27
minden ami a témával kapcsolatos!
  • kapika
    #27
    Sziasztok!
    Remélem nem baj, hogy itt szólok egy High End bemutatóról, szerintem érdekelhet benneteket, látom, hogy eléggé nagyon benne vagytok a témában..

    Részletek itt. http://erdekel.hu/koncertelmeny
  • Belloq
    #26
    Sziasztok!! Valaki tudna segíteni rettentően sürgős lenne!! DLD DL-122 TS Paraméterei kellenének de nem a sima hangszóróé hanem a mélysugárzóé!!!! Csak a sima hangszórónak vannak fennt az adatai. Rettentően sürgős lenne kérem ha tudja valaki vagy ilyen mélysugárzója van és van papírja ilyen adatokról írja le! Előre is köszönök minden segítséget.
  • B0B0
    #25
    A helyében kibasznám a somogyikat ;)
  • G0blin
    #24
    Röhögni fogsz... Videoton hangfalai vannak mellette:) DC2550 A-s, kettő darab. És mindezt két videoton erősítővel hajtja. Elnyűhetetlenek.
  • B0B0
    #23
    A haverod hangfala mellé odatennél egy veterán Videoton dobozt és a somogyis láda szégyenében kifutna a szobából ;)
  • G0blin
    #22
    Ez igaz, ritkán hoz ki 100 liter alatti dobozt optimálisnak (még egy 25 cm-es hangszóróhoz is)... Ilyenkor engedni kell az alsó határfekiből. Másik megoldás a vattával való laza kitöltés, ezzel a módszerrel 15-20 %-al is megnőhet a látszólagos doboztérfogat, mivel megnöveli a levegő hajlékonyságát. Viszont a membránt is jobban lefogja, és sajnos nem minden esetben válik be. Próbálgatni kell, mert néha nagyon durván helyrerak egy ládát. Egy haverom mélyládájában kb. 6 csomag vatta figyel, de falat lehet vele bontani. Kb 50 literes reflexláda (ráadásul gagyi somogyi) 30 cm-es méllyel.
  • B0B0
    #21
    Jó az a progi csak egyetlen apró bajom volt vele anno. Szinte mindig csak monstrumok tervét adta ki, nem ártott volna egy kissé helytakarékosabb szemléletet is belevinni, de tényleg jó, úgyhogy én is ajánlom
  • G0blin
    #20
    KLlinger könyve tényleg nagyon jó, érdemes végigolvasni, főleg érdekességképpen, de sajnos elég régi, nem azt mondom hogy elavult, csak mostanában átalakultak a fő irányok, régen leginkább a hatásfokra mentek rá, amikor még az erősítők drágák és kisebb teljesítményűek voltak. Most már teljesítmény van szarásig olcsón, tehát inkább póver áll a nagy méretekkel és a jó hatásfokkal szemben, ezért nem nagyon érdemes már bonyolult rajzolatú dobozokba energiát feccőlni, hacsak nem szabad térben szeretne valaki brutális basszust kihozni, akkor bizony lehet gigantikus expo-tölcséreket csinálni. De nem is ez a lényeg amiéret írok. Tervezéshez elég bonyolás dolog a Klinger könyvében található képletekkel sokáig vesződni.
    Ehhez inkább ajánlanék egy nagyon jó programot, WinIsd a neve, és letölthető ingyen a www.linearteam.org címről. Az adatbázisában rengeteg gyártó hangszóróinak az összes szükséges paramétereit tartalmazza, de bármikor kiegészíthető az adatbázis bármilyen hangszóró adataival, mostanában elég jól hozzáférhetőek ezek az adatok, azért ez nem mindíg volt így. A hangszóró paraméterei alapján már az elején megmondja hogy az illető hangszóró milyen rendszerű dobozban lenne az optimális (zárt, reflex, 4ed rendű és 6od rendű sávátersztő dobozok, sőt nemrég láttam olyat is, hogy passzív membrános dobozt is tud méretezni valamelyik változata), és ezek után kidobja az optimális dobozméretet, ha van, a csőátmérőt és hosszt, és ezek mellé kidobja a frekvencia-átviteli karakterisztikát is. Innentől jön a kompromisszumos módosítgatás (általában jókora böszmenagy doboz az ideális), és mellette figyelhető hogyan változik meg a karakterisztika, szóval nagyon okos kis program. Sok ládát csináltunk már ezzel a programmal, és idáig mind meglehetősen jól sikerült, igazi telt, lágy basszusokkal. Jó játékot hozzá!
  • B0B0
    #19
    Bonyolítja, de attól még lehet csinálni, sőt sokan meg is csinálják
  • Palinko
    #18
    működik az a progi,amit adtál a djvu-ra...
  • Dj Faustus #17
    "A korszerű hangtechnikában már csak elvétve alkalmazzák, mivel a széles körben elterjesztett zárt dobozokban használt többutas hangszórórendszereknem építhetőek be labirintusba." "...ugyanakkor a labirintus méretezése több műszaki nehézséget jelent."
    Forrás: Csabai Dániel - Hangtechnika amatőröknek

