37
  • dez
    #37
    Hát, itt már sokminden nem hitkérdés... Einstein idejében még nem léteztek azok a kísérleti eredmények, amik ma már igen.

    Persze pl. alapíthatsz egy egyházat, és definiálhatod, miben vagy haljandó hinni, és miben nem. (Még akkor sem, ha a szemed előtt demonstrálnak valamit kísérletileg, stb.)

    De azt mondani, hogy stop, itt (hol?) megállok előremutató?

    Egyébként ha elengedjük az anyagot, nem a semmi marad.
  • M2 #36
    Én tisztelettel maradnék ott ahol Einstein is leragadt és inkább abban hiszek, hogy létezik valóság, ahol olyan rend uralkodik amiben nem lehet csalni. Persze a kereteket még nem ismerjük teljesen - talán soha nem is fogjuk -, de szerintem ha még a valóságot is megkérdőjelezzük, ott vagyunk a semmiben, kapaszkodó nélkül és ez nem vezet sehova. Illetve vezet, ki ebben hihet, ki meg amabban, de nem ez az előre mutató út.
  • dez
    #35
    "Persze szépeket lehet azon filózni hogy mi is a valóság"

    A relativisztikus fizika, vagy a kvantumfizika nem filozófia... Márpedig egy olyan világot mutatnak meg nekünk, ami nagyon más, mint amilyennek "lennie kellene".

    "de mikor rátenyerelsz a forró rezsóra, hirtelen ráébredsz a dolgok mikéntjére."

    Mikéntjére? Inkább csak arra, hogy nem lehet (legalábbis nem könnyű) kibújni a "lokális" szabályok alól. Mellesleg ugyanerre utalt Ma2ska is az égő házzal.

    Csakhogy ez kb. olyan, mint amikor lelőnek egy FPS-ben... Game over... Hacsak nem csalsz - de honnan tudod, hogy IRL nem lehet "csalni"? Nekem úgy tűnik, a tudomány egyre inkább azt mondja, hogy nagyon is lehet, bár adott esetben nagyon nehéz.
  • dez
    #34
    "A meditáció csak eszköz, de ez már offtopik teljesen."

    Végső soron minden csak eszköz. ;) De amúgy igen, nem mondtam én az ellenkezőjét.

    "Einstein köztudottan mélyen vallásos volt amugy"

    Nem vagyok benne biztos, hogy vallásos volt olyan értelemben, hogy egy adott vallás "beszűkített" isten-képében hitt volna, vagy igen?

    "talán az is segitette a felismeréseiben, hogy nem ragaszkodott tulságosan a materializmushoz mint kizárólagos valósághoz."

    Talán? Biztos... Hiszen a világ számára már nem az a szuper-racionális valami volt, mint előtte.
  • dez
    #33
    "Ez a kép róla maradt meg inkább: "Isten nem kockázik" mondta."

    Persze, de ezt éppen a kvantumfizika előrehaladottabb teóriái ellen mondta...

    "Olyan ördög ügyvédje szerepet játszott, de nagyon korrekten, és ezzel rengeteget segített."

    Az lehet...

    "Sőt magát a fény kvantumosságát is ő bizonyította a fotoelektromos hatással!!!"

    Tudom. De az még csak a kezdet volt. (Vagy hogy is mondjam.)
  • Ma2ska
    #32
    Az egységes rend mint isten egyik arca /tulajdonsága/ megjelenhet, ugyhogy itt nincs ellentmondás.
  • M2 #31
    A teljes rendet is azért kereste, mert neki a kvantumfizika olyan volt, mintha egy hívőnek azt mondanák, hogy Isten pattanásos, hajlott hátú és gyerekeket eszik reggelire.
  • M2 #30
    Einstein csak annyiban volt vallásos, hogy ragaszkodott a zsidó származásához és büszke is volt rá. A klasszikus, megszemélyesített Istenben nem hitt, számára csodálatosabb volt a világ önmagában, mint egész rendszer. Ebben igaza is volt, de az emberek könnyebben megemésztik az Istenhitet.
  • M2 #29
    Melyik részét?

    Azt hogy senki sem tekinti alapnak? Ahol kell ott igenis számolnak vele, de mi értelme lenne ott is használni ahol nem szükséges, mondjuk 20 kilóméterórát tenni egy autóba, merthogy a sebesség relatív...

    Aztán, az emberek nem félnek az újtól (a mobil is új volt, mégis hogy elterjedt), de csupán a specrel megértéséhez is kell némi fizikai és matematikai jártasság, ami az átlagembernek már elérhetetlen szint (akik a trigonometriát is csak bebiflázták).

    A védikus tanításokat ugyan miért és hogyan is igazolja egy tagadás?
    Persze szépeket lehet azon filózni hogy mi is a valóság, de mikor rátenyerelsz a forró rezsóra, hirtelen ráébredsz a dolgok mikéntjére.
  • BiroAndras
    #28
    "Einstein köztudottan mélyen vallásos volt amugy"

    A köz rosszul tudja. Einstein maga mondja, hogy nem vallásos. Vagy legalábbis nem a hagyományos értelemben.
  • Ma2ska
    #27
    A meditáció csak eszköz, de ez már offtopik teljesen. Einstein köztudottan mélyen vallásos volt amugy, talán az is segitette a felismeréseiben, hogy nem ragaszkodott tulságosan a materializmushoz mint kizárólagos valósághoz.
  • NEXUS6
    #26
    Einstein rengeteget tett a kvantumfizikáért.
    De ugyan úgy volt mint Planck is, hogy nem akarta elhinni azt amit látott, kereste azt a rendet, ami a dolgok mögött megbújik.
    Ez a kép róla maradt meg inkább: "Isten nem kockázik" mondta.

