32
  • Garfield
    #32
    1. Fogalmad sincs, miről beszélsz a postai díjak kapcsán.

    2. Fogalmad sincs, miről beszélsz az elektronikus fizetés kapcsán.

    A többi stimmel. Legalább nézd már meg az adott oldalon a postaköltséget, mielőtt ilyen magabiztosan állítod azt, amit.
  • TeszteloPontHu
    #31
    "miért illegális az, ha valamit letöltök és kiírok CD-re?"

    Semmiért. Az nem illegális. A zene letöltése és magáncélú használata teljesen legális Magyarországon. Megosztani, azaz feltölteni nem lehet.
  • Molnibalage
    #30
    CSAK a postaköltség több lenne, mint maga a CD. Nem mindenkinek van dombornyomott VISA-ja....
  • Garfield
    #29
    Sajnálom, ha csak okoskodásnak tűnt, de szerintem nem én vagyok az egyedüli, aki nem akar postázást fizetni, hogy hozzájusson valamihez, amihez itthon nem lehet, mert nem hozták be.

    Ha egyszer megpróbálnád, akkor rájönnél, hogy amennyiben kapható itthon is és külföldön is, sokszor postaköltséggel együtt olcsóbb megrendelni, mint itthon megvenni. Én tudom, mert a CD-m 95%-a külföldről megrendelt, idehaza nem vagy csak egészen horribilis áron kapható cucc.

    De ha nem is lehet kapni az üzletben, akkor esélyem sincs rá, hogy megvegyem, ergó nem okozok neki kárt azzal, ha letöltöm. Nem azt akartam sugallni, hogy miért nem akarok megvenni egy CD-t, mert ismerőseim körében szerintem én veszem a legtöbb eredeti cd-t, pusztán arra akartam célozni, hogy miért kéne nekem még postázást is fizetnem.

    Teljesen irreális dolognak tartom, hogy azt várod el, a sarki CD-boltban kapható legyen minden olyan lemez, amit valaha bárki is meg akart venni. (Mert ugye egy dolog, hogy kapható az, amit te szeretnél megvenni, de ugyanezt elmondhatja másik X ezer ember is, és milyen dolog az, hogy az ő lemezük bezzeg nem kapható?)

    Szóval nagyonsok lemez kapható, max. nem a sarki lemezboltban. Akinek meg tényleg kell az a lemez, nem pedig csak fogyasztja, az tényleg meg fogja venni. Persze elismerem, hogy igencsak lehetnek olyan esetek, amikor tényleg nem, vagy irreális összegek révén lehet hozzájutni a kívánt zenéhez. Ennek kapcsán csak az a bajom, hogy előszeretettel használják ki, élnek vissza vele az emberek, vagyis hogy miért ne vegyenek lemezt.

    Én szimplán önző vagyok: nem holmi ideológiai kirohanásból (támogassuk a szerzőket, vagy mi) veszek egy CD-t, hanem mert tetszik a zene, és nekem megéri az az ár, amit a weblapon látok.
  • M0RN1NGST4R
    #28
    Sajnálom, ha csak okoskodásnak tűnt, de szerintem nem én vagyok az egyedüli, aki nem akar postázást fizetni, hogy hozzájusson valamihez, amihez itthon nem lehet, mert nem hozták be. Persze a szemét zenére van igény. Mindegy, ez már más téma. Én úgy értelmeztem a dolgot, hogy ha letöltök valamit, akkor azzal kárt okozok az előadónak mert nem veszem meg a munkájának a "gyümölcsét". Ez teljesen érthető, egyértelmű. De ha nem is lehet kapni az üzletben, akkor esélyem sincs rá, hogy megvegyem, ergó nem okozok neki kárt azzal, ha letöltöm. Nem azt akartam sugallni, hogy miért nem akarok megvenni egy CD-t, mert ismerőseim körében szerintem én veszem a legtöbb eredeti cd-t, pusztán arra akartam célozni, hogy miért kéne nekem még postázást is fizetnem.

