40
  • dez
    #40
    A CD-ROM-on is, adatot tartalmazó CD-R-en is, és minden DVD-n is hibajavítós kódolásban van rajta az adat, a sérülésekkel szembeni (persze korlátozott) immunitás végett. (A CD-nél erősebb is a védelem adattárolás esetén, szemben az hang-CD-vel, ezért van, hogy pl. egy "74 perces" CD-re ~800MB fér rá CDDA-ban, és ~700MB adatként.) Ha ez nem lenne, egy apró karcolás is sok-sok bitet tönkretenne, ami adattárolásnál kapásból kukát jelentene. Egy szóval 1 pit != 1 bit (nem egyenlő).
  • Dodo55
    #39
    De a végén írja, hogy a CD-ROM-ok hibatűrése még ennél is jobb.
  • Hegyikecske
    #38
    jah látom a könyvrészletet, de ezek szerint tényleg zenéről van szó :)
  • Hegyikecske
    #37
    az maximum zenéknél müködött volna, mert a cdt eleinte audióra találták ki de ez adatnál hogy javítaná ki? amugy ha már a hordozóréteg is sérült akkor nemjácca be szal vmit félreérthettél sztem
  • Hegyikecske
    #36
    karcolásra is jó, vagy az ellen nem véd ?:D:D
    Amugy jó 5letnek tartom bár nálam a legritkább eset h elázzon, viszont árba se sokkal drágább mint egy normál korong, ha jól számolom egy cd 100ft körül jön ki
  • dez
    #35
    Csak nem minden olvasóban/lejátszóban van fullos hibajavító firmware. Végülis épp ezt lehet azzal a CD-vel tesztelni. (Van ilyen DVD-ben is.)
  • AtisH
    #34
    Ha mélyebben belemerülsz a témába, akkor az is fogod tudni, hogy miért...

    Egyébként van olyan teszt CD-m, ahol gyárilag egy ék alakú "sérülés" van a lemezen belülről kifelé egyszer a visszaverődő részen, egyszer meg a felületen. Track-enként lehet léptetni és a sérülés 0,2mm-enként nő. Asszem 1,2-1,6 mm-ig még normálisnak kell lenni a lejátszásnak.
  • dez
    #33
    Látom, egyesek azt hiszik, ezek a hozzászólások csak arra jók, hogy a cikkek tartalmát készpénznek véve, azon el sem gondolkodva, kifejezzük automatikusan jött gondolatainkat. (Kb. mint amikor egy afgán felmutat egy megtaposott amcsi zászlót, majd körbeviszi, hogy mindenki megköpködhesse.)
  • Pukkár
    #32
    Tiszta röhej. Alig várom a vízálló gumit...
  • G0blin
    #31
    Ez király!

    Végre megkevergethetem a kávémat cd-vel. És igazán jó hogy vízálló. Már több cd-m is elolvadt, amikor víz érte. Nagyon hasznos dolog ez. Remélem hamarosan piacra dobják aztz a verziót is, ami a levegőnek is ellenáll.
  • pemga
    #30
    Ez a kávé meg tartalomkárosodás honnan jön? Igazából az élettartam növekedést kerestem, de erről sehol nem írnak, akárcsak a tartalommegóvásról. Ők kizárólag a nyomtatófelületről áradoznak, hogy ez mennyire jó lesz majd esküvői fotócd-khez meg jajjdeprofi lesz a házi írott katalóguscd-nk.

    A lightscribe egyébként hogy műxik? Van köze ehhez? Úgy értem ez védi azt is? :))
  • pemga
    #29
    Ha jól értem akkor nem az a poén hogy vízálló, hanem hogy ha valamit ráfirkálsz/nyomtatsz az is vízálló :). Merhogy most már mezei nyomtatóval is tudsz rá nyomtatni és nem kell megvenni a méregdrága laminálós meg mittomén nyomtatókat. Csak ide az sg-re nem ez a fícsör jött le :)). Ők arról beszélnek, hogy jajjdejól megragad a tinta a cd felületén, meg milyen színhű és élénk lesz :).
  • faz
    #28
    Alig várom már a pörgésálló modelleket.
  • dez
    #27
    Nem azt jelenti esetleg ez a dolog, hogy korrorió-gátlós a cucc? Ugyanis az adathordozó réteg korróziója okozza az adatvesztést inkább.
  • Magyarszív #26
    Nekem egyszer az eredeti Nero cd belső részén megrepedt (jó nagy volt), és gondoltam megpróbálom megmenteni az adatokat, de miután betettem az írómba , zene cd-ként jelent meg 4 zene fájllal. Sajnos nem lehetett meghallgatni
  • Dodo55
    #25
    Szerintem se kellett volna kibírni, mert úgy tudom, hogy a cd-ken aluminium van, és ha alufóliát tartassz láng fölé az is összezsugorodik.
  • Enkil
    #24
    feltalálták a spanyol viaszt
  • uniu
    #23
    "ha meg előtte kombináltfogóval egy pár másodpercre a tűzhely gázlángja fölé tartottam majd utána rá a vizet.." "no azóta nem vettem philipset"
    Ezt miert kellet volna kibirnia annak a szerencsetlennek ??? :)
  • Roli
    #22
    azt is beolvassa amin sugárirányban felvált egy 3 milis csíkon az adahordozó réteg, sőt amíg a belső 2-3 centi nem sérül addig mindig be lehet olvastatni
  • Dodo55
    #21
    Felrobbanni nekem is robbant már fel cd-m. Azokon is repedés volt nem pedig lyuk. Most betettem egy olyan cd-t, amire fúrtam egy 1,5-2 mm-es lyukat, és simán beolvasta!
  • Akuma
    #20
    egy cd 2 millis lyukkal 48* sebességen igen könnyen szétrobban a rá ható centrifugális-petális erők miatt
    nekem robbant már fel cd-m játék közben :) mondjuk azon volt egy hosszabb repedás, nem pedig lyuk
  • Roli
    #19
    hehe haverommal csináltunk ilyet. Elkezdtük nézegetni a tokot és aztokat megcsináltuk vele ami át volt húzva aztán a még ép cd-ket felpörgettük 6-7000-es fordulattal. Némelyik szétrepült :)))
    A vizet bírták
  • Dodo55
    #18
    Nekem van itt pár felesleges cd-m, majd azokkal kísérletezek kicsit.
  • DKm
    #17
    Kéne csinálni egy tesztet. Mondjuk márka és ár alapján, hogy miket bírnak ki és mennyire. Csakhát nekem erre se időm se pénzem nincs. Ki kéne próbálni egy pár cd márkát. Kiirni rá adatokat és bedobni fél napra vízbe vagy kicsit meg kéne pörkölni őket. Kíváncsi vagyok mire jutnánk. :D
  • waterman
    #16
    mondjuk az tény hogy nem mindegyik cd bírja a vizet..
    nem tudom ki emlékszik még azokra a philips cd-kre amiken nagy szürke alapon egy piros görbevonal szelte át a lemezt. szépen ívesen. no azok nagyon nem örültek a víznek. ha meg előtte kombináltfogóval egy pár másodpercre a tűzhely gázlángja fölé tartottam majd utána rá a vizet, akkor a piros csík maradt a korongon, a két szürke rész, magyarán az adathordozó réteg - a piros csík két oldalán egy az egyben jött le.. no azóta nem vettem philipset, kíváncsi lennék van-e most is hasonló..

