat lenne megoldani? Amúgy ez is hülyeség hogy vegyél egy VGA-t és használd grafikus gyorsítóként, akkor inkább veszek fizikai gyorsítót.
  • mrzed001
    #166
    Hát, sztem meg hamarosan csak VGA kártyát fogsz venni, és arra lesznek ráépítve pluszba fizikai meg egyébb kiegészítő procik
  • janos666 #167
    Az még két generáció, főleg ha a DX 10.0-ben nem lesz benne a SM3-as vagy SM4-es fizikázás.
  • janos666 #168
    Az 1080-as Serenity trailer elsőre tényleg megszaggatott, aztán a 2D mód órajeleit is alap 3D-re húztam és már tűrhetően ment, aztán erre a 610/1220-ra erőltettem 2D-ben és már szépen lejátszotta.
  • grebber
    #169
    Megérkezett a Microsoft válasza a PhysX-re!!!
    [2006. június 21. @ 07:12 - ZeroCool]

    Bár hivatalos bejelentés még nem történt, a Microsoft olyan szoftverfejlesztőket keres, akik a Direct Physics nevezetű csapat tagjai lennének. Feladatuk a Direct3D csapattal szorosan összedolgozva az lesz, hogy kitalálják és lefejlesszenek fizikai szimulációkat és ütközési algoritmusokat, melyeket a GPU, vagyis a grafikuskártyánk processzora tud majd hasznosítani.

    Ez igazából nem meglepő lépés, sőt, talán ez tűnik a legjobbnak is. Az AGEIA PhysX kártya ugyabár plusz pénz. Az ATI megoldása szintén elég elérhetetlen, lévén az ő fizikai számításukhoz három kártyát kell a gépbe pakolni. A Microsoft lépése nagyon jó, hiszen így a Physics segédlet nemcsak, hogy ingyenes lenne, de még grafikuskártya márka és platform független is - nyilván azért az egykori VGA-nak ismernie kell minimum a DirectX 9-et, de nem lepődnék meg, ha a DX10-et, vagy esetleg a DX11-et is!

    info: Gamestar
  • Inquisitor
    #170
    Eléggé csúsztatás jellege van a hírnek, tekintve azt, hogy lassan 2-3 hónapja kering pletykaként, 1 hónapja meg volt valami hír, hogy az új DX10 SDK-ban benne lesz. (Még volt is egy nyilatkozat, hogy az MS reméli minden játéban alap! lesz a fizika használata a DX11-ig!)
    Az tuti, hogy ha az Ageia nem jelenti be 2005 elején a cuccát, akor ez SE történt volna meg. Lenne egy fogadásom, hogy a DX-ben lévő fizikai részek referencia részéért legalább részben az Ageia arcok felelősek, és tuti benne van a Havok team is. AMi nem lesz szerves része a DX-nek az eltűnik hosszú távon, ezt ők is tudják.
    De majd meglátjuk.
  • francois
    #171
    Hello
    melyiket vegyem meg szerintetek?

    Asus Radeon X1600PRO
    v.
    Geforce 7600GS
  • [NST]Cifu
    #172
    Ez a hír ebben a formában kissé nagyon marhaság. Ha a videókártya a grafikai számítások helyett egyes órajelekben a fizikát fogja számolni, akkor esni fog a teljesítmény. Magyarul szép és jó, csak ha te max.-ra akarod rakni a grafikai megjelenítést, akkor nem azért fog szaggatni, mert a CPU nem bírkózik meg a fizikai számításokkal, hanem azért, mert a videókártya az idejének egy nagy részében valójában nem grafikát, hanem fizikát számol.

    Inkább a többmagos procik és a 64 bit támogatásán ügyködjenek...
  • [NST]Cifu
    #173
    Ebben a topicban én így a ASUS PhysX P1 kártyát ajánlom.
  • NeoMaN
    #174
    Sztem óriási vakítás ez a fizikai gpu, sok buta meg beveszi.
    :)
    Mint a 2magos procit, mint a PCIe-t, mint az 512 megás VGA-t, mint a DDR2-őt, mint a 64bites procit.

    Nem láttok fát az erőtől???
    :P
  • [NST]Cifu
    #175
    Vakítás? Nézzük:

    -2 magos proci: valós teljesítménynövekedés, HA kihasználja a program
    -PCI-e: egységes, rugalmas csatolófelület, amit ugye már többször bizonyított (SLI, Crossfire, példának okáért)
    -512Mbyte-os VGA: Lock-On-ozzál nagy felbontású textúrákkal 128Mbyte-os kártyán reggeltől napestig. Könyörögni fogsz egy 512-es kártyáért utána!
    -DDR2: ez especiel tényleg csalódás
    -64bit: valós teljesítménynövekedés, HA támogatja a program (pl. Source).