    A fő probléma az, hogy az akusztikai labirintus egy adott hangszóróra van méretezve - egy újabb hangszóró elhelyezése bonyolítja a rendszert (ezáltal a labirintust is).

    "A DJVU-ra meg az a megoldás, hogy a plugint szinte lehetetlen felerőszakolni XP-re"
    Nálam működik. (IE, Firefox, és Opera alatt is - a trükk a drag&drop).
    Vagy megnyitható Irfanview segítségével is.
  • B0B0
    #16
    Én csak annyit mondok, hogy ha nincs sok pénzed, de igazán jó minőségű mélyet akarsz csinálni, akkor vegyél Monacort! Van most egy viszonylag új mélyhangszórójuk, lila a kónusza és asszem van belőle 35-ös is.

    Azt már nem tudom ki írta, hogy akusztikai labirintust nem lehet alkalmazni többutas rendszereknél, de mindenesetre egy nagy hülyeség, mert lehet.

    A DJVU-ra meg az a megoldás, hogy a plugint szinte lehetetlen felerőszakolni XP-re, ezért van ott az oldalon egy DJVUreader. Ez egy teljesen önálló program, csak letöltöd, kicsomagolod és olyan mint egy Acrobat Reader.
  • Palinko
    #15
    köszi mind 2-őnk nevében,nagyon sokat segítettél!
  • Dj Faustus #14
    "BOBO linkje nagyon jó.meg is van rajta a H. H. Kilinger - Hangdobozépítés amit ajánlottál,csak v.miért nem nyissa meg a progi"
    Töltsd le a DJVU plugint (ha letöltötted nem kell már), telepítsd fel, nyiss meg egy böngészőt, és a filekezelő programodból húzd át a djvu file-t a böngésződbe.

    "a töbutas hangrendszer több hangszórót jelent egy dobozban"
    Így van. Egyutas rendszert táskarádióban/gitárerősítőben használnak (egy darab szélessávú hangszóró), vagy subwooferben (egy darab mélynyomó) hasznának. A többutas rendszerekkel jobban lefedhető a hangfrekvenciás sáv - ezért alkalmazzák inkább.

    "neki van két doboz most olyan reflexcsöves és egy hangszóró benne (SAL 30cm)"
    1. Leírásodból az derűl ki hogy ez egy subwoofer (egy darab 30 cm-es hangszóróval).
    2. SAL = Somogyi Audio - nem éppen a legjobb minőség (bár vannak jobban és rosszabbul sikerűlt szériái - mi is használunk belőle szerencsére a jobbik szériából), de a szükség nagy úr. Helyette inkább Eminence, Beyma, Reflex, Garry,... Attól függ mennyi pénzt áldozna rá.
    3. Labirintus hangdobozt találhatsz az ajánlott könyvben is (méretezési leírással).
  • Palinko
    #13
    jaja,a hawerom olyan reflexcsöveset csinált.a töbutas hangrendszer több hangszórót jelent egy dobozban?neki van két doboz most olyan reflexcsöves és egy hangszóró benne (SAL 30cm).szóval azt hiszem most olyan labirintusosat akar csinálni és ahhoz kéne neki rajz,hogy minnél joban szóljon.tudnál neki ajánlani 30-40cm-res hangszórókat,amik jól szólnak,gondolomh,ogy melyik gyártótól érdemes venni,mert majd nyárára tervezi erősebb hangszórók beszerzését.

    BOBO linkje nagyon jó.meg is van rajta a H. H. Kilinger - Hangdobozépítés amit ajánlottál,csak v.miért nem nyissa meg a progi,dobtam egy mailt a pasasnak,majd remélem ír...
  • Dj Faustus #12
    "azok közül melyiket?"
    Elkészítés (tervezés+kivitelezés) szempontjából a könnyűségi sorrend:
    1. Normál zárt doboz
    2. Reflexnyílásos/reflexcsöves doboz (jobb mélyátvitel, de nehezebb méretezés, ja és a reflexcső a hang fázisát eltolja)
    3. Akusztikai labirintus (ezt egyrészt nehéz megépíteni, másrészt nem alkalmazható többutas hangrendszereknél)
    4. Exponenciális tölcsér (ezt mélysugárzók építésénél használják, elkészítése talán a legnehezebb)

    Én kétutas reflexcsöves hangdoboz megépítését javaslom, azt könnyű kivitelezni.