    és tényleg működik a cd 2 milis lyukkal. fél centis kráterrel is, ha nagy fájlokról van szó.
  • DKm
    #15
    Ezt a baromságot. Eddig is bírta a vizet a cd. Kis koromban (most 15 vagyok) az első cd-s gépem cd-it acetonnal pucoltam meg! Szépen beopálosodott a műanyag!
  • Anubys
    #14
    Simán hiheto. Nekem egy slicer-rel elvágott CD-t olvasott vissza a meghajtóm minden gond nélkül.
  • Mike
    #13
    a cd eddig is birta a vizet, nem?
  • Dodo55
    #12
    Bescanneltem, itt a kép:
  • SuperCow
    #11
    vízálló cd irót nem fejlesztenek ki? hogy legyek így sikeres mélytengeri biológus, ha nincsenek meg a megfelelő eszközeim?
  • Dodo55
    #10
    Én meg most olvastam olyat, egy számtech tankönyben, hogy a cdken olyan a hibajavító rész, hogy egy 2mm átmérőjű lyukat is lehet fúrni a cd-re akkoris hiba nélkül olvashatóak lesznek az adatok.
    Ezt azért nem hiszem.
  • endale
    #9
    A Primera szakemberei szerintem hatalmas tempóban dolgoznak azon, hogy a Aqua-Quard technológiát más termékeknél is használhassák. Hamarosan piacra kerülhet a vízálló üveg és porcelán és az eddig csak sci-fi-kben látott vízálló nejlonszatyor.
  • Sadist
    #8
    Én már hallottam olyat is, hogy karcos CD-t mélyhűtőbe rakta, és utána működött :D
    De ez a melegítős dolog nekem is bejött már, gondolom a hőtágulással lehet összefüggésben.

    Cikkhez kapcsolódva: A CD amúgy is vízálló, mert csak műanyag korong, rajta egy fényvisszaverő ezüst réteggel, majd egy lakkréteg.
  • mousee
    #7
    Hmm... ezt még nem próbáltam, de nem is rossz 5let... majd ha valami nemmegy, nekiesek, azt apám majd nagyon hülyének néz, hogy mi a f.szt csinálok :DD
  • Szefmester
    #6
    nekem egy vinyóm van ami hidegen nem idul... kell neki kb 15-20 perc feszültség alatt töltött idő aztán már müik is... fontos adatokat azért már egy ideje nem tartok rajta... csak hordozó vinyónak használom
  • Dodo55
    #5
    Én is vízzel mosom a cd-imet.

    Más: volt egy cd írom, ami egy idő után nem olvasott be sok cd-t. Megfogtam, és hajszárítóval felmelegítettem a cd-t és úgy már beolvasta! Ez nem vicc, tényleg beolvasott így sok olyan cd-t, amit hidegen nem akart.
  • pafi
    #4
    ez de lol!
  • ewtoto
    #3
    :D
  • mousee
    #2
    Én is ezt csinálom... De ez tök poén, már ne vedd sértésnek, de te írtad elsőnek, hogy cd-ket mosol le, egy ien cikk után waterman néven.. :PP

    Nekem teccik :))
  • waterman
    #1
    én eddig is simán megmostam a koszos dvd-ket cd-ket. puhább fajta papírtörlővel meg el is lehet törölni és semmi baja nem lesz. egyszer úgy kaptam vissza egy méregdrága cd-met, hogy narancslé volt aláöntve és erősen ragaszkodott a tokjához. kiáztattam belőle. még mindig jó.
    spanyolviasz utánérzés.