    A fizikai gyorsító nem vakítás, de ez is csak akkor ér valamit, ha kihasználják a programok. A 3D gyorsítók is így indultak, ha emlékszel rá...
  • NeoMaN
    #176
    vakítás

    Fizikai gyorsító->LOL. Olvastad az Ageia bukást, vagy az ATI 3 kártyás megoldását? Ez szerinted normális és helyénvaló?

    Meg ez a sok HA.
    Ha a ha nem lenne ott, akkor azt mondom OK! De így egyértelmű vakítás.

    Lock On.... arra nem gondoltál, hogy a hanyag programozás miatt ilyen? Nehogymár 1 (azaz egy darab!) játék alapján mondjuk azt, hogy megéri az 512MB a plusz pénzt.

    PCIe--->vicc. Egyértelműen akkora bukás, hogy szégyen. Kénytelenek kijönni az AGP-s karikkal mert ezt már nem vették be a júzerek.

    64 bit--> LOL, 64bites win egy VICC. Igy nagybetűvel-> VICC.
  • janos666 #177
    Ja, a 64 bites XP vicc, de még a 64 bites Vista is éppolyan alapokon nyugszik (Wow64 ami a NEM_WorldOfWarkract64 ), viszont ezzel az emulátorral se lenne gond ha minden programból lenne 64-bites kiadás, és nem használnánk szinte semmiből 32 biteset, ezesetben talán több driver is kijönne, és talán mire a Vista elterjed ez meg is történik.
    A többmagos processzorok dte lehetőséget már 4-5 hónapja otthon is kihasználhatja aki feltett egy 81.xx-nél újabb nVidia drivert, lehet nem akkora mértékben mintha eleve így írták volna a játékot, de szépen gyosul.
    Azért kell AGP-s variánsokat is kiadni mert vannak akik nem akarnak PCI-E-s alaplapot venni, de az már inkább az alaplapgyártók hülyesége hogy gyakran procicserével is járhat a procedúra, nameg egyébként is, elég kiadás egy CGA csere, nem kéne csak a csatoló miatt az alaplapccserére is rávágni vagy 15000-et amitől se jobb se rosszabb nem lesz csak belemegy az új VGA. (én is az AGP-s 7600GT-re várok).
    Az Ageia se bukott még el csak bontránycikkeznek róla.
    Szerintem a DX10-es GPU-fizikázás jó ötlet, szerintem már egy mai GPU-nak (ha nyerserős flopsokat nézünk 10egynehányszor gyorsabb egy kis 7800-as GPU mint egy 4800-as, kétmagos AMD) se kottyan meg ugyanaz a fizikai számítási mennyiség ami pl. egy 4000+-os CPU-t 30%-al leszívna.
  • [NST]Cifu
    #178
    Olvastad az Ageia bukást, vagy az ATI 3 kártyás megoldását? Ez szerinted normális és helyénvaló?

    Egyfelől az Ageia nem bukott, csupán kijátszható, és jelenleg nem olyan látványos a változás általa, mint nélküle.
    Másfelől az ATi 3 kártyás megoldása egy lehetőség. Megoldható két kártyával is (pl. egy X1900XT és egy X1600XT segítségével).
    Harmadrészt tény, hogy jelenleg a grafikai megjelenítés mellett fizika-mánia van. Az is tény, hogy ehhez jelentős számítási teljesítményre van szükség, amit valahogy biztosítani kell. A programozók nem szeretnék külön CPU-n, VPU/GPU-n és PPU-n is leprogramozni a fizikai számításokat, tehát valamilyen egységes megoldás lenne az ideális (vagy egy közös platform, és ez a platform számít majd azzal, amit a gépben talál).

    Lock On.... arra nem gondoltál, hogy a hanyag programozás miatt ilyen? Nehogymár 1 (azaz egy darab!) játék alapján mondjuk azt, hogy megéri az 512MB a plusz pénzt.

    Nem az optimalizáltság csúcsa a Lock-On, de történetesen itt arra tértem ki, hogy történetesen a teljes, többszáz km-es terep, a kismillióféle tereptárgy és a játékban lévő párszáz darab objektum textúrái még 512Mbyte-ba sem férnek bele...