    A hangdoboz (és a mags/mély sugárzók elkülönítésére szolgáló hangváltó) méretezéséhez pedig rendelkezésre állnak különféle szoftverek. Megadod a kiválasztott hangszórók úgynevezett Thiele-Small paramétereit (a normális hangszórógyártók ezt közlik a weboldalukon), és megadja a doboz méreteit.
  • B0B0
    #11
    Itten megtalálható a könyv
  • B0B0
    #10
    Sokkal kifinomultabbak a "céhes" módszerrel készült hangfalak, mint a tömeggyártottak.
  • Palinko
    #9
    igazad van,de akkor is nem mindegy miben áll a hangszórónk.
  • PyRex
    #8
    Ezzel csak az a baj, hogy ha megnézel egy profi hangfalat, akkor az nemcsak a doboz miatt szól úgy. Ergo lemásolni, hogy ugyanúgy szóljon, nem lehet. Legalábbis szerintem. Nem mondom, hogy nem lehet jó hangfalat építeni otthon, de azért ne essünk túlzásokba, azok nem valószínű, hogy elérik a profik minőségét.
  • Palinko
    #7
    ennyire részletesen nem tudok neked beszámolni... nagyából leírtam az 1 commentben.jó lenne nagyobb terek kihangosítása. (20 m2). épp azt szerettem volna megkérdezni,hogy mit ajánlatok,amit Faustus leírt,azok közül melyiket?("ormál zárt doboz? reflexnyílásos/reflexcsöves megoldás? akusztikus labirintus? exponenciális tölcsér?").szóval,hogy minnél szebb mélyebb basszust adjon kissebb hangerőn is.(szóval ne vonyítsonak a magashangok,de a basszus meg szépen zümmügjön :D )
  • Dj Faustus #6
    Ajánlom figyelmedbe H. H. Kilinger - Hangdobozépítés (Marktech Kft. 1991) című könyvét. Vagy Csabai Dániel hangtechnikával foglalkozó könyveit.

    Másrészt döntsd el, milyen célra (lakáshangosítás? PA?), milyen kialakításút (normál zárt doboz? reflexnyílásos/reflexcsöves megoldás? akusztikus labirintus? exponenciális tölcsér?), milyen fajtát (subwoofer, egy-/két-/három-/többutas rendszer), és hogy milyen igényeid vannak (ha profizmusra törekedsz - nem csak fülre kell meghallgatni - be is kell mérni a hangszórót/hangdobozt - ehhez megfelelő eszközök kellenek).

    Harmadrészt ajánlom figyelmedbe a Terminál ezzel fóglalkozó fórumtopikjait (az Elektro csoporton belűl megtalálhatod).
  • Palinko
    #5
    az egy dolog,gondoltam itt majd kapok tapasztalatokat,amik évek során alakultak ki és aki nem egy High-End börzén volt.. tippek,trükkök,rajzok 5letek,szóval minden ami segíthet a munkálatokban...
  • leveskocka
    #4
    milyen helyisegben akartok hifizni?szoba,pince,aula,stb...be van e rendezve?meg mennyire?jah,es mennyire vagytok igenyesek?mirol akarjatok a hangfalakat nyomatni?LP,CD,stb???
  • leveskocka
    #3
    nna?
  • I.C.ram
    #2
    Szépen elmentek egy High-End börzére, és megnézitek, hogy a nagyágyú hangmérnökök milyeneket csinálnak. Az ilyen gagyi Sony és társait ellehet felejteni.
  • Palinko
    #1
    nem tudom,hogy vannak-e olyan megszálottak az sg-n mint az egyik haverom.ő mondta,hogy nézzek szét neki a neten, hangszóródoboz mintájárt,meg rajzért,hogy eltudja otthon készíteni.már csinált egy jópár dobozt,csak saját találomra.és mivel a tökéletességet keresi... tudjuk hogy van ez. szóval rajzokat kérek mélyládákra,hogy milyen alagutakat érdemes bele tenni,hogy egy egyszerűbb hangszóróval is nagyon jó hatást érjünk el. nembaj,ha komplikáltak a rajzok,csak tesség,adjátok fel neki a leckét :D

    várom az üziket és az érdeklődőket a téma iránt!