    Köszi, hogy a másik kérdésemre feleltél, végre értem.
  • Garfield
    #27
    Az első kérdésedhez csak annyit fűznék hozzá, hogy sajna kilóg a lóláb: az okoskodásod közepette egyszerűen figyelmen kívül hagyod azt a tényt, hogy a zenére azért ad ki pénzt az ember, mert tetszik neki, vagyis hajlandó rá költeni. A te gondolatmenetedből süt az, hogyan próbálod elkerülni a fizetést és ezért találsz ki x+1 kifogást. Aki tényleg be akar szerezni egy CD-t, az nem mond olyat, hogy nem akarja külföldről megrendelni, hanem ellenkezőleg: tudja jól, hogy külföldön sokkal nagyobb a választék, és jóval nagyobb az esélye arra is, hogy hozzájusson ahhoz, amihez Magyarországon nem.

    Második kérdésedre: hasonló ok miatt, mint amikor ellopsz valamit, az még nem lesz a te tulajdonod.
    Ay adathordozókba épített jogdíj, ahogy írtad, kompenzációs jellegű, pont azért, mert jogsértésre használják őket. Ha te azt mondod, hogy oké, akkor innentől kezdve te azt írsz ki, amit akarsz, azzal egy ördögi spirál indul be, mert ha te jogsértő módon használod, a kiadók méginkább fognak sírni.
  • Garfield
    #26
    Ugyan nézd már meg az Amazon.com-on, hány Genesis-albumot lehet kapni raktárról.
  • M0RN1NGST4R
    #25
    Nekem ezzel az egésszel 2 nagy problémám van. Remélem valaki tud ebben segíteni.

    Az egyik: Mi van akkor, ha én egy eredeti CD-t a polcomon szeretnék tudni, de azt nem tudom itthon megvenni, mert azt éppen nem hozzák be az országba valamilyen oknál fogva, és nem akarok kemény pénzeket postázásért kifizetni. Ilyen esetben nyilván letöltöm. Na persze nem egy fizetős oldalról, mert 20 centet sem vagyok hajlandó adni egy tömörített zenéért. Az eredeti cd-t megvettem volna, de olyan cd itthon nincs, marad a letöltés. De ha egyszer itthon amúgy sem kapható, akkor ezzel tényleg kárt okozok valakinek?

    Másik probléma: Gondolom, már számtalanszor meg lett vitatva és lehet, hogy most sokan utálni fognak, amiért ezt felhozom, de ha egyszer jogdíj van az üres lemezeken, amit azért találtak ki, hogy kompenzálják a kiadókat és előadókat a bevételkiesés miatt, akkor miért illegális az, ha valamit letöltök és kiírok CD-re? Egyszer a Juszt is erre kereste a választ a műsorában, de a kiadók képviselője igencsak félrebeszélt... Az is érdekes, hogy állítólag ez a jogdíj el sem jut a kiadókhoz...
  • yajirobe
    #24
    Ki nem szarja le a szerzői jogokat
    Ha holnaptól nem venne senki egy darab cd-t sem akkor is szépen megélnének a koncertekből a zenészek
  • Molnibalage
    #23
    Igen, ez lehet, de ők mindig a kieső bevételekre panaszkodnak. Milyen bevételre, ha a VILÁGON SENKI SEM forgalmazza a cuccot?
  • szombi
    #22
    Szerintem az egész valamivel még a pénznél is többről szól.
    Jó esetben a piac diktálja az árakat, ahogy a zenei és a filmes CD-k, DVD-k árait is.
    Tisztában vannak vele, hogy ugrásszerűen megnőne a kereslet, ha lejjebb vinnék az árakat.
    Bármilyen hihetetlen, pont ezért nem csökkentik az árakat.
    Egyszerűen irigylik az emberektől, hogy még a parasztbácsi is meg tudná venni az adott árut.