    PCIe--->vicc. Egyértelműen akkora bukás, hogy szégyen. Kénytelenek kijönni az AGP-s karikkal mert ezt már nem vették be a júzerek.

    Janos666 már leírta a lényeget: azért jönnek ki az AGP-s kártyákkal, mert még mindig nagy az igény rá. Ám talán értelmezhetnéd azt, amit a PCI-E-ről írtam. Rugalmasabb, egységesebb csatolófelület, ami bizonyított is. A csúcsgépekben mikor látsz mostanság AGP csatit?

    64 bit--> LOL, 64bites win egy VICC. Igy nagybetűvel-> VICC.

    Most a 64bites win-ről beszélünk, vagy a 64bites architectúráról. Mert nem cserélhető fel a kettő.
    Egyébként már a FarCry és a Source is bebizonyította, hogy 64biten nagyobb teljesítményt lehet biztosítani. Csak át kéne térni rá.
    (no persze tényleg rendesen megcsinálhatná az M$ is a 64bites windosát)
  • Inquisitor
    #179
    Na most annyira ne nevezzük már bukásnak az Ageia-t. Mert tegyük fel, hogy annyira sz*r és értéktelen, mint ahogy kiderült a Celllfactor-os balhéból ...
    (Bár megjegyzem, hogy PhysX nélkül kb. 10x kevesebb objektumot kell lekezzelnie kártya nélkül, mert a látványosabb dolgok kártya nélkül NEM is működnek, másrészt láttam miként néz ki a hordókból szétfolyó üzemanyag, amikor berántja a gravitációs bomba ... na az sincs a kártya nélkül.)

    De!

    Nézd meg, az összes nagyobb ismert (és nem ismert!) gyártó az erősebb gamer gépeit PhisX-el szereli. (Nem csak a Dell, Alien, hanem sok más német, japán, angol, stb. cég.) Ezért ha nem is ér sokat, maga a fizika használata (és talán az Ageia API) életben fog maradni.
    Az meg senkit se tévesszen meg, hogy a DirectX10-ben lesz fizika. A DirectSound3D is benne van a DirectX-ben, még is van EAX, A3D, Miles 3D, stb. API ami mind a DirectX-en keresztül működik, még is egyediek ...
  • NeoMaN
    #180
    Pénz-pénz-pénz.
    És beadagolják, hogy szükségünk van rá.
    :)
  • janos666 #181
    Van ott kártya nélkül minden, nem? Ahogy én olvastam (nem próbáltam) csak az indításnál le kell tiltani a kártya ellenőrzését és akkor a driverrel mellékelt szoftverrel ugyanazt fizikázza a játék amit kártyával tenne, csak épp a CPU számol. De ez is egy dolog hogy épp a CellFactory demóban 1FPS-t számít (az az 1FPS a 15-ből levonva azért már majdnem 7% teljesítmény!), a későbbi játékokban, vagy akár a végleges CellFactoryban is sokkal részletesebben is ki lehet dolgozni a fizikát, ha tényleg bírja a gyorsítókártya, ez a demó épp ennyi számítást igényel. És mellesleg kedves dolog az Ageiától hogy a CPU-n is tudja szoftveresen emulálni ugyanazt amit a PPU-val tesz és most ezt nem arra kellett volna felhasználni hogy hazugnak neezzék őket hanem örülni hogy ha kevés FPS-el is, de tesztelheted otthon kártya nélkül a fizikájukat.
  • NeoMaN
    #182
    Ehh, nemérted.
    Ageia ugyanaz a vakitás mint az Audizsy ZS vagy mi.
  • [NST]Cifu
    #183
    Nincs, a Cloth effekt (zászlóknál) eltünik, és a folyadékok fizikája sem működik. A Cellfactor "feltörése" azért volt "botrány", mert egyfelől ugye elvileg Aegia-only játéknak lett beharangozva, másfelől meg azért bebizonyosodott, hogy a fizika egy része megy gond nélkül PPU hiányában is, és normális sebességgel.
  • janos666 #184
    Az Audigy SE ami nekem van (volt!)? Ja, ez vakítás. Ráírják hogy EAX3.0, azt gondolná az ember (aki meg volt elégedve a régi alaplapi cuccával, de az váratlanul leégett mikor nem akart ilyesmire költeni, és alaplap meg procicsere közben épp észrevette hogy az új lapon iszonyat az integrált hang és gyorsan akart venni valamit aminek normális hangja van, de már az alaplapot seszivesen fizette ki 3 napja) azért olcsóbb párezerrel, mert nincs aranycsatija, és nem EAX4-et, hanem 3-at ismer és kicsit minimalistább a gyártása (picit gyengébb hangminőség) Aztán rájön hogy hardveresen semmit nem ismer, csak szoftveresen (update után még 4.0-át is). Pedig 7000FT-ot kértek ezért a szarért, 13-ért meg Audigy 4 OEM-et adnak (ez is zacskós volt). Azért vagyok vele kapcsolatban ilyen lelkes offoló, mert pont 1 órája éggett le az a szar, legalább monst intézek egy zacskós Audigy 4-et vagy legalább rendes Audigy 1-et.
  • Zsoltika 007
    #185
    Lehet hogy nem a kari tehet róla ha már 2x megy taccsra. Én azért szétnéznék a helyedben ott a környéken mitől szállhatott el ez is.
  • NeoMaN
    #186
    SB64 óta vakítás minden.
  • [NST]Cifu
    #187
    Mond, a PC-ben mi nem vakítás szerinted?
    Billentyűzet, egér... ezekben azért csak bízhatunk még, ugye?
  • NeoMaN
    #188
    Hát, sajna a 99% vakítás.