    Olyan ördög ügyvédje szerepet játszott, de nagyon korrekten, és ezzel rengeteget segített.
    Sőt magát a fény kvantumosságát is ő bizonyította a fotoelektromos hatással!!!
  • Morgoth
    #25
    ööööööööööööö. ja
  • dez
    #24
    A kvantumfizikával kapcsolatban inkább pl. Planck munkásságát kellene emlegetni, nem? Persze a relativitáselmélet sem semmi. (Legtöbben egyikből sem fognak fel semmit. Nem is próbálnak.)
  • dez
    #23
    Bizonyítsd be, hogy hülyeség...
  • dez
    #22
    Mi fordul elő? Hogy meditálsz, vagy hogy révületbe esel (amiből utána ki kell józanodni)? Mert nem egészen ugyanaz... Meditálni nem lehet "előfordul" alapon, mert úgy nincs értelme.
  • Gerappa
    #21
    Azert ne vard mar el hogy szegeny Einstein, Times New Roman 8-al irjon, eleg az ha masban volt jo ;)
  • Ma2ska
    #20
    Jaja, pedig tudományos érvekkel bástyáztam körül az okfejtésemet. De már Einstein is kevés nekik
  • sz4bolcs
    #19
    Jaj :D Úgy jött le nekem, hogy mindenki szokott révületbe esni, meg meditálni. :D:D:D: Arra írtam, hogy én nem :D De legyen.. tévedni sem szoktam :D
  • HUmanEmber41st
    #18
    Úgy látom beszélni is hasonló szinten tudsz..
  • HUmanEmber41st
    #17
    Nem tudják (ezek a materialisták ), h mi a jó..
  • M2 #16
    Az is megfigyelhető, hogy miközben Einstein mester az egyatomos ideális gázok kvantumelméletén töprengett, elfogyasztott 4 szelet zsíros kenyeret, hagymával, friss paradicsommal...
  • M2 #15
    Phú, ezt a rizsát! Máskor tedd ki a smileyt, hogy ne vegyük komolyan.
  • cement
    #14
    a régi emberek mind szépen irtak szinte, legalabbis eddig amiket en lattam regi keziratokat. pl most voltunk nyaralni es elmentunk egy banyaba, banyamuzeumba ahol ki volt allitva valami banyasznaplo, kb a3-as meretu lapokra volt irva de olyan szep kezirassal h majdnem beszartam. tintaval meg ludtollal irtak meg anno de valami geciszepen. sajna en meg baszottrandan irok :DD
  • MacrosTheBlack
    #13
    De többet ér mint a tied. (Vagy az enyém.) :D
  • Ma2ska
    #12
    Nem baj, egészség legyen...
  • sz4bolcs
    #11
    én
  • Ma2ska
    #10
    De ki nem?
  • Ma2ska
    #9
    Na komolyra forditva igen, előfordul.
  • nenad
    #8
    tevedtem, bocsi :)
  • Ma2ska
    #7
    Aha, gyakran esek révületbe...aztán kijózanodok..
  • NEXUS6
    #6
    "1995-ben Ketterle vezetésével a Coloradói Egyetem és az MIT egyik csoportja 1 mikrokelvin (azaz 1 milliomod Kelvin) alá hűtött gázokat, melynek során felfedezték az anyag új halmazállapotát, az ún. Bose-Einstein kondenzátumot, melyben a részecskék sűrű sorokban mozognak, nem pedig egymástól függetlenül, szabadon röpdösnek."

    Ez megint olyan blikkes lett egy kicsikét;)
    A BEC (Bose-Einstei Condensatum) lényege, hogy alacsony energia szinteken bizonyos atomok, melyek spinjei egész számuak, bozonokként kezdenek viselkedni.
    Kocsmai nyelven a szilárd anyagot alkotó részecskék számára nem lesz gát egy másik részecske, ha az adott térrészben helyezkedik el, így gyakorlatilag bármennyi részecskét belerakhatunk egy tartályba. (Ez pl söratomok esetén tök jól jönne;)))))
    A BEC tulajdonságai marhára hasonlítanak a fény (mint a legnépdszerűbb bozon részecske) tulajdonságaira, és ettől kezdve a fizikusok el is kezdteg ilyen atomokkal szórakozni és úgy használják őket mint a fénysugarakat (lásd kvantumoptika).
  • nenad
    #5
    puff neki, gratula, nem hittem vona hogy akad meg 1 ilyen ember az SGn. Netalan meditalsz is?
    :)
  • Ma2ska
    #4
    Einstein munkássága teljesen más dimenzióba helyezte a fizikát, amit mindenki elismer, majd a gyakorlatban senki sem tekinti alapnak. Mert teljesen más hozzáállást, gondolkodást kivánna, és az emberek mindig félnek az ujtól, makacsul ragaszkodnak rögeszméikhez. A kvantumfizika alapján az anyag nem létezik, és ezzel a védikus tanitások tudományosan is igazolódnak a világ illúzió voltáról, mégis kénytelenek vagyunk ebben az illúzióban élni, és ha kigyullad a ház, kiugrunk az ablakon.
  • TH448
    #3
    Ami durva acikkben:
    "A felfedezés az egyetem egyik hallgatója, Rowdy Boeyink nevéhez fűződik..." Mit fedezett fel?? :D
    Megtalált pár érdekes és fontos papírt, de...
  • St
    #2
    szép írása volt
  • atlagember
    #1
    Még a végén kiderül, hogy nem is úgy képzelte el a relativításelméletet, ahogyan ma bizonygatják.