56
  • Pluskast
    #41
    Pontosan. Az ókori babilóniaiak tudtak róla, sőt teláltak olyan agyagtáblát ami a naprendszerünket ábrázólja és benne van ez a tizedik bolygó is!
  • CSOCSO
    #42
    egy masik oldalon azt irtak hogy egy HAcker miatt hoztak nyilvanossagra ezt az egeszet:)
    Meg jo ideig nem akartak szolni de egy hacker feltorte az egyik oldalt es megfenyegette oket hogy o fogja nyilvanossagra hozni.
  • Megatro
    #43
    Megértünk ennyi időt és csak most hozzák nyilvánosságra jó!
  • Ironka
    #44
    Azért nem vették észre mert nagyon halvány, amellett hogy messze van. Már miért ismernénk a naprendszerünket "elvben", honnan hallottál ilyen hülyeséget?
    A naprendszer határa ott van, ahol megszűnik a napszél, mert már nincs elég ereje, h visszanyomja a csillagközi anyagot.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_System#Edge_of_the_Solar_System
    http://en.wikipedia.org/wiki/Heliopause
  • Sadun Tryst
    #45
    na arra kiváncsi leszek, h milyen nevet adnak majd neki, ha megkapja a bolygó besorolást :)
  • Gregorius
    #46
    Ja, én is tanultam róla 10 évvel ezelőtt, sőt a felépítését is megbeszéltük, csak akkor még annyira nem érdekelt a téma. De arra emlékszem, hogy már akkor is csak egy nagy méretű keringő jégtömbnek aposztrofáltuk.
  • Gregorius
    #47
    Azért mert marha messze van, és mivel ilyen messze van, ezért elég lassan kering, a pályája pedig a legszabálytalanabb, inkább egy üstököséhez hasonlít. Keményen hiperbolikus, és emiatt a Naprendszerhez legközelebb és legtávolabb eső pontjai nagyban különböznek, tehát elég soká lesz megint olyan közel hozzánk, mint amilyen közel januárban volt valószínűleg.
  • Gregorius
    #48
    Nem feltétlenül, nem csak a méret határozza meg a zavaró tényezőt.
  • pipaxy
    #49
    Dehogy keményen hiperbolikus, egy hiperbolapályán lévő test elhagyja a rendszert.
    Ennek pályája keményen elliptikus már lehet, de inkább mondjuk azt: pályája erősen elnyúlt.
  • pipaxy
    #50
    Természetesen nem, de elég valószínűtlen, hogy egy ilyen "hangyafing" tömegű bolygó tucatnyi csillagászati egység távolságból elrángatná a nagy gázbolygókat.

    A tanulmány szerint is, amit valaki belinkelt, kb. 4 Földtömegű égitest teheti mindezt.
  • Gregorius
    #51
    Úgy értettem, hogy az üstökösök pályájához hasonlóan hiperbolikus jegyeket is tartalmaz, sokkal inkább, mint a többi bolygó pályája. Ha fogsz egy elliptikus pályát, és az egyik pontját elkezded nyomni a keringési tömegpont felé, akkor a legközelebbi pontokon hiperbolikus karakterisztika jelentkezik, noha természetesen még mindig elliptikus.
    Persze nem értek én ehhez az egészhez, szóval ha nem tudom megfogalmazni azt, amire gondolok, akkor bennem van a hiba. ;-)
  • Gregorius
    #52
    Az a gond, hogy most már elvesztettem a fonalat. :-) Nem értem, hogy mi a gond, hogy kicsi, vagy az, hogy nagy? Hogy nagy a tömege, vagy az, hogy kicsi. De ezzel a részével nem is nagyon akarok vitatkozni, a többiben pedig amúgy is egyetértünk. :-)
  • pipaxy
    #53
    Mint mondottam az elmélet szerint egy kb. 4 Földtömegű test lehet képes arra, hogy a külső bolygók pályáját a megfigyelt mértékben zavarja.

    Ennek az új égitestnek mennyi lehet a tömege? A négy földtömeg legfeljebb ezredrésze. E miatt ez a bolygó nem az a X. bolygó.
  • Membrah
    #54
    Érdekes,h anno a Sednát ugyanez a 3 tudós "fedezte fel"...úgy látszik nagyon vágynak az elismerésre...
  • irkab1rka
    #55
    tök mindegy, ha adnak érte dijat. meg pézt. sokat. dellát.
    A mult héten eza három engem is megtalált a sarki közértbe, csak aztán mondtam nekik, hogy lehet elhuzni, pedig már bekatalogizáltak valami vöröseltolódott galaxisnak, pedig még a rumnál sem tartottam.
  • pogi01
    #56
    És még mennyi minden van odakint amiröl semmit sem tudunk!