    Nézd meg az Unrealt max grafikán, és nézd meg a mostani csúcsjátékot max grafikán.
    Az akkori csúcsgép (P2 266 Riva128) és a mostani csúcsgép között kb. 20x-os sebesség különbség lehet. A látványkülönbség - nem is beszélva a hangzásküélönbségről - azonban még a legnagyobb jóindulattal sincs még csak megközelítőleg sem ekkora...

    Tehát: átbasztak mindannyiunkat. Mégis megvesszük, mert lúzerek vagyunk.
    :DDD
  • [NST]Cifu
    #189
    Elnézést, ellentmondanék. Nézd meg hány poligonból álltak az Unrealban a tárgyak, az NPC-k, és nézd meg például a Preyben hány poligonból állnak. Nézd meg a kidolgozottságukat. A táj kidolgozottságák, az objektumok számát. Stb.
    Én is nagyon szerettem a maga idejében az Unrealt, de valljuk meg, hogy az akkor volt a csúcs, ma meg a Prey, a Hitman: Blood Money és társai. Hol volt például az Unrealben egyáltalán fizika, hogy legalább egy kicsit ontopicak legyünk...
  • janos666 #190
    Jó, fogd a fényképezőgéped és nézd meg hogy 2X olyan jó minőségű képhez kell-e 5X akkor fileméret? (ha nem nagyobb) Vagy egy jó mikrofont és meglátjuk hogy tömörítetlen formátumban hászorosára nő majd a fileméret mire 2X olxan jó minőséget érsz el. Ez szinte exponenciálisnan növekszik (befektettet szímítási teljesítmény / fileméret - minőség )

    Amúgy az egereknél is megy a vakítás, én is nemrég vettem 12e-ért lopott, de bontatlan Razer Coppereadot, boltba 17e lenne, de szerinted ér annyit?

    Nem 2.-jára száll el a hangkártyám, legutóbb az alaplap szált el és az új lapon szar volt az integrált cucc (a régin fasza volt), azért vettem septiben valami hangkártyát amiről kiderült hogy szar. (mikor leégett a lap nem volt pénzem ilyenekre, ezért lett 7e-ért SE, nem 13-ér Au4, de nem is tudtam hoy mennyit ér mert előtte még az integrálttal is megelégedtem)
  • [NST]Cifu
    #191
    Amúgy az egereknél is megy a vakítás, én is nemrég vettem 12e-ért lopott, de bontatlan Razer Coppereadot, boltba 17e lenne, de szerinted ér annyit?

    Amikor én vettem a Razeremet, nem volt más bal kézzel is használható, jó minőségű, tartós, precíz egér a magyar piacon (elötte M$ Optical-om volt, azzal sem volt semmi bajom vagy 3 évig). Nem mondom, hogy nagy üzlet volt, de nekem megérte, hiszen megvettem.

    Ez valamilyen szinten az igényekről és a lehetőségekről, valamint a piacról szól. A játékosok elsöprő többsége nem vesz Razor egeret, és nem rohan GeForce Gf7950GX2-ért, mert 20%-al gyorsabb, mint a Gf7900GTX vagy az X1900XTX. Ez csak a jéghegy csúcsa, a preztizskategória, ahol azért folyik a verseny, hogy elmondhassa az egyik fél, hogy lám, én ennyivel gyorsabb vagyok, mint a másik, vagy a többiek. De az igazi "győztes" az lesz, aki több középkategóriás kártyát tud eladni, hiszen a piac oroszlánrésze ezt a szegmenst teszi ki.

