26
LED FAQ
  • 1sajat
    #26
    Mi okozza a LED-es tévék un. felhősödésének jelenségét?
  • Cono77
    #25
    Sziasztok! Ledes reklámtábla készítéséhez szeretnék venni üres táblákat! Tudnátok segíteni hogy hol kaphatok olcsón, nagy választékban? Köszönöm!
  • Supergamer_real
    #24


    Ilyen, vagy ehhez hasonló LED fogalalotkat nem tudja valaki véletlenül, hogy hol lehet kapni?

    1 ledet befogadó foglalatok érdekelnének.
  • hmhm
    #23
    ez jórészt assembly :)
  • Tarajos Sül
    #22
    Találtam ehezz a topikhoz illő weboldalt!
  • Noninnyó
    #21
    Halihó!

    MRT-ből a féléves házim, hogy tervezzem meg egy 3 színű led vezérlését. Bármilyen színt ki lehessen keverni. Intel 8051F300-as mikrokontrollerrel, LCD kijelzőre az eredményt kiiratni, RS 232-es soros port-on kommunikáljon a dolog. Valamilyen kitöltési tényezőkkel kellene mahinálni.
    Blokkdiagramm kellene, meg folyamatábra. Én sík hülye vagyok az elektronikához, nem is tudom, hogy gondolja a tanár, hogy ezt meg tudjuk csinálni.
    Tudna valaki segíteni ebben?
  • Supergamer_real
    #20
    Conrad
    www.conrad.hu

    Ott találsz bőven, kedvedre :)
  • SPT
    #19
    Üdv!

    Be kéne szereznem olyan fehér színű SMD LED-et, ami oldalra világít (tehát a poanelhoz képest 90 fokban)

    Tudtok ajánlani valamit?
  • Supergamer_real
    #18
    Tökéletesen érted. De közben megoldottam a problémát. Kerestem egy villamosmérnököt, megkértem intézkedjen az ügyben.

    Megtervezi a nyákot és le is gyártja így nekem csak be kell majd forrasztgatni a ledeket.

    Úgyhogy ez a jelenlegi helyzet :)
  • Tarajos Sül
    #17
    Én is odavagyok a ledekért!
    Nálam a világitoeszközök közül a ledeket szeretem a legjobban!

    Szal nem egészen értem a kérdést!

    Az elsö szinten ugy akarod,hogy egymás után villanjanak fel a ledek/futofényszerüen?/
    A másodiknál az összes világitson,és a harmadiknál is!

    És hogy ezeket hogy lehessen üzemeltetni,egy 1400mA 12V táprol?

    jol értem?
  • RelakS
    #16
    érdekes. A fehér ledek legtöbbször valójában kék ledek, csak sárga foszforréteg van rajtuk. Bár lehet, hogy annyi a különbség, hogy a kéknek szánt ledek alacsonyabb fényerővel rendelkeznek...
  • Supergamer_real
    #15
    Hi RelakS,

    Köszönöm a válaszodat.

    Tehát:

    Nem szeretnék nagy fényt.

    Nekem az ez által beviágított szög is elég. Nem SMD ledekben gondolkodom, elég az a fénycsóva amivel felfelé bevilágít (ha belenézel ez is bőven vakít). Ez inkább látvány/design megoldás mint olvasófény :)

    A LEDek kékek (5mm), 3Voltot esznek és 30mA-t vesznek fel egyenként és már megvettem őket, így ezeket fogomo használni.
  • RelakS
    #14
    LED
  • RelakS
    #13
    A ledeket egyébként kösd 3-masával 12V-ra, de először válogasd ki a közel azonos nyitófeszültséggel rendelkezőket. Ezután vagy beraksz még egy ellenállatot, hogy 20mA folyjon (<- ezt hogy írják? ) a ledeken, vagy építesz áramgenyát, amin beállítod. Láttam egyszer olyat, hogy egy áramgenyára több ilyen ledsort rátettek, majd valami tranyós kapcsolás kiszedte azt a beállító ellenállást, ahol valami zavar történt. Így nem kellett minden sorhoz külön generátor, és ha az egyik tönkrement, nem rántotta magával a többit. Hogy hol láttam? Már nemtom...
  • RelakS
    #12
    Ez alapján minden videókártyának külön topikja lenne, alktípusonként.

    On:

    A fehér led típustól függően 3.2-3.6V környékén üzemel, ilyenkor 20mA áram megy rajta át. Magasabb áram esetén el kell kezdeni hűtésen gondolkozni. Namármost ha nagy fényt akarsz kevés leddel, vagy nem csak egy kb 30-40 fokos szögben akarsz világítani, akkor vegyél Luxeon-féle power ledet. Jellemzői: 160 fokos fény, van normál és melegfehér kivitelben, a legújabbak 700-1000mA-en üzemelnek, és félkilós hűtőbordával kell kényeztetni (értsd: nagy hűtő kell rá)
  • Supergamer_real
    #11
    Thanatos.