    Egyetlen motívációjuk, hogy ,,ha mindenkinek van, akkor senkinek sincs''.
    Ha mindenki gazdag volna, akkor nem léteznének ,,gazdagok'', csak emberek.
    Nem lenne olyan, akit csodálhatna a nagy nyomorgó többség.
  • strogg
    #21
    Azért nem hisznek benne, mert az elutasítása, és a terrorizálás jövedelmezőbb. Még akkor is, ha nincs igazuk, vagy bolhacirkusz az egész. Pénzről szól. Ezért bárkit meghurcolnak, akár ártatlanul is.
  • pemga
    #20
    Hmm, emlékeim szerint senki nem értett meg semmit. :) A jogvédő szervezetek egyáltalán nem hisznek ezeknek a felméréseknek, a saját felméréseiket kedvelik. Ld. az emlékezetes leülésre, amikor ha jól emlékszem még a Kazaától ült le valaki beszélni velük. Akkor felajánlották hogy kéne csinálni ilyesmi felmérést, ami alátámasztaná vagy épp ellentmondana a jogvédők állításával. Ezt a másik oldal gurgulázó nevetéssel fogadta és a tartalmak szűrését szorgalmazták. Sajnos a linket nem találom :(. Az, hogy bizonyos előadók, zeneszerzők, vagy épp filmkészítők (M. Moore) néha buzdítják, sőt támogatják az embereket, erről általában semmiféle (nyilvános) reakció nem jön a másik oldalról.
  • Cat #19
    lényegtelen, 70 éven belül szerzői jogot sértesz - kivéve ha már megszűnt a jogtulajdonos cég, illetve meghalt a zeneszerző az egész családjával együtt.
  • uniu
    #18
    Ertem. Szerzoi jogot karositasz akkor is. Mostani nehany regi 1000 eves jateknal is el ez meg, hiaba floppyn meg kazettan adtak ki.
  • Molnibalage
    #17
    Nem, 10-15 éve adták ki őket és azóta egyszer sem...
    pl:Genensis albumok, régi Phil Collnis és '80-as évek vagy azelőtti zenék.
  • uniu
    #16
    dvd-n adtak ki ?:) vagy te magad csinaltad a kis barataiddal ?:)
  • dez
    #15
    Azt ugye tudod, hogy az mp3 és a CD két különböző dolog? Én 400Ft-ot sem adnék mp3-ért. (Esetleg ha valami nagyon ritkaság.) AudioCD-nek főleg nem írnám ki. Akkor már inkább 1-2 ezerért az eredeti CD.
  • Molnibalage
    #14
    Arról nem is beszélve,hogy a zenéim jelentős része SEMMILYEN CD-n már nem kapható! Akkor me is ki a túrót károsítok vele?
  • tomo
    #13
    www.allofmp3.com ?
  • bnfront
    #12
    Én találtam olyan oldalakat ahol egy számot 20 centért le lehet tölteni ergó egy album kb 3-400 Forint aki ennyiért se veszi meg az bolond annyit má tényleg megér(legális persze) + 150 Ft a CD kiírod és boldog vagy. Sztem be kéne reklámozni az ilyen oldalakat az emberek agyába és nem lenne több gondjuk a pénzel.
  • strogg
    #11
    Ne kérj ilyesmit. az utolsó emberig harcolni fognak a nem létező igazukért. Ebből élnek. Nem fogják elismerni hidd el. És sosem fognak kiadni ilyen statisztikát. Mindíg az ellenkezőjét fogják bizonygatni. Mint mindíg.
  • tgunda
    #10
    Eléggé egyetértek a kanadai vizsgálattal. A másik dolog, amiben a jogvédők és a zenei ipar nagyot téved: ha egy PC-n találnak 100 letöltött cd-t, akkor úgy veszik, hogy az illető 100 cd árával károsította meg őket. Holott ez nem igaz. Ha nem lenne letöltési/másolási lehetőség, akkor a 100 cd-ből valószínűleg csak alig néhány darabot vett volna meg az illető, tehát ennyi az ipar vesztesége. Jómagam is, ha egy cd-ről csak kifejezetten egy (1) szám tetszik, akkor biztos nem veszem meg, hanem letöltöm. Ugyanúgy, ahogy iskoláskoromban: nem vettem meg a lemezt, hanem felvettem magnóra a kérdéses számot.