    A fizikai gyorsítókártyák piaca is ilyen lesz. Valószinüleg még legalább fél, de inkább egy évig aféle drága unikum lesz, amivel lehet villogni (a 3D videókártyák is így indultak...), aztán megjelennek a középkategóriás, elérhető megoldások (legyen az külön PPU, vagy SLI/Crossfire GPU) és végül elfogadott lesz elöbb-utóbb. Legalábbis szerintem ez várható. Nyilván lesz rá több megoldás, emlékszünk: anno a Voodoo-t azért dicsérték sokan, merthát a 2D-s videókártya maradt a gépben, és a 3D-s gyorsítókártyát lehetett bátran cserélgetni, tehát elvileg jobban jártunk....

    Én arra számítok, hogy 2007 (de talán már 2006 vége is) a fizikai gyorsítókártyákról, vagy alternatív gyorsítási eljárásokról fog szólni.
  • NeoMaN
    #192
    Háát. Pont abban volt előszőr fizika.
    Szétrobbanó üveg, lobogó zászló, csúszós jég, szétlőhető edények stb.

    Persze hogy mára elavult, de nem annyival rosszabb mint amennyivel jobbak a mai gépek.
  • NeoMaN
    #193
    Hát igen, ezt akarják: 2006 vége ill. 2007..
    Én ezt kizártnak tartom addig, amíg nincs mögötte szoftveres támogatás.
  • janos666 #194
    Én balkézzel írok, de mivel régen nem volt balkezes egerem így jobbkézzel egerezek. Most hogy ezt megvettem gondolkodtam hogy belepróbálom a balkezembe, de 2 év után nem nehéz átszokni?
  • janos666 #195
    Jah igen, az se tetszik benne hogy nem megy a savmarott üvegpadon amin a régi led-es optikai egerem elboldogult. Vettem egy másikat, de ezt se szereti igazás (szemcsé műanyag), most vehetek majd alá 5000-ért egy Razer padot hogy szépen menjen.
  • janos666 #196
    A Crisysben mi hajtja majd a fizikát?
    Ja az Ut-ben pályától függő gravitáció volt, ide oda lehetett ugrálni low-grav pályákon, nem?
  • [NST]Cifu
    #197
    A szétlőhető edény mióta fizika? ;)
  • [NST]Cifu
    #198
    Én pont azért nem engedem ki a bal kezemből sem a ceruzát, sem az egeret, sem a fegyvert, mert ha átszokok, az istennek sem tudok visszaszokni, és kizárt, hogy jobb kézzel olyan jó legyek, mint bal kézzel. ;)

    Amúgy én a Razert simán az asztalon használom.
  • [NST]Cifu
    #199
    A Crysis egyelőre nem tudni, milyen fizikai motort használ, a játék ill. a kiadó nem szerpel sem az Aegia, sem a Havok listáján.
    A másik nagy és fontos szereplő (ha már úgyis róla beszélünk) az Unreal motor, nos az már biztos, hogy a robbanásokban bejátszik az Aegia, és valószínüleg a folyadékokba is, de Sweeney előre leszögezte, hogy nem előírás a fizikai gyorsító a játékhoz, és nélküle is tökéletesen megy, mindössze egy kis pluszt ad a látványvilághoz. Azt is említette, hogy interneten egyelőre csak az ilyen effektek lesznek (amik nem befolyásolják a játékszélességet, hiszen a szerver mondja hogy bumm, ott egy robbanás, a kliens pedig kirajzol egy robbanást több ezer szanaszét repülő repesszel), az effektív fizika kihasználásához LAN kell. Ugyanakkor megjegyezte, hogy szimpatikus számára a Havok FX megközelítése is...
  • janos666 #200
    Ez a vicc hogy nekem is simán megy a csupasz faasztalon, de ott nem csúszik elég könnyen, mint amit az üvegtől megszoktam. Ezen a műanyagon meg hasonlóképp, csak kissebb mértékben rosszalkodik mint az üvegen amit nagyon nem bírt.
    Akkor sose egereztél jobb kézzel? Mert én még csak azzal és félek áttenni, de így nem tudsz megnyugtatni hogy hamar át lehet-e szokni....