    A kérdésem NEM a LEDEK feszültségére vonatkozott (mintahogy áll a belinkelt "LED feszültség" topic címében).

    Olvasd el mit írtam kérlek (sajnálom ha nyelvértelmezési problémáid vannak, ebben sajnos nem tudok segíteni).
  • Thanatos
    #10
    és ki irta hogy abban a topicban csak a hdd ledekről lehet szó? nc...
  • Supergamer_real
    #9
    Kérem az válaszoljon akinek konkrét ötlete van és a "nem értek hozzá" jellegű hozzászólásokat a téma átláthatósága miatt (!) mellőzzétek.

    Nem RelakS, az a topic nem lett volna jó. Teljesen más teljesítményű ledet használnak "meglepő módon" világításra mint HDDlednek mint a topicban írják amit belinkeltél. Kérek mindenkit, hogy fókuszáljunk a témára és ne más topicokat linkeljetek be (Tuvok a te linkedet köszönöm!).

    Köszönöm.

    DJ Bee18: A kérdésed nem releváns a megvalósítás szempontjából, de azért itt a válasz:) . Króm LED foglalat+LED+ rézkábel hozzáforrasztva+a réz másik vége a trafóba vezetve.

    De itt inkább a kapcsolás/vezérlőegység ami érdekes lenne(illetve ennek beszerzése, ára, összerakása), a kérdésem is erre vonatkozik.

    Zoli007: Le tudnád írni/ki tudnád fejteni bővebben, h mit hogyan kellene csinálni szerinted?
  • RelakS
    #8
    EZ a topik nem lett volna jó a kérdésnek?
  • Zoli007
    #7
    PIC 16F84, szerintem mukodne. De jo volna ha tudnal programozni assemblerben.
  • DJ Bee18
    #6
    és megkérdezhetem, csak úgy kiváncsiságból, (és persze a megvalósításhoz is segítség lehet), hogy ezek a LED-ek milyen felépítésűek? Mármint maga az eszköz? Úgy értem, hogy hol lehet rögzíteni, hol kell bedugni a kábeleket stb. Egy kép jó lenne :D
  • DJ Bee18
    #5
    Gondolom a vezetékeket el szeretnéd rejteni
  • DJ Bee18
    #4
    Na ez érdekes, engem is érdekelne :D de sajnos én sem értek hozzá :DD
  • Tuvok #3
    Ha nem jön segítség, itt (is) kérdezz majd rá ! ,)
  • Apus
    #2
    Jó téma, én hülye vagyok hozzá de érdekel. Remélem itt tanulhatok valamit:)
  • Supergamer_real
    #1
    Mivel mostanában kezdtem el komolyabban érdeklődni a LED alapú világítás iránt, gondoltam nyitok egy topicot neki itt az SG-n (a kereső használata után természetesen), hátha mást is érdekel.

    Lenne is rögtön egy kérdésem azokhoz akik az elektronikához kicsit jobban konyítanak. Adott a következő helyzet



    Ez egy 3 szintes polc rendszer, a polcok egymás felett helyezkednek el.

    Level-1-en van 4 led a sarkokon és 5 oldalanként (össz 24)
    Level-2-őn van 4 led a sarkon
    Level-3-an szintén 4 led a sarkokon

    A megoldandó problémák:
    A különböző szinteken külön kapcsolóval szeretném kapcsolni a világítást.

    Level-1: Szeretném, ha a 24 led 1 pontból kiindulva (1 vagy 2 irányban terjedve) kis késleltetéssel kapcsoljanak fel. Tehát mind a 24 felkapcsolható legyen egy kapcsolóval, de néhány milisekundumos késéssel (mint a kifutópályafény).
    (Ill. lehetőség szerint, külön csak a sarkon lévő 4 fényt is felkapcsolni, a többit nem - de ez nem létkérdés, csak opció)

    Level-2: Mind a 4 LED egyszerre legyen felkapcsolható.

    Level-3: Mind a 4 LED egyszerre legyen felkapcsolható.

    Fontosabb adatok:

    Fogyasztás
    A LEDek 5mm esek, szükséges feszültség: 3V, és kb 30mA (ennyit mértem). Ugye ez elvileg 0.03x32=0.96 Amper.
    A táp amit venni szeretnék hozzá, 1400mA-s, de (!) 12 voltos. Tehát, ha jól értettem 4-essével kell őket párhuzamosan kötni.

    Kérdés:
    - Ez esetben megoldható-e a késleltetés a párhuzamosan kötött 4 led között is? vagy csak a 4-es csoportok között?

    Hogy célszerű ezt a gyakorlatban megoldani? Milyen építőelemekre lesz szükségem?

    Kérem, hogy akinek van ötlete és ért is hozzá, segítsen megoldani ezt a "problémát".

    Minden segítséget előre köszönök :)