    Tisztelt jogvédők szívesen látnék egy ilyen statisztikát is: hány százalékát vennék meg az emberek a letöltött zenedaraboknak, ha nem létezne a mai másolási technika? Csak egy ilyen vizsgálattal a háta mögött lehetne valamennyire hinni azoknak a számoknak, hogy mekkorák a kiadók (vélt) veszteségei.
  • strogg
    #9
    Nem vettétek észre? A fasiszta boszorkányüldözés a szerzői jogok cmke alatt fut. Valójában messze nem arról szól. Arról van itt szó, hoyg a híg fost kaidják 4-5e forintos áron, de persze aki nem hülye nem veszi meg. Ekkor jön a gestapo, és elkezdi macerálni a letöltőket, és csinálják am űbalhét, hogy igenis tessék kiadni azt a pénzt. Pontosabban megfogalmazva: Vagy megveszed, és a gazdáimnak teljesül az éves költségvetése, vagy szétverjük a fejed. ÉS itt a lényeg. Drágán xyrt eladni nem lehet. De erőszakkal sokminden elérhető. Na persze csak egy ideig... Már régen enm aszerzői jogról szól a mese. Csak arról, hogy pár emberke minnél többet keressen...
    Amelyik zenész pedig beállt a gestapo-t támogatók közé az végérvényesen lehúzta magát nálam. Legnagyobb csalódásom J.M.jarre volt, de goyrsan megjött az esze. Egyébként innen lehet tudni, hogy a ki művész, tehát ki a zenéért zenél, és ki csak a pénzért. Mellesleg a zenéik művészeti értéke is követi ezt a tendenciát. Minnél kommerszebb xart csinál, annál véresszájúbban anyázza a letöltőket. (a'la eminem)
  • cloud.strife
    #8
    Sztem is!

    Valszeg ezért olyan népszerű az Itunes, vagy a SoicStage szolgáltatása.

    Mondjuk nekem van 2-3 olyan kedvenc előadóm, akinek ha megjelenik egy cd-je képes vagyok kiadni 4-5ezret érte. De ez évente 1 cd.... :(
  • Ecology #7
    Itt tipikusan a nem látja a fától az erdőt efektus figyelhető meg!Mindenáron a fájlcserélés okolják ahelyett,hogy szétnéznének a CD árak között. Azért ha belegondolunk manapság egy CD album ára elérheti a 4-5 ezer forintot is ami egész egyszerűen elfogadhatatlan. Ráadásúl az is könnyen elképzelhető,hogy a megvásárolni kívánt albumon csak egy-két szám van ami tetszik az embernek a többi meg híg fos. És ez még jobban rontja az amúgy sem rózsás helyzetet. Hát kérdem én: Ki akar egy-két számér 4-5 ezret kiadni? Nem mondom,hogy ez minden esetben így lenne de azért javarészt sajnos ez a tényállás. A zeneiparnak el kéne már gondolkodnia azon,hogy talán a kevesebb mégis több volna. Vagyis ha olcsóbban adnák a CD-ket akkor sem csökkenne a haszon mert akkor meg többen vásárolnának a kedvezményes árnak köszönhetően.Azért ez ugyan úgy igaz a DVD piacra is! Maradok tisztelettel: Ecology
  • intrex
    #6
    "És ekkor tudósaink rájöttek, hogy a föld banán alakú. Bámulatos hol tart már a tudomány."

    Kurvára le vanna ezek maradva a jelentől.
  • kBagyula #5
    ...csoda, hogy felérték végre ésszel is.
  • szombi
    #4
    Én már évek óta rájöttem erre, a professzor meg csak most...
  • galedki
    #3
    no és? attól még ugyanúgy fognak vadászni... a marhák, tisztára, mint a középkorban, a boszorkányüldözéseknél, mindegy kit, csak égessünk egyet... és minden baj meg is van magyarárva. uninteligens banda...
  • dez
    #2
    Tudjátok hogy van, a RIAA és társai ügyvédhiénái abból nem keresnének egy fillért sem, ha nekiállnának alacsonyabb árakra rábeszélni a kiadókat, de a perekből igen... És még a kiadók is tejelnek nekik, a "fontos" és "hasznos" munkájukért.
  • Nusy
    #1
    Putty.... egy újabb kopp....